ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը մասնակցեց Ռուսաստանի օրվան նվիրված ընդունելությանը
Հունիսի 12-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը մասնակցեց Ռուսաստանի Ազգային տոնի`  Ռուսաստանի օրվան նվիրված պաշտոնական ընդունելությանը: ԱԺ նախագահը շնորհավորեց Ռուսաստանի օրվա կապակցությամբ:
«Հարգարժան պարոն դեսպան,
շնորհավորում եմ Ձեզ Ռուսաստանի Դաշնության ազգային տոնի` Ռուսաստանի օրվա կապակցությամբ:
Ռուսաստանի հետ դաշնակցային ռազմավարական  հարաբերությունները Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարեւորագույն առաջնահերթություններից է: Հայաստանը մեծապես կարեւորում է Ռուսաստանի Դաշնության  հետ փոխգործակցության ընդլայնումը բոլոր բնագավառներում, այդ թվում?  խորհրդարանական ձեւաչափով, ինչը կանոնավոր կերպով զարգանում է? հիմնված լինելով երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամության վրա:
Այս տարվա հուլիս ամսին տեղի կունենա իմ պաշտոնական այցը Ռուսաստանի Դաշնություն, որի ընթացքում կքննարկվեն երկկողմ համագործակցության հետագա զարգացմանը եւ խորացմանը առնչվող հարցեր:
Հուսով եմ, որ այս տարին եւս հագեցած կլինի հանդիպումներով եւ փոխայցելություններով, որոնց  ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կհանդիսանան մեր դաշնակցային հարաբերությունների ամրապնդման քաղաքականության շարունակությունը:
Երկկողմ հարաբերությունների բարձր մակարդակը միտված է նաեւ տարածաշրջանում անվտանգության եւ կայունության ապահովմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը, պաշտպանության եւ ռազմատեխնիկական, ինչպես նաեւ արդյունաբերության,   էներգետիկայի եւ այլ  ոլորտներում համագործակցության խորացմանը:
Մեր երկու երկրների համագործակցության զարգացմանը եւ ընդլայնմանը մեծապես նպաստում է նաեւ  ՀՀ ԱԺ եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեությունը: Հանձնաժողովի 24-րդ վերջին նիստը կայացել է անցյալ շաբաթ  Նիժնի Նովգորոդում: Օրակարգում  ընդգրկված  էին Հայաստանում եւ Ռուսաստանում փոքր եւ միջին բիզնեսի զարգացման հեռանկարներին  առնչվող մի շարք հարցեր:
Վստահ եմ,  որ մեր երկու երկրների միջեւ դաշնակցային հարաբերությունների զարգացման գործընթացում մեր  դեսպանությունների ակտիվ ներգրավվածությունը մեծապես  կնպաստի միջպետական եւ միջխորհրդարանական հարաբերությունների մակարդակի բարձրացմանը:
Պարոն դեսպան, շնորհակալ եմ ջերմ ընդունելության համար:  Ձեզ եւ Ռուսաստանի բարեկամ  ժողովրդին մաղթում եմ խաղաղություն եւ բարեկեցություն»:
Հունիսի 12-ին Ազգային ժողովը շարունակեց քառօրյա նիստերի աշխատանքը եւ 67 կողմ, 40 դեմ, 5 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունեց «ՀՀ 2013 թ. պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին» ՀՀ ԱԺ որոշման նախագիծը: Պատգամավորները շարունակեցին քննարկել «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ...
Հունիսի 12-ին ԱԺ գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մարտուն Գրիգորյանը եւ հանձնաժողովի անդամները հանդիպեցին բնապահպանական հարցերով զբաղվող մի շարք հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ՝ նրանց խնդրանքով: Բնապահպանները հանձնաժողովի անդամներին տեղեկաց...
Հունիսի 12-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, ԱԺ փոխնախագահներ Էդուարդ Շարմազանովը, Հերմինե Նաղդալյանը, Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, ԱԺ պատգամավորները ՀՀ նախկին վարչապետ, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության նախկին նախագահ, պետական, քաղաքական գործիչ Անդրանիկ Մա...

RA NA President Galust Sahakyan Takes Part in the Reception Dedicated to Russia Day
On June 12 the RA NA President Galust Sahakyan took part in the official reception dedicated to Russia Day, national day of Russia. The NA Speaker congratulated the attendees on the occasion of Russia Day.
“Distinguished Mr Ambassador,
I congratulate you on the occasion of Russia Day, national day of Russia.
The strategic partnership with Russia is one of the most important priorities of Armenia’s foreign policy. Armenia greatly highlights the enlargement of cooperation with the Russian Federation in all the spheres, in parliamentary format as well, which regularly develops based on the centuries old friendship of the two nations.
In July of this year my official visit to the Russian Federation will take place, during which issues regarding the further development and deepening of bilateral cooperation will be discussed.
I hope that this year will be full of meetings and mutual visits, and the agreements reached during that period will be the continuation of strengthening of our partnership policy.
The high level of bilateral relations is also aimed at ensuring security and stability in the region, the settlement of the Nagorno Karabakh, the deepening of cooperation in the spheres of defense, military-technical, as well as industry, energy and other spheres.
The activity of the Inter-Parliamentary Committee between the RA NA and the RF Federal Assembly also greatly promotes the development and the enlargement of the cooperation of our two countries. The last 24th sitting of the Committee was held last week in Nizhny Novgorod. A number of items relating to the perspectives of small and medium enterprises in Armenia and Russia were included in the agenda.
I am sure that the active involvement of our embassies in the process of the development of partnership between our two countries will greatly contribute to the rise of the level of inter-state and inter-parliamentary relations.
Mr Ambassador, I am thankful for the warm reception. I wish you and the friendly people of Russia peace and welfare.”
12.06.2014
Fifth Session of the NA Fifth Convocation Ends
On June 12 the National Assembly continued the work of the four-day sittings, and with 67 for, 40 against, 5 abstained passed the RA NA draft decision “On Approving the Annual Report on the Execution of the RA State Budget for 2013.”The deputies continued to debate the item on passing in the first r...
On June 12 the Chairman of the NA Standing Committee on Agriculture and Environment Martun Grigoryan and the members of the Committee met with the representatives of a number of NGOs involved in the environmental issues.The ecologists have informed the Committee members that they have concerns ...
On June 12 the RA NA Speaker, the RA Prime Minister Hovik Abrahamyan, the NA Deputy Speakers Eduard Sharmazanov and Hermine Naghdalyan, the Mayor of Yerevan Taron Margaryan, the NA deputies visited Komitas City Pantheon on the occasion of the birthday of the RA former Prime Minister, state, politica...