Ապրիլի 8-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի թագավորության Լորդերի պալատի անդամ, Կառավարության եւ Լորդերի պալատի միջեւ կապերի գծով նախարար լորդ Սոլտերի Ուոլիսին, ով Հայաստան է ժամանել մասնակցելու ՀՀ Նախագահի պաշտոնը ստանձնելու ԱԺ հատուկ նիստին:
Ողջունելով լորդ Ուոլիսին` ԱԺ նախագահը գոհունակությամբ փաստեց, որ վերջին տարիներին Հայաստանի եւ Մեծ Բրիտանիայի միջեւ համագործակցությունը զգալի վերընթաց է ապրել: Հովիկ Աբրահամյանը կարեւորեց Միացյալ Թագավորության հետ հարաբերությունները թե' երկկողմ, եւ թե' բազմակողմ ձեւաչափերով ընդլայնելու անհրաժեշտությունը` վստահություն հայտնելով, որ երկու երկրների միջեւ քաղաքական երկխոսության ակտիվացման, հարաբերությունների հետագա արդյունավետ զարգացման եւ ամրապնդման, ինչպես նաեւ փոխգործակցության եզրերն ընդլայնելու համար առկա է մեծ ներուժ: ԱԺ նախագահը անհրաժեշտ համարեց միջխորհրդարանական հարաբերությունների ակտիվացումը եւ խորհրդարանների միջեւ տարբեր մակարդակներով պատվիրակությունների շփումները այն համոզմամբ, որ խորհրդարանական դիվանագիտությունը երկրների միջեւ քաղաքական երկխոսությունն առաջ մղելու կարեւոր լծակներից է: Հովիկ Աբրահամյանը կարեւորեց նաեւ համագործակցության խորացումը Եվրոպական Միության հետ հարաբերությունների ձեւաչափում եւ միջազգային խորհրդարանական կառույցներում:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` լորդ Սոլտերի Ուոլիսը նույնպես կարեւորեց երկու երկրների հարաբերությունների հետագա զարգացումը ու խորացումը: Այս համատեքստում նա անհրաժեշտ համարեց միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացումը, երկկողմ շփումները, համագործակցությունը տարբեր ձեւաչափերով:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ տարածաշրջանային հարցերի, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը եւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի:

8 апреля Председатель НС О.Абраамян принял члена Палаты лордов, министра по связям между Правительством и Палатой лордов Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии лорда Солтера Уоллиса, прибывшего в Армению для участия в специальном заседании НС по поводу инаугурации Президента РА.
Приветствуя гостя, спикер парламента с удовлетворением констатировал, что в последние годы сотрудничество между Арменией и Великобританией претерпело значительный прогресс. Г-н Абраамян подчеркнул необходимость расширения отношений с Соединенным Королевством как в двустороннем, так и многостороннем форматах, выразив уверенность, что для активизации политического диалога, дальнейшего эффективного развития и укрепления отношений, а также расширения граней взаимодействия между двумя странами налицо большой потенциал. Спикер НС счел необходимым активизацию межпарламентских отношений и контактов парламентариев на различных уровнях, будучи убежденным, что парламентская дипломатия – важный рычаг для продвижения вперед политического диалога между странами. Г-н Абраамян также подчеркнул важность углубления сотрудничества с Евросоюзом и международными парламентскими структурами.
Поблагодарив за прием, лорд Солтер Уоллис также подчеркнул важность дальнейшего развития и углубления отношений между двумя странами. В этом контексте он также отметил необходимость активизации межпарламентских отношений, двусторонних контактов, сотрудничество в различных форматах.
В ходе встречи были затронуты также региональные проблемы, урегулирование Нагорно-Карабахского конфликта и вопросы, представляющие двусторонний интерес.
8 апреля Национальное Собрание РА начало работу очередных четырехдневных заседаний.Председатель НС О.Абраамян проинформировал членов парламента, что специальное заседания НС в связи с инаугурацией Президента РА будет созвано 9 апреля в СКК им. К.Демирчяна.Спикер парламента представил депутатам на ут...