Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանն ընդունեց ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցով համազեկուցող Ջոն Պրեսկոտին
Հունվարի 17-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանն  ընդունեց Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցով  համազեկուցող Ջոն Պրեսկոտին:
Ողջունելով հյուրին` ԱԺ նախագահը բարձր գնահատեց  ԵԽ դերը Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների գործընթացում եւ համագործակցությունը եվրոպական այդ կառույցի հետ:
Ջոն Պրեսկոտը նշեց, որ Հայաստանում արձանագրվել են զգալի դրական փոփոխություններ եւ առաջընթաց` ներքաղաքական կայունությունն ապահելու ուղղությամբ: Այդ գործընթացում ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի համազեկուցողը կարեւոր համարեց նաեւ Ազգային ժողովի դերակատարությունը:
Անդրադարձ կատարվեց 2008 թ. մարտյան դեպքերին եւ այդ կապակցությամբ հարուցված քրեական գործին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին վերաբերող հարցեր: Ջոն Պրեսկոտի խոսքերով`իր իրավասությունների մեջ չի մտնում այն հարցը, թե ինչպիսի ընտրակարգով կանցկացվեն ընտրությունները: Նրա գնահատմամբ` ընտրական օրենսդրության մեջ կատարված փոփոխությունները տպավորիչ են, իսկ դատաիրավական համակարգի բարեփոխումները`խոստումնալից:
ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանը նշեց, որ յուրաքանչյուր դրական փոփոխության արդյունքն ընտրություններն են, եւ որպես Ազգային ժողովի նախագահ, իր լիազորությունների շրջանակներում ամեն ինչ անելու է ազատ, արդար եւ թափանցիկ ընտրությունների համար:
Երկուստեք կարեւորվեց ընտրությունները միջազգային չափանիշներին համապատասխան  անցկացնելու անհրաժեշտությունը:

Председатель НС С.Никоян принял содокладчика по вопросам Армении Мониторинговой комиссии ПАСЕ Дж.Прескотта
17 января Председатель НС С.Никоян принял содокладчика по вопросам Армении Мониторинговой комиссии ПАСЕ Дж.Прескотта.
Приветствуя гостя, спикер парламента высоко оценил роль СЕ в процессе реализации реформ в Армении и сотрудничества с этой европейской структурой.
Дж.Прескотт отметил, что в Армении зафиксированы позитивные подвижки и прогресс в обеспечении внутриполитической стабильности. В этом процессе содокладчик Мониторинговой комиссии ПАСЕ считает важной также роль Национального Собрания.
Затронуты были мартовские события 2008 года и возбужденное в связи с этим уголовное дело.
В ходе встречи обсуждены были вопросы, связанные с предстоящими парламентскими выборами. По словам Дж.Прескотта, в его компетенцию не входит вопрос, по какой системе будут проводиться выборы. В его оценке, поправки в Избирательный кодекс впечатляют, а реформы судебно-правовой системы обнадеживают.
Председатель НС С.Никоян отметил, что результат любого положительного изменения – выборы, и как Председатель НС он, в рамках своих полномочий, сделает все возможное для   свободных, справедливых и прозрачных выборов.
Обоюдно была подчеркнута необходимость проведения выборов в соответствии с международными критериями.