Հունիսի 17-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Աքսել Ֆիշերին եւ Ալան Միլին:
Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ նախագահը շնորհակալություն հայտնեց համազեկուցողներին Հայաստանի հետ համագործակցության եւ մեր երկրում ժողովրդավարության ամրապնդման գործում կատարած աշխատանքի համար: Նրա խոսքով` Հայաստանում խորքային բարեփոխումներ են իրականացվել, որոնց արդյունքները տեսանելի են եւ անշրջելի: Գալուստ Սահակյանը նշեց, որ ԵԽ նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահության գերակայությունները լիովին համահունչ էին ԵԽ անդամ երկրների եւ ԵԽ օրակարգային հարցերին, եւ մեր երկրի համար լրացուցիչ հնարավորություն էր կազմակերպությունում ակտիվ ներդրում ունենալ օրակարգային հարցերում եւ գործընթացներում: Նրա գնահատմամբ` Հայաստանի նախագահությունը հաջող ընթացավ, հավասարակշռված, բոլոր անդամ երկրների հետ երկխոսության սկզբունքով, ինչը, ցավոք, չի կարելի ասել ներկա նախագահողի մասին:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Ալան Միլը Գալուստ Սահակյանին փոխանցեց Բրիտանիայի խորհրդարանի խոսնակի շնորհավորանքը ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ: Նա կարեւորեց Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների շարունակականությունը եւ վստահություն հայտնեց, որ միասնական ջանքերով համատեղ աշխատանքի արդյունքում հաջողություններ կգրանցվեն: Աքսել Ֆիշերը կարեւորեց Հայաստան-ԵԽ համագործակցության խորացումը եւ նշեց, որ իրենք պատրաստակամ են աջակցել եւ սատարել Հայաստանին ժողովրդավարական բարեփոխումների խորացման գործընթացում: Համազեկուցողները բարձր գնահատեցին ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության գործունեությունը:
Անդրադառնալով ընտրական համակարգի բարեփոխումներին` ԱԺ նախագահը նշեց, որ ԵԽԽՎ եւ միջազգային մյուս գործընկերների առաջարկություններն ուշադրությամբ ուսումնասիրվել են եւ ընթացք կստանան ընտրական գործընթացների կատարելագործման աշխատանքների ժամանակ: Սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին անդրադառնալով՝ Գալուստ Սահակյանը նշեց, որ ստեղծվել է ՀՀ Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողով եւ գործընթացը ՀՀ Նախագահի կողմից ձեռնարկվել է՝ ելնելով իրավունքի գերակայության սկզբունքի իրացման, մարդու հիմնարար իրավունքների եւ ազատությունների երաշխավորման սահմանադրական կառուցակարգերը կատարելագործելու, իշխանությունների լիարժեք հավասարակշռումն ապահովելու եւ հանրային կառավարման արդյունավետությունը բարձրացնելու անհրաժեշտությունից: Նրա խոսքով` սահմանադրական բարեփոխումների առաջարկները մշակվում են ակտիվ հանրային քննարկումների ներքո՝ Վենետիկի հանձնաժողովի հետ սերտ համագործակցությամբ:
ԼՂ հակամարտության կարգավորման առնչությամբ Գալուստ Սահակյանը շեշտեց, որ Հայաստանը հաստատակամ է շարունակել խաղաղ ճանապարհով խնդրի լուծման հանձնառությունը: «Սակայն միայն մեր պատրաստակամությունը բավարար չէ, անհրաժեշտ է նաեւ Ադրբեջանի պատրաստակամությունը: Շարունակում են անհանգստության տեղիք տալ Ադրբեջանից հնչող ռազմատենչ հայտարարությունները, ատելության սերմանումը, ռազմական ծախսերի անհամաչափ աճը, սպառազինությունների կուտակումը, ինչպես նաեւ փոխվստահության վերականգնմանն ուղղված ծրագրերի խափանումը` ներառյալ ԵԽ շրջանակներում»,-ասաց ԱԺ նախագահը: Նա կարեւորեց Եվրոպայի Խորհրդի դերը կողմերի միջեւ տարբեր մակարդակներով փոխվստահության մթնոլորտի ձեւավորման եւ լարվածության թուլացման հարցում ու առաջարկեց նախաձեռնել ուղիղ շփումներ Արցախի եւ Արցախի ժողովրդի հետ: Հիշեցնելով, որ 2015թ. Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցն է՝ ԱԺ նախագահը հույս հայտնեց, որ ԵԽԽՎ-ն կանդրադառնա այս պատմական ողբերգությանը եւ եւս մեկ անգամ կտա իր արժանի գնահատականը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկեցին ՀՀ-ում կոռուպցիայի դեմ պայքարին, այլընտրանքային ծառայությանը վերաբերող, տարածաշրջանային եւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս:
Հունիսի 17-ին Հայաստան ժամանած Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցով համազեկուցողներ Աքսել Ֆիշերը եւ Ալան Միլը հանդիպեցին ԱԺ խմբակցությունների հետ: Առաջին հանդպումը ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբիկ Հակոբյանի հետ էր: Ակսել Ֆիշերը տեղեկացրեց...
