Տեղի ունեցավ ՀՀ Ազգային ժողովի հատուկ նիստը
Ապրիլի 9-ին ՀՀ նորընտիր նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնի ստանձնման նպատակով հրավիրված Ազգային ժողովի հատուկ նիստը գումարվեց Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում:
Բացելով նիստը՝ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նշեց. «Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո Նախագահ, Վեհափառ Տեր, Լեռնային Ղարաբաղի հարգարժան Նախագահ, հարգելի պատգամավորներ, հարգելի հյուրեր, տիկնայք եւ պարոնայք, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի երդման հանդիսավոր արարողության կապակցությամբ, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության համաձայն, հրավիրվել է Ազգային ժողովի հատուկ նիստ: Գրանցվել է 92 պատգամավոր: Քվորում ունենք, կարող ենք սկսել մեր աշխատանքները:
2013 թվականի փետրվարի 18-ին տեղի ունեցան Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի ընտրություններ: Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի փետրվարի 25-ի N 61-Ա որոշման համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի ընտրությունների արդյունքներով, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ է վերընտրվել Սերժ Ազատի Սարգսյանը:
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի պարտականությունները ստանձնելու երդման արարողության նպատակով հրավիրված Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի հատուկ նիստը հայտարարում եմ բացված»:
Զինվորական քայլերգի հնչյունների ներքո ներս բերվեցին Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշը եւ Նախագահական իշխանության խորհրդանիշը, ապա նաեւ՝ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության մայր օրինակը եւ Վեհամոր Ավետարանը:
Ազգային ժողովի նախագահը Հանրապետության Նախագահի պարտականությունները ստանձնելու ժողովրդին երդման համար հրավիրեց ՀՀ վերընտրված նախագահ Սերժ Սարգսյանին: «Ստանձնելով Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի պաշտոնը՝ երդվում եմ. անվերապահորեն կատարել Սահմանադրության պահանջները՝ հարգել մարդու եւ քաղաքացու իրավունքներն ու ազատությունները, ապահովել Հանրապետության անկախությունը, տարածքային ամբողջականությունը եւ անվտանգությունը՝ ի փառս Հայաստանի Հանրապետության եւ ի բարօրություն Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի»,- ձեռքը ՀՀ Սահմանադրությանն ու Վեհամոր Ավետարանին երդվեց Սերժ Սարգսյանը:
Հնչեց Հայաստանի Հանրապետության օրհներգը, որից հետո հայրապետական օրհնանքի խոսք ասաց Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Նորին Սուրբ Օծություն Տեր Տեր Գարեգին Բ-ն.
«Մեծարգո Նախագահ Հայաստանի Հանրապետության,
Մեծարգո Նախագահ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության,
Հարգարժան Նախագահ Ազգային Ժողովի,
Մեծահարգ վաստակյալ Նախագահ Հայաստանի Հանրապետության,
Բարձրաշնորհ եւ Գերաշնորհ հոգեւոր հայրեր,
Պատվարժան պետական այրեր, դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչներ,
Սիրելի հյուրեր եւ ներկաներ.
Հայրենիքի լուսաճեմ կյանքի աղոթքն ու մաղթանքը մեր շուրթերին` ողջունում եւ Հայրապետական Մեր օրհնությունն ենք բերում Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի երդմնակալության առիթով:
Փառք եւ գոհություն ենք մատուցում Երկնավորին մեր ժողովրդին պարգեւած անպատում շնորհների համար, որոնցով ապրել, ստեղծել ու մաքառել է եւ այսօր աննկուն ու լավատես` հայրենյաց սիրով կերտում է իր ազատ կյանքի նոր օրը:
