Ապրիլի 10-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Կանադայի խորհրդարանի Համայնքների պալատի անդամներ, արտաքին գործերի նախարարի խորհրդարանական քարտուղար Դիպակ Օբհրային եւ բազմամշակութային հարցերով խորհրդարանական քարտուղար Չենգսեն Լեունգին: Հանդիպմանը ներկա էր ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ նախագահը ուրախությամբ նշեց, որ հայ-կանադական հարաբերությունները կայուն զարգանում են եւ երկու երկրներն ունեն բարեկամության եւ համագործակցության բարի ավանդույթներ: Հովիկ Աբրահամյանը շեշտեց միջխորհրդարանական կապերի զարգացման կարեւորությունը, ինչը լրացուցիչ խթան է հանդիսանում քաղաքական, մշակութային, կրթական եւ առեւտրատնտեսական ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման գործում:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար`պարոն Օբհրան նշեց, որ իրենք տպավորված են ՀՀ նախագահի պաշտոնի ստանձնման փայլուն կազմակերպված հանդիսավոր արարողությունից: Նա ընդգծեց, որ Կանադան մեծ կարեւորություն է տալիս Հայաստանի հետ համագործակցության ընդլայնմանը տարբեր ուղղություններով` հույս հայտնելով, որ իր այցը կխթանի երկկողմ գործակցությունը, քանի որ համոզված է, որ երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու բազմաթիվ ոլորտներ կան:Հանդիպման ընթացքում ԱԺ նախագահը մտահոգություն հայտնեց, որ Կանադայի խորհրդարանի Համայնքների պալատի Կանադա-Ադրբեջան բարեկամության խմբի նախագահ Բարրի Դեվոլինը մտադրություն ունի Կանադայի Համայնքների պալատի քննարկմանը ներկայացնել Խոջալուի դեպքերի վերաբերյալ կողմնակալ տեղեկատվություն: «Սա առաջին դեպքը չէ, որ տարբեր երկրներում գործող Ադրբեջանի դեսպանությունը դիտավորյալ կերպով ապակողմնորոշում է հասարակությանը՝ ներկայացնելով խեղաթյուրված տեղեկատվություն տարբեր իրադարձությունների շուրջ»,-ասաց Հովիկ Աբրահամյանը: Խորհրդարանի ղեկավարը բարձր գնահատելով Կանադայի հավասարակշռված եւ չեզոք դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խնդրում` հույս հայտնեց, որ Կանադայի Համայնքների պալատը զերծ կմնա ադրբեջանցիների կողմից մատուցած ապատեղեկատվությունը խորհրդարանում քննարկման առարկա դարձնելուց: Պարոն Օբհրան ԱԺ նախագահին հավաստիասցրեց, որ անպայման հաշվի կառնեն Հովիկ Աբրահամյանի մտահոգությունը եւ շեշտեց, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման հարցում Կանադայի իշխանությունների դիրքորոշումը անփոփոխ է:
Ապրիլի 10-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Սլովակիայի փոխվարչապետ, արտաքին եւ եվրոպական գործերի նախարար Միրոսլավ Լայչակին: Ողջունելով եւ շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ Նախագահի պաշտոնի ստանձնման հանդիսավոր արարողությանը մասնակցելու համար ` ԱԺ նախագահը գոհունակությամբ փաստեց, որ Հայաստան-Սլ...
Ապրիլի 10-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակեց քառօրյա նիստերի աշխատանքը: Պատգամավորները վերսկսեցին քննարկել «2011 թվականի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության եւ երկրում մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների խախտման մասին» զեկույցը, որի վերաբերյա...
Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը ապրիլի 10-ին ընդունեց Իսպանիայի Թագավորության արտաքին գործերի եւ համագործակցության նախարարության Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ հանձնակատարություններով դեսպան Մարիա Պլիեգոյին եւ ՀՀ-ում Իսպանիայի պատվավոր հյուպա...
