Մարտի 6-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց եռօրյա պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի նախագահ Նորբերթ Լամմերթի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով Բունդեսթագի նախագահին եւ շնորհակալություն հայտնելով իր հրավերը ընդունելու եւ Հայաստան այցելելու համար` Հովիկ Աբրահամյանը համոզմունք հայտնեց, որ այցը մեծապես կնպաստի ոչ միայն միջխորհրդարանական կապերի սերտացմանը, այլ նաեւ երկու երկրների եւ ժողովուրդների բարեկամությանը, հայ-գերմանական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու խորացմանը: ԱԺ նախագահն ընդգծեց, որ Հայաստանը հետաքրքրված է ընդլայնել հարաբերությունները Գերմանիայի հետ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափերով: Նրա խոսքով` Եվրոպական ուղղությունը եւ եվրաինտեգրումը Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության գերակայություններից է եւ այդ տեսանկյունից եւս մեր երկիրը կարեւորում է համագործակցությունը Գերմանիայի հետ: Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորեց Գերմանիայի հետ միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը? որպես երկրների միջեւ քաղաքական երկխոսությունը առաջ մղելու կարեւոր լծակ: Նա անհրաժեշտ համարեց միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա խորացումը, երկկողմ շփումների ակտիվացումը, միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում երկուստեք հետաքրքրություն ներակայացնող հարցերի շուրջ համագործակցությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար`ԳԴՀ Բունդեսթագի նախագահը մեծապես կարեւորեց միջխորհրդարանական գործակցության զարգացման անհրաժեշտությունը, շեշտելով, որ Գերմանիայի խորհրդարանը շահագրգիռ է խորացնել եւ ամրապնդել Հայաստանի խորհրդարանի հետ փոխգործակցությունը: Նորբերթ Լամմերթի համոզմամբ` միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման գործում մեծ դեր է վերապահված խորհրդարաններին: Նա կարեւոր համարեց ուղիղ շփումների ակտիվացումը, փոխայցերը, որպեսզի գերմանացի պատգամավորները Հայաստանի եւ տարածաշրջանի խնդիրների մասին ճիշտ պատկերացումներ ունենան: Բունդեսթագի նախագահը բարձր գնահատեց նշանակալի առաջընթացը, որը գրանցել է Հայաստանը ժողովրդավարական գործընթացներում:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներին: Հովիկ Աբրահամյանը շեշտեց, որ Հայաստանը կարեւորում է տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության ամրապնդումը, փոխվստահության մթնոլորտի ստեղծումը: ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ ղարաբաղյան հիմնախնդիրը պետք է կարգավորվի միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափում, խաղաղ բանակցային ճանապարհով: Մինչդեռ Ադրբեջանն իր նավթադոլարների շնորհիվ տարեց տարի աճող ռազմական բյուջեով, ռազմատենչ հայտարարություններով, շփման գծում դիպուկահարների կրակոցներով խոչընդոտում է հարցի խաղաղ կարգավորմանը, տարածաշրջանում անվտանգության եւ խաղաղության հաստատմանը: Նա ցավով նշեց, որ միջազգային հանրությունը համարժեք գնահատական չի տալիս Ադրբեջանի նման գործելաոճին: Հովիկ Աբրահամյանը անդրադարձավ նաեւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը` նշելով, որ Հայաստանը մշտապես հանդես է եկել կառուցողական նախաձեռնություններով, հավատարիմ մնացել Ցյուրիխում ստորագրած արձանագրությունների ոգուն, այնինչ Թուրքիան շարունակում է առաջ քաշել արձանագրություններում բացակայող նախապայմաններ, որոնք ի սկզբանե անընդունելի են Հայաստանի համար:
Նորբերտ Լամմերթը նույնպես կարեւորեց տարածաշրջանային կայունությունը եւ խաղաղությունը ` նշելով, որ իր համար տեսանելի է, թե ինչպիսի բարդությունների է բախվում ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորումը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս: Վերջում ԳԴՀ Բունդեսթագի նախագահը գրառում կատարեց ԱԺ պատվավոր հյուրերի գրքում:
Նորբերտ Լամմերթը Հովիկ Աբրահամյանի ուղեկցությամբ շրջայց կատարեց Ազգային ժողովի շենքում, եղավ նիստերի դահլիճում:
Պաշտոնական այցով Երեւանում գտնվող ԳԴՀ Բունդեսթագի նախագահ Նորբերթ Լամմերթն ու նրա գլխավորած պատվիրակության անդամները մարտի 6-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հերմինե Նաղդալյանի ուղեկցությամբ այցելեցին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։ Բարձրաստիճան հյուրերը ծաղկեպսակ դրեցին Հայոց մեծ եղեռնի հուշարձանին, լռությամ...

