Սեպտեմբերի 18-ին ՀՀ Ազգային ժողովում աշխատանքն սկսեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդին կից ՀԱՊԿ-ի անդամ պետությունների խորհրդարանների պաշտպանության եւ  անվտանգության մշտական հանձնաժողովների նախագահների Համակարգող խորհրդակցության առաջին արտագնա նիստը:
Նիստին մասնակցում էին Համակարգող խորհրդակցության անդամները, ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան, ՀԱՊԿ-ի քարտուղարության պատասխանատու աշխատակիցներ, ՀՀ Ազգային ժողովի, ՀՀ պաշտպանության նախարարության, ԱՊՀ ՄԽՎ-ի, ՀԱՊԿ ԽՎ-ի ներկայացուցիչներ:
Նիստում նախագահում էր ՀԱՊԿ ԽՎ-ի խորհրդի անդամ, ՀԱՊԿ ԽՎ-ի խորհրդին կից  անդամ պետությունների խորհրդարանների պաշտպանության եւ  անվտանգության մշտական հանձնաժողովների նախագահների Համակարգող խորհրդակցության ղեկավար, ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը:
Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հերմինե Նաղդալյանը ողջունեց նիստի մասնակիցներին եւ նրանց մաղթեց արդյունավետ աշխատանք, որից հետո կարդաց ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի` Համակարգող խորհրդակցության նիստի մասնակիցներին ուղղված  ողջույնի խոսքը.
«Համակարգող խորհրդակցության հարգելի մասնակիցներ,
Ողջունում եմ ձեզ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում: Մենք ուրախ ենք, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդին կից ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խորհրդարանների պաշտպանության եւ անվտանգության մշտական հանձնաժողովների նախագահների Համակարգող խորհրդակցության արտագնա նիստը տեղի է ունենում Երեւանում:
Անվտանգության համաշխարհային ճարտարապետության մեջ ՀԱՊԿ-ը  կարեւոր գործոն է տարածաշրջանային եւ միջազգային մակարդակով խաղաղության ու կայունության պահպանման գործում: Հայաստանը, իբրեւ հուսալի գործընկերներից ու դաշնակիցներից մեկը ՀԱՊԿ-ում, ցուցաբերում է ամենաակտիվ մասնակցությունը նրա գործունեությանը:
Այժմ, երբ տարածաշրջանում ստեղծվել է խիստ բարդ իրավիճակ, որը հղի է ռազմական հակամարտությամբ, ՀԱՊԿ-ի դերը էլ ավելի է աճում: Հասկանալի է, որ ստեղծված պայմաններում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ազգային շահերի պաշտպանության համար առաջնահերթ խնդիր է կոլեկտիվ ուժերի համակարգի կատարելագործումը, որը կփորձարկվի այժմ Հայաստանում անցկացվող արագ արձագանքման հավաքական ուժերի «Համագործակցություն-2012» համատեղ զորավարժությունների ժամանակ:
ՀԱՊԿ-ի ներուժի անշեղ աճի պարագայում առանձնապես մեծանում  է խորհրդարանական բաղադրիչի նշանակությունը, որի շնորհիվ իրականացվում է Կազմակերպության գործունեության բոլոր ուղղությունների իրավա-նորմատիվ ապահովումը: Համակարգող խորհրդակցության ստեղծումը կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդին կից`  ՀԱՊԿ անդամ պետությունների միջխորհրդարանական  փոխգործակցության կարեւորության ու արդյունավետության ակնառու վկայությունն է: Ես համոզված եմ, որ Համակարգող խորհրդակցության հիմնադրումը` որպես լրացուցիչ խորհրդարանական մեխանիզմի, դրականորեն կազդի Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գործունեության վրա:
Ես ցանկանում եմ կրկին ողջունել ձեզ Երեւանում եւ համոզմունք հայտնել, որ ինչպես արագ արձագանքման հավաքական ուժերի զորավարժությունները, այնպես էլ Համակարգող խորհրդակցության այսօրվա նիստը կծառայեն անվտանգության եւ կայունության ամրապնդմանը տարածաշրջանում»:
Համակարգող խորհրդակցության նիստի նախագահ Կորյուն Նահապետյանի առաջարկով քննարկվեց եւ հաստատվեց նիստի օրակարգը:
«ՀԱՊԿ-ի անդամ պետությունների ռազմական համագործակցության` համընդհանուր եւ տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման ներկա իրավիճակն ու հեռանկարները» հարցի շուրջ ելույթ ունեցավ  ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան: Նա անդրադարձավ աշխարհում եւ ՀԱՊԿ-ի անդամ  երկրների սահմանակից տարածքներում ձեւավորված աշխարհաքաղաքական իրավիճակին, անդամ երկրների համագործակցության ամրապնդման անհրաժեշտությանն ինչպես կոլեկտիվ, այնպես էլ ազգային անվտանգության տեսանկյունից: ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարը կարեւորեց անցած 20 տարիներին կազմակերպության ամրապնդման, պաշտպանական, ռազմատեխնիկական  ենթակառուցվածքների ստեղծման, նորմատիվ-իրավական հիմքի կատարելագործման ուղղությամբ կատարած աշխատանքները, անդրադարձավ կազմակերպության անելիքներին: Մասնավորապես նա անհրաժեշտ համարեց անդամ երկրների ռազմական ուժերի փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացումն  ու լրացուցիչ հատուկ  ուժերի ներգրավումը, բանակային ուժերի արագ ձեւավորումը, խաղաղապահ ուժերի, տարածաշրջաններում հակաօդային պաշտպանության, ռազմատեխնիկական, ռազմատնտեսական համագործակցության կատարելագործումն ու կադրերի վերապատրաստումը:
Ելույթից հետո ծավալվեցին ակտիվ քննարկումներ: Մասնավորապես նիստում նախագահող Կորյուն Նահապետյանը շնորհակալություն հայտնեց Նիկոլայ Բորդյուժային  սկզբունքային գնահատականների համար, որով նա հանդես էր եկել ՆԱՏՕ-ի դասընթացների ժամանակ հայ սպային կացնահարած ադրբեջանցի մարդասպանին Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ներում շնորհելու փաստի առնչությամբ եւ մասնակիցների ուշադրությունը հրավիրեց Ադրբեջանի նախագահի ռազմատենչ հայտարարությունների վրա, ինչը տարածաշրջանի ապակայունացման նպատակ է հետապնդում: Նա կոչ արեց Համագործակցության խորհրդակցության անդամներին կոնկրետ միջոցներ ձեռք առնել պատերազմի սպառնալիքը կանխելու համար:
ՀԱՊԿ-ի քարտուղարության տեղեկատվական ծրագրի ղեկավարի տեղակալ Ալեքսանդր Վինիդիկտովը ներկայացրեց Կազմակերպության շրջանակներում միջազգային պայմանագրերի վավերացման գործընթացին` տեղեկացնելով, որ Հայաստանը այս ոլորտում եւս ակտիվ է ու առաջանցիկ: Նա կոչ արեց ՀԱՊԿ-ի անդամ երկրների խորհրդարանականներին ակտիվ աշխատանք ծավալել համապատասխան միջազգային պայմանագրերը վավերացնելու ուղղությամբ:
ՀԱՊԿ-ի միացյալ շտաբի` զինված ուժերի համակարգման, պլանավորման, կիրառման ու վերապատրաստման կառույցի ղեկավար Անատոլի Յակովլեւը անդրադարձավ Հայաստանի տարածքում անցկացվող ՀԱՊԿ-ի արագ արձագանքման հավաքական ուժերի «Համագործակցություն-2012» համատեղ զորավարժությունների   առանձնահատկություններին, նպատակներին ու խնդիրներին: Նրա գնահատմամբ` արագ արձագանքման հավաքական ուժերի զորավարժությունները
կոլեկտիվ ուժերի համակարգի կատարելագործման նպատակ ունեն եւ ծառայում են տարածաշրջանում անվտանգության ու կայունության ամրապնդմանը:
Կորյուն Նահապետյանի ելույթը վերաբերում էր ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի աշխատանքներին եւ պաշտպանության ու անվտանգության ոլորտի ազգային օրենսդրության ներդաշնակեցմանը:
Բանախոսն անդրադարձավ անդրկովկասյան տարածաշրջանի անվտանգության խնդիրներին, Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությանն ու առկա խնդիրները խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով լուծելու Հայաստանի պատրաստակամությանը: Ըստ  Կորյուն Նահապետյանի` ստեղծված իրավիճակը ստիպում է ՀԱՊԿ-ի անդամ երկրներին մշտապես պատրաստ լինել` համատեղ ուժերով պաշտպանելու անդամ երկրների անվտանգությունը: Այդ համատեքստում ԱԺ պատգամավորը կարեւորեց ՀԱՊԿ-ի արագ արձագանքման հավաքական ուժերի «Համագործակցություն-2012»  համատեղ զորավարժություններն ու Համակարգող խորհրդակցության  արտագնա նիստը: Նրա գնահատմամբ` Հայաստանը, որպես ՀԱՊԿ անդամ երկիր, իր ռազմական ու ռազմավարական խնդիրները լուծում է այդ կազմակերպության շրջանակներում, քանզի Հայաստանի անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին երկրի անվտանգության հիմնական բաղադրիչներից է: Անվտանգության համակարգի  ապահովման գործում իր արդյունավետ վերահսկողական գործառույթով կարեւոր դեր է խաղում  նաեւ ՀՀ Ազգային ժողովը: Ընդունելով համապատասխան օրենքներ` ԱԺ-ն ապահովում է վերոնշյալ ոլորտների բնականոն գործունեությունը:
Կորյուն Նահապետյանն անդրադարձավ նաեւ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի գործունեության ոլորտներին, օրենսդրական աշխատանքին, վերահսկողական ֆունկցիաներին, հասարակական կազմակերպությունների հետ համագործակցությանը: Նա կարեւորեց ԱՊՀ ՄԽՎ-ի եւ ՀԱՊԿ ԽՎ-ի հետ համագործակցությունը մոդելային օրենքների մշակման, օրենսդրության ներդաշնակեցման, ՀԱՊԿ-ի փաստաթղթերի վավերացման գործում: Նշվեց, որ Հայաստանը վավերացրել է ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում ստորագրված 43 միջազգային պայմանագրերից 42-ը: Հատկանշական է նաեւ, որ վերջերս Ազգային ժողովի լիագումար նիստում քննարկվում էր  «Հավաքական անվտանգության մասին» պայմանագրի կազմակերպության անդամ պետությունների տարածքներում ռազմական ենթակառուցվածքի օբյեկտներ տեղակայելու մասին» արձանագրությունը:
Կորյուն Նահապետյանի կարծիքով` թեեւ շատ աշխատանքներ են կատարվել, բայց հաշվի առնելով արդի մարտահրավերներն ու վտանգները, անհրաժեշտ է շատ ավելին անել: Նա համոզմունք հայտնեց, որ նիստին ներկա բոլոր խորհրդարանականներն էլ գիտակցում են խաղաղության ու կայունության ապահովման գործում իրենց ժողովրդի առջեւ ստանձնած պատասխանատվության չափը, ուստի իրենց  վերապահված է պատվով կատարել այդ առաքելությունը:
Նիստի վերջում Համակարգող խորհրդակցության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը մասնակիցներին խնդրեց հաջորդ նիստի տեղին ու ժամանակին վերաբերող իրենց առաջարկները ներկայացնել ՀԱՊԿ-ի քարտուղարություն:
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդին կից ՀԱՊԿ-ի անդամ պետությունների խորհրդարանների պաշտպանության եւ  անվտանգության մշտական հանձնաժողովների նախագահների Համակարգող խորհրդակցության առաջին արտագնա նիստն ավարտեց աշխատանքը:
ՀԱՊԿ Համակարգող խորհրդակցության անդամներն այցելեցին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Սեպտեմբերի 18-ին Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդին կից ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խորհրդարանների պաշտպանության եւ  անվտանգության մշտական հանձնաժողովների նախագահների Համակարգող խորհրդակցության անդամները ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության...

On September 18 in the RA National Assembly the visiting session of the Coordinating Conference of the Chairmen of the Standing Committees on Defense and Security of the Parliaments of the member states of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) adjunct to the Parliamentary Assembly Council of the CSTO began its work.
The members of the Coordinating Conference, the CSTO General Secretary Nikolay Bordyuzha, responsible employees of the CSTO Secretariat, representatives of the RA National Assembly, RA Defense Ministry, the IPA CIS, and the CSTO PA were taking part in the session.
