Պարգեւներ ՏԻՄ ստեղծման 15-ամյակի կապակցությամբ
Նոյեմբերի 10-ին` Տեղական ինքնակառավարման օրը, ՏԻՄ ստեղծման 15-ամյակի կապակցությամբ ԱԺ Ոսկեզօծ դահլիճում  տեղի ունեցավ   ոլորտի ներկայացուցիչների պարգեւատրման  հանդիսավոր արարողությունը:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի կարգադրությամբ  Ազգային ժողովի Պատվո մեդալի եւ Աժ պատվոգրի են արժանացել համակարգի շուրջ 60  ներկայացուցիչներ, մասնավորապես ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանը, տարածքային կառավարման նախարարի առաջին տեղակալ Վաչե Տերտերյանը, ԱԺ պատգամավոր Արայիկ Հովհաննիսյանը, Երեւանի քաղաքապետի պաշտոնակատար, Երեւանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Տարոն Մարգարյանը, Երեւանի քաղաքապետի տեղակալ  Կամո Արեյանը, Տավուշի մարզպետ Արմեն Ղուլարյանը, Կոտայքի մարզպետ Կովալենկո Շահգալդյանը, այլ պաշտոնյաներ, Երեւանի վարչական շրջանների եւ տարբեր մարզերի համայնքների ղեկավարներ, ՏԻՄ աշխատակիցներ, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ` ՏԻՄ գործունեությանը նպաստելու համար` «Վիվասելի» գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Հանձնելով պարգեւները` Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ասաց.  «15 տարի առաջ` 1996 թվականի նոյեմբերի 10-ին  տեղի ունեցած տեղական ինքնակառավարման մարմինների առաջին ընտրությունների արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությունում ձեւավորվեց  տեղական ինքնակառավարման համակարգը: Դա երիտասարդ պետականության կայացման առաջին հիմնարար քայլերից մեկն էր, եւ ինչպես անցած տարիները ցույց տվեցին, այդ փորձությունը հաջողությամբ հաղթահարվեց:
Այսօր տեղական ինքնակառավարման մարմինները ոչ միայն պետական կառավարման համակարգի կարեւոր մասն են, այլեւ իրենցից ներկայացնում են պետության` որպես իրավական ինստիտուտի ժողովրդավարական համակարգ: Այսինքն` տեղական ինքնակառավարման մարմինը նշանակում է նախեւառաջ ժողովրդավարություն եւ հասարակության անմիջական մասնակցություն համայնքի կյանքին:
Իր գոյության տարիների ընթացքում տեղական ինքնակառավարման համակարգն ապացուցել է իր կենսունակությունը եւ անհրաժեշտությունը: Տեղական ինքնակառավարման մարմիններն այն իշխանությունն է, որ ամենից մոտ է ազգաբնակչությանը, անմիջականորեն ծանոթ նրանց խնդիրներին եւ դրանով իսկ հանդիսանում է այդ խնդիրների լուծման առաջին` շտապ օգնությունը: Թեեւ այսօր տեղական իշխանությունները միջոցների սակավության, որոշ դեպքերում միգուցեեւ լիազորությունների պակասի խնդիր ունեն, բայց մյուս կողմից` ազգաբնակչությանը մոտ լինելը, նրանց վստահությունը վայելելը տեղական ինքնակառավարման գլխավոր կապիտալն է: Եւ ամեն ինչ պետք է անել այդ կապիտալը պահպանելու, նրա զարգացման ու  բազմապատկման համար անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծելու համար: Որովհետեւ համայնքները պետության առաջընթացի երաշխավորն ու խթանն են, եւ զարգացած համայնք ունենալը հզոր պետության գրավականն  է: Երկիրը հզոր է միաժամանակ եւ իր համայնքների միասնականությամբ, եւ նրանց յուրահատկություններով:
Ինչպես հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանն  իր խորհրդակցություններից մեկում նշեց, Հայաստանի տարածքների համաչափ զարգացումը լոզունգ չէ, եւ երկրի ներկայի ու ապագայի համար համաչափ զարգացումն ունի ռազմավարական նշանակություն :
