ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը սեպտեմբերի 28-ին հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետությունում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ստեպան Սուխորենկոյի եւ նրա առաջին տեղակալ Վալերի Գորելկոյի հետ:
Անդրադառնալով օրեր առաջ Բելառուսում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններին` Նաիրա  Զոհրաբյանը ափսոսանք հայտնեց, որ չնայած ԱՊՀ միջխորհրդարանական առաքելության տված դրական զեկույցին, ԵԱՀԿ-ն կրկին բացասական գնահատական է տվել Բելառուսում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններին: Հանձնաժողովի նախագահի կարծիքով` շատ կարեւոր է, որ Բելառուսը` որպես հավասար գործընկեր, ներգրավված լինի Արեւելյան գործընկերության Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովում: «Պետք է աշխատել, որ եվրոպական կառույցների եւ եվրոպական հանրության կապը Բելառուսի հետ չընդհատվի, ինչը, իրապես, շատ կարեւոր է Բելառուսում ժողովրդավարական զարգացումներ ապահովելու համար»,- ասաց հանձնաժողովի նախագահը:
Կողմերը քննարկեցին նաեւ վերջին շրջանում եվրոպական կառույցների կողմից կիրառվող երկակի ստանդարտների խնդիրը: Նաիրա Զոհրաբյանը անընդունելի համարեց, որ նույն եվրոպական հանրությունը աչք է փակում Ադրբեջանում տեղի ունեցող խայտառակ հակաժողովրդավարական գործընթացների եւ Ադրբեջանում քաղաքական բանտարկյալների` օրեցօր աճող թվի վրա` կիրառելով երկակի ստանդարտներ Արեւելյան գործընկերության անդամ տարբեր երկրների հանդեպ:
Զրուցակիցները պայմանավորվեցին շարունակել աշխատանքը, որ Բելառուսը հնարավորինս ակտիվորեն ներգրավվի համաեվրոպական գործընթացներում:
Կարեւորելով եվրոպական ինտեգրացիան` Ստեպան Սուխորենկոն նշեց, որ իրենց ցանկությունն է լինել հավասար գործընկեր:
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 28-ին մասնակցեց Հայաստանի Հանրապետությունում Միավորված ազգերի կազմակերպության գործունեության 20-ամյակի առթիվ կազմակեպված միջոցառմանը: Կարեւորելով միջազգային այս հեղինակավոր կառույցի գործունեությունը Հայաստանում, Էդուարդ Շարմազանովն ընթերցեց...

On September 28 the Chair of the NA Standing Committee on European Integration Naira Zohrabyan met with the Ambassador Extraordinary an Plenipotentiary of the Republic of Belarus to the Republic of Armenia Stepan Sukhorenko and his First Deputy Valery Gorelko.
Touching upon the parliamentary elections, which were held in Belarus several days ago, Naira Zohrabyan expressed regret that despite the positive report made by the CIS Inter-Parliamentary Mission, the OSCE again negatively assessed the parliamentary elections held in Belarus. In the Committee Chair’s opinion, it is very important that Belarus, as an equal partner, has been involved in the Euronest Parliamentary Assembly of the Eastern Partnership. “We should try so that the link between the European organizations and European community with Belarus would not be interrupted, which, really is very important for ensuring democratic developments in Belarus,” the Committee Chair stated.
The sides also discussed the problem of double standards being used by the European structures during the recent period. Naira Zohrabyan has considered inadmissible that the European community closes an eye on the disgraceful anti-democratic processes going on in Azerbaijan and the growing number of political prisoners in Azerbaijan day by day, using double standards towards Eastern Partnership different member countries.
The interlocutors agreed to continue the work that Belarus would actively be involved in the All-European processes.
Highlighting the European integration Stepan Sukhorenko noted that their wish was to be an equal partner.
On September 28 the RA National Assembly Vice President Eduard Sharmazanov took part in the event organized on the occasion of the 20th anniversary of the activity of the United Nations (UN). Highlighting the activity of this international prestigious organization in Armenia, Eduard Sharmazanov read...