ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հայաստանում Թուրքմենստանի նորանշանակ դեսպանին
Սեպտեմբերի 9-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հայաստանում Թուրքմենստանի նորանշանակ դեսպան Աթա Սերդարովին:
Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման կապակցությամբ` Հովիկ Աբրահամյանը հույս հայտնեց, որ նրա աշխատանքը կնպաստի հայ-թուրքմենական փոխշահավետ հարաբերությունների առավել ամրապնդմանն ու խորացմանը: Որպես խորհրդարանի նախագահ` նա պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել երկկողմ հարաբերությունների արդյունավետ զարգացման համար անհրաժեշտ  օրենսդրական դաշտի  ձեւավորմանը:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը  կարեւորեց  միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջեւ`նշելով, որ պատրաստ է օժանդակել այդ կապերի ակտիվացմանը:
Թուրքմենստանի դեսպան Աթա Սերդարովը վստահեցրեց, որ իր գիտելիքներն ու փորձը կօգտագործի հայ-թուրքմենական հարաբերությունների ամրապնդման  եւ զարգացման  համար:
Հայաստանի խորհրդարանում գործում է Հայաստան- Թուրքմենստան պատգամավորական բարեկամության խումբ. ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւոր համարեց, որ Թուրքմենստանի խորհրդարանում եւս ստեղծվի նման պատգամավորական բարեկամության խումբ:
Քննարկվեցին նաեւ երկկողմ հարաբերություններին առնչվող այլ հարցեր:
Լրագրողները ծանոթացան ԱԺ նիստերի դահլիճի վերանորոգման ընթացքին
Սեպտեմբերի 9-ին Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճի վերանորոգման աշխատանքներին ծանոթացան  խորհրդարանում հավատարմագրված լրագրողները: ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գեղամ Ղարիբջանյանի, ճարտարապետներ Նարեկ Սարգսյանի  եւ Անահիտ Թարխանյանի ուղեկցությամբ հերթակա...
Սեպտեմբերի 9-ին ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության  եւ ներքին գործերի  մշտական հանձնաժողովը Հրայր Կարապետյանի նախագահությամբ քննարկեց «Ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության ապահովման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ մի շարք օրենքներում փոփոխությո...

Председатель НС О.Абраамян принял новоназначенного посла Туркменистана в Армении
9 сентября Председатель НС Овик Абраамян принял новоназначенного посла Туркменистана в Армении Ата Сердарова.
Поздравив посла  с назначением, О.Абраамян выразил надежду, что его деятельность  будет содействовать еще большему укреплению и углублению армяно-туркменских взаимовыгодных отношений. Как председатель парламента, он выразил готовность способстовать формированию необходимого законодательного поля для плодотворного развития двусторонних отношений.
Председатель НС подчеркнул важность развития межпарламентских связей между законодательными органами двух стран, отметив, что готов содействовать активизации этих связей.
Посол Туркменистана Ата Сердаров заверил, что приложит все свои знания и опыт для упрочения и развития армяно-туркменских отношений.
В парламенте РА действует депутатская группа дружбы Армения – Туркменистан, и спикер НС считает важным создание аналогичной группы также в туркменском парламенте.
Были обсуждены также другие вопросы, касающиеся двусторонних отношений.
Журналисты ознакомились с ходом реконструкции зала заседаний НС
9 сентября аккредитованные в НС журналисты вместе с Председателем НС О.Абраамяном, руководителем аппарата НС Г.Гарибджаняном, архитекторами Н.Саркисяном и А.Тарханян в очередной раз ознакомились  с ходом  реконструкции  зала заседаний парламента. Работы по ремонту зала заседаний НС бу...
9 сентября Постоянная комиссия НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам под председательством Г.Карапетяна обсудила предложенный пакет законопроектов о внесении изменений и дополнений в ряд законов РА – “Об обеспечении безопасности дорожного движения”, “О налоге на имущество”, “О ...