Անկախ պետականության վերականգնումից ի վեր մեր երկիրը ահռելի դժվարություններ է հաղթահարել, վերակառուցումների ու բարեփոխումների ոչ դյուրին ճանապարհ անցել: Այս պահին գնահատանքով եւ աղոթքով ենք հիշում հայրենի անկախ պետականության հաստատման եւ կայացման գործին իրենց նվիրյալ ծառայությունը բերած ազգի բոլոր զավակներին: Պետականաշինության ընթացքներում Դուք, Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո Նախագահ, ծանրագին ավանդ եք բերել` լինելով կերտողներից մեկը մեր պատմության այս հուսաբեր ժամանակաշրջանի: Ձեր նվիրյալ ծառայությունը Հայրենիքին ու ժողովրդին առաջնորդեց Ձեզ պետական ամենաբարձր պատասխանատվության: Նախագահի պաշտոնը հինգ տարիներ առաջ Դուք ստանձնեցիք երկրում ներքին լարվածության բարդ պայմաններում եւ, սակայն, աներեր կամքով եւ հաստատուն քայլերով ամենայն ջանք գործադրեցիք, որպեսզի պահպանվի կայունությունը եւ շարունակվեն բարեփոխումներն ու բնականոն զարգացման ընթացքը մեր Հայրենիքի: Ձեր նախագահության շրջանը եղավ պայքար եւ ծառայություն դժվարությունների եւ մարտահրավերների դիմագրավման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ եւ արդար կարգավորման, արտաքին քաղաքականության ոլորտում այլ պետությունների հետ հարաբերությունների ամրապնդման եւ գործակցության արդյունավորման:
Այսօր Վեհամոր Ավետարանի եւ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության վրա երդվելով` Դուք նորոգեցիք ծառայական Ձեր ուխտը ազգին եւ Հայրենիքին: Նախագահական նոր շրջան է սկսվում` որոշակի նոր պահանջներով ու ակնկալիքներով: Մեր երկրում նախորդ տարիներին արձանագրված դրական տեղաշարժերով ու բարի արդյունքներով հանդերձ` տակավին կենսական նշանակություն ունեցող եւ վճիռների կարոտ բազում խնդիրներ ու հարցեր կան, որոնք այսօր եւս պահանջում են հայրենի իշխանությունների եւ համայն մեր ժողովրդի հետեւողական ջանքերը` պահպանելու համար մեր խաղաղ ու ապահով կյանքը եւ առաջընթացի հույսն ու հեռանկարը: Ամենքիս տեսիլքն է, որ մեր անկախ պետականության ուղին պարգեւի արգասիքներ շեն ու ծաղկուն կյանքի` բարօրությամբ ու բարեկարգությամբ լեցուն, զարգացող տնտեսությամբ, գիտությամբ ու մշակույթով: Նախագահի բարձր առաքելությամբ Դուք կոչված եք իրագործման առաջնորդելու այս տեսլականը: Անտարակույս է, որ ժողովրդի բարօրությունը, օրենքի եւ իրավունքի գերակայությունը, հոգեւոր-բարոյական արժեքներով հասարակական կյանքի առաջընթացը առավել ամրություն պիտի բերեն մեր երկրին, հեղինակություն` մեր պետության վարկին եւ առավել զորություն` մեր ազգային կյանքին: Մեր Եկեղեցին ինչպես միշտ իր զորակցությունն է բերելու հայրենի պետությանը եւ Ձեզ` հայրենաշեն ու ազգանվեր առաքելության իրականացման գործում:
Երդմնակալության այս առիթով Մեր հորդորն ենք ուղղում մեր ժողովրդին ի Հայրենիս եւ ի Սփյուռս` հայրենի իշխանությունների հետ միասնական ջանքեր գործադրել հանուն մեր Հայրենիքի եւ ազգային մեր կյանքի պայծառության, մեր հույսերի մարմնավորման: Միակամ ու միախորհուրդ ձգտենք ավելիով իրագործել այն, ինչ ազգի եւ հայրենի երկրի հանդեպ մեր նվիրական պարտքն ու պարտականությունն է: Չտկարանանք դժվարությունների առջեւ: Առաքյալի խոսքի համաձայն` «հոգ տանենք միմյանց` սիրո եւ բարի գործերի հորդորելով» (Եբր. 10. 24), որպեսզի օր օրի շենանա ու բարգավաճի մեր Հայրենիքը` այսօր եւ միշտ մնալով ամուր պատվարն ու զորության ակունքը աշխարհասփյուռ հայության:
Աղոթք ենք բարձրացնում առ Աստված մեր Հայրենիքի անսասանության, մեր ժողովրդի խաղաղ ու երջանիկ կյանքի հայցով: Աղոթում ենք Ձեզ համար, մեծարգո Նախագահ. թող Բարձրյալի օրհնությունը եւ Սուրբ Հոգու առաջնորդությունը միշտ լինեն Ձեզ հետ, զորացնեն Ձեզ, պահպանեն հաստատուն ու վճռակամ` կյանքի կոչելու Ձեր եւ մեր ժողովրդի բարի սպասումներն ու հույսերը: Թող Տերը օրհնի ազգս աշխարհասփյուռ, միշտ պահպանի Իր շնորհների մեջ` հավատքով հայցելու. «Տեր Աստված մեր, առաջնորդիր մեզ եւ ուսուցանիր մեզ արդարությամբ գնալ Քո ճանապարհներով, պահիր մեր կյանքը խաղաղության մեջ եւ մեր ընթացքը` Քեզ հաճելի. ամեն» (ժամագիրք)»:
Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը խոսքն ավարտեց տերունական աղոթքով:
Այնուհետեւ ելույթ ունեցավ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Երկրի ղեկավարը նշեց.
