Տեղի ունեցավ ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության մամլո ասուլիսը
Հոկտեմբերի 14-ին ՀՀ Ազգային ժողովում  տեղի ունեցավ ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ  պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանի, պատվիրակության անդամներ Նաիրա Զոհրաբյանի եւ Հերմինե Նաղդալյանի մամլո ասուլիսը, որի ընթացքում նրանք ներկայացրին ԵԽԽՎ 2010 թ. նստաշրջանի 4-րդ մասի աշխատանքների արդյունքները:
Պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը տեղեկացրեց, որ ասուլիսին հրավիրվել են նաեւ պատվիրակության ընդդիմադիր անդամները, ովքեր, սակայն, տեղեկացրել են, որ հանրությանն արդեն իրազեկել են ԵԽԽՎ նստաշրջանում  իրենց  կատարած վերջին աշխատանքների մասին:
Պատվիրակության ղեկավարը նշեց, որ ԵԽԽՎ  նստաշրջանի 4-րդ մասի օրակարգում քիչ էին Հայաստանին վերաբերող հարցերը: ՀՀ ԱԺ  պատվիրակությանն առավել հետաքրքրել են Մոնիտորինգի հանձնաժողովի կազմակերպած լսումները, որոնք տեղի են ունեցել հոկտեմբերի 5-ին: Լսումները տեղի են ունեցել նոր ձեւաչափով, որին մասնակցել են պատվիրակության բոլոր անդամները, ինչպես նաեւ Հայաստանի  արտախորհրդարանական ընդդիմության ներկայացուցիչը, ով հնարավորություն է ունեցել ներկայացնելու իր հաղորդագրությունը:
Դավիթ Հարությունյանը ներկայացրեց իր պատրաստած տեղեկատվությունը, որը նա  պայմանականորեն բաժանել է հինգ մասի:  Առաջին մասը վերաբերել է ՀՀ  Ընտրական օրենսգրքին եւ դրա առնչվող` նախատեսված աշխատանքային ծրագրերին: ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ  պատվիրակության ղեկավարը նշեց, որ ստանձնած պարտավորությունների համաձայն` Ընտրական օրենսգիրքը կփոփոխվի ընտրություններից առնվազն մեկ տարի առաջ: Մինչ խորհրդարան ներկայացնելը օրենսգիրքը նախատեսվում է քննարկել  քաղաքական բոլոր ուժերի հետ:
Պատվիրակության ղեկավարն իր ելույթում անդրադարձել է  նաեւ ոստիկանության բարեփոխման վերաբերյալ հարցին:
Երրորդ հարցը, որի մասին խոսել է Դավիթ Հարությունյանը, վերաբերում է արդար դատաքննության իրավունքին: Նա տեղեկացրեց, որ դա առնչվում է 2008 մարտի1-2-ի դեպքերի դատաքննություններին, որոնք գտնվել են մոնիտորինգի ներքո, եւ ԵԱՀԿ-ի փորձագետների խումբը, մասնակցելով դատաքննություններին դիտորդի կարգավիճակով, ներկայացրել է  առաջարկություններով հաշվետվություն: Առաջարկությունների մի մասի կապակցությամբ փոփոխություններ կնախաձեռնվեն ՀՀ Քրեական դատավարության օրենսգրքում, որոնք աշխատանքային խումբն արդեն պատրաստել է եւ որոնք ՀՀ կառավարությունում քննարկման փուլում են:   Առաջարկությունների  մյուս մասի հետ կապված` նա նշեց, որ ստեղծվել է մեկ այլ աշխատանքային խումբ, որն զբաղվում է Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի ստեղծմամբ:
Մոնիտորինգի հանձնաժողովում իր ելույթում Դավիթ Հարությունյանն անդրադարձել է նաեւ հավաքների ազատության խնդրին:
Հինգերորդ հարցը, որին անդրադարձել է պատվիրակության ղեկավարը, վերաբերել է «ՀՀ հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» օրենքին եւ առաջիկայում սպասվող մրցույթներին:
Դավիթ Հարությունյանը խոսեց նաեւ նստաշրջանի ընթացքում պատվիրակության ունեցած հանդիպումների եւ կատարած այլ աշխատանքների մասին: Նա մասնավորապես նշեց, որ պատվիրակության առաջարկով հետաձգվել է Հայաստանի հարցով համազեկուցողների` հոկտեմբերին նախատեսված  այցը Հայաստան: Հոկտեմբերի 19-21-ը Հայաստանում է անցկացվելու ժողովրդավարության վերաբերյալ ֆորում, որի ժամանակացույցի փոփոխություններով պայմանավորված` Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը  դիմել էր Մոնիտորինգի հանձնաժողովին` խնդրելով հետաձգել համազեկուցողների  նախատեսվող այցելությունը, որովհետեւ Հայաստանում միշտ նախընտրում են, որ համազեկուցողները հնարավորություն ունենան հանդիպելու եւ հանրապետության նախագահին, եւ ԱԺ նախագահին, եւ այլոց հետ: Մոնիտորինգի հանձնաժողովում  հարցը քննարկվել է, հանձնաժողովը հանգել է  եզրակացության, որ հայկական կողմի խնդրանքը ողջամիտ է, եւ այն  բավարարվել է:
Դավիթ Հարությունյանի կարծիքով, Գորան Լինդբլադի փոխարեն նոր համազեկուցողի վերաբերյալ քննարկում տեղի կունենա այն ժամանակ, երբ Շվեդիայի խորհրդարանը կներկայացնի ԵԽԽՎ-ում իր նոր պատվիրակության կազմը:
Հայաստանի պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել նաեւ Ադրբեջանի պատվիրակության հետ: Քննարկվել են 1416 բանաձեւով նախատեսված ժամանակավոր հանձնաժողովի ստեղծման եւ   ԵԽԽՎ աշխատանքների ընթացքում հնարավոր փոխգործակցության վերաբերյալ հարցեր: Ժամանակավոր հանձնաժողովի հարցում պատվիրակության դիրքորոշումը եղել եւ մնում է նույնը, ըստ որի`  եթե նույնիսկ այն ստեղծվի, ապա  լինելու է բացարձակապես անարդյունավետ:
Նստաշրջանում իրենց կատարած աշխատանքը ներկայացրին նաեւ պատվիրակության անդամներ Նաիրա Զոհրաբյանը եւ Հերմինե Նաղդալյանը:
Նաիրա Զոհրաբյանը տեղեկացրեց, որ նստաշրջանի ընթացքում բարձրաձայնել է տարբեր խնդիրների մասին, որոնք վերաբերել են Լեռնային Ղարաբաղի, տեղահանված անձանց հարցերին,  Նախիջեւանում ադրբեջանցիների կողմից իրականացված մշակութային վանդալիզմին:    Մոնիտորինգի հանձնաժողովում տիկին Զոհրաբյանը մասնավորապես անդրադարձել է Ընտրական օրենսգրքին` նշելով «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության տեսակետը, ըստ որի` կարեւորվում է ազատ եւ արդար ընտրությունների անցկացումը:  Նաիրա Զոհրաբյանը խոսել է նաեւ Ա1+-ի հարցի մասին: Նա հույս հայտնեց, որ դեկտեմբերին կայանալիք մրցույթում կհաղթեն իսկապես  արժանավոր հեռուստաընկերությունները:
Պատվիրակության անդամ Հերմինե Նաղդալյանն իր խոսքում նշեց, որ նստաշրջանի օրակարգում կային հարցեր, որոնք կապված էին համաշխարհային  տնտեսական  իրավիճակի հետ: Նա տեղեկացրեց, որ քննարկվել են Եվրոպայի վերակառուցման եւ զարգացման բանկի, Տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման եվրոպական բանկի հաշվետվությունները, որոնք հեղինակել է տիկին Նաղդալյանը: Պատգամավորը հայտնեց, որ այս եւ այլ տնտեսական հարցերի առնչությամբ ներկայացրել է առաջարկներ, որոնք հետաքրքրել են եվրոպացի գործընկերներին:
Պատվիրակության անդամները պատասխանեցին նաեւ լրագրողների բազմաբնույթ հարցերին:
Հանդիպում ԼՂՀ Ազգային ժողովում
Հոկտեմբերի 14-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է կարճատեւ աշխատանքային այցով Արցախ ժամանած ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր, ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Կարեն Ավագյանին։  Հանդիպմանը, գոհունակություն հայտելով Արցախ-Հայաստան միջխորհրդարանական հա...
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հովանու ներքո անցկացվող ասմունքի հանրապետական մանկապատանեկան մրցույթ-փառատոնը, որն այս տարի նվիրված է հայ մեծանուն բանաստեղծ Վահան Տերյանի 125-ամյակին, մեկնարկել է սեպտեմբերի 10-ին։ Հոկտեմբերի 1-ից ընթանում է փառատոնի մարզային`  2-րդ փուլը, որը մեկնարկել է Գեղարքուն...
Հոկտեմբերի 14-ի կեսօրին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակութունը  ժամանեց Կիպրոսի Հանրապետություն: Պատվիրակության կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Էդուարդ Շարմազանովը, Հովհաննես Մարգարյանը, Գոհարիկ Ենոքյանը, Ռուզան Առաքելյանը, Արման Սահակյանը, Մարտին Սարգսյանը, Ալեքսան Պետրոսյանը: Օ...

Press Conference of RA NA Delegation to PACE Held
On October 14 in RA National Assembly the press conference of the head of RA NA delegation to PACE Davit Harutyunyan, the members of delegation Naira Zohrabyan and Hermine Naghdalyan was held, during which they presented the results of the works of the 4th part of the PACE 2010 session.
