Հունիսի 17-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Աքսել Ֆիշերին եւ Ալան Միլին:
Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ նախագահը շնորհակալություն հայտնեց համազեկուցողներին Հայաստանի հետ համագործակցության եւ մեր երկրում ժողովրդավարության ամրապնդման գործում կատարած աշխատանքի համար: Նրա խոսքով` Հայաստանում խորքային բարեփոխումներ են իրականացվել, որոնց արդյունքները տեսանելի են եւ անշրջելի: Գալուստ Սահակյանը նշեց, որ ԵԽ նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահության գերակայությունները լիովին համահունչ էին ԵԽ անդամ երկրների եւ ԵԽ օրակարգային հարցերին, եւ մեր երկրի համար լրացուցիչ հնարավորություն էր կազմակերպությունում ակտիվ ներդրում ունենալ օրակարգային հարցերում եւ գործընթացներում: Նրա գնահատմամբ` Հայաստանի նախագահությունը հաջող ընթացավ, հավասարակշռված, բոլոր անդամ երկրների հետ երկխոսության սկզբունքով, ինչը, ցավոք, չի կարելի ասել ներկա նախագահողի մասին:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Ալան Միլը Գալուստ Սահակյանին փոխանցեց Բրիտանիայի խորհրդարանի խոսնակի շնորհավորանքը ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ: Նա կարեւորեց Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների շարունակականությունը եւ վստահություն հայտնեց, որ միասնական ջանքերով համատեղ աշխատանքի արդյունքում հաջողություններ կգրանցվեն: Աքսել Ֆիշերը կարեւորեց Հայաստան-ԵԽ համագործակցության խորացումը եւ նշեց, որ իրենք պատրաստակամ են աջակցել եւ սատարել Հայաստանին ժողովրդավարական բարեփոխումների խորացման գործընթացում: Համազեկուցողները բարձր գնահատեցին ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության գործունեությունը:
Անդրադառնալով ընտրական համակարգի բարեփոխումներին` ԱԺ նախագահը նշեց, որ ԵԽԽՎ եւ միջազգային մյուս գործընկերների առաջարկություններն ուշադրությամբ ուսումնասիրվել են եւ ընթացք կստանան ընտրական գործընթացների կատարելագործման աշխատանքների ժամանակ: Սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին անդրադառնալով՝ Գալուստ Սահակյանը նշեց, որ ստեղծվել է ՀՀ Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողով եւ գործընթացը ՀՀ Նախագահի կողմից ձեռնարկվել է՝ ելնելով իրավունքի գերակայության սկզբունքի իրացման, մարդու հիմնարար իրավունքների եւ ազատությունների երաշխավորման սահմանադրական կառուցակարգերը կատարելագործելու, իշխանությունների լիարժեք հավասարակշռումն ապահովելու եւ հանրային կառավարման արդյունավետությունը բարձրացնելու անհրաժեշտությունից: Նրա խոսքով` սահմանադրական բարեփոխումների առաջարկները մշակվում են ակտիվ հանրային քննարկումների ներքո՝ Վենետիկի հանձնաժողովի հետ սերտ համագործակցությամբ:
ԼՂ հակամարտության կարգավորման առնչությամբ Գալուստ Սահակյանը շեշտեց, որ Հայաստանը հաստատակամ է շարունակել խաղաղ ճանապարհով խնդրի լուծման հանձնառությունը: «Սակայն միայն մեր պատրաստակամությունը բավարար չէ, անհրաժեշտ է նաեւ Ադրբեջանի պատրաստակամությունը: Շարունակում են անհանգստության տեղիք տալ Ադրբեջանից հնչող ռազմատենչ հայտարարությունները, ատելության սերմանումը, ռազմական ծախսերի անհամաչափ աճը, սպառազինությունների կուտակումը, ինչպես նաեւ փոխվստահության վերականգնմանն ուղղված ծրագրերի խափանումը` ներառյալ ԵԽ շրջանակներում»,-ասաց ԱԺ նախագահը: Նա կարեւորեց Եվրոպայի Խորհրդի դերը կողմերի միջեւ տարբեր մակարդակներով փոխվստահության մթնոլորտի ձեւավորման եւ լարվածության թուլացման հարցում ու առաջարկեց նախաձեռնել ուղիղ շփումներ Արցախի եւ Արցախի ժողովրդի հետ: Հիշեցնելով, որ 2015թ. Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցն է՝ ԱԺ նախագահը հույս հայտնեց, որ ԵԽԽՎ-ն կանդրադառնա այս պատմական ողբերգությանը եւ եւս մեկ անգամ կտա իր արժանի գնահատականը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկեցին ՀՀ-ում կոռուպցիայի դեմ պայքարին, այլընտրանքային ծառայությանը վերաբերող, տարածաշրջանային եւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս:
Հունիսի 17-ին Հայաստան ժամանած Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցով համազեկուցողներ Աքսել Ֆիշերը եւ Ալան Միլը հանդիպեցին ԱԺ խմբակցությունների հետ: Առաջին հանդպումը ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբիկ Հակոբյանի հետ էր: Ակսել Ֆիշերը տեղեկացրեց...
