ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հունիսի 24-25-ը աշխատանքային այցով գտնվում էր Բրյուսելում:
Եվրոպական խորհրդարանում Արտակ Զաքարյանը հանդիպումներ է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ, Եվրոպական պահպանողականների եւ ռեֆորմիստների խմբի ներկայացուցիչ Ռիչարդ Չառնեցկու, Եվրոպական խորհրդարանում ԵԺԿ քաղաքական խմբի փոխնախագահ Յացեկ Սարյուշ-Վոլսկու, ԵԺԿ խմբի պատգամավորներ Ֆրանկ էնգելի եւ Ագնեշկա Կոզլովսկա-Ռաեւիչի, Եվրոպական խորհրդարանում սոցիալիստների եւ դեմոկրատների առաջադիմական դաշինքի խմբի փոխնախագահ Կնուտ Ֆլեքենշտայնի եւ պատգամավոր Գեորգի Պիրինսկու, Եվրախորհրդարանի Կանաչների խմբի/Եվրոպական ազատ դաշինքի փոխնախագահ, Եվրանեսթ ԽՎ-ի համանախագահ Հեյդի Հաուտալայի, Եվրախորհրդարանի Ազատության Եվրոպա եւ ուղիղ ժողովրդավարություն խմբի փոխնախագահ Ռոլանդաս Պակսասի, խմբի պատգամավորներ Ֆաբիո Մասիմո Կաստալդոյի եւ Լաուրա Ագեայի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-ԵՄ խորհրդարանական համագործակցությանն առնչվող խնդիրներ:
Քննարկումների ընթացքում բարձր է գնահատվել արտաքին քաղաքական տարբեր ոլորտներում Հայաստանի կողմից վարվող կառուցողական քաղաքականությունը: Կարեւորվել են Ռիգայի գագաթաժողովում Հայաստանի կողմից ամրագրված դիրքորոշումներն ու համաձայնությունները:
Հանդիպումների ընթացքում Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ Հայաստանի խորհրդարանը բարձր է գնահատում 2015 թ. ապրիլի 15-ին Եվրախորհրդարանի կողմից ընդունված Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւը, ինչպես նաեւ եվրոպական շատ երկրների ազնիվ արձագանքը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի արարողություններին:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է նաեւ եվրապատգամավորների հաճախակի այցելությունները Հայաստանի Հանրապետություն, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն եւ նշել, որ այդ այցելությունները շարունակական լիցքեր են հաղորդում Լեռնային Ղարաբաղում ժողովրդավարության զարգացմանը, ինչպես նաեւ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:
Քննարկվել են նաեւ ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը եւ ԼՂՀ-Ադրբեջան շփման գծում առկա իրավիճակի, լարվածության աճի եւ վստահության մթնոլորտի ձեւավորմանը վերաբերող հարցեր:
Հանդիպումների ընթացքում Արտակ Զաքարյանը ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի անունից Եվրախորհրդարանի մի խումբ պատգամավորների հանձնել է ԱԺ պատվոգրեր եւ շնորհակալագրեր` ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները բարձր են գնահատել հայ խորհրդարանականների հետ ակտիվ կապերի ու գործնական հարաբերությունների առաջմղման անհրաժեշտությունը եւ այդ հարցում վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը:
Հանդիպումների ընթացքում պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել առաջիկայում իրականացվելիք մի շարք համատեղ նախաձեռնությունների շուրջ:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 26-ին ընդունել է ԼՂՀ Ազգային ժողովի նորընտիր փոխնախագահ Վահրամ Բալայանին: Հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՀ Ազգային ժողովում ԼՂՀ Ազգային ժողովի ներկայացուցիչ Կարեն Թոփչյանը: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը շնորհավորել է Վահրամ Բալայանին՝ ԱԺ փոխնախագահ ընտրվ...
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հունիսի 26-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռայներ Մորելին` դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ: Գալուստ Սահակյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին հայ-գերմանական հարաբերություններում ո...

The Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan was on a working visit in Brussels on June 24-25.
In the European Parliament Artak Zakaryan had meetings with Ryszard Czarnecki, Vice President of the European Parliament, Member of the European Conservatives and Reformists Group, Jacek Sariusz-Wolski, Vice-Chair of the European People’s Party (EPP), the EPP Group MPs Frank Engel and Agnieszka Kozlowska-Rajewicz, Knut Fleckenstein, Vice-Chair of the Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats in the European Parliament and the MP Georgi Pirinski, Heidi Hautala, Vice President of the Euronest PA, Vice-Chair of the Group of the Greens/European Free Alliance of the European Parliament, Rolandas Paksas, Vice-Chair of the Europe of Freedom and Direct Democracy Group, MPs of the Group Fabio Masimo Castaldo and Laura Agea.
During the meetings problems regarding Armenia-EU parliamentary cooperation were discussed.
In the discussions the constructive policy being pursued by Armenia in different spheres was highly assessed. The positions and agreements fixed by Armenia in Riga Summit were emphasized.
In the course of the meetings Artak Zakaryan has noted that the Armenian Parliament highly evaluates the resolution condemning the Armenian Genocide adopted by the European Parliament on April 15, 2015, as well as the honest response of many European countries in the ceremonies of the Armenian Genocide Centennial.
The Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations has also emphasized the MEPs’ frequent visits to the Republic of Armenia and Nagorno Karabakh Republic and has noted that those visits give continuous impetus to the development of democracy in the Nagorno Karabakh, as well as the peaceful settlement of the conflict.
Issues concerning the NK conflict settlement and the situation existing in the NKR-Azerbaijan line of contact, growth of tension and formation of atmosphere of trust were also discussed.
During the meetings Aratk Zakaryan in the name of the RA NA President Galust Sahakyan handed the NA diplomas and letters of appreciation to a group of MEPs for the significant contribution to the development of the RA-EU parliamentary relations.
The MEPs highly assessed the necessity of advancing the active ties with the Armenian MPs and practical relations and reaffirmed their readiness in that issue.
During the meetings agreements were reached over a number of joint initiatives to be implemented in future.
On June 26 the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov received the newly elected Deputy Speaker of the NKR National Assembly Vahram Balayan. The Representative of the NKR National Assembly Karen Topchyan attended the meeting.The RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov congratulated Vahram Balayan o...
On June 26 the NA President Galust Sahakyan received Reiner Morell, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to the Republic of Armenia, on the completion of his diplomatic mission. Galust Sahakyan thanked the Ambassador for the contribution to the Armenian-Ger...