ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ԵԽ Տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահին
Հունիսի 18-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ԵԽ Տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահ Հերվիգ Վան Շտաային, ով Երեւան է ժամանել    մասնակցելու  Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահության շրջանակներում  տեղի ունեցող ԵԽ Տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի Բյուրոյի նիստին  եւ «Մասնակցային ժողովրդավարությունը տեղական մակարդակով» թեմայով համաժողովին:
Ողջունելով հյուրին`  ԱԺ նախագահը կարեւորեց պարոն Շտաայի այցը Հայաստան  եւ մասնակցությունը  միջազգային համաժողովին:  Նա բարձր գնահատեց  Կոնգրեսի դերակատարությունը  Հայաստանում տեղական իշխանությունների համակարգի կատարելագործման ու զարգացման գործում: Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով` տեղական ժողովրդավարությունը ԵԽ նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահության գերակայությունների հիմնական ուղղություններից մեկն է լինելու: Նշվեց, որ նախատեսված են մի շարք միջոցառումներ, որոնց միջոցով Հայաստանը կփորձի իր ներդրումը բերել տեղական ժողովրդավարության եւ ԵԽ անդամ երկրների տեղական իշխանությունների միջեւ համագործակցության զարգացման նպատակներին:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` ԵԽ Տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահը  նշեց, որ կառույցը երկար տարիներ հաջողությամբ համագործակցում է Հայաստանի հետ եւ բարձր գնահատեց մեր երկրի ջանքերը տեղական ինքնառավարման ոլորտում բարեփոխումների իրականացման հարցում: Նրա խոսքով` Հայաստանը այս ուղղությամ կարեւոր առաջընթաց է գրանցել: Հերվիգ Վան Շտաայը ողջունեց Հայաստանի որդեգրած միջմշակութային երկխոսությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը անդրադարձան տարածաշրջանային խնդիրներին, ԼՂ հակամարտությանը եւ հայ-թուրքական հարաբերություններին: Երկուստեք ընդգծվեց, որ հիմնախնդիրները պետք է կարգավորվեն բացառապես խաղաղ  բանակցային ճանապարհով: «Խաղաղության ճանապարհը այլընտրանք չունի եւ լուծումներ պետք է գտնվեն միայն այդ հարթությունում»,- ասաց Հերվիգ Վան Շտաայը:
18.06.2013
Խորհրդարանը շարունակեց արտահերթ նստաշրջանի աշխատանքը
Հունիսի 18-ին ՀՀ Ազգային ժողովը վերսկսեց  արտահերթ նստաշրջանի աշխատանքը: Պատգամավորները  շարունակեցին ներկայացնել իրենց տեսակետները  ՀՀ վերահսկիչ պալատի  2012 թվականի  տարեկան հաշվետվության վերաբերյալ: Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով ՎՊ հաշվետվությունում արձանագրված...
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հայաստանում ՌԴ նորանշանակ դեսպանին
Հունիսի 18-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն  ընդունեց Հայաստանում ՌԴ նորանշանակ դեսպան Իվան Վոլինկինին:  Դեսպանը  հավաստիացրեց խորհրդարանի նախագահին, որ իր դիվանագիտական առաքելության ընթացքում կնպաստի  ռուս-հայկական հարաբերությունների հետագա խորացմանը : Շնորհավորելով  եւ...

NA President Hovik Abrahamyan Receives the President of the Congress of the CoE Territorial and Regional Authorities
On June 18 the RA NA President Hovik Abrahamyan received the President of the Congress of the CoE Territorial and Regional Authorities Herwig van Staa, who had arrived in Yerevan to take part in the Bureau Meeting of the CoE Territorial and Regional Authorities being held under the Armenian Chairmanship of the Committee of Ministers of the Council of Europe and at the Conference on theme “Participatory Democracy at Local Level.”
Welcoming the guest the NA President highlighted Mr Staa’s visit to Armenia and participation in the international conference. He highly assessed the role of the Congress in improving and developing the local authorities in Armenia. In Hovik Abrahamyan’s word, the local democracy will be one of the main directions of the priorities of the Armenian Chairmanship in the Committee of Ministers of the Council of Europe. It was noted that a number of events are designed through which Armenia will try to have its contribution to the goals of the development of cooperation between the local democracy and the local authorities of the CoE member countries.
Thanking for the reception the President of the Congress of the CoE Territorial and Regional Authorities has noted that the structure successfully cooperates for many years with Armenia and highly assessed the efforts of our country in the local governance in the implementation of the reforms. In his word, Armenia has registered an important progress in this direction. Herwig van Staa welcomed the inter-cultural dialogue adopted by Armenia.
In the course of the meeting the sides touched upon the regional problems, the NK conflict and the Armenian-Turkish relations. Both sides stressed that the problems should be exclusively settled through peaceful negotiations. “The path of peace has no alternative and solutions should only be solved on that plane,” Herwig van Staa said.
18.06.2013
On June 18 the RA National Assembly recommenced the work of the extraordinary session. The deputies continued to present their viewpoints on the annual report of the RA Control Chamber (CC) for 2012.Nikol Pashinyan deemed non-understandable the behavior of the power accusing it in speculations. Arts...
NA President Hovik Abrahamyan Receives the RF Newly Appointed Ambassador to Armenia
On June 18 the RA NA President Hovik Abrahamyan received Ivan Volinkin, the RF newly appointed Ambassador to Armenia.The Ambassador assured the President of the Parliament that during his diplomatic mission he would promote the further deepening of the Russian-Armenian relations.Congratulating the n...