Հունիսի 11-ին ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը հանդիպեց Եվրոպայի խորհրդի Մանիվալ հանձնախմբի գործադիր քարտուղար Ջոն Ռինգութի եւ հանձնախմբի քարտուղարության ստորաբաժանման ղեկավար Ջոն Բեյքերի հետ։
Կորյուն Նահապետյանը, ողջունելով հյուրերին, նշեց, որ նրանք կարեւոր նախաձեռնությամբ են գտնվում Հայաստանում, հատկապես Մանիվալ  հանձնախմբի 5-րդ գնահատման շրջանակներում։ «Փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարը մեզ համար առանձնակի կարեւոր նշանակություն ունի եւ այդ առումով ինչպես պատշաճ իրավական համակարգի ձեւավորումը, այնպես էլ դրա արդյունավետ կիրառումը շատ կարեւոր է մեզ համար»,- ասաց մշտական հանձնաժողովի նախագահը եւ կարեւորեց Մանիվալ հանձնախմբի դերն ու նշանակությունը Մանիվալի անդամ պետություններում իրականացվող գնահատումների առումով։
Կորյուն Նահապետյանը տեղեկացրեց, որ Հայաստանը 2001 թվականից Մանիվալի անդամ պետություն է, եւ այդ ամբողջ ժամանակահատվածում մեր երկիրն անցել է գնահատումների եւ առաջընթացի հաշվետվությունների տարբեր փուլեր։
Կորյուն Նահապետյանը նշեց, որ մեծ ծավալի աշխատանք է իրականացվել ինչպես օրենսդրության համապատասխանեցումը միջազգային չափանիշներին, այնպես էլ դրա արդյունավետ կիրառումը ապահովելու տեսանկյունից եւ Մանիվալի կողմից իրականացված գնահատումների արդյունքում բարեփոխվել է օրենսդրությունը։
Մանիվալ հանձնախմբի գործադիր քարտուղար Ջոն Ռինգութը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, կարեւորեց եւ բարձր գնահատեց Հայաստանի օրենսդրության համապատասխանեցումը միջազգային չափանիշներին ու «Փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» օրենսդրական փաթեթի ընդունումն ու դրա արդյունավետ կիրառումը, ինչպես նաեւ Քրեական օրենսգրքի բարեփոխումը՝ իրավաբանական անձանց քրեական պատասխանատվության սուբյեկտ ճանաչելու առումով, որը հնարավորություն կընձեռի առավել արդյունավետ պայքարել ահաբեկչության ֆինանսավորման եւ փողերի լվացման դեմ։
Հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը, մեկ անգամ եւս կարեւորելով Մանիվալ հանձնախմբի ներկայացուցիչների այցը Հայաստանի Ազգային ժողով, վստահություն հայտնեց, որ հանձնախմբի հետ համագործակցությունը կլինի շարունակական։
11.06.2014
Հայ-ռուսական խորհրդարանական ակումբի հինգերորդ նիստը Ազգային ժողովում
Հունիսի 11-ին Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ հայ-ռուսական խորհրդարանական ակումբի՝ «Ոչ կառավարական կազմակերպությունները որպես պետական քաղաքականության իրականացման միջոց» թեմայով հինգերորդ նիստը: Նիստին մասնակցում  էին ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, ԱԺ պատգամավորներ, փորձագետներ, հասարակական կազ...
Ազգային ժողովը շարունակեց ՀՀ 2013 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության քննարկումը
Հունիսի 11-ին խորհրդարանը շարունակեց քառօրյա նիստերի աշխատանքը: ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացրեց «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրինագծերի ...
ԱԺ նախագահը ներկա գտնվեց Եվրասիական երիտասարդական երկրորդ համաժողովի բացմանը
Հունիսի 11-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը Ծաղկաձորում ներկա գտնվեց «Երիտասարդ Եվրասիա» խորագրով Եվրասիական երիտասարդական երկրորդ համաժողովի բացման հանդիսավոր արարողությանը: Նշենք, որ համաժողովը կազմակերպել են Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը եւ Եվրասիական համագործակցության զարգացման հիմնադրամը...

On June 11 the Chairman of the RA NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs Koryun Nahapetyan met with John Ringguth, Executive Secretary to MONEYVAL Committee of the Council of Europe (CoE), and John Baker, Head of Unit of the Committee Secretariat.
Welcoming the guests Koryun Nahapetyan has noted they have been to Armenia for an important initiative, particularly, within the framework of MONEYVAL Committee 5th evaluation. “Fighting money laundering and financing of terrorism is of special importance for us and with that respect the formation of the decent legal system, as well as its effective use is important for us,” the Committee Chairman said and highlighted the role and importance of MONEYVAL Committee in terms of implementing evaluation in the MONEYVAL member states.
Koryun Nahapetyan has informed that Armenia is a MONEYVAL member state, and during that whole period our country has passed different phases of evaluation and progress reports.
Koryun Nahapetyan noted that a big amount of work has been done in terms of complying the legislation with the international standards, as well as of providing its effective use and as a result of implemented evaluations by MONEYVAL, the legislation had been improved.
Thanking for the warm reception, John Ringguth, Executive Secretary to MONEYVAL Committee, highlighted and highly assessed the harmonization of Armenia’s legislation with the international standards and the adoption of the legislative package “On Fighting against Money Laundering and Financing of Terrorism” and its effective use, as well as the improvement of the Criminal Code in terms of recognizing legal persons as entities with criminal responsibility, which gives an opportunity to more effectively fight against financing of terrorism and money laundering.
Once again emphasizing the visit of the representatives of the MONEYVAL Committee to the National Assembly of Armenia, the Committee Chairman Koryun Nahapetian expressed confidence that the cooperation with the Committee would be continuous.
11.06.2014
Fifth Meeting of the Armenian-Russian Parliamentary Club in the National Assembly
On June 11 in the National Assembly the fifth meeting on “Non-governmental Organizations as Means of State Policy Implementation” of the Armenian-Russian Parliamentary Club was held.The NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan, the NA deputies, experts, representatives of the NGOs and media took pa...
National Assembly Continues the Debate of the Annual Report of the RA State Budget Execution for 2013
On June 11 the parliament continued the work of the four-day sittings.The RA Minister of Labor and Social Affairs Artem Asatryan in the second reading presented the final version of the package of bills “On Amending the RA Law on the Payment of the Persons Occupying State Posts” and to the enclosed ...
NA Speaker Attends the Opening of the Second Eurasian Youth Forum
On June 11 in Tsaghkadzor the RA NA Speaker Galust Sahakyan attended the solemn ceremony of the opening of the Second Eurasian Youth Forum. Let us note that the Youth Foundation of Armenia and the Eurasian Partnership Foundation (EPF) jointly with Russia Today, the CSTO Analytical Association a...