ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը նոյեմբերի 26-ին ընդունեց փաստահավաք առաքելությամբ տարածաշրջան ժամանած  Ֆրանսիայի  Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորներ, արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամներ Քրիստիան Բատային եւ Ռոլանդ Բլյումին:    Հանդիպմանը ներկա էր Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի դեսպանության առաջին խորհրդական Քրիստիան Բեքը:
Ողջունելով եվրոպացի գործընկերներին , տիկին Զոհրաբյանը բարձր գնահատեց հայ-ֆրանսիական քաղաքական, ինչպես նաեւ` զարգացող տնտեսական հարաբերությունները, ինչի վկայությունն է  նաեւ «Օրանժ» ընկերության մուտքը Հայաստան: Անդրադառնալով հայ-ֆրանսիական բազմակողմ հարաբերություններին, նա փաստեց հայ-ֆրանսիական պատգամավորական բարեկամության խմբերի    արդյունավետ գործակցությունը, կարեւորելով երկու երկրների միջեւ զարգացող համայնքային հարաբերությունները, ինչի վկայությունն է Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի 20-ից ավելի քաղաքների սերտ գործակցությունը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին տարածաշրջանային նշանակության հարցեր: Անդրադարձ եղավ հայ-թուրքական հարաբերությունների  կարգավորմանը, ԼՂ հակամարտության լուծման խնդրին, այդ հարցում  ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում Ֆրանսիայի ներդրած ջանքերին: Տիկին Զոհրաբյանը  անդրադարձավ  արցախյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ օրերս Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ պաշտպանության նախարար Սաֆար Աբիեւի  հնչեցրած  հայտարարություններին, մեկ անգամ եւս կրկնելով, որ Հայաստանը հակամարտության կարգավորումը տեսնում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում` խաղաղ, բանակցային ճանապարհով. «Մենք պատերազմ չենք ուզում, բայց մեզ պատերազմով հնարավոր չէ վախեցնել»,- շեշտեց հանձնաժողովի նախագահը։
Հանդիպման ընթացքում հայ եւ ֆրանսիացի գործընկերներն անդրադարձան ԵՄ «Արեւելյան գործընկերություն» նախաձեռնությանը եւ դրա որոշ ծրագրերին միանալու  ՌԴ արտգործնախարարի հայտարարությանը, ինչը, ըստ Նաիրա Զոհրաբյանի, լավ հիմք է տարածաշրջանային համագործակցության համար:
Կողմերն անդրադարձան նաեւ 2008 թվականի նախագահական ընտրություններից հետո տեղի ունեցած իրադարձություններին եւ ԱԺ մարտիմեկյան դեպքերի ուսումնասիրման նպատակով ստեղծված հանձնաժողովի զեկույցին եւ դրանում ընդգրկված առաջարկների իրականացումն ուսումնասիրելու նպատակով կատարվող քայլերին:
Նոյեմբերի 26-ին ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովը կազմակերպել էր  Արթուր Աղաբեկյանի, Վահան Հովհաննիսյանի, Հրայր Կարապետյանի եւ Միքայել Մանուկյանի հեղինակած «Թիկնազորային (պահնորդական) գործունեության մասին»,  ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ ընդլայնվ...

26 ноября председатель  Постоянной комиссии НС по вопросам евроинтеграции Н.Зограбян приняла прибывших в регион с фактографической миссией депутатов Национального Собрания Французской Республики, членов Комиссии по внешним отношениям  К.Батая и Р.Блюма. На встрече присутствовал первый советник  Посольства Франции в РА К.Бек.
Приветствуя европейских коллег, г-жа Зограбян высоко оценила армяно-французские политические, а также развивающиеся экономические отношения, свидетельством чего стал также приход в Армению  компании “Оранж”. Коснувшись армяно-французских разносторонних отношений, она констатировала эффективное взаимодействие депутатских групп дружбы, подчеркнув развивающиеся между двумя странами общинные связи, свидетельством чего является тесное взаимодействие более 20 городов Армении и Франции. В ходе встречи обсуждены были вопросы регионального значения. Затронуты были также вопросы, касающиеся нормализации армяно-турецких отношений, проблемы урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, усилий Франции как сопредседателя Минской группы ОБСЕ в данном вопросе. Г-жа Зограбян обратилась к недавно прозвучавшим заявлениям президента Азербайджана Алиева и министра обороны Абиева относительно урегулирования Арцахского конфликта,  еще раз повторив, что Армения видит урегулирование конфликта лишь мирным, переговорным путем в рамках Минской группы ОБСЕ.  “Мы не хотим войны, но нас невозможно запугать войной”, - подчеркнула председатель комиссии.
На встрече армянские и французские партнеры обратились к инициативе “Восточного парнерства” ЕС и к заявлению министра иностранных дел РФ о присоединении к некоторым ее программам, что, по Н.Зограбян, является хорошей базой для регионального сотрудничества.
Стороны обратились к поствыборным развитиям 2008 года, к докладу созданной для изучения первомартовских событий парламентской комиссии, к шагам по реализации содержащихся в докладе предложений.