Փետրվարի 17-ին Ազգային ժողովի աշխատակազմին ներկայացվեց այս տարվա բյուջեով նախատեսված` սոցիալական փաթեթի առողջապահական ապահովագրության  բաղադրիչը: ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնակատար Գագիկ Մխեյանն աշխատակիցներին նախ ներկայացրեց սոցփաթեթի բովանդակությունն ու ընձեռած հնավորությունները` նշելով, որ  այն բխում է սոցիալական արդարության սկզբունքից եւ  հավասարապես բոլորին ընձեռում է այդ շրջանակներում չորս ծառայություններից օգտվելու հնարավորություն` առողջապահական ապահովագրություն, հիփոթեքային վարկի տոկոսադրույքների վարկավորում, կրթություն եւ հանգիստ: Այս նպատակով պետական բյուջեով նախատեսվել է 18 մլրդ դրամ, յուրաքանչյուր  աշխատակցի համար սահմանվել է 132 հազարական դրամ: Կառավարության որոշմամբ` սոցալական զամբյուղն ունի պարտադիր մաս` առողջապահական ապահովագրությունը, որի բազային չափը   52 հազար դրամ է: Բազային ապահովագրության, նաեւ` հավելյալ ծառայությունների ու առողջապահական փաթեթների վերաբերյալ ԱԺ աշխատակազմին մանրամասներ հաղորդեցին հանրապետության յոթ առաջատար ապահովագրական ընկերությունների ներկայացուցիչները` ապահովելով ընտրության հնարավորություն:
ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանը փետրվարի 17-ին մասնակցեց ԵՄ խորհրդատվական խմբի կազմակերպած «Մասնակցային ժողովրդավարություն. Քաղաքացիական հասարակության դերը» թեմայով խորհրդաժողովին, որտեղ հանդես եկավ ելույթով: Ներկայացնում ենք պարոն Նիկոյանի ելույթն ամբողջությամբ.   «Հարգարժան խորհրդարանակա...
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած խորհրդարանական պատվիրակությունը փետրվարի 16-ին Ստեփանակերտում հանդիպել է ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի հետ: Կողմերը քննարկել են ՀՀ եւ ԼՂՀ խորհրդարանների միջեւ փոխհամագործակցության հարցեր:   Հիշեցնենք, որ հայկական պատվիրակությու...

17 февраля Аппарату НС был представлен компонент социального пакета,  предусмотренного госбюджетом нынешнего года, - здравоохранительное страхование. И.о. руководителя Аппарата НС Г.Мхеян представил содержание и возможности пакета, отметив, что он исходит из принципа социальной справедливости и предоставляет в этих рамках равные возможности использования: здравоохранительное страхование, кредитование процентов ипотечного кредита, образование и отдых. На эти цели госбюджетом выделено 18 млрд драмов, на каждого сотрудника предусмотрена сумма в 132 тыс. драмов. По решению правительства социальная корзина включает обязательную часть – здравоохранительное страхование, базовый размер которого – 52 тыс. драмов. С подробностями страхования, а также с дополнительными услугами по здравоохранительным пакетам ознакомили Аппарат НС представители семи ведущих страховых компаний республики, обеспечивая   при этом возможность выбора.
17 февраля Председатель НС РА С.Никоян принял участие в форуме “Партиципаторная  демократия: роль гражданского общества”. В своем выступлении он, обращаясь к участникам встречи – парламентариям, послам, членам Общественного совета РА и др. –  прежде всего поблагодарил Консультативную ...
16 февраля в Степанакерте парламентская делегация Армении, возглавляемая  вице-спикером НС Э.Шармазановым, встретилась с Председателем НС НКР А.Гуляном. Стороны обсудили вопросы взаимосотрудничества  между парламентами РА и НКР.Напомним, что армянская делегация выехала в Степанакерт вчера ...