Ապրիլի 26-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ կրթության, գիտության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովին կից Երիտասարդական խորհրդարանի հերթական լիագումար նիստը:
ԵԽ անդամները նախ մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, այնուհետեւ քվեարկությամբ ընդունեցին նախորդ նիստում քննարկված օրենքի նախագծերը:
Օրակարգը հաստատելուց հետո Երիտասարդական խորհրդարանի անդամները քննարկեցին Մարինե Աշրաֆյանի հեղինակած «ՀՀ բյուջետային համակարգի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Նշված օրենքի 27-րդ հոդվածի 1-ին մասի ա կետում, 31-րդ հոդվածի 1-ին մասում նախատեսված է, որ համայնքի զարգացման ծրագիրը կազմվում է եռամյա կտրվածքով: Ուստի, որպեսզի հակասություն չառաջանա, առաջարկվում է «եռամյա» բառը փոխարինել «քառամյա» բառով, քանի որ «Տեղական ինքնակառավարման մասին» եւ «Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքներում հստակ նշված է, որ համայնքների զարգացման ծրագիրը քառամյա կտրվածքով է:
Հիմնական զեկուցողը նշեց, որ քառամյա ժամկետն առավել այժմեական է, համապատասխանում է մունիցիպալ պրակտիկայի պահանջներին եւ համայնքի առջեւ դրված խնդիրներն իրականացնելու հարցում առավել արդյունավետ է:
Հարակից զեկույցում Ժորա Սարգսյանը նշեց, որ օրենքի նախագիծը ստացել է ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
Պատգամավորները քվեարկությամբ ընդունեցին քննարկված օրենքի նախագիծը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց բուհերի ուսանողներին
Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ապրիլի 26-ին հանդիպեց խորհրդարանում ուսումնական պրակտիկա անցնող՝ Երեւանի պետական համալսարանի, Հյուսիսային համալսարանի, Կառավարման ակադեմիայի եւ Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի ուսանողների ու մագիստրատուրայում սովորողների հետ: Խորհրդարանի ղեկավարը ողջուն...
Ապրիլի 26-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը վարեց Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Քննարկվեցին հինգերորդ գումարման Ազգային ժողովի երրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ ԱԺ ապրիլի 29-ից մայիսի 2-ի նիստերի օրակարգի մասին որոշումների նախագծերը: Ազգայ...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահանյանը հանդիպեց Երիտասարդական խորհրդարանի անդամների հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահանյանն ապրիլի 26-ին հանդիպեց Երիտասարդական խորհրդարանի հանձնաժողովների նախագահների եւ խումբ-խմբակցությունների ղեկավարների հետ: ԱԺ նախագահը հետաքրքրվեց ԵԽ աշխատանքների ընթացքով, քննարկվեցին առկա խնդրները, գործունեության արդյունավետության բարձրացման հնարավորություն...
Ապրիլի 26-ին ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Միքայել Մելքումյանի նախագահությամբ քննարկվեց ԱԺ պատգամավորներ Միքայել Մելքումյանի, Նաիրա Զոհրաբյանի, Էլինար Վարդանյանի, Ստեփան Մարգարյանի, Վահան Բաբայանի հեղինակած «Արտոնագրային վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին...
Ապրիլի 26-ին Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանն ընդունեց Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Թագավորության ԱԳՆ Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի վարչության պետ Քոլին Ռոբերթսին: ԱԳՆ բարձրաստիճան պաշտոնյայի հետ զրույցում կարեւորվեցին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի երկրորդ պաշտոնավարմա...

On April 26 the next plenary sitting of the Youth Parliament adjunct to the RA NA Standing Committee on Education, Science, Culture, Youth and Sport was held.
After approving the agenda the members of the Youth Parliament debated the draft law “On Amending the RA Law on RA Budgetary System,” authored by Marine Ashrafyan.
Zhora Sargsyan noted in his speech that the draft law had been endorsed by the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs.
The deputies by voting passed the debated draft law.
RA NA President Hovik Abrahamyan Meets with the Students of the Higher Educational Institutions
The President of the National Assembly Hovik Abrahamyan on April 26 met with the BA and MA students from Yerevan State University, the Northern University, the Administration Academy and the Armenian-Russian (Slavonic) University, passing educational practice in the parliament.The Head of the Parlia...
On April 26 the RA NA working consultation presided over by the President of the National Assembly Hovik Abrahamyan was held. The draft decisions on amending the agenda of the third session of the National Assembly of the fifth convocation and on the agenda of April 29 to May 2 NA fou...
RA National Assembly President Hovik Abrahamyan Meets with the Members of the Youth Parliament
On April 26 the RA National Assembly Hovik Abrahamyan met with the Chairpersons of the committees and the heads of the group-factions of the Youth Parliament (YP). The NA President was interested in the procedure of the YP works, the existing problems and the possibilities of the rise of efficiency ...
On April 26 at the RA NA Standing Committee on Economic Affairs the bill “On Amending the RA Law on Patent Payments” was debated.At the sitting the moderator put for voting the bill and it was endorsed for including it in the agenda of the third session.The NA Standing Committee on Defense, National...
On April 26 the Vice President of the National Assembly Hermine Naghdalyan received the Director of the Department of the Eastern Europe and Central Asia of the Foreign Office of the Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.While talking with the high ranking official of the Foreign Office the ...