Մեծարգո Նախագահ Քոչարյան,
Արցախի Հանրապետության մեծարգո Նախագահ,
Մեծարգո Նախագահ Ղուկասյան,
Հայաստանի Հանրապետության սիրելի քաղաքացիներ,
Հարգելի հյուրեր, բարեկամներ,
Շնորհակալություն եմ հայտնում մեր քաղաքացիներին նախագահական ընտրություններին ակտիվ մասնակցելու համար: Շնորհակալ եմ նրանց, ովքեր վստահել են ինձ շարունակել աշխատանքը Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի պաշտոնում:
Նաեւ շնորհակալ եմ նրանց, ովքեր իրենց ձայնը տվել են այլ թեկնածուների: Դրանով նրանք արտահայտել են իրենց դժգոհությունը երկրում առկա խնդիրների վերաբերյալ: Դրանով նրանք իշխանություններին հղել են հստակ ուղերձ՝ ավելի արդյունավետ աշխատելու պահանջ: Համոզված եղեք, որ բոլոր ուղերձները տեղ են հասել:
Այսօրվա երդման արարողությամբ ես կրկին ստանձնեցի մեծ պատասխանատվություն, որի գիտակցումը անցած հինգ տարիների ընթացում ինձ չի լքել ոչ մի վայրկյան: Վեհամոր ավետարանը, որի վրա ես երդվեցի, հազար տարվանից էլ հին է: Նման պատմական ու մշակութային հենք ունեցող ազգի ղեկավար կարգվելը բացառիկ պատիվ է: Այս հանդիսավոր պահին ես խոստանում եմ այդ պատիվը բարձր պահել:
Որեւէ նախագահի համար Սահմանադրությամբ նախատեսված երկրորդ ժամկետն ունի եւ իր առավելությունները, եւ իր բարդությունները: Հիմնական առավելությունը, իհարկե, կուտակված փորձն է, որ նման աշխատանքի դեպքում խիստ արժեքավոր է: Լրացուցիչ բարդությունները կապված են ժողովրդի ավելի մեծ ակնկալիքների եւ ավելի բարձր պահանջների հետ: Ես անելու եմ ամեն ինչ՝ այդ ակնկալիքներն ու պահանջները կյանքի կոչելու համար:
Առաջիկա հինգ տարիներին մեր պետության եւ ժողովրդի առաջնահերթ խնդիրն եմ համարում տնտեսական առաջընթացը: Հայաստանի հիմնախնդիրների մի ողջ փաթեթ այս հարթությունում է: Կառանձնացնեմ երեք հիմնականը՝ արտագաղթ, գործազրկություն, աղքատություն: Դրանց լուծումները նույնպես այս հարթությունում են: Արդյունավետ եւ վերելքի ճանապարհը բռնած տնտեսություն. ահա հաջողության մեր բանաձեւը:
Երկրորդ առաջնահերթությունը իրավունքի գերակայության ապահովումն է: Բոլորի հավասարությունը օրենքի առջեւ պարտադիր պայման է մեր թե տնտեսական, թե քաղաքական զարգացման համար:
Երրորդ առաջնահերթությունը, որն ամենաուղղակի կերպով կապված է նախորդի, այսինքն՝ իրավունքի գերակայության հետ, ժողովրդավարության խորացումն է: Համեմատեք հինգ տարի առաջվա Հայաստանը այսօրվա Հայաստանի հետ եւ կտեսնեք տարբերությունը: Համեմատեք խոսքի, մամուլի, հավաքների ազատության մակարդակները: Համեմատեք հասարակական կազմակերպությունների եւ ընդհանրապես քաղաքացիական հասարակության կայացածության մակարդակները: Խոստանում եմ, որ եղածով չենք բավարարվելու, կանգ չենք առնելու: Հինգ տարի հետո մենք ունենալու ենք ժողովրդավարության բոլորովին նոր՝ անհամեմատ բարձր մակարդակ: Դա ես միայնակ չեմ անելու, դա անելու ենք միասին, սիրելի հայրենակիցներ:
Արտաքին քաղաքականության ասպարեզում Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորումը մնում եւ մնալու է մեր առաջնահերթությունն այնքան ժամանակ, քանի դեռ չենք հասել վերջնական լուծման: Միաժամանակ մենք հետեւողականորեն աշխատելու ենք մեր անվտանգության մակարդակը բարձրացնելու ուղղությամբ: Այստեղ մենք չենք թերագնահատում միջազգային որեւէ գործոն, մենք շնորհակալ ենք բոլոր նրանց, ովքեր օժանդակում են տարածաշրջանում կայունության ապահովմանը, բայց մենք պարտավոր ենք առաջին հերթին ապավինել մեր ուժերին: Հնարավոր բացասական զարգացումների դեպքում հակառակորդին զսպելու եւ խաղաղությունը պահպանելու կարեւորությունը քննարկման առարկա չէ:
