ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանը փետրվարի 17-ին մասնակցեց ԵՄ խորհրդատվական խմբի կազմակերպած «Մասնակցային ժողովրդավարություն. Քաղաքացիական հասարակության դերը» թեմայով խորհրդաժողովին, որտեղ հանդես եկավ ելույթով: Ներկայացնում ենք պարոն Նիկոյանի ելույթն ամբողջությամբ.
«Հարգարժան խորհրդարանականներ, դեսպաններ, հանրային խորհրդի անդամներ, տիկնայք եւ պարոնայք, հարգելի ընկերներ,
Նախ եւ առաջ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Եվրոպական միության խորհրդատվական խմբին, Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության համակարգման կարեւոր խնդրին անդրադառնալու համար, եւ իհարկե ձեզ բոլորիդ` այսօր այստեղ ներկա գտնվելու համար:
Ակամայից կարող է այնպիսի տպավորություն ստեղծվել, որ այս երկօրյա հանդիպումը վերածվելու է մի կողմից ներկայացուցչական  ժողովրդավարության, այսինքն Հայաստանի ժողովրդի ներկայացուցիչների` մեր խորհրդարանի, եւ մյուս կողմից` մասնակցային ժողովրդավարության` մեր քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների միջեւ մենամարտի:
Սակայն ես ձեռնոց նետելու կամ մարտահրավերներ ընդունելու պատճառներ չեմ տեսնում: Հնարավոր է լինեն մտքեր, քննարկումներ, որոնք մյուս կողմին դուր չգան, բայց խնդիրը հենց  քննարկումների, նրանց ձայնը հասանելի դարձնելու մեջ է:
Ես միանգամայն վստահ եմ, որ դրանք միմյանց փոխլրացնում են, եւ այն խորհրդարանները, որոնք կարողանում են կազմակերպել իրենց համագործակցությունը քաղաքացիական հասարակության հետ, առավել արդյունավետ են աշխատում, բարձրացնում են իրենց օրենսդրական գործառույթների իրականացման, ինչպես նաեւ կառավարության նկատմամբ վերահսկելիության մակարդակը: Այս խորհրդարաններն այդպիսով ավելի լավը, գործնական, արդյունավետ են դառնում:
Սակայն մենք պարտավոր ենք ջանքեր գործադրել, ես լիովին համաձայն եմ պրն Սիմոնսի ասած մտքերի հետ, անհրաժեշտ է  ԵՄ-ի հետ համատեղ խրախուսել քաղաքացիական հասարակությանն` ավելի լավ ինքնակազմակերպվելու եւ պետական շահին վերաբերող հարցերում միաձայն հանդես գալու խնդրում:
Այս նպատակով քաղաքացիական հասարակությանն անհրաժեշտ է մի հանրային մարմին, որը կանցկացնի խորհրդակցություններ, կառաջարկի փոխզիջումային լուծումներ նրանց կարծիքն արտահայտելու համար, ցանկալի է` կառավարության եւ խորհրդարանի յուրաքանչյուր օրենսդրական նախաձեռնության առթիվ, ճիշտ այնպես, ինչպես դա անում են ԵՄ առաջադեմ երկրները:
Անհրաժեշտ է լրջորեն դիտարկել Հանրային խորհրդի դերակատարությունը հանրային կյանքում բարձրացնելու եւ այն քաղաքացիական հասարակության լիիրավ ներկայացուցիչ հանդիսացող հանրային մարմին դարձնելու գաղափարը:
Սակայն ես այսօր որեւէ մեկի համար, առավել եւս մեր քաղաքացիական հասարակության կամ Հանրային խորհրդի ու հասարակական կազմակերպությունների համար դասախոսություն կարդալու համար չեմ այստեղ:
Ես անկեղծորեն կարծում եմ, որ առաջիկա երկու օրերը բոլորիս համար առիթ են ինքներս մեզ քննադատելու, ինքներս մեր արածը վերագնահատելու, թե ինչ կարող ենք անել մեր հաստատությունը կամ ՀԿ-ն ավելի լավը դարձնելու համար:
Հայաստանի Ազգային ժողովը քաղաքացիական հասարակության կառույցների հետ աշխատելու բավականին երկար եւ լավ փորձ ունի: ԵՄ խորհրդատվական խմբի հետ համատեղ մշակել են քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցության մի շարք ուղիներ:
Հայաստանյան հասարակական կազմակերպությունների ցանցերից մեկի հետ, որում ընդգրկված են ավելի քան 120 կազմակերպություններ, ԱԺ-ն ունի համագործակցության հուշագիր: Այն թույլ է տալիս ակտիվորեն ներգրավվել ՀԿ-ներին օրենքների մշակման, ինչպես նաեւ տարբեր սոցիալական խմբերի շահերի ներկայացման եւ թափանցիկության ապահովման համար:
Եվրանեսթի խորհրդարանական վեհաժողովում մեր պատվիրակությունը հիմնադրել է Արեւելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի ազգային պլատֆորմի մի շարք ներկայացուցիչների հետ կանոնավոր խորհրդակցություններ վարելու առողջ սովորույթը:
Ապագա զեկույցների վերաբերյալ նրանց առաջարկությունները ներկայացվել են վեհաժողովի մեր անդամների կողմից, լրացումների եւ փոփոխությունների վերաբերյալ նրանց առաջարկությունները հաշվի են առնվել եւ շատ դեպքերում ներկայացվել են վեհաժողովին:
Ներկայում Եվրանեսթի ԽՎ-ի կողմից կազմվող 8 զեկույցներից 2-ն առաջարկվել են մեր քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների կողմից:
ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության կոմիտեի վերջին նիստի շրջանակներում տեղի ունեցավ  համատեղ հանդիպում քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ:
Անցյալ երկու ամիսների ընթացքում ԵՄ խորհրդատվական խմբի հետ համատեղ կազմակերպել ենք երկու խորհրդարանական հանրային լսում` մարդու իրավունքների պաշտպանության ռազմավարության նախագծի ու կանանց եւ տղամարդկանց հավասար իրավունքների եւ հավասար հնարավորությունների մասին ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկումների վերաբերյալ:
Հարգելի բարեկամներ, ինչպես արդեն նշեցի, ես ցանկանում եմ այս սեմինար-քննարկումները սկսել այն խոստովանությամբ, որ չնայած իր լավ փորձին ու բազմակողմ համագործակցային պատրաստակամությանը, Ազգային ժողովը ապագայում եւս քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցության զարգացման ու արդյունավետության բարձրացման կարիքը ունի: Եվ այս ուղղությամբ պատրաստակամ ենք մեր աշխատանքները շարունակելու:
Մենք պետք է որոշենք համագործակցության կազմակերպման բնական եւ գործուն տարբերակ: Ուստի մենք պետք է մշակենք ստանդարտ կարգ` աշխատանքային օրվա ընթացքում կազմակերպելու քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների պարբերաբար շփումները շահագրգիռ պատգամավորների հետ:
Իմ միակ նպատակն է ավելի լավը դարձնել խորհրդարանը, որ ես ներկայացնում եմ, ինչը մեր երկրի օգտին է: Եթե ամեն ինչ լավ ընթանա, եւ եթե մենք մեր համոզմունքներում եւ ցանկություններում լինենք ազնիվ ու միաբան, դա կլինի մեր երկրի, մեր ժողովրդի օգտին, սա է հանրային ծառայության եւ իմ ներկա պարտականությունների ըմբռնումը, որը ես ունեմ:
Չմոռանանք, ինչպես հանրային ծառայության, այնպես էլ ՀԿ-ների պարագայում, որ մեր պաշտոնները մշտական չեն, դա հանրությունն է մեզ տվել: Խորհրդարանի պարագայում ընտրողները միայն 5 տարով են մեզ տվել այդ պարտավորությունների կատարումը:
Մենք բոլորս պետք է միասին աշխատենք, որպեսզի հասնենք ժողովրդավարության ավելի բարձր մակարդակի, քանի որ, եւ դա իմ անձնական համոզմունքն է, հզոր ժողովրդավարական հաստատություններ կարելի է ունենալ միայն միջազգային չափանիշներին լիովին համապատասխանող ժողովրդավարական գործընթացների միջոցով, եւ դա մեր պետականության ինքնիշխանությունը եւ անկախությունն ամրապնդելու եւ մեր ընտանիքների համար ավելի լավ երկիր կառուցելու միակ ճանապարհն է:
Շնորհակալ եմ ուշադրության համար»:
Փետրվարի 17-ին Ազգային ժողովի աշխատակազմին ներկայացվեց այս տարվա բյուջեով նախատեսված` սոցիալական փաթեթի առողջապահական ապահովագրության  բաղադրիչը: ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնակատար Գագիկ Մխեյանն աշխատակիցներին նախ ներկայացրեց սոցփաթեթի բովանդակությունն ու ընձեռած հնավորությունները` նշելով, որ...
