Շվեդիայի Ռիկսդագի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, ինչպես նաեւ Հայաստան-Շվեդիա միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման եւ զարգացման գործում նշանակալի ավանդի համար Շվեդիայի Թագավորության Ռիկսդագի պատգամավորներ Անելի  Էնոքսոնը եւ Ֆրեդրիկ Մալմը պարգեւատրվել են Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի Պատվո մեդալով:
Ապրիլի 22-ին ՀՀ Ազգային ժողովում հանդիսավոր պայմաններում պարգեւները նրանց հանձնեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը:  Իր խոսքում խորհրդարանի ղեկավարն ասաց. «Հարգարժան տիկին Անելի  Էնոքսոն եւ պարոն  Ֆրեդրիկ Մալմ, ուրախ եմ ողջունել ձեզ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում: Դուք այն քաղաքական գործիչներն եք, ովքեր խիզախություն ունեցան ուղիղ նայելու ճշմարտության աչքերին եւ նշանակալի ավանդ ունենալ Շվեդիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում:
Ավելի քան մեկ տարի առաջ` 2010 թվականի մարտի 11-ին, Շվեդիայի խորհրդարանը ձեր մասնակցությամբ ու ջանքերով իր ներդրումը կատարելով  պատմական ճշմարտության վերականգնմանն ուղղված եւ օրեցօր ավելի ծավալվող  միջազգային գործընթացում` ընդունեց որոշում, որով 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած իրադարձությունները ճանաչեց որպես ցեղասպանություն:
Ես տեղյակ եմ, թե ինչ լարվածության եւ դիմակայության պայմաններում է ընդունվել այդ որոշումը: Եւ այս պարագայում առավել ծանրակշիռ է դառնում անձամբ ձեր եւ որոշումն ընդունելուն նպաստած ձեր գործընկերների ներդրումը ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, այլեւ ընդհանրապես ցեղասպանություն երեւույթը որպես հրեշավոր հանցագործություն կանխելու մեջ:
1915 թվականին Օսմանյան Թուրքիայում իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը դեռեւս ամբողջական արդարացի դատապարտման չի արժանացել միջազգային հանրության կողմից, թեեւ աշխարհի շատ պետությունների խորհրդարաններ ու կառավարություններ, միջազգային կառույցներ ճանաչել են այն: Չափազանց կարեւոր է, որ հանցագործություն կատարածն ինքը կարողանա հրապարակայնորեն գիտակցել եւ ընդունել մեղքը, իրերը կոչել իրենց անուններով եւ փորձել ապաշխարած անդամագրվել քաղաքակիրթ Եվրոպայի ընտանիքին: Շվեդիայի խորհրդարանի ընդունած որոշման մեջ նշված հետեւյալ արտահայտությունը ճշգրիտ բնութագրում է իրավիճակը. «Թուրքիան չի կարող ժողովրդավարական պետություն համարվել, քանի դեռ այնտեղ ժխտվում է անցյալի իրական պատկերը»:
Ավարտելով խոսքը` ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ՀՀ Ազգային ժողովի, իր գործընկերների, ՀՀ ժողովրդի անունից շնորհակալություն հայտնեց Անելի  Էնոքսոնին եւ Ֆրեդրիկ Մալմին 2010 թ. մարտի 11-ին Շվեդիայի խորհրդարանի կողմից 1915 թ. Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած իրադարձությունները որպես ցեղասպանություն ճանաչելու մասին որոշման ընդունման հարցում ունեցած ներդրման եւ մասնակցության համար: Պարոն Աբրահամյանը իր բոլոր գործընկերների անունից եւս մեկ անգամ շնորհավորեց նրանց ԱԺ Պատվո մեդալի արժանանալու կապակցությամբ եւ ցանկացավ նորանոր հաջողություններ: «Դուք հայ ժողովրդի իրական բարեկամներն եք»- նշեց ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Շվեդիայի Ռիկսդագի պատգամավոր Անելի  Էնոքսոնը շնորհակալություն հայտնելով բարձր պարգեւի համար` մասնավորապես նշեց. «Երբ 2010 թ. մարտի 11-ին Շվեդիայի խորհրդարանում քվեարկեցինք ցեղասպանությունը ճանաչելու օգտին, մենք դա արեցինք, քանի որ դա բխում էր մեր հոգու խորքից»: Շվեդ պատգամավորի խոսքերով` որեւէ ազգ, որեւէ պետություն չի կարող հանգիստ մնալ, որ անցյալում տեղի ունեցածը մոռացության մատնվի: «Թուրքիան պետք է ներողություն խնդրի ձեր ժողովրդի նկատմամբ կատարված ցեղասպանության համար»,- հայտարարեց Անելի  Էնոքսոնը` հայ  ժողովրդին մաղթելով ամենայն բարիք. «Աստված թող օրհնի ձեզ»:
Ազգային ժողովին ու նրա ղեկավարությանը վերաբերող ոչ հավաստի եւ իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկատվություն տարածելուց խուսափելու համար բազմիցս ենք հորդորել ԶԼՄ-ների մեր գործընկերներին` նախապես իրենց ունեցած տեղեկությունները ճշտել ԱԺ համապատասխան վարչության հետ, որպեսզի թյուրիմացության մեջ չգցեն ընթ...