Koryun Nahapetyan, Member of the CSTO PA, Head of the Coordinating Conference of the Chairmen of the Standing Committees on Defense and Security of the Parliaments of the member states of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) adjunct to the Parliamentary Assembly Council of the CSTO, the Chairman of the NA Standing Committee on National Security and Internal Affairs was presiding over the session.
Hermine Naghdalyan, Vice President of the National Assembly, welcomed the participants of the session and wished them effective work, after that she read the welcoming word by the RA NA president Hovik Abrahamyan directed to the participants of the session of the Coordinating Conference.
“Dear participants of the Coordinating Conference,
I welcome you in the National Assembly of the Republic of Armenia . We are glad that the visiting session of the Coordinating Conference of the Chairmen of the Standing Committees on Defense and Security of the Parliaments of the member states of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) adjunct to the Parliamentary Assembly Council of the CSTO is being held in Yerevan.
In the world architecture of security the CSTO is an important factor in maintaining peace and stability at regional and international level. Armenia as one of the reliable partners and allies in the CSTO, displays the most active participation in its activity.
Now, when a very hard situation has been created in the region, which is fraught with military conflict, the role of the CSTO is more increasing. It is understandable that in the
created conditions the improvement of the system of the collective forces is a prior problem for the defense of the national interests of the CSTO member states, which will be now experienced during the “Cooperation - 2012” joint military exercises of the CSTO Rapid Reaction Forces.
In case of abrupt growth of the CSTO the importance of the parliamentary component especially grows, due to which the legal-normative provision of all directions of the activity of the organization. The creation of the Coordinating Conference is the vivid evidence of importance and effectiveness of Inter-Parliamentary Cooperation of the CSTO member states. I am convinced that the establishment of the Coordinating Conference, as additional parliamentary mechanism, will have a positive impact on the activity of the
Collective Security Treaty Organization.
I would like to once again welcome you in Yerevan and express conviction that as the military exercises of the CSTO Rapid Reaction Forces, so today’s session of the Coordinating Conference will serve for the reinforcement of security and stability in the region.”
By the proposal of the Chairman of the session of the Coordinating Conference Koryun Karapetyan the agenda of the session was debated and approved.
The CSTO General Secretary Nikolay Bordyuzha delivered a speech on the item "The Current Situation and Perspectives of Provision of Universal and Regional Security of Military Cooperation of the CSTO Member States."
After his speech the participants were having active discussions. The moderator Koryun Nahapetyan thanked Nikolay Bordyuzha for the evaluations connected with the fact of granting pardon by the Azerbaijani authorities the Azeri murderer, who axed the Armenian officer during the NATO courses and drew the participants’ attention to the bellicose announcements, which pursues a goal of destabilization of the region. He called on the members of the Coordinating Conference to undertake concrete measures for preventing the threat of the war.
Alexander Vinidiktov, Deputy Head of the Information Programme of the CSTO Secretariat, has presented the ratification process of the international treaties within the framework of the Organization, noting that Armenia is active in this sphere.
Anatoly Yakovlev, Head of the Coordinating, Planning, Use and Training Structure of the Armed Forces of the CSTO United Headquarters, touched upon the features, goals and problems of the "Cooperation - 2012" joint military exercises of the CSTO Rapid Reaction Forces in the territory of Armenia.
Koryun Nahapetyan’s speech related to the legislation work of the Committee and harmonization of the national legislation of defense and security, oversight functions and cooperation with the NGOs. He highlighted the cooperation with the IPA CIS and CSTO PA in elaboration with model laws, harmonization of legislation and ratification of the CSTO documents. He noted that Armenia had ratified 42 international treaties from 43, which were signed within the CSTO framework.
At the end of the session the Head of the Coordinating Conference Koryun Nahapetyan asked the participants to make their proposals relating to the venue and time of the next session and submit to the CSTO Secretariat.
The first visiting session of the Coordinating Conference of the Chairmen of the Standing Committees on Defense and Security of the Parliaments of the member states of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) adjunct to the Parliamentary Assembly Council of the CSTO ended its work.
Members of the Coordinating Conference Visit Tsitsernakaberd Memorial Complex
On September 18 the members of the Coordinating Conference of the Chairmen of the Standing Committees on Defense and Security of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) Member States’ Parliaments adjunct to the Parliamentary Assembly Council of the CSTO, accompanied by Koryun Nahapetyan, ...