ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանը փետրվարի 17-ին մասնակցեց ԵՄ խորհրդատվական խմբի կազմակերպած «Մասնակցային ժողովրդավարություն. Քաղաքացիական հասարակության դերը» թեմայով խորհրդաժողովին, որտեղ հանդես եկավ ելույթով: Ներկայացնում ենք պարոն Նիկոյանի ելույթն ամբողջությամբ.
«Հարգարժան խորհրդարանականներ, դեսպաններ, հանրային խորհրդի անդամներ, տիկնայք եւ պարոնայք, հարգելի ընկերներ,
Նախ եւ առաջ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Եվրոպական միության խորհրդատվական խմբին, Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության համակարգման կարեւոր խնդրին անդրադառնալու համար, եւ իհարկե ձեզ բոլորիդ` այսօր այստեղ ներկա գտնվելու համար:
Ակամայից կարող է այնպիսի տպավորություն ստեղծվել, որ այս երկօրյա հանդիպումը վերածվելու է մի կողմից ներկայացուցչական  ժողովրդավարության, այսինքն Հայաստանի ժողովրդի ներկայացուցիչների` մեր խորհրդարանի, եւ մյուս կողմից` մասնակցային ժողովրդավարության` մեր քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների միջեւ մենամարտի:
Սակայն ես ձեռնոց նետելու կամ մարտահրավերներ ընդունելու պատճառներ չեմ տեսնում: Հնարավոր է լինեն մտքեր, քննարկումներ, որոնք մյուս կողմին դուր չգան, բայց խնդիրը հենց  քննարկումների, նրանց ձայնը հասանելի դարձնելու մեջ է:
Ես միանգամայն վստահ եմ, որ դրանք միմյանց փոխլրացնում են, եւ այն խորհրդարանները, որոնք կարողանում են կազմակերպել իրենց համագործակցությունը քաղաքացիական հասարակության հետ, առավել արդյունավետ են աշխատում, բարձրացնում են իրենց օրենսդրական գործառույթների իրականացման, ինչպես նաեւ կառավարության նկատմամբ վերահսկելիության մակարդակը: Այս խորհրդարաններն այդպիսով ավելի լավը, գործնական, արդյունավետ են դառնում:
Սակայն մենք պարտավոր ենք ջանքեր գործադրել, ես լիովին համաձայն եմ պրն Սիմոնսի ասած մտքերի հետ, անհրաժեշտ է  ԵՄ-ի հետ համատեղ խրախուսել քաղաքացիական հասարակությանն` ավելի լավ ինքնակազմակերպվելու եւ պետական շահին վերաբերող հարցերում միաձայն հանդես գալու խնդրում:
Այս նպատակով քաղաքացիական հասարակությանն անհրաժեշտ է մի հանրային մարմին, որը կանցկացնի խորհրդակցություններ, կառաջարկի փոխզիջումային լուծումներ նրանց կարծիքն արտահայտելու համար, ցանկալի է` կառավարության եւ խորհրդարանի յուրաքանչյուր օրենսդրական նախաձեռնության առթիվ, ճիշտ այնպես, ինչպես դա անում են ԵՄ առաջադեմ երկրները:
Անհրաժեշտ է լրջորեն դիտարկել Հանրային խորհրդի դերակատարությունը հանրային կյանքում բարձրացնելու եւ այն քաղաքացիական հասարակության լիիրավ ներկայացուցիչ հանդիսացող հանրային մարմին դարձնելու գաղափարը:
Սակայն ես այսօր որեւէ մեկի համար, առավել եւս մեր քաղաքացիական հասարակության կամ Հանրային խորհրդի ու հասարակական կազմակերպությունների համար դասախոսություն կարդալու համար չեմ այստեղ:
Ես անկեղծորեն կարծում եմ, որ առաջիկա երկու օրերը բոլորիս համար առիթ են ինքներս մեզ քննադատելու, ինքներս մեր արածը վերագնահատելու, թե ինչ կարող ենք անել մեր հաստատությունը կամ ՀԿ-ն ավելի լավը դարձնելու համար:
Հայաստանի Ազգային ժողովը քաղաքացիական հասարակության կառույցների հետ աշխատելու բավականին երկար եւ լավ փորձ ունի: ԵՄ խորհրդատվական խմբի հետ համատեղ մշակել են քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցության մի շարք ուղիներ:
Հայաստանյան հասարակական կազմակերպությունների ցանցերից մեկի հետ, որում ընդգրկված են ավելի քան 120 կազմակերպություններ, ԱԺ-ն ունի համագործակցության հուշագիր: Այն թույլ է տալիս ակտիվորեն ներգրավվել ՀԿ-ներին օրենքների մշակման, ինչպես նաեւ տարբեր սոցիալական խմբերի շահերի ներկայացման եւ թափանցիկության ապահովման համար:
Եվրանեսթի խորհրդարանական վեհաժողովում մեր պատվիրակությունը հիմնադրել է Արեւելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի ազգային պլատֆորմի մի շարք ներկայացուցիչների հետ կանոնավոր խորհրդակցություններ վարելու առողջ սովորույթը:
Ապագա զեկույցների վերաբերյալ նրանց առաջարկությունները ներկայացվել են վեհաժողովի մեր անդամների կողմից, լրացումների եւ փոփոխությունների վերաբերյալ նրանց առաջարկությունները հաշվի են առնվել եւ շատ դեպքերում ներկայացվել են վեհաժողովին:
