Հայաստան են ժամանել Կորեայի Հանրապետության Ազգային ժողովի Կորեա- Հայաստան բարեկամության պատգամավորական խմբի չորս կին  անդամներ  Չաո Բա Սուկը,  Չոի Կյունգ Հին, Ջուն Հու Սուկը, Փարկ Յունգահը:
Մարտի 24-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց կորեացի պատգամավորներին:
Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ նախագահը կարեւորեց Կորեայի Հանրապետության  հետ քաղաքական եւ տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը եւ նշեց, որ  բարեկամության պատգամավորական խմբերի գործունեությունը կնպաստի երկու երկրների միջեւ կապերի ընդլայնմանը եւ ամրապնդմանը: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Հայաստանը մեծ կարեւորություն է տալիս ասիական տարածաշրջանի երկրների հետ հարաբերությունների զարգացմանը եւ դիտարկում է Կորեայի Հանրապետության հետ համագործակցությունը դրա կարեւոր օղակներից մեկը: Նա համոզմունք հայտնեց, որ Հայաստանի եւ Կորեայի միջեւ  տարբեր ուղղություններով երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման եւ ամրապնդման համար գոյություն ունի մեծ ներուժ:  Նա բարձր գնահատեց Կորեայի միջազգային համագործակցության գործակալության (KOICA)  եւ «GS Group» ընկերության աջակցությունը Հայաստանի  խորհրդարանի կարողությունների զարգացման ծրագրին, մասնավորապես  օժանդակությունը Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճի վերակառուցմանը, արդիականացմանը եւ տեխնիկական վերազինմանը:  Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով խորհրդարանական դիվանագիտությունը` որպես միջպետական հարաբերությունների կարեւոր բաղադրիչ,  կարող է խթան հանդիսանալ զարգացման միտում ունեցող ակտիվ եւ փոխշահավետ համագործակցության զարգացման գործընթացում:  ԱԺ նախագահի խոսքով` Հայաստանի եւ Կորեայի Հանրապետության խորհրդարաններում ձեւավորված միջխորհրդարանական բարեկամության պատգամավորական խմբերն իրենց զգալի  ներդրումը կարող են ունենալ երկու երկրների եւ ժողովուրդների միջեւ կապերի ամրապնդման, համագործակցության նոր ոլորտների բացահայտման գործում: Հովիկ Աբրահամյանը կարեւորեց միջազգային կառույցներում փոխգործակցության զարգացումը:
Հանդիպման վերջում   ԱԺ նախագահը վերահաստատեց  իր հրավերը Կորեայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ պարոն Պակ Հի Թաեին այցելել Հայաստան:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Կորեա- Հայաստան բարեկամության պատգամավորական խմբի անդամները նշեցին, որ  առաջին անգամ լինելով Հայաստանում իրենց զգում են հարազատ միջավայրում: Ընդգծելով, որ Հայաստան-Կորեա փոխգործակցությունը լուրջ հիմքերի վրա է դրված` նրանք անհրաժեշտ համարեցին  Հայաստանի խորհրդարանի հետ հարաբերությունների  հետագա զարգացումը եւ այս համատեքստում բարձր գնահատեցին  ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի այցը Կորեայի Հանրապետություն, ինչը մեծապես նպաստեց երկկողմ կապերի ակտիվացմանը եւ խորացմանը: Կին պատգամավորները նշեցին, որ իրենց հերթին ամեն ինչ կանեն, որ Կորեա-Հայաստան գործակցությունը առավել ամրապնդվի եւ միջխորհրդարանական կապերը զարգանան:
Հանդիպմանը քննարկվեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր
Մարտի 24-ին խորհրդարանը շարունակեց քառօրյա նիստերի աշխատանքը: Մինչ օրակարգային հարցերին անցնելը` ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը տեղեկացրեց, որ ԿԸՀ-ն, հիմք ընդունելով ԱԺ 2011 թ. մարտի 21-ի ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արծրունի Աղաջանյանի պատգամավորական լիազորությունները դադարած համարելու մասին արձանագրությունը, որ...
Կորեացի պատգամավորները այցելեցին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Մարտի 24-ին Կորեայի Հանրապետության Ազգային ժողովի Կորեա- Հայաստան բարեկամության պատգամավորական խմբի անդամները այցելեցին Ծիծեռնակաբերդի  հուշահամալիր, ծաղիկների դրեցին Հայոց Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին, եղան Ցեղասպանության թանգարանում, գրառումներ կատարեցին պատվավոր հյուրերի գրքում:   ...
Խորհրդարան էին այցելել հեռուստահաղորդավարների եւ լրագրողների մասնագիտացված դպրոց-ստուդիայի սաները
Ազգային ժողովի «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակներում մարտի 24-ին խորհրդարան էին այցելել հեռուստահաղորդավարների եւ լրագրողների «TV ideal» մասնագիտացված դպրոց-ստուդիայի սաները: Նրանք ներկա գտնվեցին Ազգային ժողովի նիստին, որից հետո հանդիպեցին ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանի հետ: ԱԺ փոխնախագահն իր խոսքում անդրադ...
