«Հարգելի պարոն Ռուքե
Ողջունում եմ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում «Հայաստանը՝ որպես մուտք դեպի Եվրասիական տնտեսական միության շուկա» խորագրով տնտեսական համաժողովի անցկացումը:
Ուրախ եմ, որ ՀՀ ԱԺ պատվիրակության այցը Ֆրանսիա նշանավորվում է Ֆրանսիայում Հայաստանի Հանրապետության առեւտրաարդյունաբերական պալատի ներկայացուցչության մասնակցությամբ ֆրանս-հայկական գործարար համաժողովի անցկացմամբ:
Հատկապես ուրախությամբ եմ նշում, որ այն անցկացվում է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում` Ֆրանսիայի ԱԺ Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Ռընե Ռուքեի հովանու ներքո:
Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ վերջին 22 տարիներին Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ զարգացել է համակողմանի փոխշահավետ համագործակցություն: Մեզ ուրախացնում է Հայաստանում հաստատված շուրջ 180 ընկերություն ներկայացնող ֆրանսիական գործարար համայնքը, որտեղ առկա են ավելի քան քսան խոշոր ձեռնարկություններ՝ այդ թվում «Պեռնո Ռիկարը», «Օրանժը», «Կրեդիտ Ագրիկոլը», «Վեոլիան», «Սորը», «Ալկատելը» եւ այլն: Սա, անշուշտ, ենթադրում է կարեւոր ներդրումներ, որոնք վերջին վեց տարիներին հատում են 1 մլրդ դոլարի շեմը՝ մոտ տասն անգամ գերազանցելով նախորդ ժամանակահատվածի ցուցանիշները:
Ուրախալի է, որ Հայաստանում ֆրանսիական խոշոր ընկերությունների թվին շուտով կավելանա եւս մեկը՝ «Կարֆուր» հիպերմարկետների ցանցը: Այս փաստն ինքնին վկայում է, որ Հայաստանում բարենպաստ պայմաններ են ապահովված օտարերկրյա ներդրումների համար:
Ահա այս դրական փորձի հիմքի վրա է, որ պետք է ընդլայնենք եւ ամրապնդենք մեր տնտեսական կապերը:
Հարգելի գործարարներ, այսօրվա տնտեսական համաժողովը կրում է «Հայաստանը՝ որպես մուտք դեպի Եվրասիական տնտեսական միության շուկա» խորագիրը: Այն կազմակերպիչների արագ եւ ժամանակային առումով տեղին արձագանքն է ներկայիս ստեղծված իրավիճակին, որն իրենից ներկայացնում է առավելություններ եւ հնարավորություններ:
Հայաստանը որոշում է կայացրել միանալ Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵՏՄ)` հաշվի առնելով մեր ազգային, տնտեսական եւ աշխարհաքաղաքական շահերը:
Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու որոշումը բնավ չի նշանակում, որ որեւէ կերպ Հայաստանի համար նվազելու է Եվրոպական միության՝ որպես կարեւորագույն տնտեսական տարածաշրջանի դերակատարումը:
Միաժամանակ, Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի ինտեգրումը բացառիկ հնարավորություններ է ստեղծում նաեւ եվրոպական ներդրողների համար՝ օգտագործելով Հայաստանի տնտեսական տարածքն ավելի հեշտացված կարգով դուրս գալ դեպի եվրասիական շուկա, քանի որ իր տնտեսության ազատության եւ շուկայական կանոնների կիրառման մակարդակով Հայաստանի տնտեսությունը ԱՊՀ երկրների շարքում ամենամոտն է եվրոպականին: Տնտեսական ազատականացման ցուցանիշով 2014 թվականին մեր երկիրը զբաղեցնում է 41-րդ տեղը, իսկ «Դուինգ Բիզնես-2014» միջազգային վարկանիշային տարեկան զեկույցի համաձայն՝ 185 երկրների շարքում 37-րդ տեղում է՝ այդ ցանկում տեղ գրավելով Ֆրանսիայի հարեւանությամբ:
Եվրամիության քաղաքացիների համար մուտքի արտոնագրային ռեժիմի վերացումը եւ Հայաստանի քաղաքացիների համար ԵՄ երկրներ վիզաների տրամադրման դյուրացումը լրացուցիչ պայմաններ են ստեղծում գործարար շփումների ակտիվացման եւ զբոսաշրջության զարգացման համար:
Մենք գիտակցում ենք նաեւ, որ զարգացող տնտեսություններում երկարաժամկետ հաջողությունը կախված է նաեւ գործարարությունը խթանելու հանգամանքներից: Ուստի, պատրաստ ենք շարունակել ըստ ամենայնի խրախուսել ֆրանսիական ընկերությունների մուտքը հայաստանյան շուկա:
Հարգարժան գործարարներ, լիահույս եմ, որ դուք լավագույնս կօգտվեք համաժողովի ընձեռած հնարավորություններից նոր գործընկերային կապեր հաստատելու համար: Այդ ակնկալիքով մաղթում եմ Ձեզ հաջողություններ»:
Քննարկվել են ծրագրային բյուջետավորմանն առնչվող հարցեր
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը նոյեմբերի 25-ին հանդիպել է Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) հրավերով Հայաստանում գտնվող Շվեդական խորհրդատվական ընկերության (SPCY) պատվիրակության հետ: Հյուրերը տեղեկացրել են, որ Հայաստան...
Նոյեմբերի 25-ին ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իոաննիս Տայիսի հետ: ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել հայ եւ հույն ժողովուրդների դարերի պատմություն ունեցող բարեկամությունը` կարեւորելով Հուն...
