ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը սեպտեմբերի 28-ին հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետությունում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ստեպան Սուխորենկոյի եւ նրա առաջին տեղակալ Վալերի Գորելկոյի հետ:
Անդրադառնալով օրեր առաջ Բելառուսում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններին` Նաիրա  Զոհրաբյանը ափսոսանք հայտնեց, որ չնայած ԱՊՀ միջխորհրդարանական առաքելության տված դրական զեկույցին, ԵԱՀԿ-ն կրկին բացասական գնահատական է տվել Բելառուսում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններին: Հանձնաժողովի նախագահի կարծիքով` շատ կարեւոր է, որ Բելառուսը` որպես հավասար գործընկեր, ներգրավված լինի Արեւելյան գործընկերության Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովում: «Պետք է աշխատել, որ եվրոպական կառույցների եւ եվրոպական հանրության կապը Բելառուսի հետ չընդհատվի, ինչը, իրապես, շատ կարեւոր է Բելառուսում ժողովրդավարական զարգացումներ ապահովելու համար»,- ասաց հանձնաժողովի նախագահը:
Կողմերը քննարկեցին նաեւ վերջին շրջանում եվրոպական կառույցների կողմից կիրառվող երկակի ստանդարտների խնդիրը: Նաիրա Զոհրաբյանը անընդունելի համարեց, որ նույն եվրոպական հանրությունը աչք է փակում Ադրբեջանում տեղի ունեցող խայտառակ հակաժողովրդավարական գործընթացների եւ Ադրբեջանում քաղաքական բանտարկյալների` օրեցօր աճող թվի վրա` կիրառելով երկակի ստանդարտներ Արեւելյան գործընկերության անդամ տարբեր երկրների հանդեպ:
Զրուցակիցները պայմանավորվեցին շարունակել աշխատանքը, որ Բելառուսը հնարավորինս ակտիվորեն ներգրավվի համաեվրոպական գործընթացներում:
Կարեւորելով եվրոպական ինտեգրացիան` Ստեպան Սուխորենկոն նշեց, որ իրենց ցանկությունն է լինել հավասար գործընկեր:
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 28-ին մասնակցեց Հայաստանի Հանրապետությունում Միավորված ազգերի կազմակերպության գործունեության 20-ամյակի առթիվ կազմակեպված միջոցառմանը: Կարեւորելով միջազգային այս հեղինակավոր կառույցի գործունեությունը Հայաստանում, Էդուարդ Շարմազանովն ընթերցեց...

28 сентября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Н.Зограбян встретилась с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Беларусь в РА С.Сухоренко и его первым заместителем В.Горелко.
Обратившись к состоявшимся на днях в Беларуси парламентским выборам, Н.Зограбян выразила сожаление, что, несмотря на позитивный доклад Межпарламентской миссии СНГ, ОБСЕ вновь дала отрицательную оценку состоявшимся в Беларуси парламентским выборам. По мнению председателя комиссии, крайне важно, чтобы Беларусь, как равноправный партнер, была   вовлечена   в ПА Евронест Восточного партнерства.
Стороны обсудили также проблему применения в последнее время европейскими структурами двойных стандартов. Г-жа Зограбян  считает неприемлемым, что эти же евроструктуры закрывают глаза на позорные антидемократические процессы в Азербайджане и изо дня в день растущее количество политзаключенных в этой стране, придерживаясь двойных стандартов в отношении различных стран-членов Восточного партнерства.
Собеседники договорились продолжить работу по более активному вовлечению Беларуси в общеевропейские процессы.
Подчеркнув важность европейской интеграции, С.Сухоренко отметил желание белорусской стороны быть равноправным партнером.
28 сентября вице-спикер НС Э.Шармазанов принял участие в приеме, организованном по случаю 20-летия деятельности ООН в РА. Подчеркнув важность деятельности этой авторитетной междунардоной организации в Армении, он зачитал приветственное слово Председателя НС РА О.Абраамяна.В приветствии главы армянск...