Председатель НС РА принял Председателя Бундестага ФРГ
6 марта Председатель НС РА О.Абраамян принял прибывшую в Армении с трехдневным визитом делегацию, возглавляемую Председателем Бундестага ФРГ Норбертом Ламмертом.
Приветствуя Председателя Бундестага и поблагодарив его за принятие приглашения и посещение Армении, О.Абраамян выразил уверенность, что визит будет всемерно способствовать не только укреплению межпарламентских связей, но и дружбе двух стран и народов, дальнейшему развитию и углублению армяно-немецких отношений. Спикер НС подчеркнул, что Армения заинтересована в расширении как двусторонних, так и многосторонних отношений с Германией. По его словам, европейский вектор и евроинтеграция являются одними из приоритетов внешней полиитки РА и с этой точки зрения наша страна также осознает важность сотрудничества с ФРГ. Председатель НС выделил развитие межпарламентского сотрудничества с Германией как важный рычаг продвижения вперед политического диалога между двумя странами. О.Абраамян считает необходимым дальнейшее углубление межпарламентского сотрудничества, активизацию двусторонних контактов, сотрудничество в международных парламентских организациях по вопросам, представляющим взаимный интерес.
Поблагодарив за приглашение и теплый прием, Председатель Бундестага ФРГ подчеркнул необходимость развития межпарламентского взаимодействия, особо выделяя, что парламент  Германии заинтересован в углублении и укреплении взаимосотрудничества с Арменией. Г-н Ламмерт убежден, что в деле укрепления межгосударственных отношений большая роль отведена парламентам. Он считает важным активизацию прямых контактов, взаимных поездок – для составления немецкими депутатами правильных представлений о проблемах Армении и региона.
В ходе встречи затронуты были также региональные проблемы. Г-н Абраамян особо выделил, что   Армения осознает важность укрепления мира и стабильности, создания атмосферы доверия в регионе. Спикер НС отметил: Армения неоднократно заявляла, что Карабахская проблема должна быть урегулирована только в формате Минской группы ОБСЕ, путем мирных переговоров. В то время как Азербайджан из года в год растущим благодаря своим нефтедолларам военным бюджетом, милитаристскими заявлениями, выстрелами снайперов на линии соприкосновения препятствует мирному урегулированию вопроса, установлению в регионе мира и стабильности. Он с огорчением отметил, что международное сообщество не дает адекватной оценки подобному поведению. О.Абраамян обратился также к нормализации армяно-турецких отношений, отметив, что Армения всегда выступала с конструктивными инициативами, оставаясь верной духу подписанных в Цюрихе протоколов, между тем Турция продолжает выдвигать отсутствующие в этих документах предусловия, которые изначально неприемлемы для РА.
Г-н Ламмерт также подчеркнул важность региональной стабильности и мира, отметив, что для него очевидно, с какими сложностями сталкивается урегулирование Нагорно-Карабахской проблемы.
На встрече рассматривались и другие вопросы, представляющие обоюдный интерес. В заключение Председатель Бундестага ФРГ внес запись в Книгу почетных гостей НС.
Норберт Ламмерт в сопровождении О.Абраамяна ознакомился с зданием НС, побывал в зале заседаний парламента.
6 марта находящийся в Армении с официальным визитом Председатель Бундестага ФРГ Норберт Ламмерт и члены возглавляемой им делегации в сопровождении вице-спикера НС РА Э.Нагдалян посетили Цицернакаберд. Высокие гости возложили венок к мемориалу Геноцида армян, почтили молчанием память полутора ми...
Возглавляемая Председателем Бундестага ФРГ делегация – в НС
6 марта делегация, возглавляемая Председателем Бундестага ФРГ Норбертом Ламмертом, встретилась с членами парламентской группы дружбы “Армения – Германия”, постоянных комиссий НС по внешним сношениям и по вопросам европейской интеграции.На встрече немецких и армянских парламентариев был поднят широки...