Տեղական ինքնակառավարման մարմիններում աշխատելը նախեւառաջ մեծ պատասխանատվություն է, պատասխանատվությո’ւն պետության առջեւ, պատասխանատվությո’ւն ժողովրդի առջեւ, ովքեր կյանքի բարելավման հույս եւ ակնկալիք ունեն, որը կապում են նաեւ հենց իրենց համայքի ղեկավարի հետ: Այդ պատասխանատվությունն ու մարդկանց ակնկալիքը ես անձամբ եմ զգացել: Լինելով 1995-1999թթ ԱԺ առաջին գումարման. պատգամավոր, թող անհամեստ չհնչի, ես նաեւ նոր համակարգի ներդրման եւ անհրաժեշտ օրենսդրական դաշտի ստեղծման անմիջական մասնակիցն եմ եղել: 1996թ. նոյեմբերի 10-ին ընտրվելով Արտաշատի քաղաքապետ` կյանքի եմ կոչել նոր համակարգը  որպես երկրի առաջին քաղաքապետերից մեկը: Բայց, իհարկե, նոր համակարգն ավելի մանրամասն, բոլոր մարզերի ու համայնքների մակարդակով   ուսումնասիրելու , նրանց հետ աշխատելու ամբողջական հնարավորություն ստեղծվեց, երբ նշանակվեցի մարզպետ, տարածքային կառավարման եւ քաղաքաշինության գործունեությունը համակարգող նախարար, այնուհետեւ` փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար: Այդ եւ դրան հաջորդած տարիները ե’ւ իմ ունեցած փորձը ներդնելու, ե’ւ,  միաժամանակ, նոր փորձ ձեռք բերելու ժամանակաշրջան էին:  8 տարի ես ամենայն մանրամասնությամբ մասնակիցն եմ եղել  համակարգի կայացման գործընթացին, լավատեղյակ` նրա խնդիրներին ու հնարավորություններին, նրա զարգացմանը եւ կատարելագործմանը: Իմ կյանքի ու աշխատանքային կենսագրության զգալի մասը կապված է  եղել ՏԻՄ հետ , եւ անկախ նրանից, թե որտեղ եւ ինչ պաշտոններ եմ զբաղեցրել, երբեք չեմ կտրվել մարզից ու համայնքից, միշտ տեղյակ եմ եղել խնդիրներին ու ձգտել եմ աջակցել դրանց լուծմանը»:
Նշելով, որ այս տարի առաջին անգամ նոյեմբերի 10-ին մեր երկրում պաշտոնապես նշվում է  Տեղական ինքնակառավարման օրը` Հովիկ Աբրահամյանը շնորհավորեց ներկաներին  եւ ի դեմս նրանց` համակարգի բոլոր աշխատողներին` մաղթելով առողջություն, բարեկեցություն ու հաջողություններ:
ԱԺ նախագահը եւս մեկ անգամ փաստեց, որ հզոր  համայնքը մեր երկրի կայացման ամենամեծ, ամենակարեւոր ռեսուրսն է :
Նոյեմբերի 10-ին տեղի ունեցավ ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը, որը նախագահում էր Հակոբ Հակոբյանը: Նիստում պատգամավորները քննարկեցին ՀՅԴ խմբակցության հեղինակած «Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» եւ «Եկամտահարկի մասին» ՀՀ օրեն...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի ուղերձը Երիտասարդության համաշխարհային օրվա կապակցությամբ
Սիրելի երիտասարդներ, շնորհավորում եմ ձեզ Երիտասարդության համաշխարհային օրվա կապակցությամբ: Դուք եք մեր երկրի հասարակական կյանքի ակտիվ մասը եւ ապագա ներուժը: Ժամանակակից Հայաստան կառուցելու, ուժեղ երկիր ունենալու գործում ձեզ անփոխարինելի նորարարի դեր է վերապահված: Երիտասարդության առավելությունն այն է...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի ուղերձը Տեղական ինքնակառավարման օրվա կապակցությամբ
Այս տարի մեր երկրում առաջին անգամ պաշտոնապես նշվում է Տեղական ինքնակառավարման օրը: 15 տարի առաջ այս օրը Հայաստանի Հանրապետությունում առաջին անգամ անցկացվեցին տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ, եւ ունեցանք  մի համակարգ, որն ստանձնեց  նորանկախ  պետականության կայացման իր ...
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության թափուր պաշտոն զբաղեցնելու համար մրցույթ անցկացնելու մասին.   ԹԱՓՈՒՐ ՊԱՇՏՈՆԻ ԱՆՎԱՆՈՒՄԸ՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմի իրավաբանական վարչության իրավախորհրդատվական բաժնի առաջատար մասնագետի (ծած...

Awards on the 15th Anniversary of the Establishment of the Local Self-Government
On November 10 on the occasion of the Local Self-Government Day the solemn ceremony of awarding the representatives of the sphere took place in the NA Gilded Hall.