Ներկայում Եվրանեսթի ԽՎ-ի կողմից կազմվող 8 զեկույցներից 2-ն առաջարկվել են մեր քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների կողմից:
ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության կոմիտեի վերջին նիստի շրջանակներում տեղի ունեցավ  համատեղ հանդիպում քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ:
Անցյալ երկու ամիսների ընթացքում ԵՄ խորհրդատվական խմբի հետ համատեղ կազմակերպել ենք երկու խորհրդարանական հանրային լսում` մարդու իրավունքների պաշտպանության ռազմավարության նախագծի ու կանանց եւ տղամարդկանց հավասար իրավունքների եւ հավասար հնարավորությունների մասին ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկումների վերաբերյալ:
Հարգելի բարեկամներ, ինչպես արդեն նշեցի, ես ցանկանում եմ այս սեմինար-քննարկումները սկսել այն խոստովանությամբ, որ չնայած իր լավ փորձին ու բազմակողմ համագործակցային պատրաստակամությանը, Ազգային ժողովը ապագայում եւս քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցության զարգացման ու արդյունավետության բարձրացման կարիքը ունի: Եվ այս ուղղությամբ պատրաստակամ ենք մեր աշխատանքները շարունակելու:
Մենք պետք է որոշենք համագործակցության կազմակերպման բնական եւ գործուն տարբերակ: Ուստի մենք պետք է մշակենք ստանդարտ կարգ` աշխատանքային օրվա ընթացքում կազմակերպելու քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների պարբերաբար շփումները շահագրգիռ պատգամավորների հետ:
Իմ միակ նպատակն է ավելի լավը դարձնել խորհրդարանը, որ ես ներկայացնում եմ, ինչը մեր երկրի օգտին է: Եթե ամեն ինչ լավ ընթանա, եւ եթե մենք մեր համոզմունքներում եւ ցանկություններում լինենք ազնիվ ու միաբան, դա կլինի մեր երկրի, մեր ժողովրդի օգտին, սա է հանրային ծառայության եւ իմ ներկա պարտականությունների ըմբռնումը, որը ես ունեմ:
Չմոռանանք, ինչպես հանրային ծառայության, այնպես էլ ՀԿ-ների պարագայում, որ մեր պաշտոնները մշտական չեն, դա հանրությունն է մեզ տվել: Խորհրդարանի պարագայում ընտրողները միայն 5 տարով են մեզ տվել այդ պարտավորությունների կատարումը:
Մենք բոլորս պետք է միասին աշխատենք, որպեսզի հասնենք ժողովրդավարության ավելի բարձր մակարդակի, քանի որ, եւ դա իմ անձնական համոզմունքն է, հզոր ժողովրդավարական հաստատություններ կարելի է ունենալ միայն միջազգային չափանիշներին լիովին համապատասխանող ժողովրդավարական գործընթացների միջոցով, եւ դա մեր պետականության ինքնիշխանությունը եւ անկախությունն ամրապնդելու եւ մեր ընտանիքների համար ավելի լավ երկիր կառուցելու միակ ճանապարհն է:
Շնորհակալ եմ ուշադրության համար»:
Փետրվարի 17-ին Ազգային ժողովի աշխատակազմին ներկայացվեց այս տարվա բյուջեով նախատեսված` սոցիալական փաթեթի առողջապահական ապահովագրության  բաղադրիչը: ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնակատար Գագիկ Մխեյանն աշխատակիցներին նախ ներկայացրեց սոցփաթեթի բովանդակությունն ու ընձեռած հնավորությունները` նշելով, որ...
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած խորհրդարանական պատվիրակությունը փետրվարի 16-ին Ստեփանակերտում հանդիպել է ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի հետ: Կողմերը քննարկել են ՀՀ եւ ԼՂՀ խորհրդարանների միջեւ փոխհամագործակցության հարցեր:   Հիշեցնենք, որ հայկական պատվիրակությու...

NA Speaker Samvel Nikoyan’s Speech in the Conference on the Theme “Participative Democracy: The Role of the Civil Society”
On February 17 the NA Speaker Samvel Nikoyan took part in the conference on the theme “Participative Democracy: The Role of the Civil Society,” which was organised by the EU Parliamentary Group. We are presenting Mr Nikoyan’s complete speech:
“Honourable parliamentarians, ambassadors, members of the Public Council, ladies and gentlemen, dear friends,
First of all I would like to express my gratitude to the European Union Advisory Group, for addressing this important issue that is the structuring of civil society in Armenia, and of course to all of you for being here today.