Հունիսի 17-ին ԱԺ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամության պատգամավորական խմբի ղեկավար Արտակ Դավթյանը եւ խմբի անդամները հանդիպեցին Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր, Բունդեսթագի Եվրամիության հարցերի մշտական հանձնաժողովում Հայաստանի եւ Վրաստանի հարցերով զեկուցող Մարտին Փեցոլդի հետ: Հանդ...

RA NA Speaker Galust Sahakyan Receives the Co-Rapporteurs of the PACE Monitoring Committee
On June 17 the RA NA Speaker Galust Sahakyan received the co-rapporteurs Axel Fischer and Alan Meale from the PACE Monitoring Committee on Armenia .
Welcoming the guests the NA Speaker thanked the co-rapporteurs for the cooperation with Armenia and for the work done in strengthening democracy in our country. In his word, radical reforms have been carried out in Armenia , and its results are visible and irreversible. Galust Sahakyan noted that the priorities of Armenia ’s presidency in the CoE Committee of Ministers were fully harmonious with the agenda issues of the CoE member countries and the CoE, and it was an additional opportunity for our country in the organization to have active contribution to the agenda items and the processes. To his assessment, Armenia ’s presidency was successful, balanced, on the principle of dialogue with all member countries, which, unfortunately, cannot be said about the current presiding country.
Thanking for the reception, Alan Meale conveyed the congratulation of the British Parliament Speaker to Galust Sahakyan on the occasion of being elected the NA Speaker. He highlighted the continuity of the democratic reforms in Armenia and expressed confidence that as a result of the joint work of united efforts success would be registered. Axel Fischer focused on the deepening of Armenia-CoE cooperation and noted that they were ready to assist and support Armenia in the process of deepening the democratic reforms. The co-rapporteurs highly appreciated the activity of the Armenian delegation in PACE.
Touching upon the reforms of the electoral system, the NA Speaker noted that the recommendations of the PACE and other international counterparts had been carefully studied and would be put into action in the works of the improvement of the electoral processes. Referring to the process of the constitutional reforms Galust Sahakyan noted that a specialized committee of constitutional reforms adjunct to the RA President had been created and the process had been undertaken by the RA President, stemming from the necessity of the realization of the principle of the rule of law, improving the constitutional systems of guaranteeing the fundamental human rights and freedoms, ensuring the authorities’ full balance and the rise of the efficiency of public administration. In his word, the recommendations of the constitutional reforms are elaborated with close cooperation of the Venice Commission by active public discussion.
In connection with the settlement of the NK conflict Galust Sahakyan has stressed that Armenia is resolute to continue the commitment of the solution of the problem through peaceful means. “But only our willingness is not enough, that of Azerbaijan ’s is also necessary. The bellicose announcements voiced by Azerbaijan continue causing anxiety, promoting hatred, military expenditures inadequate growth, armament accumulation, as well as the failure of the programs aimed at the restoration of mutual confidence, within the framework of the CoE as well,” the NA Speaker said. He emphasized the role of the Council of Europe in the formation of atmosphere of mutual trust at different levels and in reducing tension and proposed to initiate direct contacts with Artsakh and the people of Artsakh. Reminding that the year 2015 marks the 100th anniversary of the Armenian Genocide, the NA Speaker expressed hope that the PACE would refer to this historical tragedy and once again would give its worth evaluation.
In the course of the meeting the interlocutors discussed issues relating to the fight against corruption, alternative service in the RA, Armenia-Turkey relations, and other issues of regional and bilateral interest.
On June 17 the NA Standing Committee on Economic Affairs organized parliamentary hearings on “The Decision and Substantiation for the Electricity Tariff Changes by the RA Public Services Regulatory Commission,” where representatives of the legislative and executive bodies, NGOs and media took part.T...
Co-rapporteurs of the PACE Monitoring Committee Meet with the Armenian Delegation to the PACE
On June 17 the co-rapporteurs Axel Fischer and Alan Meale from the PACE Monitoring Committee on Armenia met with the Head of the RA NA delegation to the PACE Hermine Naghdalyan, deputies Arpine Hovhannisyan, Naira Karapetyan, Levon Zurabyan, Mher Shahgeldyan. The RA Permanent Representative to the C...
Meetings of the Co-Rapporteurs of the PACE Monitoring Committee in the Parliament
On June 17 the co-rapporteurs Axel Fischer and Alan Meale of the PACE Monitoring Committee on Armenia who arrived in Armenia met with the NA factions.The first meeting was with the Head of the Heritage faction Rubik Hakobyan.Axel Fischer has informed that the meeting with the NA factions, their...
On June 17 the Head of the NA Armenia-Germany Parliamentary Friendship Group Artak Davtyan and the members of the Group met with Martin Pätzold, MP of the Bundestag of the Federal Republic of Germany, Rapporteur on Armenia and Georgia in the Standing Committee on the Affairs of the European Uni...