Դելիում հայ խորհրդարանականները հանդիպեցին իրենց գործընկերների հետ
Դեկտեմբերի 5-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի պաշտոնական այցի շրջանակներում Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության անդամները Հնդկաստանի խորհրդարանում հանդիպեցին արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անանթ Կումարի եւ հանձնաժողովի անդամների հետ:
Ողջունելով հայ գործընկերներին` Անանթ Կումարը կարեւորեց խորհրդարանների միջեւ գոյություն ունեցող բարեկամական կապերի խորացումը եւ նշեց, որ նման այցերն ու երկկողմ շփումները խթանում են համագործակցությունը եւ նպաստում երկու երկրների հարաբերությունների զարգացմանը տարբեր ձեւաչափերով: Նա հայ խորհրդարանականներին ներկայացրեց իր ղեկավարած հանձնաժողովի գործունեությունը, կազմը:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը նույնպես կարեւորեց երկու խորհրդարանների համագործակցության հետագա զարգացումը եւ նշեց, որ ԱԺ պատվիրակության այցը Հնդկաստան եւս մեկ քայլ է խորհրդարանական երկխոսությունը շարունակելու ուղղությամբ:
Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խմբի նախագահ Արաիկ Հովհաննիսյանը նշեց, որ բարեկամական խմբերի գործունեությունը եւ ակտիվ շփումները կարեւոր են խորհրդարանների միջեւ գործակցությունը զարգացնելու եւ ամրապնդելու համար: Անանթ Կումարը տեղեկացրեց, որ առաջիկայում Հնդկաստանի խորհրդարանում եւս կստեղծվի Հայաստանի հետ բարեկամական խումբ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորեցին միջազգային տարբեր ատյաններում համագործակցության խորացումը, քննարկեցին տարածաշրջանային հարցեր եւ նախանշեցին հետագա համագործակցության հնարավորությունները:
05.12.2013
ՀՀ ԱԺ նախագահը հանդիպեց Հնդկաստանի արտգործնախարարի հետ
Դեկտեմբերի 5-ին Հնդկաստանի Հանրապետություն պաշտոնական այցի առաջին օրը ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց նաեւ Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարար Սալման Խուրշիդի հետ: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Հայաստանը կարեւորում է Հնդկաստանի հետ երկկողմ եւ բազմակողմ համագործակցությունը: Նա գոհունակությամբ փա...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց Հնդկաստանի Հանրապետության նախագահի հետ
Դեկտեմբերի 4-ի երեկոյան ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով ժամանեց Հնդկաստանի Հանրապետություն: Դեկտեմբերի 5-ին Դելիում ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին եւ պատվիրակության անդամներին ընդունեց Հնդկաստանի Հանրապետության նախագահ Պրանաբ Մուքերջին: «Ինձ համար մեծ պատիվ է հյուրընկալե...
Խորհրդարանը ավարտեց աշնանային նստաշրջանի վերջին քառօրյա նիստերի աշխատանքը
Դեկտեմբերի 5-ին Ազգային ժողովը շարունակեց քառօրյա նիստերի աշխատանքը եւ քվեարկությամբ ընդունեց նախորդ օրը քննարկված օրինագծերը: Խորհրդարանը մերժեց ՀԱԿ խմբակցության հարցապնդման վերաբերյալ որոշման նախագիծը: ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանի առաջարկով պատգամավորները ողջունեցին «ԱԺ բաց դռներ» ծրագրի շրջան...
Ֆրանսիայի խորհրդարանական պատվիրակությունն այցելեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Դեկտեմբերի 5-ին Ֆրանսիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Ռընե Ռուքեն, բարեկամության խմբի ղեկավարի տեղակալներ Վալերի Բուայեն եւ Գի Տեսիեն այցելեցին Ծիծռնակաբերդի հուշահամալիր: Ֆրանսիացի խորհրդարանականները ծաղիկներ դրեցին 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող ...
Հերթական բաց դասը Ազգային ժողովում
Դեկտեմբերի 5-ին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը հանդիպեց «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակներում խորհրդարան այցելած Աբովյան քաղաքի թիվ 7 հիմնական դպրոցի մանկավարժներին ու աշակերտներին: Արտակ Դավթյանը մանրամասն ներկայացրեց օրե...
