Շվեդիայի Ռիկսդագի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, ինչպես նաեւ Հայաստան-Շվեդիա միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման եւ զարգացման գործում նշանակալի ավանդի համար Շվեդիայի Թագավորության Ռիկսդագի պատգամավորներ Անելի  Էնոքսոնը եւ Ֆրեդրիկ Մալմը պարգեւատրվել են Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի Պատվո մեդալով:
Ապրիլի 22-ին ՀՀ Ազգային ժողովում հանդիսավոր պայմաններում պարգեւները նրանց հանձնեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը:  Իր խոսքում խորհրդարանի ղեկավարն ասաց. «Հարգարժան տիկին Անելի  Էնոքսոն եւ պարոն  Ֆրեդրիկ Մալմ, ուրախ եմ ողջունել ձեզ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում: Դուք այն քաղաքական գործիչներն եք, ովքեր խիզախություն ունեցան ուղիղ նայելու ճշմարտության աչքերին եւ նշանակալի ավանդ ունենալ Շվեդիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում:
Ավելի քան մեկ տարի առաջ` 2010 թվականի մարտի 11-ին, Շվեդիայի խորհրդարանը ձեր մասնակցությամբ ու ջանքերով իր ներդրումը կատարելով  պատմական ճշմարտության վերականգնմանն ուղղված եւ օրեցօր ավելի ծավալվող  միջազգային գործընթացում` ընդունեց որոշում, որով 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած իրադարձությունները ճանաչեց որպես ցեղասպանություն:
Ես տեղյակ եմ, թե ինչ լարվածության եւ դիմակայության պայմաններում է ընդունվել այդ որոշումը: Եւ այս պարագայում առավել ծանրակշիռ է դառնում անձամբ ձեր եւ որոշումն ընդունելուն նպաստած ձեր գործընկերների ներդրումը ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, այլեւ ընդհանրապես ցեղասպանություն երեւույթը որպես հրեշավոր հանցագործություն կանխելու մեջ:
1915 թվականին Օսմանյան Թուրքիայում իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը դեռեւս ամբողջական արդարացի դատապարտման չի արժանացել միջազգային հանրության կողմից, թեեւ աշխարհի շատ պետությունների խորհրդարաններ ու կառավարություններ, միջազգային կառույցներ ճանաչել են այն: Չափազանց կարեւոր է, որ հանցագործություն կատարածն ինքը կարողանա հրապարակայնորեն գիտակցել եւ ընդունել մեղքը, իրերը կոչել իրենց անուններով եւ փորձել ապաշխարած անդամագրվել քաղաքակիրթ Եվրոպայի ընտանիքին: Շվեդիայի խորհրդարանի ընդունած որոշման մեջ նշված հետեւյալ արտահայտությունը ճշգրիտ բնութագրում է իրավիճակը. «Թուրքիան չի կարող ժողովրդավարական պետություն համարվել, քանի դեռ այնտեղ ժխտվում է անցյալի իրական պատկերը»:
Ավարտելով խոսքը` ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ՀՀ Ազգային ժողովի, իր գործընկերների, ՀՀ ժողովրդի անունից շնորհակալություն հայտնեց Անելի  Էնոքսոնին եւ Ֆրեդրիկ Մալմին 2010 թ. մարտի 11-ին Շվեդիայի խորհրդարանի կողմից 1915 թ. Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած իրադարձությունները որպես ցեղասպանություն ճանաչելու մասին որոշման ընդունման հարցում ունեցած ներդրման եւ մասնակցության համար: Պարոն Աբրահամյանը իր բոլոր գործընկերների անունից եւս մեկ անգամ շնորհավորեց նրանց ԱԺ Պատվո մեդալի արժանանալու կապակցությամբ եւ ցանկացավ նորանոր հաջողություններ: «Դուք հայ ժողովրդի իրական բարեկամներն եք»- նշեց ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Շվեդիայի Ռիկսդագի պատգամավոր Անելի  Էնոքսոնը շնորհակալություն հայտնելով բարձր պարգեւի համար` մասնավորապես նշեց. «Երբ 2010 թ. մարտի 11-ին Շվեդիայի խորհրդարանում քվեարկեցինք ցեղասպանությունը ճանաչելու օգտին, մենք դա արեցինք, քանի որ դա բխում էր մեր հոգու խորքից»: Շվեդ պատգամավորի խոսքերով` որեւէ ազգ, որեւէ պետություն չի կարող հանգիստ մնալ, որ անցյալում տեղի ունեցածը մոռացության մատնվի: «Թուրքիան պետք է ներողություն խնդրի ձեր ժողովրդի նկատմամբ կատարված ցեղասպանության համար»,- հայտարարեց Անելի  Էնոքսոնը` հայ  ժողովրդին մաղթելով ամենայն բարիք. «Աստված թող օրհնի ձեզ»:
Ազգային ժողովին ու նրա ղեկավարությանը վերաբերող ոչ հավաստի եւ իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկատվություն տարածելուց խուսափելու համար բազմիցս ենք հորդորել ԶԼՄ-ների մեր գործընկերներին` նախապես իրենց ունեցած տեղեկությունները ճշտել ԱԺ համապատասխան վարչության հետ, որպեսզի թյուրիմացության մեջ չգցեն ընթ...