Մենք երբեք չենք ահաբեկել սեփական ժողովրդին պատերազմով: Առավել եւս չենք օգտագործել այդ հարցը իբրեւ պատրվակ՝ լռեցնելու համար ընդդիմադիրների ձայնը: Բայց մեր պարտքն ենք համարել անկեղծորեն եւ իրատեսորեն ասել, որ նման վտանգ գոյություն ունի:
Պատերազմ չտեսած եւ անպատասխանատու մարդիկ կարող են դրա հնարավորությունը դարձնել ցինիկ եւ ստորաքարշ շահարկումների առարկա: Ես նրանցից չեմ. ես գիտեմ եւ ընկերոջ կորստի, եւ հաղթանակի բերկրանքի գինը, դողացել եմ զինվորի կյանքի համար, նաեւ հայրենիքի յուրաքանչյուր թիզ հողի համար: Ուստի Հայաստանի ժողովրդից ստացած վստահության քվեի ուժով հայտարարում եմ՝ մենք պատերազմ չենք ցանկանում, սակայն, միաժամանակ, պատրաստ ենք դիմագրավելու յուրաքանչյուր մարտահրավերի: Ընդգծում եմ չըմբռնողների համար՝ յուրաքանչյուր մարտահրավերի:
Պարտադրանք, բռնություն, ահաբեկում, պատերազմ՝ սրանք են իրականության վերաբերյալ մեր հակառակորդի պատկերացումները: Այն իրողությունները, որ նրանք պարտադրում են սեփական ժողովրդին, նաեւ ցանկանում են պարտադրել մեզ:
Մենք նրանց այդ պայմանները մերժել ենք, եւ դրանք երբեք չենք ընդունելու: Մենք այլ իրականություն ենք կերտում. ինչպես արդեն ասացի՝ տնտեսական վերելք, օրենքի գերակայություն, ժողովրդավարության ամրապնդում: «Հայաստան» անունը առաջին հերթին պետք է զուգորդվի սրանց հետ: Հենց սրանք են մեր հակափաստարկները, որ ներկայացնում ենք ինչպես մեր հակառակորդներին, այնպես էլ ողջ աշխարհին:
Մենք մեր հարեւաններին առաջարկել ենք համամարդկային արժեքների վրա խարսխված արժանապատիվ խաղաղություն: Բայց անցած տարիների փորձը ցույց տվեց, որ նրանք պատրաստ չեն ընդունելու այդ առաջարկը: Որքան ավելի բարդ պայմաններ են նրանք, իրենց կարծիքով, ստեղծում մեզ համար, այդքան ավելի ուժեղ ենք մենք դառնում: Եվ դա ավելի տեսանելի է լինելու:
Այսօր որքան անհավասար են մեր արտահանման պայմանները, այդքան ավելի ջանք մենք պետք է ներդնենք՝ հավելյալ արժեք պարունակող ապրանքներ ստանալու համար: Ներդնենք, որպեսզի ստանանք համաշխարհային շուկայում մրցունակ արտադրանք ու ծառայություններ:
Մեր հիմնական առավելությունը մեր ժողովրդի, մեր մարդկանց նախաձեռնողականությունն ու տաղանդն է: Ժամանակակից տեխնոլոգիաների բնագավառում աշխատող մեր տղաներն ու աղջիկները մեր զինվորների պես ամուր են պահում մեր երկրի անվտանգությունը: Իսկ նրանց հետ՝ նաեւ յուրաքանչյուր մարդ, ով ազնիվ աշխատում եւ արդյունք է տալիս:
Մեր հիմնական խնդիրն է՝ ավելացնել այդպիսի մարդկանց համար դրսեւորվելու ուղիները: Տանք մարդկանց հնարավորությունը՝ մնացած ամեն ինչ նրանք ինքնուրույն կանեն, կարարեն, կստեղծեն, կզարգացնեն:
Նաեւ այդ նպատակով մենք պետք է ապահովենք Հայաստան-սփյուռք գործակցության դինամիկ զարգացումը: Ես վստահ եմ՝ մենք միասին կարող ենք շատ ավելին անել: Մենք պետք է առավելագույնս ներգրավենք սփյուռքի ներուժը, առաջին հերթին՝ մարդկային կապիտալը: Մրցունակ եւ զարգացման տանող յուրաքանչյուր ներդրումային ծրագիր կստանա Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների աջակցությունը:
