Հոկտեմբերի 29-ին Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել հայ-ռուսական խորհրդարանական ակումբի՝ «Հայաստան.աշխարհաքաղաքական հարաբերություններ» թեմայով ութերորդ նիստը:
Նիստին մասնակցել են ԱԺ պատգամավորներ, փորձագետներ եւ տեղեկատվության միջոցների ներկայացուցիչներ:
Միջոցառման հյուրն էր քաղաքագետ, ՌԴ Հանրային պալատի առաջին եւ երկրորդ կազմի անդամ, պատմական գիտությունների թեկնածու Անդրանիկ Միհրանյանը: Նա ողջունել է հայ-ռուսական ակումբի գործունեությունը, որը, ըստ քաղաքագետի, կնպաստի հայ-ռուսական մշակութային, քաղաքական հարաբերությունների զարգացմանը: Անդրանիկ Միհրանյանն անդրադարձել է աշխարհում ընթացող քաղաքական գործընթացներին եւ թեժ կետերում տիրող իրավիճակին: Նրա խոսքով՝ աշխարհն ապրում է շրջադարձային մի փուլ, եւ միջազգային իրավիճակը երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո այնքան լարված չի եղել, որքան այսօր է: Նա հիմնականում անդրադարձել է Լիբիայում, Աֆղանստանում, Սիրիայում, Իրաքում, Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձություններին: Այդ համատեքստում քաղաքագետն անդրադարձել է նաեւ կովկասյան տարածաշրջանային հարցերին:
Քննարկման ընթացքում քաղաքագետ Միհրանյանը պատասխանել է նաեւ ներկաների հարցերին:
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահներ Էդուարդ Շարմազանովը եւ Հերմինե Նաղդալյանը ցավակցական հեռագրեր են հղել Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային Ժողովի Պետդումայի պատգամավորներին Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային Ժողովի Պետդումայի փոխնախագահ Լյուդմիլա Շվեցովայի մահվան կապակցությամբ: ...
Հոկտեմբերի 29-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հանդիպել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնած դիսկուսիոն ծրագրի մասնակիցների հետ: Նշենք, որ ծրագիրը հնարավորություն է ընձեռում երիտասարդներին ծանոթանալու Հայաստանի արդի քաղաքական...

On October 29 in the National Assembly the eight sitting on the theme “Armenia: Geopolitical Relations” was held.
The NA deputies, experts and representatives of mass media took part in the sitting.
The guest of the event was Andranik Mihranyan, the member of the first and second composition of the RF Public Chamber, Candidate of Historical Sciences. He has welcomed the activity of the Armenian-Russian Club, which, according to the political scientist, will promote the development of the Armenian-Russian cultural, political relations. Andranik Mihranyan has touched upon the political processes going on in the world and the situation on hot spots. In his word, the world lives a turning phase, and after the World War II the international situationhas not been so tense, as it is today. He has mainly referred to the events going on in Lybia, Afghanistan, Syria, Iraq and Ukraine. In that context, the political scientist has also touched upon the Caucasian regional problems.
In the course of the discussion the political scientist Mihranyan has also answered the attendees’ questions.
The RA National Assembly Deputy Speakers Eduard Sharmazanov and Hermine Naghdalyan send telegrams of condolences to the deputies of the State Duma of the Russian Federation over the death of the Deputy Speaker of the State Duma of the Federal Assembly of the Russian Federation Lyudmila Shvetsova....
On October 29 the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan met with the participants of discussion programme initiated by the European Integration NGO. Let us note that the programme gives an opportunity to the young people to get acquainted with today’s poli...