ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը փետրվարի 10-ին հանդիպել է Հայաստանի բանկերի եւ ֆինանսավարկային կազմակերպությունների ճյուղային արհմիության գործկոմի նախագահ Լաուրա Հակոբյանի եւ գործկոմի անդամների հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ռուզաննա Մուրադյանը:
Հյուրերի խնդրանքով ԱԺ փոխնախագահը մանրամասներ է ներկայացրել «Ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստների մասին» օրենքում կատարված վերջին փոփոխությունների վերաբերյալ, որոնք առնչվում են հղիության եւ ծննդաբերության ժամանակահատվածի համար չաշխատող մայրերին սոցիալական աջակցություն տրամադրելուն: ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ կանանց իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող յուրաքանչյուր խնդիր մշտապես գտնվում է խորհրդարանի, մասնավորապես կին պատգամավորների ուշադրության կենտրոնում եւ բոլոր կառուցողական առաջարկներն օրենսդրական դաշտում քննարկելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Ճյուղային արհմիության գործկոմի անդամները կարեւորել են կոլեկտիվ պայմանագրի ստեղծումը, որը կսահմանի օրենքի դրույթները, ինչպես նաեւ՝ լրացուցիչ արտոնություններ բանկային համակարգում աշխատող կանանց համար: Տիկին Նաղդալյանն առաջարկել է ստեղծել աշխատանքային խումբ, ՀՀ կառավարության եւ Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ քննարկել կոլեկտիվ պայմանագրի ստեղծման խնդիրը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ բանկային համակարգում աշխատող կանանց իրավունքների պաշտպանությանը, աշխատանքային իրավահարաբերություններում ծագած խնդիրներին, կոլեկտիվ պայմանագրերին վերաբերող հարցեր: Հյուրերը ներկայացրել են իրենց դիտողություններն ու առաջարկները:
Շնորհավորական ուղերձում ասված է. «Հարգելի պարոն Բալայան, շնորհավորում եմ Ձեզ ծննդյան հոբելյանի առթիվ: Ձեր կյանքն ու գրական-հասարակական գործունեությունն ինքնատիպ մի ստեղծագործություն են, որում սերտորեն զուգորդված են ժամանակն ու իրադարձությունները, պատմությունն ու իրականությունը: Ավելի քան կես դար մի ...

10 февраля вице-спикер НС Э.Нагдалян встретилась с председателем исполкома отраслевого   профсоюза банков и финансово-кредитных организаций Армении Л.Акопян и членами исполкома. На встрече присутствовала депутат НС Р.Мурадян.
По просьбе гостей, вице-спикер НС подробно представила последние внесенные поправки в закон РА “О пособиях по временной нетрудоспособности”, касающиеся предоставления социальной помощи неработающим матерям за время беременности и родов. Г-жа Нагдалян отметила, что любая проблема по защите прав женщин всегда находится в центре внимания парламента, в частности депутатов-женщин, и выразила готовность обсуждать в законодательном поле все конструктивные предложения.
Члены исполкома отраслевого   профсоюза подчеркнули важность создания коллективного договора, который определит положения закона, а также предоставит дополнительные льготы для работающих в банковской системе женщин. Г-жа Нагдалян предложила создать рабочую группу   и с участием представителей Правительства РА и Центрального банка обсудить вопрос создания   коллективного договора.
В ходе встречи обсуждены также вопросы, касающиеся защиты прав работающих в банковской системе женщин, возникающих в служебных правовых отношениях проблем, коллективных договоров. Гости представили свои замечания и предложения.
“Уважаемый г-н Балаян,  поздравляю Вас с юбилеем!Ваша жизнь и литературно-общественная деятельность – оригинальное произведение, в котором тесно сплелись время и события, история и действительность. Более полувека несколько поколений путешествовало в созданном Вами журналистском и публицистичес...