ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հունիսի 24-25-ը աշխատանքային այցով գտնվում էր Բրյուսելում:
Եվրոպական խորհրդարանում Արտակ Զաքարյանը հանդիպումներ է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ, Եվրոպական պահպանողականների եւ ռեֆորմիստների խմբի ներկայացուցիչ Ռիչարդ Չառնեցկու, Եվրոպական խորհրդարանում ԵԺԿ քաղաքական խմբի փոխնախագահ Յացեկ Սարյուշ-Վոլսկու, ԵԺԿ խմբի պատգամավորներ Ֆրանկ էնգելի եւ Ագնեշկա Կոզլովսկա-Ռաեւիչի, Եվրոպական խորհրդարանում սոցիալիստների եւ դեմոկրատների առաջադիմական դաշինքի խմբի փոխնախագահ Կնուտ Ֆլեքենշտայնի եւ պատգամավոր Գեորգի Պիրինսկու, Եվրախորհրդարանի Կանաչների խմբի/Եվրոպական ազատ դաշինքի փոխնախագահ, Եվրանեսթ ԽՎ-ի համանախագահ Հեյդի Հաուտալայի, Եվրախորհրդարանի Ազատության Եվրոպա եւ ուղիղ ժողովրդավարություն խմբի փոխնախագահ Ռոլանդաս Պակսասի, խմբի պատգամավորներ Ֆաբիո Մասիմո Կաստալդոյի եւ Լաուրա Ագեայի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-ԵՄ խորհրդարանական համագործակցությանն առնչվող խնդիրներ:
Քննարկումների ընթացքում բարձր է գնահատվել արտաքին քաղաքական տարբեր ոլորտներում Հայաստանի կողմից վարվող կառուցողական քաղաքականությունը: Կարեւորվել են Ռիգայի գագաթաժողովում Հայաստանի կողմից ամրագրված դիրքորոշումներն ու համաձայնությունները:
Հանդիպումների ընթացքում Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ Հայաստանի խորհրդարանը բարձր է գնահատում 2015 թ. ապրիլի 15-ին Եվրախորհրդարանի կողմից ընդունված Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւը, ինչպես նաեւ եվրոպական շատ երկրների ազնիվ արձագանքը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի արարողություններին:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է նաեւ եվրապատգամավորների հաճախակի այցելությունները Հայաստանի Հանրապետություն, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն եւ նշել, որ այդ այցելությունները շարունակական լիցքեր են հաղորդում Լեռնային Ղարաբաղում ժողովրդավարության զարգացմանը, ինչպես նաեւ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:
Քննարկվել են նաեւ ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը եւ ԼՂՀ-Ադրբեջան շփման գծում առկա իրավիճակի, լարվածության աճի եւ վստահության մթնոլորտի ձեւավորմանը վերաբերող հարցեր:
Հանդիպումների ընթացքում Արտակ Զաքարյանը ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի անունից Եվրախորհրդարանի մի խումբ պատգամավորների հանձնել է ԱԺ պատվոգրեր եւ շնորհակալագրեր` ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները բարձր են գնահատել հայ խորհրդարանականների հետ ակտիվ կապերի ու գործնական հարաբերությունների առաջմղման անհրաժեշտությունը եւ այդ հարցում վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը:
Հանդիպումների ընթացքում պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել առաջիկայում իրականացվելիք մի շարք համատեղ նախաձեռնությունների շուրջ:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 26-ին ընդունել է ԼՂՀ Ազգային ժողովի նորընտիր փոխնախագահ Վահրամ Բալայանին: Հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՀ Ազգային ժողովում ԼՂՀ Ազգային ժողովի ներկայացուցիչ Կարեն Թոփչյանը: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը շնորհավորել է Վահրամ Բալայանին՝ ԱԺ փոխնախագահ ընտրվ...
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հունիսի 26-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռայներ Մորելին` դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ: Գալուստ Սահակյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին հայ-գերմանական հարաբերություններում ո...

Визит председателя Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закаряна в Брюссель
24-25 июня председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям   А.Закарян находился с рабочим визитом в Брюсселе.
