ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 28-ին մասնակցեց Հայաստանի Հանրապետությունում Միավորված ազգերի կազմակերպության գործունեության 20-ամյակի առթիվ կազմակեպված միջոցառմանը: Կարեւորելով միջազգային այս հեղինակավոր կառույցի գործունեությունը Հայաստանում, Էդուարդ Շարմազանովն ընթերցեց ՀՀ Աժ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի ողջույնի խոսքը.
«Հարգելի տիկին Գեռչեւա,
Դիվանագիտական կորպուսի հարգարժան ներկայացուցիչներ,
Այսօր նշվում է Հայաստանի Հանրապետությունում Միավորված ազգերի կազմակերպության ներկայության քսանամյակը: ՄԱԿ-ի հռչակած գաղափարները` հարգանք մարդու իրավունքների նկատմամբ, ժողովրդավարություն, կայուն զարգացում, այսօր էլ չեն կորցրել իրենց արդիականությունը: Ընդհակառակը, ձեռք են բերել նոր որակ եւ իմաստ: Դրանք դարձել են Հայաստանի Հանրապետության պետական գաղափարախոսության անբաժանելի մասը:
Անցած քսան տարիների ընթացքում ՄԱԿ-ը եղել է  Հայաստանի Հանրապետության հուսալի գործընկերը: Իր հերթին Հայաստանը, հավատարիմ լինելով ՄԱԿ-ի դավանած արժեքներին, զգացել է կազմակերպության եւ նրա գործակալությունների մշտական աջակցությունը:
ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի օգնությամբ Հայաստանի իշխանությունները հաջողություններ են գրանցել երկրի առջեւ ծառացած տնտեսական, սոցիալական, կառավարման ու բնապահպանական խնդիրները հաղթահարելու ուղղությամբ: Գրասենյակը  իրականացրել է բազում  ծրագրեր, որոնց  շնորհիվ էապես բարելավվել է վիճակը առողջապահության, կրթության, ժողովրդավարական բարեփոխումների եւ այլ ոլորտներում:
Կազմակերպության եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության համատեղ աշխատանքի արդյունքում երկրի բոլոր մարզերում նկատվում է սոցիալական վիճակի բարելավում եւ հասարակության ակտիվ ներգրավում երկրում ընթացող գործընթացներին:
Հայաստանը կարեւորում է Միավորված ազգերի կազմակերպության օժանդակությունը մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումների, ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված  ջանքերի, մարդու իրավունքների խրախուսման, օրենքի գերակայության ապահովման հարցերում:
Հայաստանի իշխանությունները հաստատակամ են էլ ավելի ամրապնդել եւ խորացնել ժողովրդավարությունը մեր երկրում   եւ  այդ գործում, ի թիվս այլ միջազգային կառույցների, իր ուրույն տեղն ու դերակատարությունն ունի Միավորված ազգերի կազմակերպությունը»:
ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը սեպտեմբերի 28-ին հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետությունում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ստեպան Սուխորենկոյի եւ նրա առաջին տեղակալ Վալերի Գորելկոյի հետ: Անդրադառնալով օրեր առաջ Բելառուսում տեղի ունեցած խորհ...

28 сентября вице-спикер НС Э.Шармазанов принял участие в приеме, организованном по случаю 20-летия деятельности ООН в РА. Подчеркнув важность деятельности этой авторитетной междунардоной организации в Армении, он зачитал приветственное слово Председателя НС РА О.Абраамяна.
В приветствии главы армянского парламента,  обращенном к г-же Герчевой, представителям дипломатического корпуса  и  гостям приема, в частности, отмечается:
“Декларируемые ООН идеалы – уважение к правам человека, демократия, стабильное развитие – и  сегодня не потеряли своей актуальности. Наоборот, обрели новое качество и смысл. Они стали неотъемлемой частью государственной идеологии Республики Армения.
За истекшие 20 лет ООН являлась надежным партнером РА. В свою очередь Армения, приверженная исповедуемым ООН ценностям, ощущала постоянную поддержку организации и ее агентств.
При содействии Армянского офиса ООН власти Армении зафиксировали успехи в преодолении стоящих перед страной экономических, социальных, управленческих и экологических проблем. Офис реализовал множество программ, благодаря которым существенно улучшилась ситуация в здравоохранении, образовании, в сфере демократических реформ и др.
В итоге совместной работы организации и Правительства РА во всех областях страны отмечается  улучшение социального положения и активное вовлечение общества в текущие в республике процессы.
Армения ценит содействие ООН в осуществляемых в нашей стране реформах, в усилиях,  направленных на укрепление демократии, в вопросах защиты прав человека,  верховенства закона.
Власти Армении тверды в еще большем укреплении и углублении демократии в нашей стране, и в этом деле, в числе других международных структур, свое особое место и роль играет Организация Объединенных Наций”.
28 сентября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Н.Зограбян встретилась с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Беларусь в РА С.Сухоренко и его первым заместителем В.Горелко.Обратившись к состоявшимся на днях в Беларуси парламентским выборам, Н.Зограбян выраз...