Ընտրարշավի ժամանակ մենք բոլորս խոսելու եւ մեր ծրագրերը ներկայացնելու լայն հնարավորություններ ունեցանք: Միաժամանակ, մեզնից յուրաքանչյուրը մտահոգված էր նրանով, որ իր ասելիքը հնարավորինս մանրամասն եւ ամբողջական կերպով տեղ հասնի: Ընտրություններով ոչինչ չի ավարտվում, այլ սկսվում է նոր փուլ: Այժմ եկել է տքնաջան ու հետեւողական աշխատանքի փուլը: Այժմ ժամանակն է խոսքից գործին անցնելու, խոսքերը գործերով ամրագրելու:
Ուրեմն՝ ի գործ:
Կեցցե Հայաստանի Հանրապետությունը:
Փառք հայ ժողովրդին»:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն իր ելույթում նշեց.
«Մեծահարգ պարոն Նախագահ, Ազգային ժողովի եւ անձամբ իմ անունից շնորհավորում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի բարձր պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ եւ ցանկանում պատմական արդյունքներով հարուստ պաշտոնավարում: Ձեր նախընտրական արշավը Դուք ավարտեցիք հետեւյալ բառերով. «Հայաստանի արմատներն ամրանում են այն ըմբռնման շնորհիվ, որ այստեղ` մեր երկրում, ամենազորավորներից անգամ զորեղ ենք, երբ միասին ենք: Մեջք՝ մեջքի»: Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացի, բոլոր հայորդիները, խորհրդարանական եւ արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերը, քաղաքացիական հասարակությունը, բոլորը մեկ հարցում հաստատապես միակամ են. ուժեղ, վերելք ապրող ու անսահման սիրված հայրենիքի ամրապնդման հարցում:
Պարոն Նախագահ,
Ճանաչելով Ձեզ ու քաջատեղյակ լինելով Ձեր անցած ուղուն՝ ես ավելի քան վստահ եմ, որ Ձեր առաջնորդությամբ գալիք տարիները մեր պետության համար դառնալու են համախմբման, միասնական ոգու ամրապնդման ու հետեւողական աշխատանքի տարիներ: Հաջողություն եմ մաղթում Ձեզ եւ բոլորիս: Աստված Ձեզ պահապան»:
Դահլիճից դուրս բերվեցին Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշը, Նախագահական իշխանության խորհրդանիշը, ՀՀ Սահմանադրության մայր օրինակը եւ Վեհամոր Ավետարանը:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարեց հատուկ նիստի ավարտը:
Ապրիլի 9-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Չեխիայի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահ Ալենա Գայդուշկովային, ով Հայաստան է ժամանել ՀՀ նորընտիր նախագահի պաշտոնն ստանձնելու հանդիսավոր արարողությանը մասնակցելու առիթով: Ողջունելով տիկին Գայդուշկովային`պարոն Աբրահամյանը գոհունակո...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Ռումինիայի Պատգամավորների պալատի նախագահ Վալերիու Զգոնեային
Ապրիլի 9-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Ռումինիայի Պատգամավորների պալատի նախագահ Վալերիու Զգոնեայի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունլով հյուրերի այցն Ազգային ժողով՝ Հովիկ Աբրահամյանը շնորհակալություն հայտնեց Հայաստան այցելելու եւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնի ստանձնման ն...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ապրիլի 9-ին հանդիպեց Արգենտինայի Հանրապետության փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Ամադո Բուդուին: Ազգային ժողովի նախագահը ողջունեց բարձրաստիճան հյուրին եւ շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ նախագահի երդմնակալության արարողությանը մասնակցելու համար: Նա հույս հայտնեց, որ ա...