The head of the delegation Davit Harutyunyan said that the opposition members of the delegation also have been invited, who, however, said they had already informed the community about the last works done in the PACE session.
The head of the delegation noted that on the agenda of the 4th part of PACE session the issues concerning Armenia. RA NA delegation has been more interested in the hearings organized by the Monitoring Committee, which took place on October 5. The hearings took place with new format, where all members of the delegation, as well as the extra-parliamentary opposition representative of Armenia, had an opportunity to introduce his/her message.
Davit Harutyunyan presented his prepared information, which he conventionally divided into five parts. The first part referred to RA Electoral Code and the envisaged programmes related to it. The head of RA NA delegation noted that, according to the assumed obligations, the Electoral Code would be changed at least one year before the elections. Before submitting to the parliament the Code is envisaged to debate with all political forces.
The head of the delegation in his speech also touched upon the issue on police reform.
The third issue, about which Davit Harutyunyan talked, referred to the right of the fair trial. He said that it related to the trials of March 1-2, 2008 cases, which were under monitoring, and the OSCE experts’ group, participating in the trials as observers, presented a report with proposals. In connection with part of proposals, amendments will be initiated in the RA Criminal Procedure Code, which the working group has already prepared, and which are in the phase of debate in RA Government. In connection with the other part of the proposals he noted that another working group had been set up, which was involved in creation of the new Criminal Procedure Code.
At the Monitoring Committee in his speech Davit Harutyunyan also touched upon the problem of the freedom of the assemblies.
The fifth issue referred to the law on RA Television and Radio and the competitions being expected in the nearest future.
Davit Harutyunyan also talked about the meetings, which the delegation had during the session, and other works done. He said in particular that by the proposal of the delegation the visit of the co-rapporteurs to Armenia scheduled in October was postponed. On October 19-21 a forum on democracy will be held in Armenia, and conditioned by the changes of the schedule, the President of the National Assembly applied to the Monitoring Committee, asking to postpone the co-rapporteurs’ envisaging visit because in Armenia they always preferred that the co-rapporteurs would have opportunity to meet with the President of the Republic, the NA President and others. In the Monitoring Committee the issue has been discussed, the Committee came to a conclusion that the Armenian side’s request was reasonable and it was met.
In Davit Harutyunyan’s opinion, a discussion will be held to have a new co-rapporteur instead of Göran Lindblad when the Swedish Parliament will present its new delegation members in PACE.
The Armenian delegation had a meeting with the Azerbaijani delegation. Issues on the creation of the Ad-hoc Committee by 1416 resolution and possible cooperation during PACE works were discussed. In the issue of the Ad-hoc Committee the stance of the delegation has been and remains the same, according to which, if it is created, the it will be absolutely inefficient.
The members of the delegation Naira Zohrabyan and Hermine Naghdalyan also presented the work done in the session. Naira Zohrabyan said that during the session she voiced about different problems, which related to the issues of Nagorno Karabakh, displaced persons, cultural vandalism carried out by the Azerbaijanis in Nakhijevan.
In the Monitoring Committee Mrs Zohrabyan in particular touched upon the Electoral Code, noting the view of the Prosperous Armenia faction, according to which, the conduct of the free and fair elections was emphasized. Naira Zohrabyan also talked about the issue of A1+. She expressed hope that in the competition being held in December the worthy TV companies would win.
The member of the delegation Hermine Naghdalyanin in her word noted that though there were issues, which related to the world economic situation. She said that the reports of the European Bank for Reconstruction and Development, European Bank for Economic Cooperation and Development, which prepared Mrs Naghdalyan. The deputy said that in connection with this and other economic issues she presented proposals, in which the European counterparts were interested.
The members of the delegation answered the journalists’ various questions.
14.10.2010
Meeting in the NKR National Assembly
On October 14 the Speaker of the NKR National Assembly Ashot Ghulyan received the deputy of RA National Assembly, the head of the RA NA delegation in the NATO Parliamentary Assembly Karen Avagyan, who arrived in Artsakh on a short working visit.At the meeting, expressing satisfaction in connection w...
Children-Youth Republican Recitation Jubilee Contest-Festival Continues
Children-Youth Republican Recitation Contest-Festival being held under the patronage of the NA President Hovik Abrahamyan, this year is dedicated to the 125th birth anniversary of the Armenian well-known poet Vahan Terian, began on September 10. From October 1 the 2nd phase of the festival began on ...
Delegation Led by RA NA President Hovik Abrahamyan Arrives in the Republic of Cyprus
In the afternoon of October 14 the delegation led by RA NA President Hovik Abrahamyan arrived in the Republic of Cyprus. The delegation comprises of the deputies Eduard Sharmazanov, Hovhannes Margaryan, Gohar Yenokyan, Ruzan Arakelyan, Martin Sargsyan, Arman Sahakyan, Aleksan Petrosyan. At airport t...