ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 28-ին մասնակցեց Հայաստանի Հանրապետությունում Միավորված ազգերի կազմակերպության գործունեության 20-ամյակի առթիվ կազմակեպված միջոցառմանը: Կարեւորելով միջազգային այս հեղինակավոր կառույցի գործունեությունը Հայաստանում, Էդուարդ Շարմազանովն ընթերցեց ՀՀ Աժ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի ողջույնի խոսքը.
«Հարգելի տիկին Գեռչեւա,
Դիվանագիտական կորպուսի հարգարժան ներկայացուցիչներ,
Այսօր նշվում է Հայաստանի Հանրապետությունում Միավորված ազգերի կազմակերպության ներկայության քսանամյակը: ՄԱԿ-ի հռչակած գաղափարները` հարգանք մարդու իրավունքների նկատմամբ, ժողովրդավարություն, կայուն զարգացում, այսօր էլ չեն կորցրել իրենց արդիականությունը: Ընդհակառակը, ձեռք են բերել նոր որակ եւ իմաստ: Դրանք դարձել են Հայաստանի Հանրապետության պետական գաղափարախոսության անբաժանելի մասը:
Անցած քսան տարիների ընթացքում ՄԱԿ-ը եղել է  Հայաստանի Հանրապետության հուսալի գործընկերը: Իր հերթին Հայաստանը, հավատարիմ լինելով ՄԱԿ-ի դավանած արժեքներին, զգացել է կազմակերպության եւ նրա գործակալությունների մշտական աջակցությունը:
ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի օգնությամբ Հայաստանի իշխանությունները հաջողություններ են գրանցել երկրի առջեւ ծառացած տնտեսական, սոցիալական, կառավարման ու բնապահպանական խնդիրները հաղթահարելու ուղղությամբ: Գրասենյակը  իրականացրել է բազում  ծրագրեր, որոնց  շնորհիվ էապես բարելավվել է վիճակը առողջապահության, կրթության, ժողովրդավարական բարեփոխումների եւ այլ ոլորտներում:
Կազմակերպության եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության համատեղ աշխատանքի արդյունքում երկրի բոլոր մարզերում նկատվում է սոցիալական վիճակի բարելավում եւ հասարակության ակտիվ ներգրավում երկրում ընթացող գործընթացներին:
Հայաստանը կարեւորում է Միավորված ազգերի կազմակերպության օժանդակությունը մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումների, ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված  ջանքերի, մարդու իրավունքների խրախուսման, օրենքի գերակայության ապահովման հարցերում:
Հայաստանի իշխանությունները հաստատակամ են էլ ավելի ամրապնդել եւ խորացնել ժողովրդավարությունը մեր երկրում   եւ  այդ գործում, ի թիվս այլ միջազգային կառույցների, իր ուրույն տեղն ու դերակատարությունն ունի Միավորված ազգերի կազմակերպությունը»:
ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը սեպտեմբերի 28-ին հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետությունում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ստեպան Սուխորենկոյի եւ նրա առաջին տեղակալ Վալերի Գորելկոյի հետ: Անդրադառնալով օրեր առաջ Բելառուսում տեղի ունեցած խորհ...

On September 28 the RA National Assembly Vice President Eduard Sharmazanov took part in the event organized on the occasion of the 20th anniversary of the activity of the United Nations (UN). Highlighting the activity of this international prestigious organization in Armenia, Eduard Sharmazanov read the message by the RA NA President Hovik Abrahamyan:
“Dear Mrs Gercheva,
Distinguished representatives of the diplomatic corps,
Today we celebrate the twentieth anniversary of the presence of the United Nations. The ideas proclaimed by the UN: honoring human rights, democracy, sustainable development, today have not lost their topicality. On the contrary, they have gained new quality and meaning. They have become the inseparable part of state ideology.
During the past twenty years the UN has been the reliable partner of the Republic of Armenia. In his turn Armenia, adhering to the UN values, have felt the permanent support of the organization and its agencies.
By the assistance of the UN Armenia Office the Armenian authorities registered success in overcoming the economic, social, administrative and ecological problems facing the country. The UN Armenia Office has implemented numerous programs, due to which the situation has essentially improved in the spheres of health care, education, democratic reforms and other spheres.
As a result of joint work of the UN and the Government of the Republic of Armenia, improvement of social situation and active involvement of the society in the processes going on in the country is seen in all marzes.
Armenia highlights the assistance of the United Nations in the issues of the reforms being made in the country, efforts aimed at strengthening the democracy, encouraging the human rights and ensuring the rule of law.
The Armenian authorities are resolute to more strengthen and deepen the democracy in our country and in that matter, among other international organizations, the United Nations organization has its unique place and role.”
On September 28 the Chair of the NA Standing Committee on European Integration Naira Zohrabyan met with the Ambassador Extraordinary an Plenipotentiary of the Republic of Belarus to the Republic of Armenia Stepan Sukhorenko and his First Deputy Valery Gorelko.Touching upon the parliamentary election...