Состоялось специальное заседание Национального Собрания РА
9 апреля в СКК им. К.Демирчяна созвано специальное заседание Национального Собрания РА в связи с инаугурацией новоизбранного Президента Республики Армения С.Саргсяна.
Открывая заседание, Председатель НС О.Абраамян отметил:
“Глубокоуважаемый Президент Республики Армения, Верховный Патриарх, многоуважаемый Президент Нагорного Карабаха, уважаемые депутаты, уважаемые гости, дамы и господа! В связи с торжественной церемонией инаугурации Президента РА, согласно Конституции РА, созвано специальное заседание Национального Собрания   РА. Зарегистрировалось 92 депутата. Кворум обеспечен, можем начать нашу работу.
18 февраля 2013 г. состоялись выборы Президента Республики Армения. Согласно решению Центральной Избирательной Комиссии РА N61- Ա от 25 февраля, по итогам выборов Президента РА, Президентом Республики Армения переизбран Серж Азатович Саргсян.
Специальное заседание Национального Собрания РА, созванное   в связи с церемонией инаугурации и вступления в должность Президента РА С.Саргсяна, объявляю открытым”.
Под звуки военного марша вносятся Государственный Флаг РА и штандарт Президентской власти, затем – оригинал Конституции РА и Евангелие.
Председатель Национального Собрания приглашает переизбранного Президента РА Сержа Саргсяна к церемонии присяги перед народом при вступлении в должность.
“Вступая в должность Президента Республики Армения, клянусь безоговорочно выполнять требования Конституции: уважать права и свободы человека и гражданина, обеспечивать независимость, территориальную целостность и безопасность Республики во славу Республики Армения и во имя благоденствия народа Республики Армения”, - положа руку на Конституцию РА и Евангелие, поклялся С.Саргсян.
Звучит Гимн РА, после чего с Патриаршим словом выступил Его Святейшество Католикос Всех Армян Гарегин Второй:
“Глубокоуважаемый Президент Республики Армения!
Многоуважаемый Президент Нагорно-Карабахской Республики!
Досточтимый Председатель Национального Собрания!
Высокопреосвященнейшие духовные отцы!
Уважаемые государственные мужи, представители дипломатических миссий! Дорогие гости и присутствующие!
С молитвой и пожеланиями светлой жизни Родины на устах приветствуем и приносим Вам Наше Патриаршее благословение по случаю инаугурации Президента Республики Армения.
Слава и благодарение Небесному Господу за преподнесенные нашему народу несметные дары, которыми жил, творил и боролся и сегодня с любовью к Отечеству непоколебимо и оптимистично созидает новый день своей свободной жизни.
Со дня восстановления независимой государственности наша страна преодолела неимоверные трудности, прошла нелегкий путь перестроек и реформ. В этот миг с благодарностью и молитвой вспоминаем всех чад нации, принесших свое преданное служение делу утверждения и становления независимой государственности Отечества. В течение этого процесса созидания государственности Вы, многоуважаемый господин Президент Республики Армения, внесли весомый вклад, будучи одним из творцов этого обнадеживающего периода нашей истории. Ваше преданное служение Отечеству и народу привело Вас к наивысшей государственной ответственности. Пост президента пять лет назад Вы заняли в сложных условиях внутренней напряженности в стране, однако непоколебимой волей и уверенными шагами приложили всяческие усилия, дабы сохранилась стабильность и продолжились преобразования и ход естественного развития нашего Отечества. Период Вашего президентства стал борьбой и служением для преодоления трудностей и вызовов, мирного и справедливого урегулирования вопроса Нагорного Карабаха и в сфере внешней политики упрочения отношений и плодотворного сотрудничества с иными государствами.
Сегодня, присягая на Евангелии и Конституции Республики Армения, Вы обновили Ваш обет служения нации и Родине. Начинается новый президентский период с определенными новыми требованиями и ожиданиями. Вместе с достигнутыми нашей страной в предыдущие годы положительными сдвигами и добрыми результатами остается еще много проблем и вопросов, имеющих существенную важность и ждущих решений, которые сегодня также требуют последовательных усилий властей Отечества и всего нашего народа, дабы сохранить нашу мирную и обеспеченную жизнь, надежду и перспективу прогресса. Наше всеобщее видение, что путь независимой государственности преподнесет плоды благополучной и процветающей жизни, полной благоденствия и благоустройства, с развивающейся экономикой, наукой и культурой. Высокой миссией президента Вы призваны к осуществлению этого видения. Вне сомнений, благоденствие народа, преобладание закона и права, прогресс общественной жизни на основе духовных и моральных ценностей придадут большую крепость нашей стране, престиж - доброму имени нашего государства и большую силу нашей национальной жизни. Наша Церковь как всегда будет оказывать поддержку родному государству и Вам в деле осуществления этой миссии во благо Родины и нации.
