Պաշտոնական այցով Երեւանում գտնվող ԳԴՀ Բունդեսթագի նախագահ Նորբերթ Լամմերթն ու նրա գլխավորած պատվիրակության անդամները մարտի 6-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հերմինե Նաղդալյանի ուղեկցությամբ այցելեցին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։
Բարձրաստիճան հյուրերը ծաղկեպսակ դրեցին Հայոց մեծ եղեռնի հուշարձանին, լռությամբ հարգեցին մեկ ու կես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը։
ԳԴՀ Բունդեսթագի նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը եղավ նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացավ Հայոց մեծ եղեռնը հավաստող վավերագրերին ու փաստաթղթերին։
Նորբերթ Լամմերթը գրառում կատարեց «Պատվո հյուրերի» հուշամատյանում.«Հարգանքի տուրք մատուցելով զոհերին` ներկայիս սերունդը որպես կարեւորագույն պատասխանատվություն անցյալի փորձը պետք է ծառայեցնի ապագայի կերտմանը»:
Լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ ԳԴՀ Բունդեսթագի նախագահը նշելով, որ նման վայրեր կան նաեւ Գերմանիայում եւ աշխարհի շատ երկրներում, ասաց. «Դրանք հետեւանք են այն իրադարձությունների, որոնք չպետք է տեղի ունենային։ Բունդեսթագը 2005-ին որոշում է կայացրել 1915 թվականին տեղի ունեցած իրադարձությունների առնչությամբ։ Մենք դա արել ենք նկատի ունենալով մեր անցյալը, առանց որեւէ գնահատականի՝ միասնաբար կայացրել ենք այդ որոշումը՝ գիտակցումով, որ ինքնաքննադատական վերաբերմունքը սեփական պատմությանն այն կարեւոր նախադրյալն է, որը պետք է օգնի նման որոշումներ կայացնելուն՝ հանուն համընդհանուր լավ ապագայի»։
Մարտի 6-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց եռօրյա պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի նախագահ Նորբերթ Լամմերթի գլխավորած պատվիրակությանը: ...

Delegation Led by the President of the FRG Bundestag Visits Tsitsernakaberd
On March 6 the President of the FRG Bundestag Norbert Lammert and the members of the delegation led by him being in Yerevan on an official visit accompanied by the RA NA Vice President Hermine Naghdalyan visited Tsitsernakaberd Memorial Complex.
The high ranking guests laid a wreath at the Armenian Genocide Monument, honored the memory of one and a half million innocent victims with a minute of silence . .
The delegation led by the President of the FRG Bundestag had been in the Armenian Genocide Museum-Institute, got acquainted with documents assuring the Armenian Genocide.
Norbert Lammert left a note in the Commemoration Book of Honorable Guests: “While paying tribute to the memory of the victims, the present generation should consider as its most important responsibility the use of the past experience in building the future”.
During the talk with the journalists the President of the FRG Bundestag has noted that there are also such places in Germany and in many countries of the world, and has said: “They are the consequence of the events, which should not take place. In 2005 the Bundestag made a decision in connection with 1915 events. We have done it taking into account our past, without any assessment, we have made that decision together, with a conscience that the self-critical attitude is the important precondition of our own history, which should help to make such decisions for universal good future.”
Delegation Led by the President of the FRG Bundestag in the NA
On March 6 the delegation led by the President of the Bundestag Federal Republic of Germany (FRG) Norbert Lammert had a meeting with the members of the RA NA Armenia-Germany Friendship Group, the Standing committees on Foreign Relations and European Integration.Welcoming the visit of the Bundestag d...
RA NA President Receives the President of the FRG Bundestag
On March 6 the RA NA President Hovik Abrahamyan received the delegation led by the President of the Bundestag Federal Republic of Germany (FRG) Norbert Lammert, who arrived in Armenia on three-day official visit.Welcoming the President of the Bundestag and thanking for accepting the invitation and v...