Հանդիպում Ֆրանսիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի հետ
Դեկտեմբերի 5-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամության խմբի անդամները հանդիպեցին Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Ռընե Ռուքեի, բարեկամության խմբի ղեկավարի տեղակալներ Վալերի Բուայեի եւ Գի Տեսիեի, բարեկամության խմբի վարչական քարտուղար Ժան-Պիեռ Դելանոայի հետ: ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմ...
ԱԺ փոխնախագահը հանդիպեց Ֆրանսիայի խորհրդարանական պատվիրակության հետ
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը եւ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամության խմբի ղեկավար Արա Բաբլոյանը դեկտեմբերի 5-ին հանդիպեցին Ֆրանսիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Ռընե Ռուքեի, բարեկամության խմբի ղեկավարի տեղակալներ Վալերի Բուայեի եւ Գի Տեսիեի, բարեկամության խմբի վարչական քարտուղար ...

В Дели армянские парламентарии встретились со своими коллегами
5 декабря в рамках официального визита Председателя НС РА члены парламентской делегации Армении встретились в Парламенте Индии с председателем Постоянной комиссии по внешним отношениям Анандом Кумаром и членами комиссии.
Приветствуя армянских коллег, г-н Кумар подчеркнул важность углубления существующих между парламентами дружественных связей и отметил, что  подобные визиты и двусторонние контакты стимулируют сотрудничество и способствуют развитию отношений в различных форматах. Он представил армянским парламентариям состав и деятельность возглавляемой им комиссии.
Председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян также подчеркнул важность дальнейшего развития сотрудничества двух парламентов и отметил, что визит делегации НС РА в Индию – еще один шаг к продолжению парламентского диалога.
Председатель группы дружбы Армения – Индия А.Ованесян отметил, что деятельность групп дружбы и активные контакты важны для развития и упрочения взаимодействия между парламентами. Г-н Кумар проинформировал, что вскоре в индийском парламенте также будет создана группа дружбы с Арменией.
В ходе встречи стороны подчеркнули важность углубления сотрудничества в различных международных инстанциях, обсудили региональные вопросы, рассмотрели возможности дальнейшего сотрудничества.
05.12.2013
Председатель НС РА встретился с министром иностранных дел Индии
5 декабря, в первый день официального визита в Республику Индия, Председатель НС РА О.Абраамян встретился с министром иностранных дел Индии Салманом Хуршидом.Глава парламента подчеркнул, что Армения осознает важность двустороннего и многостороннего сотрудничества с Индией. Он с удовлетворением отмет...
Председатель НС РА О.Абраамян встретился с Президентом Республики Индия
4 декабря возглавляемая Председателем НС РА О.Абраамяном делегация прибыла с официальным визитом в Республику Индия.5 декабря в Дели Председателя НС О.Абраамяна и членов делегации принял Президент Республики Индия Пранаб Мукерджи. “Для меня большая честь принимать Председателя парламента Армении и ч...
Парламент завершил работу последних четырехдневных заседаний осенней сессии
5 декабря  Национальное Собрание продолжило работу четырехдневных заседаний и голосованием приняло законопроекты, обсуждавшиеся в предшествовавший день.Затем парламент обсудил в первом или втором чтениях законодательные пакеты о внесении поправок в ряд законов РА – “Об оплате труда лиц, занимаю...
5 декабря руководитель депутатской группы дружбы Франция – Армения Ренэ Рукэ, его заместители Валери Буайе и Ги Тесье посетили мемориал в Цицернакаберде. Французские парламентарии возложили цветы к мемориалу и почтили минутой молчания  память жертв Геноцида армян 1915 года. ...
5 декабря председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта А.Давтян в рамках программы “Открытый урок” встретился с посетившими парламент учителями и учащимися основной школы N7 города Абовяна.А.Давтян обстоятельно ознакомил гостей с структурой, функция...
Встреча с депутатской группой дружбы Франция - Армения
5 декабря члены группы дружбы Армения – Франция  НС РА встретились с руководителем депутатской группы дружбы Франция – Армения Ренэ Рукэ, его заместителями Валери Буайе и Ги Тесье, административным секретарем группы Жан-Пьером Деланоа.   Руководитель группы дружбы Армения – Франция А....
Вице-спикер НС встретился с парламентской делегацией Франции
5 декабря вице-спикер НС Э.Шармазанов и руководитель группы дружбы Армения – Франция А.Баблоян встретились с руководителем депутатской группы дружбы Франция – Армения Ренэ Рукэ, его заместителями Валери Буайе и Ги Тесье, административным секретарем группы дружбы Жан-Пьером Деланоа.   Вице-...