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց Ղազախստանի խորհրդարանի ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահին
Ապրիլի 10-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Ղազախստանի խորհրդարանի ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահ Կաբիբուլլա Ջակուպովին: Հանդիպման ընթաքցում քննարկվեցին երկու երկրների հարաբերությունների զարգացմանը առնչվող մի շարք հարցեր: Երկուստեք կարեւորվեց միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացումը, համա...
Ապրիլի 10-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ՀՀ նախագահի պաշտոնի ստանձնման հանդիսավոր արարողությանը մասնակցելու առիթով Հայաստան ժամանած Բելառուսի Հանրապետության ԱԺ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Վլադիմիր Անդրեյչենկոյի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ նախագահը բարձր գնահ...

Председатель НС О.Абраамян принял членов Палаты общин Парламента Канады
10 апреля Председатель НС О.Абраамян принял членов Палаты общин Парламента Канады, парламентского секретаря министра иностранных дел Д.Обру и парламентского секретаря по поликультурным вопросам Ч.Леунга. На встрече присутствовал вице-спикер НС Э.Шармазанов.
Приветствуя гостей, спикер парламента  с удовлетворением отметил стабильное развитие армяно-канадских отношений и добрые традиции дружбы и сотрудничества двух стран. Он подчеркнул важность развития межпарламентских связей, стимулирующих расширение сотрудничества в политической, культурной, образовательной и торгово-экономической сферах.
Поблагодарив за теплый прием, г-н Обра отметил, что они впечатлены блестящей организацией торжественной церемонии инаугурации Президента РА. Он подчеркнул, что Канада придает огромную важность расширению сотрудничества с Арменией в различных областях, выразив надежду, что его визит даст новый импульс двустороннему взаимодействию. В ходе встречи Председатель НС выразил свою озабоченность намерением председателя группы парламентской дружбы Канада – Азербайджан Палаты общин  Канады Б.Деволина вынести на обсуждение субъективную информацию о ходжалинских событиях. Глава парламента высоко оценил взвешенную и нейтральную позицию Канады в вопросе урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, выразив надежду, что Палата общин Канады воздержится от дебатов в парламенте по представленной азербайджанцами дезинформации. Г-н Обра заверил спикера НС,   что озабоченность О.Абраамяна будет непременно учтена, и особо выделил неизменность позиции канадских властей в вопросе урегулирования Карабахской проблемы.
Председатель НС О.Абраамян принял вице-премьера Словакии
10 апреля Председатель НС О.Абраамян принял вице-премьера,  министра иностранных дел Словакии Мирослава Лайчака.Приветствуя и благодаря за участие в торжественной церемонии инаугурации Президента РА,  спикер парламента с удовлетворением констатировал активное развитие отношений Армения – С...
10 апреля Национальное Собрание РА продолжило работу очередных четырехдневных заседаний.Парламент продолжил дебаты по докладам омбудсмена К.Андреасяна “О деятельности Защитника прав человека РА и нарушениях прав и основополагающих свобод человека в стране за 2011 г.” и  “О деятельности Защитник...
10 апреля председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян принял Посла с особыми поручениями по вопросам Южного Кавказа Министерства иностранных дел и сотрудничества Королевства Испании Марию Плиего и Почетного консула Испании в РА А.Адамян. Приветствуя гостей в парламенте, А.Зака...
Председатель НС принял вице-спикера Палаты представителей Парламента Казахстана
10 апреля Председатель НС О.Абраамян принял вице-спикера Палаты представителей  Парламента Казахстана Кабибуллу Джакупова.В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся  отношений двух стран. Обоюдно подчеркнута важность активизации межпарламентских связей, сотрудничества в междунаро...
Председатель НС О.Абраамян принял Председателя Палаты представителей НС Беларуси
10 апреля Председатель НС О.Абраамян принял прибывшую в Армению в связи с инаугурацией Президента РА делегацию, возглавляемую Председателем Палаты представителей НС Республики Беларусь В.Андрейченко.Приветствуя визит гостя, О.Абраамян отметил высокий уровень армяно-белорусских отношений во всех сфер...