Some may think that this two-day meeting may become a duel between representative democracy, what is to say the legitimate representatives of the people of Armenia, our Parliament and participative democracy, our civil society representatives.
But I am not here to throw any glove on the floor neither to pick one up. There may be ideas, discussions, which will not like the opposite side, but the problem is to make their voice audible.
I strongly believe that both are complementary, and parliaments that successfully organise their interaction with civil society become more efficient enhance their legislative functions as well as the control over the government. In a few words they become better, practical and effective parliaments.
However, we must all do an effort, I fully agree with Mr. Simmons’ remarks and join the EU encouraging civil society to get better organised in order to speak with one voice on matters of state interest.
For this purpose civil society needs a public body to conduct its deliberations, come up with compromise solutions to express their opinion, ideally ahead of every legislative draft produced by the government and every parliamentary legislative initiative, just like EU progressive member countries do.
The idea of restructuring the Armenian Public Council and reform it into a State body fully representing our civil society should be seriously considered.
But I did not come here to lecture anybody, and even less to lecture our civil society or the Armenian Public Council and the NGOs.
I honestly think these two coming days should also serve to all of us to be self critical, and ask ourselves what we can do better what we can improve in our Institution or NGO.
The National Assembly of Armenia has rather a long and good experience of working with the structures of the civil society. The NA with the support of the EU Advisory Group has developed several tracks of interaction with civil society.
The National Assembly has a Memorandum of Cooperation with one of the networks of the Armenian NGOs, where more than 120 organsations are involved. It enables the NGOs to be actively involved in the elaboration of the laws, as well as for presenting the interests of different social groups and ensuring transparency.
Our delegation to EURONEST Parliamentary Assembly has established the healthy habit to conduct consultations with the National Platform for the civil society forum for the Eastern Partnership on a regular basis.
Their proposals for future reports are submitted by our members to the Assembly, their suggestions for amendments are also taken into consideration and in most cases submitted to the Assembly.
2 out of the 8 reports that are currently being drafted in the EURONEST PA are suggestions coming from our civil society representatives.
The latest EU-Armenia Parliamentary Cooperation Committee also involved a joint meeting with representatives of civil society.
Together with the EU Advisory Group we have had 2 successful parliamentary public hearings on the discussions of the RA Draft Law on Human Rights and Gender Equality and Equal Opportunities in the past two months.
Dear friends, as I mentioned before I want to start this seminar-discussions being self critical, and I must admit that the National Assembly also needs to move further in its interaction with civil society, despite of its good experience and multilateral interaction readiness. And in this direction we are ready to continue our works.
We need to define a natural way to organise our exchanges, the National Assembly needs to be in constant contact with civil society, and therefore we need to figure out a way to organise permanent access to our premises during working hours in a standardised way by civil society representatives fully in line with security requirements.
My only motivation is to make better the Parliament, I have the responsibility to represent, in the benefit of our country. If things go right it will be our country, our people who will profit from it, this is my understanding of public service and this is my understanding of my current responsibilities.
We should never forget specially in the public service, but I think the same can be applied to NGOs, that our current positions do not belong to us, they belong to the people, and we borrow them for a limited period of time, and it is up to the people, in the case of the Parliament every 5 years, to decide to whom they will lend these responsibilities.
We all need to work together to achieve a higher degree of democracy, because, and it is my personal belief, strong democratic institutions can only be achieved by democratic processes, fully in line with international standards, and this is the only way to increase our sovereignty and independence as a state and build a better country for our families.
17.02.2012
Details on Medical Insurance for the NA Staff
On February 17 the component of the medical insurance social package designed by this yearly budget was presented to the National Assembly Staff. Gagik Mkheyan, Acting Head of the NA Staff, first introduced the content of the social package and the given opportunities to the employees, noting that i...
Samvel Nikoyan Takes Part in the Sitting of the SEUA (Polytechnic) Alumni Association Council
On February 17 the RA NA Speaker Samvel Nikoyan took part in the sitting of the State Engineering University of Armenia/SEUA (former Polytechnic Institute) Alumni Association Council. First, the members of the Council congratulated Samvel Nikoyan on being elected NA Speaker, then they heard the SEUA...
RA NA Deputy Speaker: “Artsakh Problem Has One Solution – It is the International Recognition of the State of Artsakh”
Today the international conference dedicated to the 20th anniversary of the NKR declaration on the theme “20th Anniversary of the NKR Independence: Realities and Perspectives” has started in Stepanakert. Ashot Ghulyan, Speaker of the NKR National Assembly, Gagik Harutyunyan, President of the RA Cons...
RA Parliamentary Delegation Met the NKR NA Speaker
On February 16 the Armenian parliamentary delegation led by the NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov met the Speaker of the NKR National Assembly Ashot Ghulyan in Stepanakert. The parties have discussed issues of cooperation between the RA and NKR parliaments.We’ll remind that the Armenian delegatio...