Նոյեմբերի 25-ին Գագիկ Մինասյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը: Պատգամավորները քննարկել են ՀՀ Աժ պատգամավորներ Գալուստ Սահակյանի, Գագիկ Մինասյանի, Արծվիկ Մինասյանի, Սամվել Նիկոյանի, Հրանտ Բագրատյանի, Խոսրով Հարությունյան...
Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի 41-րդ լիագումար նիստին, սոցիալական քաղաքականության եւ մարդու իրավունքների, էկոնոմիկայի եւ ֆինանսների, քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության ու իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների նիստ...
Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահ Կլոդ Բարտոլոնը նոյեմբերի 24-ին ընդունել է ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակությանը: Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում Գալուստ Սահակյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ նշել, որ Ֆրանսիայի հետ հարաբերությունները առանձնահատուկ տեղ են զբաղեցնում Հայաստ...

Выступление Председателя НС Г.Саакяна на открытии бизнес-форума Франция – Армения
Приветствую проведение в Национальном Собрании Франции экономического форума под девизом “Армения как выход на рынок Евразийского экономического союза”.
Рад, что визит делегации НС РА во Францию ознаменован проведением при участии представительства   Торгово-промышленной палаты РА во Франции франко-армянского бизнес-форума.
С особой радостью отмечаю его проведение в Национальном Собрании Франции, под патронатом руководителя группы дружбы Франция – Армения французского парламента Рене Рукэ.
С удовлетворением должен отметить, что в последние 22 года между Арменией и Францией развилось всестороннее взаимовыгодное сотрудничество. Нас радует утвердившееся в Армении и объединившее около 180 компаний французское бизнес-сообщество, где имеется более 20 крупных предприятий, в том числе “Перно Рикар”, “Оранж”, “Кредит Агриколь”, “Веолиан”, “Сор”, “Алкатель” и др. Это, безусловно, предполагает важные инвестиции, которые в последние шесть лет превысили порог в 1 млрд долларов, почти в десять раз превзойдя показатели предшествовавшего периода.
Радует, что к числу крупных французских компаний в Армении вскоре прибавится еще одна – сеть гипермаркетов “Карфур”. Этот факт уже сам по себе свидетельствует, что   в Армении обеспечены благоприятные условия для иностранных инвестиций.
Опираясь на этот положительный опыт и следует расширять и укреплять наши экономические связи.
Уважаемые предприниматели, сегодняшний экономический форум проходит под девизом “Армения как выход на рынок Евразийского экономического союза”. Это быстрая и своевременная реакция организаторов на нынешнюю создавшуюся ситуацию, представляющую преимущества и возможности.
Армения приняла решение присоединиться к Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС) – с учетом наших национальных, экономических и геополитических интересов.
Решение РА о членстве в ЕАЭС совершенно не означает, что для Армении каким-либо образом снизится роль Евросоюза как важнейшего экономического региона.
В то же время   интеграция Армении в ЕАЭС создает исключительные возможности также для европейских инвесторов, – используя экономическое пространство Армении, выйти в более упрощенном порядке на евразийский рынок, поскольку по уровню своей экономической свободы и применения рыночных канонов экономика Армении в ряду стран СНГ самая близкая к европейской. По показателю экономической либерализации наша страна в 2014 г. занимает 41-е место, а согласно международному рейтинговому годовому докладу “Дуинг Бизнес-2014”, - 37-е в ряду 185 стран, занимая в этом перечне место по соседству с Францией.
Отмена визового режима для граждан Евросоюза и упрощение порядка предоставления виз в страны ЕС гражданам Армении   создают дополнительные условия для активизации бизнес-контактов и развития туризма.
Мы также осознаем, что в развивающихся экономиках долговременный успех зависит также от условий стимулирования предпринимательства. Поэтому готовы всемерно поощрять выход французских компаний на армянский рынок.
Уважаемые бизнесмены, надеюсь, вы воспользуетесь предоставляемыми форумом возможностями для установления новых партнерских связей. Ж елаю Вам успехов”.
25 ноября председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Минасян встретился с делегацией Шведской консультационной компании (SPCY), находящейся в Армении по приглашению Германского общества международного сотрудничества (GIZ). На встрече обсуждены вопросы внедрения...
Вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Греции в РА Иоаннисом Таисом
25 ноября вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Греции в РА Иоаннисом Таисом.  Вице-спикер НС Э.Шармазанов высоко оценил многовековую дружбу армянского и греческого народов, подчеркнув важность взвешенной официальной позиции Греции в вопросе урегулирования Н...
25 ноября под председательством Г.Минасяна состоялось очередное заседание Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.Депутаты обсудили законодательные пакеты проектов поправок в законы РА “Регламент НС”, “О бюджетной системе”, “О Контрольной палате”, “О банках и банковской де...
Возглавляемая Председателем НС РА делегация отбудет в Санкт-Петербург
26-28 ноября в Санкт-Петербург командируется возглавляемая Председателем НС РА Г.Саакяном делегация, в составе которой вице-спикер НС РА Э.Нагдалян, депутаты НС В.Айвазян, А.Ованнисян, А.Оганесян, Х.Арутюнян, А.Варданян, Р.Акопян. Делегация НС РА примет участие в работах 41-го пленарного заседания М...
Председатель НС РА Г.Саакян встретился с Председателем НС Франции
24 ноября Председатель Национального Собрания Франции Клод Бартолон  принял делегацию, возглавляемую Председателем НС РА Г.Саакяном. Спикер армянского парламента поблагодарил за теплый прием и отметил, что отношения с Францией занимают особое место во внешнеполитической повестке Армении. По его...