Ապրիլի 22-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց  Շվեդիայի Թագավորության Ռիկսդագի պատգամավորներ Անելի  Էնոքսոնին եւ Ֆրեդրիկ Մալմին : Ողջունելով հյուրերին` Հովիկ Աբրահամյանը բարձր գնահատեց  նրանց  ներդրումը Շվեդիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւ...

Deputies of the Riksdag of the Kingdom of Sweden Annelie Enochson and Fredrik Malm were awarded Medal of Honour of the National Assembly of the Republic of Armenia for the recognition of the Armenian Genocide by the Swedish Parliament, as well as for strengthening and developing Armenia-Sweden inter-parliamentary relations.
On April 22 at RA National Assembly in a solemn ceremony the parliament Speaker Hovik Abrahamyan handed the awards. In his word, the head of the parliament said: “Honourable Mrs Annelie Enochson and Mr Fredrik Malm, I am glad to welcome you in the National Assembly of the Republic of Armenia. You are the political figures, who had courage to look straight at the eyes of truth and have significant contribution in the recognition of the Armenian Genocide by the Swedish Parliament.
More than a year ago, on 11 March 2010, the Swedish Parliament with your participation and efforts, making its contribution aimed at the restoration of the historical truth and daily ongoing international process, took a decision, by which recognized the events, which occurred in the Ottoman Empire in 1915 as genocide.
I am aware in what tense conditions and confrontation that decision was taken. And in this case weightier become your personal contribution and your colleagues’ contribution that promoted the adoption of the decision not only for the recognition of the Armenian Genocide, but also in general, the phenomenon of genocide as preventing heinous crime.
In 1915 the Armenian Genocide perpetrated by Ottoman Turkey has not been fully justly condemned by the international community, though parliaments and governments, international structures of many states of the world have recognized it. It is extremely important that the one who committed the crime will be able to publicly realize and accept the sin, call a spade a spade and try to join the civilized European family repented. The mentioned following expression in the decision of the Swedish Parliament precisely characterizes the situation: ‘Turkey cannot be considered a democratic state, unless the real picture is still rejected there.”
Ending his word RA NA Speaker Hovik Abrahamyan on behalf of RA National Assembly, his colleagues and Armenian people thanked Annelie Enochson and Fredrik Malm for their contribution and participation in making decision on recognizing as genocide the events, which occurred in Ottoman Empire in 1915 by the Swedish Parliament on March 11, 2010. Mr Abrahamyan in the name of his colleagues once again congratulated them on being awarded NA Medal of Honour and wished new successes. “You are real friends of the Armenian people.” RA NA Speaker noted.
Thanking for the high award the member of the Riksdag Annelie Enochson noted in particular: “ When on March 11, 2011 in the Swedish Parliament we voted in favor of recognizing the genocide, we did it, as it emanated from the deep of our heart.” In the Swedish deputy’s words, any nation, any state cannot be in rest, so that what happened in the past will be left in oblivion. “Turkey shall apologize for genocide perpetrated towards your people,” Annelie Enochson declared, wishing Armenian people all the best: “God bless you.”
We repeatedly urge our mass media colleagues for preventing to spread non-reliable information not corresponding to the reality concerning the National Assembly and its leadership specify beforehand their information with the NA relevant department in order not to delude the readers. Hayka...
On April 22 RA NA Speaker Hovik Abrahamyan received the deputies of the Riksdag of the Kingdom of Sweden Annelie Enochson and Fredrik Malm.Welcoming the guests Hovik Abrahamyan highly assessed their contribution in adopting the resolution condemning the Armenian Genocide by the Swedish Parliame...