Ապրիլի 26-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ կրթության, գիտության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովին կից Երիտասարդական խորհրդարանի հերթական լիագումար նիստը:
ԵԽ անդամները նախ մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, այնուհետեւ քվեարկությամբ ընդունեցին նախորդ նիստում քննարկված օրենքի նախագծերը:
Օրակարգը հաստատելուց հետո Երիտասարդական խորհրդարանի անդամները քննարկեցին Մարինե Աշրաֆյանի հեղինակած «ՀՀ բյուջետային համակարգի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Նշված օրենքի 27-րդ հոդվածի 1-ին մասի ա կետում, 31-րդ հոդվածի 1-ին մասում նախատեսված է, որ համայնքի զարգացման ծրագիրը կազմվում է եռամյա կտրվածքով: Ուստի, որպեսզի հակասություն չառաջանա, առաջարկվում է «եռամյա» բառը փոխարինել «քառամյա» բառով, քանի որ «Տեղական ինքնակառավարման մասին» եւ «Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքներում հստակ նշված է, որ համայնքների զարգացման ծրագիրը քառամյա կտրվածքով է:
Հիմնական զեկուցողը նշեց, որ քառամյա ժամկետն առավել այժմեական է, համապատասխանում է մունիցիպալ պրակտիկայի պահանջներին եւ համայնքի առջեւ դրված խնդիրներն իրականացնելու հարցում առավել արդյունավետ է:
Հարակից զեկույցում Ժորա Սարգսյանը նշեց, որ օրենքի նախագիծը ստացել է ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
Պատգամավորները քվեարկությամբ ընդունեցին քննարկված օրենքի նախագիծը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց բուհերի ուսանողներին
Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ապրիլի 26-ին հանդիպեց խորհրդարանում ուսումնական պրակտիկա անցնող՝ Երեւանի պետական համալսարանի, Հյուսիսային համալսարանի, Կառավարման ակադեմիայի եւ Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի ուսանողների ու մագիստրատուրայում սովորողների հետ: Խորհրդարանի ղեկավարը ողջուն...
Ապրիլի 26-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը վարեց Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Քննարկվեցին հինգերորդ գումարման Ազգային ժողովի երրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ ԱԺ ապրիլի 29-ից մայիսի 2-ի նիստերի օրակարգի մասին որոշումների նախագծերը: Ազգայ...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահանյանը հանդիպեց Երիտասարդական խորհրդարանի անդամների հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահանյանն ապրիլի 26-ին հանդիպեց Երիտասարդական խորհրդարանի հանձնաժողովների նախագահների եւ խումբ-խմբակցությունների ղեկավարների հետ: ԱԺ նախագահը հետաքրքրվեց ԵԽ աշխատանքների ընթացքով, քննարկվեցին առկա խնդրները, գործունեության արդյունավետության բարձրացման հնարավորություն...
Ապրիլի 26-ին ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Միքայել Մելքումյանի նախագահությամբ քննարկվեց ԱԺ պատգամավորներ Միքայել Մելքումյանի, Նաիրա Զոհրաբյանի, Էլինար Վարդանյանի, Ստեփան Մարգարյանի, Վահան Բաբայանի հեղինակած «Արտոնագրային վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին...
Ապրիլի 26-ին Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանն ընդունեց Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Թագավորության ԱԳՆ Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի վարչության պետ Քոլին Ռոբերթսին: ԱԳՆ բարձրաստիճան պաշտոնյայի հետ զրույցում կարեւորվեցին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի երկրորդ պաշտոնավարմա...

26 апреля состоялось очередное пленарное заседание Молодежного парламента (МП) при Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта.
Члены МП прежде всего приняли голосованием проекты законов, обсуждавшиеся на предыдущем заседании, затем приступили к дебатам по законопроекту о внесении поправок в закон РА “О бюджетной системе РА”.
Выступившие по повестке дня молодые парламентарии отметили, что проект закона удостоился положительного заключения финансово-кредитной и бюджетной комиссии.
Депутаты голосованием приняли обсуждавшийся проект закона.
Председатель НС О.Абраамян встретился с студентами вузов
26 апреля Председатель НС О.Абраамян встретился с студентами и магистрантами ЕГУ, Северного университета, Академии управления и Российско-Армянского (Славянского) университета, проходящими в парламенте учебную практику.Приветствуя гостей, спикер НС отметил несомненную пользу прохождения практики в з...
26 апреля состоялось рабочее совещание НС, которое вел Председатель НС РА О.Абраамян.Обсуждались проекты решений повесток дня третьей сессии НС пятого созыва и четырехдневных  заседаний НС 29 апреля – 2 мая. В  проект повестки дня третьей сессии НС вошли 3 вопроса.  В проект повестки ...
Председатель НС О.Абраамян встретился с членами Молодежного парламента
26 апреля Председатель НС О.Абраамян встретился с председателями комиссий и руководителями фракций Молодежного парламента (МП). Спикер парламента в непосредственной беседе с молодыми парламентариями затронул широкий круг вопросов, находящихся в компетенции МП. “Вам даны широкие возможности, мы в пар...
26 апреля состоялись заседания постоянных комиссий НС – по экономическим вопросам, по обороне, национальной безопасности и внутренним делам, по государственно-правовым вопросам – под председательством соответственно М.Мелкумяна, К.Нагапетяна, О.Маргаряна.В профильных комиссиях во втором чтении обсуж...
26 апреля вице-спикер НС Э.Нагдалян приняла начальника Управления Восточной Европы и Центральной Азии МИД Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии К.Робертса.В беседе с высокопоставленным чиновником британского МИД были подчеркнуты важнейшие направления второго срока на посту...