Լսումներ` ԱՊՀ երկրների երիտասարդական միջխորհրդարանական վեհաժողովի կանոնակարգի վերաբերյալ
Մարտի 15-ին Երիտասարդական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը նախաձեռնել էր «ԱՊՀ երկրների երիտասարդական միջխորհրդարանական վեհաժողովի կանոնակարգը» թեմայով խորհրդարանական լսումներ, որին մանակցում էին ԵԽ պատգամավորներ, բուհերի ուսանողներ եւ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ԱԺ կրթության, գիտության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը: Նա հորդորեց ներկաներին վերոնշյալ կանոնակարգի նախագիծը քննարկելիս ներկայացնել կառուցողական եւ փաստարկված առաջարկներ:
ԱՊՀ երկրների միջխորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը տեղեկացրեց, որ ԱՊՀ երկրների երիտասարդական խորհրդարան հիմնելու հարցն առաջին անգամ ներկայացրել են Ղրղզստանի պատգամավորները:
Ըստ Երիտասարդական խորհրդարանի կրթության, գիտության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կառլեն Խաչատրյանի` ԱՊՀ երկրների երիտասարդական միջխորհրդարանական վեհաժողով ստեղծելու գաղափարը շուրջ մեկ տարի շրջանառվում է եւ դրա ձեւավորման վերաբերյալ որոշակի արդյունքներ արձանագրվել են հունվարի 22-28-ը Ստրասբուրգում կայացած ԱՊՀ երկրների երիտասարդ խորհրդարանականների եւ երիտասարդ առաջնորդների ֆորում-սեմինարի ժամանակ, որտեղ քննարկվել է ստեղծման նպատակահարմարությունը եւ ձեւաչափը, մշակվել կանոնակարգը:
Կառլեն Խաչատրյանը ներկայացրեց ԱՊՀ երիտասարդական միջխորհրդարանական վեհաժողովի կանոնակարգի նախագծի հիմնական գաղափարախոսությունը եւ դրույթները:
Որոշվեց լսումների ընթացքում կանոնակարգի վերաբերյալ երիտասարդ խորհրդարանականների ներկայացրած առաջարկների հաշվառումով կանոնակարգը լրամշակել, որից հետո մեկ անգամ եւս հանդիպել` վերջնակամ տեքստը քննարկելու համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահը ցավակցական նամակներ է ուղարկել Բելգիայի Սենատի եւ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահներին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը Շվեյցարիայում տեղի ունեցած դպրոցական ավտոբուսի  վթարի կապակցությամբ  ցավակցական նամակներ է ուղարկել Բելգիայի Սենատի նախագահ  Սաբին դը Բեթյունին եւ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ  Անդրե Ֆլաոյին: Նամակում ասված է.  «Ցավով տեղեկացանք ...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը մարտի 15-ին ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Կորեայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վի Սուն Լակին: Վերջինիս շնորհավորելով նոր պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ` պարոն Նիկոյանն անդրադարձավ  հայ-կորեական արդեն ձեւավորված սերտ հարա...
Մարտի 15-ին  ԱԺ  գիտության, կրթության,  մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը Արտակ Դավթյանի նախագահությամբ քննարկեց ՀՀ  կառավարության ներկայացրած «Գովազդի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը: Երեւանի քաղաքապետի տեղակալ Կամո Արեյան...

Hearings on the Statute of the Youth Inter-Parliamentary Assembly of the CIS Countries
On March 15 the Standing Committee on Foreign Relations of the Youth Parliament initiated parliamentary hearings on the theme “The Statute of the Youth Inter-Parliamentary Assembly of the CIS Countries,” where the CoE deputies, students of the higher educational institutions and representatives of the NGOs were participating.
Artak Davtyan, Chairman of the RA NA Standing Committee on Education, Science, Culture, Youth and Sport, delivered a welcoming speech. He urged those present to submit their constructive and documented proposals while debating the draft law of the above mentioned statute.
The RA representative Hayk Chilingaryan, who attended the Inter-Parliamentary Assembly of the CIS countries, said that the deputies of Kyrgyzstan had presented the issue of founding a Youth Parliament for the first time.
According to Karlen Khachatryan, Chairman of the RA NA Standing Committee on Education, Science, Culture, Youth and Sport, the idea of creating Youth Inter-Parliamentary Assembly of the CIS countries has been circulated for about one year, and certain results on its formation have been recorded on January 22-28 during the Forum-Seminar of the Young Parliamentarians and Young Leaders of the CIS Countries, which took place in Strasbourg. The expediency of creation and the format had been discussed and the statute had been elaborated there.
Karlen Khachatryan presented the main ideology and provisions of the draft law of the statute of the Youth Inter-Parliamentary Assembly of the CIS countries.
During the hearings it was decided to elaborate the statute with the account of proposals submitted by the young parliamentarians on the statute, afterwards meet once again to finally discuss the text.
15.03.2012
RA National Assembly Speaker Sent a Telegram of Condolence to the Speakers of the Belgian Senate and Chamber of Deputies
Samvel Nikoyan, RA National Assembly Speaker sent a telegram of condolence to Ms Sabine de Bethune, Speaker of the Belgian Senate and André Flahaut, Chamber of Deputies in connection with the school coach crash, which took place in Switzerland. The telegram says: “Honourable Mrs Speaker,We learnt wi...
National Assembly Speaker Receives the Newly Appointed Ambassador of the Republic of Korea
On March 15 the RA National Assembly Speaker Samvel Nikoyan received Wi Sung Lac, the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Korea to the Republic of Armenia. Congratulating the latter on assuming the new office Mr Nikoyan touched upon the already shaped Arme...
On March 15 the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport moderated by Artak Davtyan debated the bill “On Amending the RA Law On Advertisement” submitted by the RA Government.The debates of the bill in the first and second readings are envisaged to hold in 24-hour procedu...