В Европейском парламенте А.Закарян встретился с вице-председателем Европарламента, представителем группы консерваторов и реформистов Европы Ричардом Чарнецки, вице-председателем политической группы ЕНП Яцеком Сарьюш-Вольски, депутатами группы ЕНП Франком Энгелем и Агнешкой Козловска-Раевич, вице-спикером прогрессивного альянса социалистов и демократов в Европарламенте Кнутом Флекенштайном и депутатом Георгом Пирински, вице-председателем Группы зеленых/Европейского свободного альянса   Европарламента, сопредседателем ПА “Евронест” Хейди Хаутала, вице-председателем группы Европа Свободы и прямая демократия Европарламента Роландасом Паксасом, депутатами группы Фабио Масимо Кастальдо и Лаурой Агеа.
В ходе встреч обсуждены проблемы парламентского сотрудничества Армения – ЕС.
На встрече высоко оценена проводимая Арменией конструктивная внешняя политика в различных сферах. Подчеркнута важность закрепленных Арменией на Рижском саммите   позиций и соглашений.
В ходе встреч А.Закарян отметил, что парламент Армении высоко ценит принятую Европарламентом 15 апреля 2015 г. осуждающую Геноцид армян резолюцию,   а также честную реакцию многих европейских стран на церемонии к 100-й годовщине Геноцида армян.
Председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям   А.Закарян также подчеркнул важность частых визитов европарламентариев в РА и НКР, и отметил, что эти поездки всегда придают новый импульс развитию демократии в Нагорном Карабахе,  содействуют мирному урегулированию конфликта.
Обсуждены также вопросы, касающиеся урегулирования НК-конфликта и нынешней ситуации на линии соприкосновения НКР – Азербайджан,   роста напряженности и формирования атмосферы доверия.
В ходе встречи А.Закарян  от имени Председателя НС Г.Саакяна вручил группе депутатов Европарламента почетные и благодарственные грамоты НС – за значительный вклад   в развитие парламентских отношений РА – ЕС.
Депутаты Европарламента высоко оценили активные связи и деловые отношения с армянскими парламентариями и подтвердили свою готовность содействовать им в этом вопросе.
На встрече достигнуты договоренности по реализации в будущем ряда совместных инициатив.
Возглавляемая вице-спикером НС делегация отбывает в Минск
29 июня отбывает в Минск возглавляемая вице-спикером НС Э.Шармазановым делегация в составе депутатов НС Т.Вардапетяна, Г.Меликяна и А.Минасяна – для участия в 9-м заседании Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и НС Республики Беларусь.  В рамках визита намечены встречи с пред...
Вице-спикер НС РА Э.Шармазанов принял вице-спикера НС НКР В.Балаяна
26 июня вице-спикер НС РА Э.Шармазанов принял новоизбранного вице-спикера НС НКР  В.Балаяна. На встрече присутствовал представитель НС НКР в НС РА К.Топчян. Вице-спикер НС РА Э.Шармазанов поздравил В.Балаяна с избранием вице-спикером НС НКР  и пожелал плодотворной работы. Собеседники обсуд...
26 июня Председатель НС Г.Саакян принял Чрезвычайного и Полномочного посла ФРГ в РА  Райнера Мореля – в связи с завершением дипломатической миссии. Г.Саакян поблагодарил посла за вклад в армяно-немецкие отношения и пожелал успехов в дальнейшей работе. Глава парламента подчеркнул важность развит...
Г.Саакян принял председателя парламентской фракции Народной партии Австрии
26 июня Председатель НС Г.Саакян принял председателя парламентской фракции Народной партии Австрийской Республики Райнхольда Лопатку.  Приветствуя гостя, Г.Саакян выразил надежду, что его визит будет содействовать развитию и упрочению армяно-австрийских дружественных отношений.Глава парламента ...
Послание Э.Нагдалян ПАСЕ: “Ассамблея может инициировать непосредственные контакты с Нагорным Карабахом, независимо от его статуса”
25 июня руководитель армянской делегации в ПАСЕ, вице-спикер НС Э.Нагдалян в формате свободных дебатов на летней сессии ПАСЕ передала европейским парламентариям  два важных послания – инициативу депутатов НКР о сотрудничестве с ПАСЕ и о создании международной платформы НС РА “Парламенты против ...