По случаю инаугурации обращаем свое назидание к нашему народу в Отечестве и Диаспоре вместе с властями Отечества прилагать совместные усилия во имя процветания нашей Родины и нашей национальной жизни, воплощения наших надежд. Единые волей и помыслом, будем стремиться в большей степени осуществить то, что является нашим священным долгом и обязанностью по отношению к нации и родной стране. Не отступим перед трудностями. По слову апостола, “будем внимательны друг ко другу, поощряя к любви и добрым делам” (Ев. 10. 24), чтобы день ото дня процветало и преуспевало наше Отечество, ныне и присно оставаясь крепким оплотом и истоком мощи распростертого по миру армянского народа.
Возносим молитву Богу, испрашивая незыблемости нашему Отечеству, мирной и счастливой жизни нашему народу. Молимся за Вас, глубокоуважаемый господин Президент. Пусть благословение и водительство Святого Духа всегда пребывают с Вами, укрепляют Вас, хранят твердым и решительным ради претворения в жизнь добрых ожиданий и чаяний – как Ваших, так и нашего народа. Пусть Господь благословит наш народ по всему миру, присно хранит в благодати Своей, дабы испрашивал с верою: “Предводительствуй нас, Господи Боже наш, и научи нас идти путями Твоими в праведности, храни в мире жизнь нашу и житие наше, угодное Тебе. Аминь” .
Затем выступил Президент РА Серж Саргсян:
Многоуважаемый Президент Кочарян,
Многоуважаемый Президент Гукасян,
Дорогие граждане Республики Армения,
Уважаемые гости, друзья,
Благодарю наших граждан за активное участие в президентских выборах. Благодарю тех, кто доверил мне продолжить работу на должности Президента Республики Армения.
Благодарен также тем, кто отдал свои голоса другим кандидатам. Этим они выразили свое недовольство существующими в стране проблемами. Этим они направили властям четкий мессидж: требование работать более результативно. Будьте уверены, что все мессиджи услышаны.
Сегодняшняя церемония инаугурации вновь возложила на меня большую ответственность, осознание которой в течение прошедших пяти лет не оставляло меня ни на секунду. Святому Евангелию, на котором я поклялся, более тысячи лет. Быть руководителем нации, имеющей такую историческую и культурную основу, – исключительная честь. В этот торжественный момент я обещаю высоко держать эту честь.
Предусмотренный Конституцией второй президентский срок имеет и свои преимущества, и свои трудности. Основным преимуществом, конечно, является накопленный опыт, который при такой работе имеет очень высокую ценность. Дополнительные трудности связаны с более высокими ожиданиями и требованиями народа. Я сделаю все, чтобы эти ожидания и требования были воплощены в жизнь.
В предстоящие пять лет считаю первоочередной задачей нашего государства и народа экономический прогресс. В этой плоскости находится целый пакет проблем Армении. Выделю три основные: эмиграцию, безработицу, бедность. Решение данных проблем также находится в этой плоскости. Эффективная и находящаяся на пути подъема экономика – вот формула успеха.
Вторым приоритетом является обеспечение верховенства права. Равенство всех перед законом является обязательным условием для нашего развития, как для экономического, так и политического.
Третий приоритет, который самым непосредственным образом связан с предыдущим, то есть с верховенством права – углубление демократии. Сравните Армению пятилетней давности с сегодняшней Арменией и увидите разницу. Сравните уровень свободы слова, печати, собраний. Сравните уровень становления общественных организаций и гражданского общества в целом. Обещаю, что мы не удовлетворимся имеющимся, не остановимся на полпути. Через пять лет у нас будет другой, несравнимо более высокий уровень демократии. Это я сделаю не в одиночку, мы это сделаем вместе, дорогие соотечественники!
Мирное урегулирование нагорно-карабахской проблемы на внешнеполитической арене остается и будет оставаться нашим приоритетом до тех пор, пока мы не достигнем окончательного решения. Вместе с тем мы будем последовательно работать в направлении повышения уровня нашей безопасности. Мы далеки от недооценки каких-либо международных факторов и благодарны всем, кто помогает обеспечению стабильности в регионе, но в первую очередь мы обязаны полагаться на собственные силы. В случае возможного негативного развития событий важность сдерживания противника и сохранения мира не является предметом обсуждения.
