Հունիսի 19-ին   ԱԺ առողջապահության, մայրության, մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի  անդամները հանդիպեցին Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության եվրոպական տարածաշրջանային գրասենյակի տնօրեն Ժուժաննա Ջակաբի հետ:
Հանձնաժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը,  ողջունելով հյուրերին, ներկայացրեց առողջապահության, մայրության, մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի աշխատանքները, իրականացվող օրենսդրական բարեփոխումները:
Տիկին Ջակաբը  ներկայացրեց իրենց հիմնական խնդիրները եւ  այցի հիմնական նպատակը: Ժուժաննա Ջակաբի խոսքով՝  իրենց այցի  հիմնական նպատակներից  է  նաեւ առողջապահության ոլորտում աջակցել օրենսդրական նախաձեռնություններին, համագործակցել Ազգային ժողովի հետ: Նա ասաց, որ ԱՀԿ-ի Բարսելոնայի գրասենյակը պատրաստ է աջակցելու Հայաստանին  առողջապահության բնագավառի ֆինանսավորման  եւ արդյունավետ համակարգի ձեւավորման հարցում:   Նրա համոզմամբ՝ հիմնական շեշտը պետք է դնել հիվանդությունների արագ կանխարգելման եւ վաղ հայտնաբերման, հանրային առողջապահական ծրագրերի իրագործման վրա՝ կարեւորելով ծխախոտի դեմ պայքարի միջոցները:
Արա Բաբլոյանը նշեց, որ Ազգային ժողովը որ բազմաթիվ օրնքներ է ընդունել ոլորտի բարեփոխումների իրականացման համատեքստում, սակայն այդ բնագավառում դեռեւս կան անելիքներ: Մասնավորապես, փոփոխություններ են կատարել  ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ին վերաբերող օրենսդրության մեջ ՝ քայլեր  կատարելով  խտրականությունը վերացնելու ուղղությամբ: Ինչ վերաբերում է պատվաստումներին, ապա պարոն Բաբլոյանը նշեց, որ ՀՀ-ում առկա է ընդգրկվածության բարձր աստիճան, եւ իրենք  գոհ են ցուցանիշներից:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին  առողջապահության բնագավառին առնչվող բազմաթիվ հարցեր:
19.06.2013
ՀՀ Ագային ժողովի արտահերթ նստաշրջանում
Հունիսի 19-ին խորհրդարանը շարունակեց արտահերթ նստարջանի աշխատանքը: ԱԺ պատգամավորները շարունակեցին «Դիլիջանի միջազգային դպրոց» ծրագրի շրջանակներում հարկային եւ մաքսային արտոնություններ տրամադրելու մասին» օրինագծի քննարկումը: Օրինագծի վերաբերյալ արտահերթ ելույթով հանդես եկավ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմ...

On June 19 the members of the NA Standing Committee on Health Care, Maternity and Childhood met with Zsuzsanna Jakab, Director of the Regional Director for Europe of the World Health Organization (WHO) .
Welcoming the guests the Committee Chairman Ara Babloyan presented the works of the Standing Committee on Health Care, Maternity and Childhood and the legislative reforms being implemented.
Mrs Jakab presented their main problems and the goal of the visit. In Zsuzsanna Jakab’s word, one of the main goals of their visit is to support the legislative initiatives in the sphere of health care and cooperate with the National Assembly. She said that the WHO Barcelona Office was ready to support Armenia in financing the health sphere and formation of the effective system. To her conviction, the main focus should be on quick prevention of diseases and early revelation, implementation of the public health care programs, highlighting the means of fighting against tobacco.
Ara Babloyan noted that the National Assembly had adopted numerous laws in the context of the implementation of the reforms in the sphere, but there were things still to be done in that sphere. In particular, amendments were made in the legislation concerning the HIV/AIDS, taking steps in eliminating discrimination. Regarding the vaccinations, Mr Babloyan has noted that high degree of involvement is available in the RA, and they are pleased with the indices.
In the course of the meeting the sides discussed numerous issues related to the sphere of health care.
19.06.2013
On June 19 the parliament continued the work of the extraordinary session. The NA deputies continued the debate of the bill “On Providing Tax and Customs Privileges within the Fram ework of the Program Dilijan International School.”The NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov gave an extraordinary speec...