ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը «Շրջանառության հարկի մասին» ՀՀ օրենքում կատարված փոփոխությունների պարզաբանման նպատակով հոկտեմբերի 24-ին Հայաստանի Ազգային ժողովին աջակցման ծրագրի (ՀԱԺԱԾ) հետ համատեղ արտագնա նիստ է անցկացրել Դիլիջանում: Նիստին մասնակցել են ԱԺ պատգամավորներ, կառավարության համապատասխան լիազոր մարմնի ներկայացուցիչներ, փորձագետներ, օգնականներ, ոլորտի պատասխանատուներ: Նիստում մանրամասն քննարկվել են 2014թ. հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտած «Շրջանառության հարկի մասին» ՀՀ օրենքի դրույթները, ՓՄՁ ոլորտի հիմնախնդիրները, տնտեսվարողների մտահոգությունները:
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը բացման խոսքում անդրադարձել է ՓՄՁ հարկային օրենսդրությունում վերջերս ընդունված փոփոխություններին եւ հույս հայտնել, որ այսօրվա քննարկումների արդյունքում տնտեսվարողների եւ ոլորտի մասնագետների դիտողությունների հիման վրա հնարավոր կլինի կառավարությանը ներկայացնել առաջարկներ, որոնք օրենսդրական պրակտիկայի տեսանկյունից առավել կդյուրացնեն ՓՄՁ-ների գործունեությունը:
ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Վախթանգ Միրումյանը նշել է, որ նախաձեռնությունը լայնորեն քննարկվել է ոլորտի մասնագետների ու հասարակական կազմակերպությունների հետ: Նա ներկայացրել է «Շրջանառության հարկի մասին» ՀՀ օրենքի դրույթները, ըստ որի՝ հարկային բեռը 3,5 %-ից իջել է 1%-ի, սակայն տնտեսվարող սուբյեկտների, մասնավորապես՝ առեւտրի ոլորտի փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) ներկայացուցիչների համար միաժամանակ սահմանվել է իրացվող ապրանքների համար ձեռքբերման փաստաթղթեր ներկայացնելու պահանջ: Հաշվի առնելով ՓՄՁ-ների մտահոգություններն ու ՀԿ-ների դիտողությունները՝ կառավարությունը տնտեսվարող սուբյեկտների մոտ առկա ապրանքների մնացորդի ներկայացման խնդիրներով պայմանավորված նաեւ ապրանքների ձեռքբերման փաստաթղթերով հիմնավորվածության պահանջի նկատմամբ օրենքի դրույթների կիրարկումը հետաձգել է մինչեւ 2015 թ. փետրվարի 1-ը: Պարոն Միրումյանն ընդգծել է, որ կառավարությունը պետք է շարունակի վերահսկողությունը խոշոր տնտեսվարող սուբյեկտների նկատմամբ, նվազագույնի հասցնի նրանց կողմից փաստաթղթեր չտրամադրելու դեպքերը՝ զուգահեռաբար վերահսկելով նաեւ ՓՄՁ-ների փաստաթղթաշրջանառությունը: Պարոն Միրումյանը հավաստիացրել է, որ կառավարությունը շարունակելու է օրենքի նախագծի վերաբերյալ իրազեկման աշխատանքներ իրականացնել, քայլեր ձեռնարկել, որոնք հնարավորություն կտան գործընթացն առանց ցնցումների ավարտին հասցնելու: Նրա խոսքով՝ փաստաթղթավորումը թեեւ բարդ գործընթաց է, բայց միեւնույն ժամանակ հեռանկարային ու ռազմավարական քայլ է երկրի համար: Վախթանգ Միրումյանն անդրադարձել է նաեւ հարկային ոլորտում Վրաստանի օրենսդրությանը եւ համակարգում կատարված բարեփոխումներին:
ԱԺ պատգամավորներն ու տնտեսվարողներն իրենց հարցադրումներում եւ ելույթներում անդրադարձել են հարկային ոլորտում ընդունված օրենսդրական փոփոխությունների գործնական կիրառման խնդիրներին, ստվերային տնտեսության ծավալների կրճատմանը, փոքր ու միջին տնտեսվարողների գործունեության պայմաններին, խոշոր տնտեսվարողների նկատմամբ պետության կողմից իրականացվող վարչարարությանը, փոքր ու միջին ձեռնարկություններին ներկայացվող փաստաթղթավորման պահանջով պայմանավորված խնդիրներին ու կիրառվող պատասխանատվությանը, հարկային տեսուչների կողմից իրականացվող փաստացի ստուգումներին, ներկայացրել են հարկային վարչարարության բարելավմանը միտված հնարավոր ուղիները:
Ամփոփելով քննարկումները՝ հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը շնորհակալություն է հայտնել շահագրգիռ մասնակցության համար եւ պատրաստակամություն հայտնել նման քննարկումներ շարունակաբար իրականացնելու: Նա քննարկման մասնակիցներին հորդորել է ներկայացնել գրավոր առաջարկներ, որոնք կքննարկվեն եւ ընդունելի լինելու պարագայում կներառվեն մշակվելիք նախագծում:
Հոկտեմբերի 24-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը եւ հանձնաժողովի անդամները հանդիպել են ՀՀ Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր:...

On October 24 the NA Standing Committee on Economic Affairs jointly with the Support to the Armenian National Assembly Program (SANAP) held a visiting sitting in Dilijan for clarification of the amendments made to the RA Law “On Turnover Tax.” The NA deputies, representatives of the relevant authorized body of the Government, experts, assistants and those responsible for the sphere took part in the sitting. The provisions of the RA Law “On Turnover Tax” entered into force from October 1, 2014, the problems of the Small and Medium Entrepreneurship (SME) sphere and the entities’ concerns were thoroughly discussed at the sitting.
The Chairman of the RA NA Standing Committee on Economic Affairs Vardan Ayvazyan in his opening word touched upon the amendments passed recently in the SME tax legislation and expressed hope that as a result of today’s discussion based on the remarks of the entities and the specialists of the sphere, it will be possible to submit recommendations to the Government, which will more ease the activities of the SME in terms of legislative practice.
The RA Deputy Minister of Finance Vakhtang Pirumyan noted that the initiative had been widely discussed with the specialists of the sphere and the NGOs. Mr Mirumyan assured that the Government will continue to implement works of awareness on the draft law, take steps which will give opportunity to reach the process till the end without shocks. Vakhtang Mirumyan also touched upon the legislation of Georgia in the tax sphere and the reforms made in the system.
The NA deputies and the entities in their interpellations and speeches referred to the problems of practical use of the legislative amendments passed in the tax sphere, the decrease of the volumes of shadow economy, the conditions of the activities of the small and medium entities, the administration being implemented by the state towards the big entities and other issues.
Summing up the discussions, the Committee Chairman Vardan Ayvazyan thanked for concerned participation and expressed willingness to continuously hold such discussions. He urged the participants of the discussion to submit their recommendations in written form, which will be considered and in case of being admissible will be included in the draft law to be elaborated.
On October 24 the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan and the members of the Committee met with Ivan Volinkin, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Russian Federation to the RA.During the meeting issues of bilateral interest were discussed. ...