Պաշտոնական այցով Երեւանում գտնվող ԳԴՀ Բունդեսթագի նախագահ Նորբերթ Լամմերթն ու նրա գլխավորած պատվիրակության անդամները մարտի 6-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հերմինե Նաղդալյանի ուղեկցությամբ այցելեցին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։
Բարձրաստիճան հյուրերը ծաղկեպսակ դրեցին Հայոց մեծ եղեռնի հուշարձանին, լռությամբ հարգեցին մեկ ու կես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը։
ԳԴՀ Բունդեսթագի նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը եղավ նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացավ Հայոց մեծ եղեռնը հավաստող վավերագրերին ու փաստաթղթերին։
Նորբերթ Լամմերթը գրառում կատարեց «Պատվո հյուրերի» հուշամատյանում.«Հարգանքի տուրք մատուցելով զոհերին` ներկայիս սերունդը որպես կարեւորագույն պատասխանատվություն անցյալի փորձը պետք է ծառայեցնի ապագայի կերտմանը»:
Լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ ԳԴՀ Բունդեսթագի նախագահը նշելով, որ նման վայրեր կան նաեւ Գերմանիայում եւ աշխարհի շատ երկրներում, ասաց. «Դրանք հետեւանք են այն իրադարձությունների, որոնք չպետք է տեղի ունենային։ Բունդեսթագը 2005-ին որոշում է կայացրել 1915 թվականին տեղի ունեցած իրադարձությունների առնչությամբ։ Մենք դա արել ենք նկատի ունենալով մեր անցյալը, առանց որեւէ գնահատականի՝ միասնաբար կայացրել ենք այդ որոշումը՝ գիտակցումով, որ ինքնաքննադատական վերաբերմունքը սեփական պատմությանն այն կարեւոր նախադրյալն է, որը պետք է օգնի նման որոշումներ կայացնելուն՝ հանուն համընդհանուր լավ ապագայի»։
Մարտի 6-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց եռօրյա պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի նախագահ Նորբերթ Լամմերթի գլխավորած պատվիրակությանը: ...

6 марта находящийся в Армении с официальным визитом Председатель Бундестага ФРГ Норберт Ламмерт и члены возглавляемой им делегации в сопровождении вице-спикера НС РА Э.Нагдалян посетили Цицернакаберд.
Высокие гости возложили венок к мемориалу Геноцида армян, почтили молчанием память полутора миллионов безвинных жертв.
Делегация немецких парламентариев побывала также в Музее-институте Геноцида армян, ознакомилась с материалами и документами, свидетельствующими о преступлении века.
Норберт Ламмерт внес запись в Книгу почетных гостей: “Отдавая дань уважения памяти жертв, нынешнее поколение с высокой ответственностью должно использовать опыт прошлого в созидании будущего”.
В ходе беседы с журналистами Председатель Бундестага ФРГ, заметив, что подобные места есть также в Германии и во многих других странах мира, сказал: “Это следствие событий, которые не должны были свершаться. Бундестаг в 2005 г. вынес решение относительно событий 1915 года. Мы сделали это, учитывая наше прошлое, без какой-либо оценки вынесли единое решение, осознавая, что критическое отношение к собственной истории – та важная предпосылка, которая должна помочь вынесению подобных решений во имя всеобщего светлого грядущего”.
Возглавляемая Председателем Бундестага ФРГ делегация – в НС
6 марта делегация, возглавляемая Председателем Бундестага ФРГ Норбертом Ламмертом, встретилась с членами парламентской группы дружбы “Армения – Германия”, постоянных комиссий НС по внешним сношениям и по вопросам европейской интеграции.На встрече немецких и армянских парламентариев был поднят широки...
Председатель НС РА принял Председателя Бундестага ФРГ
6 марта Председатель НС РА О.Абраамян принял прибывшую в Армении с трехдневным визитом делегацию, возглавляемую Председателем Бундестага ФРГ Норбертом Ламмертом.Приветствуя Председателя Бундестага и поблагодарив его за принятие приглашения и посещение Армении, О.Абраамян выразил уверенность, что виз...