Ապրիլի 22-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց  Շվեդիայի Թագավորության Ռիկսդագի պատգամավորներ Անելի  Էնոքսոնին եւ Ֆրեդրիկ Մալմին : Ողջունելով հյուրերին` Հովիկ Աբրահամյանը բարձր գնահատեց  նրանց  ներդրումը Շվեդիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւ...

За признание Ригсдагом Швеции Геноцида армян, а  также за весомый вклад в укрепление и развитие межпарламентских связей Армения – Швеция  депутаты Риксдага Королевства Швеции  Анели Эноксон и Фредерик Малм награждены Почетной медалью НС РА.
22 апреля в Национальном Собрании Председатель НС Овик Абраамян в торжественной обстановке вручил им награды. В своем слове спикер парламента высоко оценил заслуги парламента Швеции и шведских депутатов, сумевших “прямо взглянуть правде в глаза” и внесших значительный вклад в дело признания Геноцида армян.
“Более года назад, 11 марта 2010 г., - сказал О.Абраамян, - парламент Швеции при вашем участии и благодаря вашим усилиям принял решение, которым признал события 1915 года в Османской империи геноцидом.
Я знаю, в каких напряженных условиях и при каком сопротивлении принималось это решение. И тем более весомыми становятся лично ваш вклад  и вклад содействовавших принятию решения ваших коллег не только в признании Геноцида армян, но и в предупреждении чудовищного преступления геноцида как явления вообще.
Содеянный в 1915 г. в Османской Турции Геноцид армян все еще не удостоился всеобщего справедливого осуждения международным сообществом, хотя и парламенты и правительства, международные структуры многих государств мира признали его. Чрезвычайно важно, чтобы совершивший преступление сам смог публично осознать и признать свою вину, назвать вещи своими именами и попытался бы покаявшимся войти в цивилизованную европейскую семью.
Отмеченная в решении шведского парламента следующая фраза метко характеризует ситуацию: “Турция не может считаться демократическим государством, пока там отрицается реальная картина прошлого”.
Завершая слово, Председатель НС О.Абраамян от имени НС РА, своих коллег, народа РА поблагодарил  Анели Эноксон и Фредерика Малма за их весомый вклад в принятии 11 марта 2010 г. парламентом Швеции при их участии и благодаря их усилиям решения о признании событий 1915 года в Османской империи геноцидом.
Г-н Абраамян от имени всех своих коллег вновь поздравил их с награждением Почетной медалью НС  и пожелал новых успехов. “Вы – истинные друзья армянского народа”, - подчеркнул Председатель НС РА.
Депутат Риксдага Анели Эноксон, поблагодарив за высокую награду, в частности, отметила, что 11 марта 2010 г. в шведском парламенте они всей душой проголосовали в пользу признания Геноцида армян, и подчеркнула, что ни один народ в мире не может быть спокоен, когда события прошлого предаются забвению. “Турция должна извиниться перед вашим народом за Геноцид”, - заявила  Анели Эноксон, пожелав армянскому народу всяческих благ: “Да благословит Вас Бог!”.
Презентация в НС книги “Армяно-турецкие отношения: проблемы и перспективы”
22 апреля в НС состоялась презентация книги “Армяно-турецкие отношения: проблемы и перспективы”. В своем вступительном слове председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Рустамян проинформировал, что в сборнике обобщены стенограммы парламентских слушаний, организованных их комиссией 19...
Председатель НС принял шведских парламентариев
22 апреля Председатель НС Овик Абраамян принял депутатов Риксдага Королевства Швеции Анели Эноксон и Фредерика Малме.Приветствуя гостей, О.Абраамян высоко оценил их вклад в признание парламентом Швеции Геноцида армян и вновь подчеркнул, что признание шведским парламентом этого злодеяния – еще один ш...
Шведские депутаты в парламенте
22 апреля представители фракций “Республиканская партия Армении”, “Процветающая Армения” и “Оринац Еркир”, представляющих парламентские коалиционные силы, встретились с депутатами Риксдага Швеции г-жой Анели Эноксон и г-ном Фредериком Малмом. Руководитель парламентской группы дружбы Армения – Швеция...