By the order of the RA National Assembly Speaker Hovik Abrahamyan about 60 representatives of the system were awarded the Medal of Honor of the National Assembly and the NA Diploma, in particular, the RA Deputy Prime Minister, the Minister of Territorial Administration, Armen Gevorgyan, the First Deputy Minister of the Territorial Administration Vache Terteryan, the Acting Mayor of Yerevan, the First Deputy Mayor of Yerevan Taron Maragaryan, the Deputy Mayor of Yerevan Kamo Areyan, the Governor of Tavush Marz Armen Ghularyan, the Governor of Kotayk Marz Kovalenko Shahgaldyan, other officials, heads of the communities of Yerevan administrative regions and different marzes, employees of Local Self-Government, representatives of NGOs, as well as the General Director of VivaCell Ralf Yirikyan for promoting the activity of the Local Self-Government.
Handing over the awards, the Speaker of the National Assembly Hovik Abrahamyan said: “15 years ago as a result of the first elections of the local self-government bodies, which were held on November 10, 1996 the system of the local self-government formed in the Republic of Armenia. That was one of the first fundamental steps taken in the establishment of the young statehood, and as the past years showed that experience was successfully overcome.
Today the local self-government bodies are not only the important part of the local self-government bodies, but they represent a democratic system both of the state and the legal institute. That is, the local self-government body means first of all, democracy and the society’s immediate participation in the life of the community.
In the years of its existence the local self-government system has proved its vitality and necessity. The local self-government bodies represent the power that is much closer to the population, directly familiar with their problems and thereby serve as the first aid of the solution of those problems. Though today the local authorities in some cases, perhaps, have the problem of lack of authorities, but on the other hand being closer to the population, enjoying its trust is the main capital of the local self-government. And we shall do our best to keep that capital for creating necessary conditions for its development and multiplication, because the communities are the guarantor and booster of the progress of the state, and having a developed community is the pledge of the powerful state. The country is powerful at the same time with the unity of its communities and their peculiarities.
As the President of the Republic Serzh Sargsyan has noted in one of his consultations the adequate development of Armenia’s territories is not a slogan, and the adequate development for the present and the future of the country is of strategic importance.
Working in the local self-government bodies is, first of all, a big responsibility before the state and the people, who have the hope and expectation of improvement of life, which they also connect just with the head of the community. I have personally felt that responsibility and the people’s expectation. Being a deputy of the 1995-1999 NA first convocation, let me not sound showy, I have been the direct participant of the investment of the new system and creation of the necessary legislative field. Being elected Mayor of Artashat on November 10, 1996, I have called to life the new system as one of the first mayors of the country. But, of course, a whole possibility was created to study the new system more in detail at the level of all marzes and communities and work with them, when I was appointed Governor of Marz, Minister Coordinating the Activity of Territorial Administration and Urban Development, later Deputy Prime Minister, Minister of Territorial Administration. Those and the following years have been the periods of investing my experience and at the same time obtaining new experience. 8 years I have participated in detail in the process of the establishment of the system, being well aware of its problems and capabilities, its development and improvement. The considerable part of my life and working experience have been connected with the local self-government bodies, and irrespective of the fact where and which posts I have had, I have never been cut from Marzes and communities, I have been well aware of the problems and have sought to their solution.”
Noting that this is the first time the Local Self-Government Day has been officially marked in our country on November 10, Hovik Abrahamyan congratulated those present and in the name of them all the employees of the system, wishing good health, welfare and success.
The NA Speaker documented once again that the powerful community is the biggest and most important resource of development of the country.
At the Meeting of NA Standing Committee on Social Affairs
On November 10 the sitting of the NA Standing Committee on Social Affairs was held, which was moderating Hakob Hakobyan. At the sitting the deputies debated the legislative package “On Amending the RA Law On Minimal Monthly Salary,” and “On Amending the RA Law On Income Tax” submitted by the ARF fac...
RA NA Speaker Hovik Abrahamyan’s Address on the World Youth Day
Dear youngsters, I congratulate you on the World Youth Day.You are the active part and future potential of our country’s public life. The role of irreplaceable innovator is reserved for you in building modern Armenia and having a strong country.The advantage of the youth is that the aspiration of be...
RA NA Speaker Hovik Abrahamyan’s Address on Day of Local Self-Government
This is the first time the Local Self-Government Day has been officially marked in our country. This day 15 years ago for the first time the elections of local self-government bodies were held in the Republic of Armenia, and we obtained a system, which assumed its share of responsibility f...