Հունիսի 17-ին ԱԺ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամության պատգամավորական խմբի ղեկավար Արտակ Դավթյանը եւ խմբի անդամները հանդիպեցին Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր, Բունդեսթագի Եվրամիության հարցերի մշտական հանձնաժողովում Հայաստանի եւ Վրաստանի հարցերով զեկուցող Մարտին Փեցոլդի հետ: Հանդ...

Председатель НС Г.Саакян принял содокладчиков мониторинговой комиссии ПАСЕ
17 июня Председатель НС Г.Саакян принял содокладчиков мониторинговой комиссии ПАСЕ по вопросам Армении Акселя Фишера и Алана Миля.
Приветствуя гостей, спикер парламента поблагодарил содокладчиков за сотрудничество с Арменией и проведенную работу по укреплению демократии в нашей стране. По его словам, проведены глубокие реформы, итоги которых очевидны и необратимы. Г-н Саакян отметил, что приоритеты председательства Армении в Комитете министров Совета Европы (СЕ) были полностью созвучны повесточным вопросам стран-членов СЕ, что дало нашей страны дополнительную возможность внести свой активный вклад в повесточные вопросы и процессы. В его оценке, председательство РА прошло успешно, взвешенно, на принципах диалога со всеми странами, чего, к сожалению, нельзя сказать о нынешнем председательствующем.
Выразив признательность за прием, Алан Миль передал Г.Саакяну поздравления спикера британского парламента с его избранием Председателем НС РА. Он подчеркнул важность продолжения демократических реформ в Армении и выразил уверенность, что в результате совместной работы будут зафиксированы успехи.   Аксель Фишер особо выделил необходимость углубления сотрудничества Армения – СЕ и отметил, что они готовы содействовать Армении в процессах упрочения демократических процессов. Содокладчики высоко оценили деятельность делегации Армении в ПАСЕ.
Обратившись к реформам избирательной системы, Председатель НС отметил, что предложения ПАСЕ и других международных партнеров внимательно изучены и получат развитие в ходе работ по совершенствованию избирательных процессов. Коснувшись процесса конституционных реформ, Г.Саакян отметил, что создана профессиональная комиссия по конституционным реформам при Президенте РА и процесс инициирован главой государства исходя из принципа реализации верховенства права, совершенствования конституционного порядка гарантий основополагающих прав и свобод человека, необходимости обеспечения полноценного баланса властей и повышения эффективности общественного управления. По его словам, предложения по конституционным реформам разрабатываются при активных общественных обсуждениях,   в тесном сотрудничестве с Венецианской комиссией.
В связи с урегулированием Нагорно-Карабахского конфликта Г.Саакян подчеркнул, что Армения продолжает быть приверженной своим обязательствам в разрешении проблемы мирным путем. “Однако нашей готовности недостаточно – необходима также готовность Азербайджана. Продолжают беспокоить звучащие из Азербайджана воинственные заявления, проявления ненависти, несоразмерный рост военных расходов, накопление вооружения, а также провал направленных на восстановление взаимного доверия программ, в том числе в рамках СЕ”, - отметил Председатель НС. Он подчеркнул роль Совета Европы на различных уровнях в формировании атмосферы взаимного доверия и в снижении напряженности между сторонами и предложил инициировать прямые контакты с Арцахом и народом Арцаха. Напомнив, что в 2015 г. отмечается 100-я годовщина Геноцида армян,   спикер НС выразил надежду, что ПАСЕ обратится к этой исторической трагедии и вновь даст свою достойную оценку.
В ходе встречи собеседники обсудили также борьбу с коррупцией в РА, альтернативную воинскую службу, региональные и прочие вопросы, представляющие двусторонний интерес.
17 июня Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам организовала парламентские слушания в НС на тему “О решении и обосновании  Комиссии по урегулированию общественных услуг РА изменения тарифа на электроэнергию”, в которой участвовали представители законодательных и исполнительных органов,...
Содокладчики мониторинговой комиссии ПАСЕ встретились с делегацией Армении в ПАСЕ
17 июня содокладчики мониторинговой комиссии ПАСЕ по вопросам Армении Аксель Фишер и Алан Миль встретились с главой делегации НС РА в ПАСЕ Э.Нагдалян, депутатами А.Ованнисян, Н.Карапетян, Л.Зурабяном, М.Шахгельдяном. На встрече присутствовал постоянный представитель РА в СЕ А.Папикян.Руководитель ар...
Встречи содокладчиков мониторинговой комиссии ПАСЕ в парламенте
17 июня содокладчики мониторинговой комиссии ПАСЕ по вопросам Армении Аксель Фишер и Алан Миль встретились с фракциями НС.Первая встреча состоялась с руководителем фракции “Наследие” Р.Акопяном. А.Фишер заметил, что, встречаясь с фракциями, содокладчики комиссии намерены выслушать их точки зрения и ...
17 июня руководитель группы парламентской дружбы Армения – Германия А.Давтян и члены группы встретились с депутатом Бундестага ФРГ, докладчиком по делам Армении и Грузии Постоянной комиссии Бундестага по вопросам Евросоюза Мартином Фецольдом. На встрече присутствовал Чрезвычайный и Полномочный Посол...