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած խորհրդարանական պատվիրակությունը փետրվարի 16-ին Ստեփանակերտում հանդիպել է ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի հետ: Կողմերը քննարկել են ՀՀ եւ ԼՂՀ խորհրդարանների միջեւ փոխհամագործակցության հարցեր:   Հիշեցնենք, որ հայկական պատվիրակությու...

17 февраля Председатель НС РА С.Никоян принял участие в форуме “Партиципаторная   демократия: роль гражданского общества”. В своем выступлении он, обращаясь к участникам встречи – парламентариям, послам, членам Общественного совета РА и др. –   прежде всего поблагодарил Консультативную группу Европейского Союза за обращение к важной проблеме систематизации гражданского общества в Армении.
Спикер парламента, в   частности, сказал: “Невольно может сложиться впечатление, что нынешняя двухдневная встреча перерастет в поединок, с одной стороны, представительной демократии, т.е. представителей народа Армении – нашего парламента, и, с другой, -  партиципаторной демократии, в лице представителей нашего гражданского общества.
Но я не вижу причин бросать перчатку или принимать вызовы. Возможны мнения, обсуждения, не приемлемые одной из сторон, но задача именно в том, чтобы озвучить, донести их голоса.
Я убежден, что стороны взаимодополняют друг друга, и парламенты, способные наладить свое сотрудничество с гражданским обществом, работают гораздо продуктивнее, повышают уровень осуществления своих законодательных функций и подконтрольности правительства.   Таким парламенты подобным образом становятся более действенными, эффективными.
Однако мы обязаны приложить к тому усилия, и я полностью согласен с высказанными г-ном Симмонсом мыслями – о   необходимости совместного с ЕС поощрения гражданского общества к максимальной самоорганизации и выступления единым фронтом по вопросам, представляющим общегосударственный интерес.
Для этого гражданскому обществу необходим  некий общественный орган, способный проводить консультации, предлагать компромиссные решения – желательно по каждой законодательной инициативе правительства и парламента,  точно так, как это делают ведущие страны ЕС”.
Далее С.Никоян подчеркнул, что следует серьезно рассмотреть идею повышения роли Общественного совета в общественной жизни и превращения его в общественный орган, являющийся полноправным представителем гражданского общества. Он заметил, что НС Армении имеет довольно долгий и успешный опыт работы с гражданским обществом, а совместно с Консультативной группой ЕС разработан ряд направлений сотрудничества с гражданским обществом. С одной из сетей армянских общественных организаций (ОО), в которую входят более 120 организаций, Национальным Собранием заключен Меморандум о сотрудничестве, позволяющий активно вовлечь ОО в разработку законов, а также обеспечивающий представление интересов различных социальных групп.
Коснувшись работы с другими международными структурами, спикер парламента сообщил, что, в частности, в ПА “Евронест” армянская делегация наладила здоровую практику регулярных консультаций с рядом представителей Национальной платформы гражданского форума Восточного партнерства.
Г-н Никоян проинформировал также, что в рамках последнего заседания Комиссии парламентского сотрудничества ЕС – Армения состоялась совместная встреча с представителями гражданского общества; за последние два месяца совместно с Консультативной группой ЕС организованы парламентские общественные слушания – по проекту стратегии защиты прав человека и дебаты по проекту закона РА о равных правах и равных возможностях женщин и мужчин.
Спикер НС призвал к выработке естественного и действенного варианта организации сотрудничества – “стандартного порядка” периодических контактов в течение рабочего дня представителей гражданского общества с заинтересованными депутатами.
“Моей главной целью является сделать во благо нашей страны более совершенным представляемый мною парламент”, - заявил С.Никоян. Он призвал к обеспечению более высокого уровня демократии, поскольку, по его убеждению, крепкие демократические институты возможны лишь благодаря демократическим процессам, полностью соответствующим международным критериям, и это единственный путь к укреплению суверенности и независимости нашего государства и созидания более благополучной страны.
17 февраля Аппарату НС был представлен компонент социального пакета,  предусмотренного госбюджетом нынешнего года, - здравоохранительное страхование. И.о. руководителя Аппарата НС Г.Мхеян представил содержание и возможности пакета, отметив, что он исходит из принципа социальной справедливости и...
16 февраля в Степанакерте парламентская делегация Армении, возглавляемая  вице-спикером НС Э.Шармазановым, встретилась с Председателем НС НКР А.Гуляном. Стороны обсудили вопросы взаимосотрудничества  между парламентами РА и НКР.Напомним, что армянская делегация выехала в Степанакерт вчера ...