Ապրիլի 10-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ՀՀ նախագահի պաշտոնի ստանձնման հանդիսավոր արարողությանը մասնակցելու առիթով Հայաստան ժամանած Բելառուսի Հանրապետության ԱԺ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Վլադիմիր Անդրեյչենկոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ նախագահը բարձր գնահատեց հայ-բելառուսական հարաբերությունների ներկա մակարդակը եւ կարեւորեց համագործակցության հետագա ընդլայնումը բոլոր ոլորտներում: Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով` լավ են զարգանում նաեւ միջխորհրդարանական կապերը, ինչին նպաստում են եւ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի արդյունավետ գործունեությունը եւ փոխադարձ այցերն ու շփումները: Պարոն Աբրահամյանը կարեւորեց համագործակցությունը միջազգային ասպարեզում, հատկապես միջազգային խորհրդարանական կառույցներում: ԱԺ նախագահը խոսեց տնտեսական համագործակցության կարեւորության մասին, նշելով, որ անհրաժեշտ է տնտեսական փոխգործակցությունը երկու երկրների միջեւ հասցնել քաղաքական համագործակցության մակարդակին :
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Բելառուսի Հանրապետության ԱԺ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Վլադիմիր Անդրեյչենկոն շնորհավորեց նախագահական ընտրություններում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի համոզիչ հաղթանակի եւ վերընտրվելու կապակցությամբ, ինչը վկայում է ժողովրդի բարձր վստահության մասին: Նա կարեւորեց միջխորհրդարանական գործակցությունը եւ օրենսդրական փորձի փոխանակումը: Բարձր գնահատվեց միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի արդյունավետ աշխատանքը, որը մեծապես կարող է նպաստել խորհրդարանական կապերի խորացմանը, իրավապայմանագրային բազայի զարգացմանը, միջռեգիոնալ համագործակցության կայացմանը: Պարոն Անդրեյչենկոն կարեւորեց համագործակցությունը միջազգային կառույցներում, տնտեսության, գիտության, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության ոլորտներում` նշելով, որ երկու երկրները առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման չօգտագործված ներուժ ունեն, որն օգտակար եւ արդյունավետ կարող է լինել երկու երկրների համար:
Ապրիլի 10-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Սլովակիայի փոխվարչապետ, արտաքին եւ եվրոպական գործերի նախարար Միրոսլավ Լայչակին: Ողջունելով եւ շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ Նախագահի պաշտոնի ստանձնման հանդիսավոր արարողությանը մասնակցելու համար ` ԱԺ նախագահը գոհունակությամբ փաստեց, որ Հայաստան-Սլ...
Ապրիլի 10-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Կանադայի խորհրդարանի Համայնքների պալատի անդամներ, արտաքին գործերի նախարարի խորհրդարանական քարտուղար Դիպակ Օբհրային եւ բազմամշակութային հարցերով խորհրդարանական քարտուղար Չենգսեն Լեունգին: Հանդիպմանը ներկա էր ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: Ողջո...
Ապրիլի 10-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակեց քառօրյա նիստերի աշխատանքը: Պատգամավորները վերսկսեցին քննարկել «2011 թվականի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության եւ երկրում մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների խախտման մասին» զեկույցը, որի վերաբերյա...
Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը ապրիլի 10-ին ընդունեց Իսպանիայի Թագավորության արտաքին գործերի եւ համագործակցության նախարարության Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ հանձնակատարություններով դեսպան Մարիա Պլիեգոյին եւ ՀՀ-ում Իսպանիայի պատվավոր հյուպա...
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց Ղազախստանի խորհրդարանի ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահին
Ապրիլի 10-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Ղազախստանի խորհրդարանի ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահ Կաբիբուլլա Ջակուպովին: Հանդիպման ընթաքցում քննարկվեցին երկու երկրների հարաբերությունների զարգացմանը առնչվող մի շարք հարցեր: Երկուստեք կարեւորվեց միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացումը, համա...

RA NA President Receives the President of the NA House of Representatives of Belarus
On April 10 the RA NA President Hovik Abrahamyan received the delegation led by the President of the NA House of Representatives of the Republic of Belarus Vladimir Andreychenko, who arrived in Armenia on the occasion of taking part in the solemn ceremony of assuming the Office of the RA President.
Welcoming the guests the NA President highly assessed the current level of the Armenian-Belarus relations and highlighted the further enlargement of cooperation in all spheres. In Hovik Abrahamyan’s word, the inter-parliamentary relations also develop well, to which promote the productive activity of the Inter-Parliamentary Committee, the mutual visits and contacts. Mr Abrahamyan highlighted the cooperation in international arena, especially, in international parliamentary structures. The NA President talked about the importance of economic cooperation, noting that it is necessary to reach the economic cooperation between the two countries to the level of political cooperation.
Thanking for the warm reception the President of the NA House of Representatives of the Republic of Belarus Vladimir Andreychenko congratulated his counterpart on the occasion of the convincing victory and reelection of the RA President Serzh Sargsyan in presidential elections, which witnessed of the people’s high trust. He emphasized the inter-parliamentary cooperation and the exchange of legislative experience. The effective work of the Inter-Palriamentary Committee on Cooperation was highly appreciated, which could greatly promote the deepening of parliamentary relations, the development of legal-contractual base and stability of inter-regional cooperation. Mr Andreychenko highlighted the cooperation in international structures, in the spheres of economy, science, energy and agriculture, noting that the two countries have a non-used potential of trade-economic development, which can be useful and effective for the two countries.
RA NA President Hovik Abrahamyan Receives the Deputy Prime Minister of Slovakia
On April 10 the RA NA President Hovik Abrahamyan received the Deputy Prime Minister, Minister of Foreign and European Affairs of Slovakia Miroslav Lajčák. Welcoming and thanking the high ranking guest for taking part in the solemn ceremony of taking the Oath of Office of the RA Presid...
RA NA President Hovik Abrahamyan Receives the Members of the House of Commons of the Canadian Parliament
On April 10 the RA NA President Hovik Abrahamyan received members of the House of Commons of the Parliament of Canada, Deepak Obhrai, Parliamentary Secretary to the Minister of Foreign Affairs and the Parliamentary Secretary on Multiculturalism Chungsen Leung. The NA Vice President Eduard Sharmazano...
On April 10 the RA National Assembly continued the work of the four-day sittings. The deputies recommenced to debate the report “On the Activity of the Human Rights Defender of the Republic of Armenia and Violation of Human Rights in the Country and Fundamental Freedoms During 2011,” on which deputi...
On April 10 the Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly Artak Zakaryan received the Ambassador for Special Assignments for the Countries of the South Caucasus of the Ministry of Foreign Affairs and Cooperation of the Kingdom of Spain Maria Pliego and the Hono...
RA NA President Hovik Abrahamyan Receives the Vice President of the House of Representatives of the Parliament of Kazakhstan
On April 10 the RA NA President Hovik Abrahamyan received the Vice President of the House of Representatives of the Parliament of Kazakhstan Kabibulla Jakupov.In the course of the meeting a number of issues concerning the development of relations between the two countries were discussed. B...