ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ԵԽ Տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահին
Հունիսի 18-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ԵԽ Տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահ Հերվիգ Վան Շտաային, ով Երեւան է ժամանել    մասնակցելու  Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահության շրջանակներում  տեղի ունեցող ԵԽ Տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի Բյուրոյի նիստին  եւ «Մասնակցային ժողովրդավարությունը տեղական մակարդակով» թեմայով համաժողովին:
Ողջունելով հյուրին`  ԱԺ նախագահը կարեւորեց պարոն Շտաայի այցը Հայաստան  եւ մասնակցությունը  միջազգային համաժողովին:  Նա բարձր գնահատեց  Կոնգրեսի դերակատարությունը  Հայաստանում տեղական իշխանությունների համակարգի կատարելագործման ու զարգացման գործում: Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով` տեղական ժողովրդավարությունը ԵԽ նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահության գերակայությունների հիմնական ուղղություններից մեկն է լինելու: Նշվեց, որ նախատեսված են մի շարք միջոցառումներ, որոնց միջոցով Հայաստանը կփորձի իր ներդրումը բերել տեղական ժողովրդավարության եւ ԵԽ անդամ երկրների տեղական իշխանությունների միջեւ համագործակցության զարգացման նպատակներին:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` ԵԽ Տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահը  նշեց, որ կառույցը երկար տարիներ հաջողությամբ համագործակցում է Հայաստանի հետ եւ բարձր գնահատեց մեր երկրի ջանքերը տեղական ինքնառավարման ոլորտում բարեփոխումների իրականացման հարցում: Նրա խոսքով` Հայաստանը այս ուղղությամ կարեւոր առաջընթաց է գրանցել: Հերվիգ Վան Շտաայը ողջունեց Հայաստանի որդեգրած միջմշակութային երկխոսությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը անդրադարձան տարածաշրջանային խնդիրներին, ԼՂ հակամարտությանը եւ հայ-թուրքական հարաբերություններին: Երկուստեք ընդգծվեց, որ հիմնախնդիրները պետք է կարգավորվեն բացառապես խաղաղ  բանակցային ճանապարհով: «Խաղաղության ճանապարհը այլընտրանք չունի եւ լուծումներ պետք է գտնվեն միայն այդ հարթությունում»,- ասաց Հերվիգ Վան Շտաայը:
18.06.2013
Խորհրդարանը շարունակեց արտահերթ նստաշրջանի աշխատանքը
Հունիսի 18-ին ՀՀ Ազգային ժողովը վերսկսեց  արտահերթ նստաշրջանի աշխատանքը: Պատգամավորները  շարունակեցին ներկայացնել իրենց տեսակետները  ՀՀ վերահսկիչ պալատի  2012 թվականի  տարեկան հաշվետվության վերաբերյալ: Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով ՎՊ հաշվետվությունում արձանագրված...
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հայաստանում ՌԴ նորանշանակ դեսպանին
Հունիսի 18-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն  ընդունեց Հայաստանում ՌԴ նորանշանակ դեսպան Իվան Վոլինկինին:  Դեսպանը  հավաստիացրեց խորհրդարանի նախագահին, որ իր դիվանագիտական առաքելության ընթացքում կնպաստի  ռուս-հայկական հարաբերությունների հետագա խորացմանը : Շնորհավորելով  եւ...

Председатель НС О.Абраамян принял председателя Конгресса местных и региональных властей СЕ
18 июня Председатель НС О.Абраамян принял председателя Конгресса местных и региональных властей СЕ Хервига ван Штаа, который прибыл в Ереван для участия в заседании Бюро Конгресса местных и региональных властей СЕ в рамках председательства Армении в Комитете министров СЕ и в конференции “Представительная демократия на местном уровне”.
Приветствуя гостя, спикер парламента высоко оценил роль конгресса в деле совершенствования и развития системы местного управления в Армении и заверил, что местная демократия будет одним из основных приоритетов председательства Армении в Комитете министров СЕ.
Поблагодарив за прием, председатель Конгресса местных и региональных властей СЕ   отметил, что структура уже долгие годы успешно сотрудничает с Арменией, и высоко оценил усилия нашей страны в проведении  реформ в сфере местного самоуправления. Хервиг ван Штаа приветствовал приверженность Армении межкультурному диалогу.
В ходе встречи стороны обратились к региональным проблемам, Нагорно-Карабахскому конфликту и армяно-турецким отношениям. Обоюдно было подчеркнуто, что проблема должна быть разрешена исключительно мирным переговорным путем. “Путь к миру не имеет альтернативы, и решения должны быть найдены только в этой плоскости”, - сказал Хервиг ван Штаа.
18.06.2013
18 июня НС продолжило работу внеочередной сессии. Депутаты продолжили обмен мнениями по годовому отчету Контрольной палаты (КП) РА за 2012 г.По отчету КП обстоятельно и аргументированно выступил Председатель НС О.Абраамян, в частности, заметивший, что неприемлемо, чтобы Контрольная палата РА предста...
Председатель НС О.Абраамян принял новоназначенного посла РФ в Армении
18 июня Председатель НС О.Абраамян принял новоназначенного посла РФ в Армении И.Волынкина.Посол заверил спикера парламента, что в ходе своей дипломатической миссии будет содействовать дальнейшему углублению российско-армянских отношений. Поздравив и пожелав успехов новоназначенному послу в выпо...