ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը մարտի 15-ին ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Կորեայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վի Սուն Լակին: Վերջինիս շնորհավորելով նոր պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ` պարոն Նիկոյանն անդրադարձավ  հայ-կորեական արդեն ձեւավորված սերտ հարաբերություններին, կարեւորեց երկկողմ կապերի հետագա ընդլայնումն ու զարգացումը: ԱԺ նախագահը հատկապես առանձնացրեց միջխորհրդարանական առկա համագործակցությունն ու դրա խորացման անհրաժեշտությունը: Նրա խոսքով` խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունները զգալի ներդրում կարող են ունենալ երկու երկրների ու ժողովուրդների փոխճանաչելիության մակարդակի բարձրացման, համագործակցության նոր ոլորտների բացահայտման գործում:
Խորհրդարանի ղեկավարը նշեց, որ հայկական կողմը բարձր է գնահատում Կորեայի Հանրապետության կառավարության կողմից իրականացվող օգնության ծրագրերը: Մասնավորապես, երկկողմ համագործակցության արդյունքում   ամբողջովին վերազինվել է ՀՀ Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճը եւ այժմ այն համապատասխանում  է միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին:
Պարոն Նիկոյանը կարեւոր համարեց երկու երկրների միջեւ փոխայցերի ակտիվացումը, փորձի փոխանակումը, համագործակցությունը տարբեր` առեւտրատնտեսական, գիտատեխնիկական, կրթության, մշակույթի եւ այլ ուղղություններով, ինչը հայ-կորեական հարաբերությունները զարգացնելու եւ ամրապնդելու կարեւոր խթան կհանդիսանա:
ՀՀ-ում Կորեայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշեց, որ իր ջանքերն ուղղելու է երկու երկրների, մասնավորապես` խորհրդարանների  միջեւ կապերի ու համագործակցության խորացմանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը ցավակցական նամակներ է ուղարկել Բելգիայի Սենատի եւ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահներին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը Շվեյցարիայում տեղի ունեցած դպրոցական ավտոբուսի  վթարի կապակցությամբ  ցավակցական նամակներ է ուղարկել Բելգիայի Սենատի նախագահ  Սաբին դը Բեթյունին եւ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ  Անդրե Ֆլաոյին: Նամակում ասված է.  «Ցավով տեղեկացանք ...
Լսումներ` ԱՊՀ երկրների երիտասարդական միջխորհրդարանական վեհաժողովի կանոնակարգի վերաբերյալ
Մարտի 15-ին Երիտասարդական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը նախաձեռնել էր «ԱՊՀ երկրների երիտասարդական միջխորհրդարանական վեհաժողովի կանոնակարգը» թեմայով խորհրդարանական լսումներ, որին մանակցում էին ԵԽ պատգամավորներ, բուհերի ուսանողներ եւ հասարակական կազմակերպությունների ներկա...
Մարտի 15-ին  ԱԺ  գիտության, կրթության,  մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը Արտակ Դավթյանի նախագահությամբ քննարկեց ՀՀ  կառավարության ներկայացրած «Գովազդի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը: Երեւանի քաղաքապետի տեղակալ Կամո Արեյան...

15 марта Председатель НС РА С.Никоян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Корея в РА Ви Сун Лака. Поздравив последнего в связи с назначением, г-н Никоян обратился к уже существующим тесным армяно-корейским отношениям, подчеркнул важность дальнейшего расширения и развития двусторонних связей. Спикер НС, в частности, особо выделил межпарламентское сотрудничество и необходимость его углубления.
Глава парламента отметил, что армянская сторона высоко ценит программы помощи правительства Республики Корея. В частности, в итоге двустороннего сотрудничества полностью реконструирован зал заседаний НС РА, ныне соответствующий всем международным меркам.
Г-н Никоян подчеркнул важность активизации взаимных визитов, обмена опытом, сотрудничества в различных направлениях – торгово-экономической, научно-технической,   образовательной, культурной и др., что поощрит дальнейшее развитие и укрепление армяно-корейских отношений.
Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Корея в РА, поблагодарив за прием, отметил, что приложит все усилия для углубления связей и сотрудничества двух стран и, в частности, парламентов.
Председатель НС направил соболезнования председателям Сената и Палаты представителей Бельгии
Председатель НС РА С.Никоян направил соболезнования Председателю Сената Бельгии  г-же Сабин де Бетюн и Председателю Палаты представителей Андре Флао в связи с аварией школьного автобуса в Швейцарии, повлекшей множество жертв и раненых. В письме, в частности,  говорится: “В этот трудный для...
Слушания по регламенту Молодежной Межпарламентской Ассамблеи стран СНГ
15 марта Постоянная комиссия по внешним сношениям Молодежного парламента инициировала парламентские слушания на тему “Регламент Молодежной Межпарламентской Ассамблеи стран СНГ”, в которых приняли участие депутаты СЕ, студенты вузов и представители общественных организаций.По теме слушаний выступили ...
15 марта на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта под председательством А.Давтяна обсуждался законопроект о внесении дополнений в закон РА “О рекламе”. По представлению вице-мэра Еревана К.Ареяна, цель проекта – упорядочить в столице контроль на...