Հունիսի 17-ին ԱԺ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամության պատգամավորական խմբի ղեկավար Արտակ Դավթյանը եւ խմբի անդամները հանդիպեցին Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր, Բունդեսթագի Եվրամիության հարցերի մշտական հանձնաժողովում Հայաստանի եւ Վրաստանի հարցերով զեկուցող Մարտին Փեցոլդի հետ: Հանդիպմանը ներկա էր ՀՀ-ում ԳԴՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռայներ Մորելը:
Հանդիպման ընթացքում բարեկամության պատգամավորական խմբի անդամները համոզմունք հայտնեցին, որ անհրաժեշտ է օգտագործել համագործակցության բոլոր ձեւաչափերը, պարբերական դարձնել բարեկամության խմբերի հանդիպումները տեղեկատվության փոխանակման, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի քննարկման նպատակով: Կարեւորվեց Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ թուրքական մեծ համայնք ունեցող Գերմանիայում ցեղասպանության թեմայով միջոցառումների ու քննարկումների կազմակերպումը: Փոխգործակցությունն ակտիվացնելու համար առաջարկվեց օգտագործել երկու երկրների միջմարզային համագործակցության, տնտեսության, մշակույթի, կրթության, գյուղատնտեսության ոլորտներում առկա հնարավորությունները:
Համաձայնելով միջխորհրդարանական կապերի եւ տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացման անհրաժեշտության մասին հայ պատգամավորների տեսակետների հետ՝ Մարտին Փեցոլդը հավաստիացրեց, որ ինքն ամեն ինչ անելու է նշված բոլոր ուղղություններով համագործակցությունն ակտիվացնելու համար:
Հունիսի 17-ին Հայաստան ժամանած Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցով համազեկուցողներ Աքսել Ֆիշերը եւ Ալան Միլը հանդիպեցին ԱԺ խմբակցությունների հետ: Առաջին հանդպումը ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբիկ Հակոբյանի հետ էր: Ակսել Ֆիշերը տեղեկացրեց...
Հունիսի 17-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Աքսել Ֆիշերին եւ Ալան Միլին: Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ նախագահը շնորհակալություն հայտնեց համազեկուցողներին Հայաստանի հետ համագործակցության եւ մեր երկրում ժողովրդավարության ամրապնդմա...

On June 17 the Head of the NA Armenia-Germany Parliamentary Friendship Group Artak Davtyan and the members of the Group met with Martin Pätzold , MP of the Bundestag of the Federal Republic of Germany, Rapporteur on Armenia and Georgia in the Standing Committee on the Affairs of the European Union of Bundestag. Reiner Morell, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the FRG to the RA, attended the meeting.
During the meeting the members of the Parliamentary Friendship Group expressed conviction that it is necessary to use all the formats of cooperation, make the meetings of the Friendship Groups regular for the exchange of information and discussion of issues of mutual interest. Ahead of the 100th anniversary of the Armenian Genocide, the organization of events and discussions on the genocide in Germany , which has a big Turkish community, was highlighted. A proposal was made to use the opportunities existing in the spheres of inter-regional cooperation, economy, culture, education, agriculture for activating the interaction.
Sharing the Armenians deputies’ viewpoints on the necessity of cooperation development in inter-parliamentary relations and other spheres, Martin Pätzold assured that he would do his best in all the mentioned directions for intensifying the cooperation.
On June 17 the NA Standing Committee on Economic Affairs organized parliamentary hearings on “The Decision and Substantiation for the Electricity Tariff Changes by the RA Public Services Regulatory Commission,” where representatives of the legislative and executive bodies, NGOs and media took part.T...
Co-rapporteurs of the PACE Monitoring Committee Meet with the Armenian Delegation to the PACE
On June 17 the co-rapporteurs Axel Fischer and Alan Meale from the PACE Monitoring Committee on Armenia met with the Head of the RA NA delegation to the PACE Hermine Naghdalyan, deputies Arpine Hovhannisyan, Naira Karapetyan, Levon Zurabyan, Mher Shahgeldyan. The RA Permanent Representative to the C...
Meetings of the Co-Rapporteurs of the PACE Monitoring Committee in the Parliament
On June 17 the co-rapporteurs Axel Fischer and Alan Meale of the PACE Monitoring Committee on Armenia who arrived in Armenia met with the NA factions.The first meeting was with the Head of the Heritage faction Rubik Hakobyan.Axel Fischer has informed that the meeting with the NA factions, their...
RA NA Speaker Galust Sahakyan Receives the Co-Rapporteurs of the PACE Monitoring Committee
On June 17 the RA NA Speaker Galust Sahakyan received the co-rapporteurs Axel Fischer and Alan Meale from the PACE Monitoring Committee on Armenia.Welcoming the guests the NA Speaker thanked the co-rapporteurs for the cooperation with Armenia and for the work done in strengthening democracy in our c...