Հոկտեմբերի 29-ին Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել հայ-ռուսական խորհրդարանական ակումբի՝ «Հայաստան.աշխարհաքաղաքական հարաբերություններ» թեմայով ութերորդ նիստը:
Նիստին մասնակցել են ԱԺ պատգամավորներ, փորձագետներ եւ տեղեկատվության միջոցների ներկայացուցիչներ:
Միջոցառման հյուրն էր քաղաքագետ, ՌԴ Հանրային պալատի առաջին եւ երկրորդ կազմի անդամ, պատմական գիտությունների թեկնածու Անդրանիկ Միհրանյանը: Նա ողջունել է հայ-ռուսական ակումբի գործունեությունը, որը, ըստ քաղաքագետի, կնպաստի հայ-ռուսական մշակութային, քաղաքական հարաբերությունների զարգացմանը: Անդրանիկ Միհրանյանն անդրադարձել է աշխարհում ընթացող քաղաքական գործընթացներին եւ թեժ կետերում տիրող իրավիճակին: Նրա խոսքով՝ աշխարհն ապրում է շրջադարձային մի փուլ, եւ միջազգային իրավիճակը երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո այնքան լարված չի եղել, որքան այսօր է: Նա հիմնականում անդրադարձել է Լիբիայում, Աֆղանստանում, Սիրիայում, Իրաքում, Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձություններին: Այդ համատեքստում քաղաքագետն անդրադարձել է նաեւ կովկասյան տարածաշրջանային հարցերին:
Քննարկման ընթացքում քաղաքագետ Միհրանյանը պատասխանել է նաեւ ներկաների հարցերին:
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահներ Էդուարդ Շարմազանովը եւ Հերմինե Նաղդալյանը ցավակցական հեռագրեր են հղել Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային Ժողովի Պետդումայի պատգամավորներին Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային Ժողովի Պետդումայի փոխնախագահ Լյուդմիլա Շվեցովայի մահվան կապակցությամբ: ...
Հոկտեմբերի 29-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հանդիպել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնած դիսկուսիոն ծրագրի մասնակիցների հետ: Նշենք, որ ծրագիրը հնարավորություն է ընձեռում երիտասարդներին ծանոթանալու Հայաստանի արդի քաղաքական...

29 октября в НС состоялось 8-е заседание Армяно-российского парламентского клуба на тему “Армения: геополитические отношения”.
В заседании приняли участие депутаты НС, эксперты и представители СМИ.
Гостем мероприятия был член первого и второго состава Общественной палаты РФ, кандидат исторических наук А.Мигранян. Он приветствовал работу Армяно-российского парламентского клуба, который, по его мнению, будет содействовать развитию армяно-российских культурных и политических отношений. Г-н Мигранян обратился к текущим в мире политическим процессам и ситуации в “горячих точках”. По его словам, мир переживает переломный момент, и международное положение после Второй мировой войны никогда не было столь напряженным, как сегодня. Он в основном коснулся событий в Ливии, Афганистане, Сирии, Ираке, Украине. В этом контексте политолог обратился также к проблемам Кавказского региона.
В ходе обсуждения А.Мигранян также ответил на вопросы присутствующих.
Вице-спикеры НС Э.Шармазанов и Э.Нагдалян направили телеграммы соболезнования депутатам Государственной Думы Федерального Собрания РФ в связи с кончиной заместителя председателя Госдумы ФС РФ Л.Швецовой.    ...
29 октября председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян встретился с участниками дискуссионной программы, инициированной общественной организацией (ОО) “Европейская интеграция”. Программа дает молодежи возможность ознакомиться с современными основными политическими векторами Ар...