ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը մարտի 15-ին ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Կորեայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վի Սուն Լակին: Վերջինիս շնորհավորելով նոր պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ` պարոն Նիկոյանն անդրադարձավ  հայ-կորեական արդեն ձեւավորված սերտ հարաբերություններին, կարեւորեց երկկողմ կապերի հետագա ընդլայնումն ու զարգացումը: ԱԺ նախագահը հատկապես առանձնացրեց միջխորհրդարանական առկա համագործակցությունն ու դրա խորացման անհրաժեշտությունը: Նրա խոսքով` խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունները զգալի ներդրում կարող են ունենալ երկու երկրների ու ժողովուրդների փոխճանաչելիության մակարդակի բարձրացման, համագործակցության նոր ոլորտների բացահայտման գործում:
Խորհրդարանի ղեկավարը նշեց, որ հայկական կողմը բարձր է գնահատում Կորեայի Հանրապետության կառավարության կողմից իրականացվող օգնության ծրագրերը: Մասնավորապես, երկկողմ համագործակցության արդյունքում   ամբողջովին վերազինվել է ՀՀ Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճը եւ այժմ այն համապատասխանում  է միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին:
Պարոն Նիկոյանը կարեւոր համարեց երկու երկրների միջեւ փոխայցերի ակտիվացումը, փորձի փոխանակումը, համագործակցությունը տարբեր` առեւտրատնտեսական, գիտատեխնիկական, կրթության, մշակույթի եւ այլ ուղղություններով, ինչը հայ-կորեական հարաբերությունները զարգացնելու եւ ամրապնդելու կարեւոր խթան կհանդիսանա:
ՀՀ-ում Կորեայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշեց, որ իր ջանքերն ուղղելու է երկու երկրների, մասնավորապես` խորհրդարանների  միջեւ կապերի ու համագործակցության խորացմանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը ցավակցական նամակներ է ուղարկել Բելգիայի Սենատի եւ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահներին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը Շվեյցարիայում տեղի ունեցած դպրոցական ավտոբուսի  վթարի կապակցությամբ  ցավակցական նամակներ է ուղարկել Բելգիայի Սենատի նախագահ  Սաբին դը Բեթյունին եւ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ  Անդրե Ֆլաոյին: Նամակում ասված է.  «Ցավով տեղեկացանք ...
Լսումներ` ԱՊՀ երկրների երիտասարդական միջխորհրդարանական վեհաժողովի կանոնակարգի վերաբերյալ
Մարտի 15-ին Երիտասարդական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը նախաձեռնել էր «ԱՊՀ երկրների երիտասարդական միջխորհրդարանական վեհաժողովի կանոնակարգը» թեմայով խորհրդարանական լսումներ, որին մանակցում էին ԵԽ պատգամավորներ, բուհերի ուսանողներ եւ հասարակական կազմակերպությունների ներկա...
Մարտի 15-ին  ԱԺ  գիտության, կրթության,  մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը Արտակ Դավթյանի նախագահությամբ քննարկեց ՀՀ  կառավարության ներկայացրած «Գովազդի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը: Երեւանի քաղաքապետի տեղակալ Կամո Արեյան...

National Assembly Speaker Receives the Newly Appointed Ambassador of the Republic of Korea
On March 15 the RA National Assembly Speaker Samvel Nikoyan received Wi Sung Lac, the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Korea to the Republic of Armenia. Congratulating the latter on assuming the new office Mr Nikoyan touched upon the already shaped Armenian-Korean close relations, and highlighted the further expansion and development of bilateral ties. The NA Speaker especially distinguished the existing inter-parliamentary cooperation and the need of its deepening. In his word, the relations between the parliaments can have considerable contribution to the rise of the level of mutual recognition of the two countries and peoples and to the revelation of the new spheres of cooperation.
The Head of the parliament has noted that the Armenian side highly appreciates the aid programmes being implemented by the Government of the Republic of Korea. In particular, as a result of bilateral cooperation the Session Hall of the RA National Assembly has been completely re-equipped and now it complies with the highest international standards.
Mr Nikoyan deemed important the activation of mutual visits between the two countries, exchange of experience, cooperation in different trade-economic, scientific-technical, educational, cultural and other directions, which would become an important impetus for developing and strengthening the Armenian-Korean relations.
Thanking for reception the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Korea to the RA noted that he would direct his efforts to deepening of relations and cooperation between the two countries, in particular, between the parliaments.
15.03.2012
RA National Assembly Speaker Sent a Telegram of Condolence to the Speakers of the Belgian Senate and Chamber of Deputies
Samvel Nikoyan, RA National Assembly Speaker sent a telegram of condolence to Ms Sabine de Bethune, Speaker of the Belgian Senate and André Flahaut, Chamber of Deputies in connection with the school coach crash, which took place in Switzerland. The telegram says: “Honourable Mrs Speaker,We learnt wi...
Hearings on the Statute of the Youth Inter-Parliamentary Assembly of the CIS Countries
On March 15 the Standing Committee on Foreign Relations of the Youth Parliament initiated parliamentary hearings on the theme “The Statute of the Youth Inter-Parliamentary Assembly of the CIS Countries,” where the CoE deputies, students of the higher educational institutions and representatives of t...
On March 15 the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport moderated by Artak Davtyan debated the bill “On Amending the RA Law On Advertisement” submitted by the RA Government.The debates of the bill in the first and second readings are envisaged to hold in 24-hour procedu...