Мы никогда не устрашали свой народ войной. Тем более не использовали этот вопрос в качестве повода, чтобы заставить замолчать оппонентов. Но мы всегда считали своим долгом искренне и реалистично подчеркивать, что такая угроза существует.
Не видевшие войны и безответственные люди могут сделать ее возможность предметом циничных и угодливых спекуляций. Я не из них, я знаю цену и потери друга, и радости победы, я дрожал за жизнь солдат и за каждую пядь родной земли. Поэтому силой полученного у народа Армении вотума доверия заявляю: мы не хотим войны, но в то же время готовы противодействовать любым вызовам. Подчеркиваю для тех, кто не понял: любым вызовам.
Принуждение, насилие, запугивание, война – вот представления нашего противника о действительности. Те реалии, к которым они принуждают свой народ, хотят навязать и нам.
Мы отвергли эти условия, и никогда не примем их. Мы создаем другую реальность: как я уже сказал, это экономический подъем, верховенство закона, укрепление демократии. Название «Армения» должно в первую очередь ассоциироваться с ними. Именно они являются нашими контраргументами, которые мы представляем как нашим противникам, так и всему миру.
Мы предложили нашим соседям достойный мир, основанный на общечеловеческих ценностях. Но опыт прошедших лет показал, что они не готовы принять это предложение. Чем более сложные, по их мнению, условия создают они для нас, тем сильнее мы становимся. И это будет гораздо более очевидным.
Сегодня чем более неравные экспортные условия мы имеем, тем больше мы должны вложить усилий для получения содержащих добавленную стоимость товаров. Вложить, чтобы получить конкурентоспособные на мировом рынке продукцию и услуги.
Нашим основным преимуществом являются предприимчивость и талант нашего народа, наших людей. Работающие в сфере современных технологий наши юноши и девушки, как и наши солдаты, укрепляют безопасность нашей страны. А вместе с ними и каждый человек, который работает и дает результат.
Наша основная задача – дать таким людям больше путей для самореализации. Дадим людям возможность – все остальное они сделают самостоятельно: сотворят, создадут, будут развивать.
Мы должны обеспечить многоцелевое динамичное развитие сотрудничества Армения-диаспора. Я уверен, что мы вместе можем сделать намного большее. Мы должны максимально привлечь потенциал диаспоры, в первую очередь - человеческий капитал. Любая конкурентоспособная и ведущая к развитию инвестиционная программа получит поддержку властей Республики Армения.
Во время избирательной кампании у всех нас были широкие возможности, чтобы говорить и представлять наши программы. В то же время каждый из нас заботился о том, чтобы сказанное им было максимально подробно и полностью услышано. Выборами ничего не завершается, наоборот, начинается новый этап. Наступил этап кропотливой и последовательной работы. Сейчас время перейти от слов к делу, закрепить слова делами.
Значит, за дело!
Да здравствует Республика Армения!
Слава армянскому народу!”
Председатель НС РА О.Абраамян в заключение от имени Национального Собрания и себя лично поздравил Президента Республики с переизбранием на высокий пост и пожелал ему новых “исторических успехов” в ответственной деятельности на   благо страны и общества.
Из зала выносятся Государственный Флаг РА, штандарт Президентской власти, оригинал Конституции РА и Евангелие.
Специальное заседания НС РА завершает свою работу.
9 апреля Председатель НС РА О.Абраамян принял вице-спикера Палаты представителей Чешской Республики Алену Гайдушкову, прибывшую в Армению для участия в торжественной церемонии инаугурации Президента РА.В ходе беседы был отмечен достаточно высокий уровень нынешних взаимоотношений двух стран, рассмотр...
Председатель НС О.Абраамян принял Председателя Палаты депутатов Румынии Валериу Згонеа
9 апреля Председатель НС О.Абраамян принял делегацию, возглавляемую Председателем Палаты депутатов Румынии Валериу Згонеа.Приветствуя визит гостя, О.Абраамян поблагодарил его за участие в специальном заседании НС в связи с инаугурацией Президента РА. Глава парламента Армении, отметив динамичное разв...
9 апреля Председатель НС О.Абраамян встретился с вице-президентом, Председателем Сената Аргентинской Республики Амадо Буду.Спикер парламента, приветствуя гостя, поблагодарил его за участие в инаугурации Президента РА. Г-н Абраамян выразил надежду, что визиты подобного уровня будут способствовать еще...