Բարեկամական խմբերի հանդիպումը խորհրդարանում
Մարտի 24-ին Հայաստան-Կորեա բարեկամական խմբի անդամները հանդիպեցին Հայաստանում գտնվող Կորեա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամների հետ : Ողջունելով կորեացի գործընկերներին` Հայաստան-Կորեա բարեկամական խմբի ղեկավար Համլետ Հարությունյանը համոզմունք հայտնեց, որ երկու երկրների բարեկամական խմբերի գործունեությու...
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գեղամ Ղարիբջանյանը հանդիպեց Կորեայի խորհրդարանականների հետ
Մարտի 24-ին ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար Գեղամ Ղարիբջանյանն ընդունեց Կորեայի Հանրապետության խորհրդարանի Կորեա-Հայաստան բարեկամության պատգամավորական խմբի պատվիրակությանը: Պարոն Ղարիբջանյանը գոհունակություն հայտնեց երկու երկրների խորհրդարանական  հարաբերությունների ակտիվ զարգացման համար` ...

23 марта Председатель НС Овик Абраамян принял  прибывших в Армению женщин-членов депутатской группы дружбы Корея – Армения Национального Собрания Республики Корея Чао Ба Сук, Чои Кьюнг Гин, Джун Гу Сук, Парк Юнгу.
Приветствуя гостей, спикер НС подчеркнул важность развития политических и экономических отношений с Республикой Корея и отметил, что деятельность депутатских групп дружбы будет способствовать расширению и укреплению связей между двумя странами. О.Абраамян отметил также, что Армения придает особую важность развитию отношений со странами азиатского региона   и рассматривает сотрудничество с Республикой Корея одним из его  важных звеньев. Он убежден, что налицо большой потенциал для дальнейшего развития и укрепления двусторонних связей между Арменией и Кореей в различных направлениях. Спикер высоко оценил помощь KOICA и компании “GS Group” в программе развития возможностей НС РА, в частности в содействии реконструкции, модернизации и техническому переоснащению зала заседаний армянского парламента. О.Абраамян также уделил внимание парламентской дипломатии, являющейся важным компонентом межгосударственных отношений и стимулирующей процесс активного и взаимовыгодного развития сотрудничества.
В заключение Председатель НС подтвердил свое приглашение Председателю НС Республики Корея  г-ну Пак Ги Тае посетить Армению.
Поблагодарив за теплый прием, члены депутатской группы дружбы Корея – Армения Национального Собрания Республики Корея отметили, что, будучи в Армении впервые, почувствовали себя как в родной среде.  Подчеркнув, что взаимосотрудничество Армении и Кореи опирается на серьезный фундамент, они считают необходимым дальнейшее развитие отношений с парламентом Армении и в этом контексте высоко оценили визит Председателя НС РА О.Абраамяна в Республику Корея, значительно способствовавший активизации и углублению двусторонних отношений. Депутаты-женщины отметили, что в свою очередь сделают все  возможное для еще большего укрепления взаимодействия Корея – Армения и развития межпарламенстких связей.
24 марта парламент продолжил работу четырехдневных заседаний.Прежде чем перейти к обсуждению повесточных вопросов, Председатель НС О.Абраамян проинформировал, что вместо подавшего в отставку депутата А.Агаджаняна по пропорциональному избирательному списку ПОЕ депутатом НС зарегистрирован М.Манукян. ...
24 марта члены депутатской группы дружбы Корея – Армения  Национального Собрания Республики Корея посетили мемориал в Цицернакаберде, возложили цветы в память жертв Геноцида армян, сделали запись в книге почетных гостей музея геноцида.  ...
Парламент посетили питомцы специализированной школы-студии телеведущих и журналистов
24 марта в рамках программы “открытых уроков” НС парламент посетили питомцы специализированной школы-студии телеведущих и журналистов “TV ideal”. Они приняли участие в заседании НС, после чего встретились с вице-спикером НС С.Никояном.Заместитель Председателя НС представил детям функции и деятельнос...
Встреча групп дружбы в парламенте
24 марта члены группы дружбы Армения – Корея встретились в парламенте с находящимися в Армении членами группы дружбы Корея – Армения.Приветствуя корейских коллег, руководитель группы дружбы Армения – Корея Г.Арутюнян выразил уверенность, что деятельность групп дружбы двух стран существенно простимул...
Руководитель Аппарата НС Г.Гарибджанян встретился с корейскими парламентариями
24 марта руководитель Аппарата НС РА Г.Гарибджанян принял  делегацию депутатской группы дружбы Корея – Армения парламента Республики Корея.Г-н Гарибджанян с удовлетворением отметил активное развитие парламентских отношений двух стран, заметив, что это сотрудничество особенно оживилось после офи...