Հովիկ Աբրահամյան. «ԺՀՄԻԳ հետ համագործակցությունը նպաստում է ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդմանը եւ մարդու իրավունքների պաշտպանությանը»
Նոյեմբերի 19-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց աշխատանքային այցով Երեւանում գտնվող Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության Ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ) տնօրեն դեսպան Յանեզ Լենարչիչին:
Ողջունելով հյուրին` ՀՀ ԱԺ նախագահը հայտնեց իր համոզմունքը, որ ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ հետ համագործակցությունը նպաստում է Հայաստանում ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդմանը եւ մարդու իրավունքների պաշտպանությանը: Պարոն Աբրահամյանն ընդգծեց, որ երկրի իշխանությունների ցանկությունն է տեսնել ՀՀ առաջադեմ եվրոպական ժողովրդավարական երկրների ընտանիքի կազմում եւ այդ նպատակին հասնելու համար առկա է անհրաժեշտ քաղաքական կամքը: Այդ համատեքստում ՀՀ ԱԺ նախագահը պարոն Լենարչիչին ներկայացրեց 2008թ. ընտրություններին հաջորդած զարգացումները եւ մարտի 1-2-ի ողբերգական իրադարձությունների հետեւանքները հաղթահարելու ուղղությամբ ձեռնարկված գործողությունները:
ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ տնօրենը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշեց, որ իր այցի հիմնական նպատակն է ամրապնդել ՀՀ իշխանությունների հետ հարաբերություններում փոխադարձ վստահության մթնոլորտը: Այդ կապակցությամբ պարոն Լենարչիչն ընդգծեց, որ իր ղեկավարած կառույցը չի հետապնդում դասեր տալու կամ որեւէ բան պարտադրելու նպատակ, այլ պարզապես առաջարկում է իր նեղ մասնագիտական օժանդակությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը նաեւ անդրադարձան առանց նախապայմանների հայ-թուրքական հարաբերությունները կանոնակարգելու հարցին, ինչպես նաեւ Արցախի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին:
Ավարտվեցին «2010 թ. պետական բյուջեի մասին» օրինագծի քննարկումները
Նոյեմբերի 19-ին Ազգային ժողովը շարունակեց քառօրյա նիստերի աշխատանքը` քննարկելով «ՀՀ 2010 թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը: Պատգամավորները շարունակեցին հարցերով դիմել ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանին, որից հետո գալիք տարվա հիմնական  ֆինանսական փաստաթղթի վերաբերյալ Կենտրոնական բանկ...
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց Լեհաստանի բարձրագույն վերահսկիչ պալատի նախագահին
Նոյեմբերի 19-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրոպական երկրների բարձրագույն վերահսկիչ մարմինների կազմակերպության (EUROSAI) նախագահ, Լեհաստանի բարձրագույն վերահսկիչ պալատի նախագահ Յացեկ Յաժիերսկիին:Ողջունելով հյուրին` պարոն Աբրահամյանը կարեւորեց Լեհաստանի բարձրագույն վերահսկիչ պա...
Հանդիպում ՀՀ ԱԺ Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովում
Նոյեմբերի 19-ին ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանն ընդունեց Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության առաջին խորհրդական Քրիստիան Բեքին: Ողջունելով հյուրին ` տիկին Զոհրաբյանը բարձր գնահատեց հայ-ֆրանսիական քաղաքական հարաբերությունները, ինչը հաշվի առնելով հույս հ...

Hovik Abrahamyan: “The Cooperation with ODIHR Promotes the Strengthening of Democratic Institutions and the Protection of Human Rights”
On November 19 President of the National Assembly Mr. Hovik Abrahamyan received the Director of the Office for Democratic Institutions and Human Rights of the Organisation for Security and Co-operation in Europe (OSCE/ODIHR) Ambassador Janez Lenarcic.
Welcoming the guest RA NA President expressed his conviction that the cooperation with OSCE/ODIHR promotes the strengthening of democratic institutions and protection of human rights in Armenia. Mr. Abrahamyan underlined that the wish of the authorties of the country was to see the Republic of Armenia in the family of the progressive European democratic countries and the necessary political will existed in order to reach that goal. In that context RA NA President presented to Mr. Lenarcic the developments following the elections of 2008 and the undertaken actions in overcoming the consequences of the March 1-2 tragic events.
Expressing his gratitude for warm reception, the OSCE/ODIHR noted that the goal of his visit was to strengthen the atmosphere of mutual trust in the relations with the authorities of the Republic of Armenia. In that connection Mr. Lenarcic underscored that the organization led by him did not pursue the goal of giving lessons or imposing anything, but it simply proposed its specialized assistance.
During the meeting the sides also touched upon the issue of normalization of the Armenian-Turkish relations, as well as the process of peaceful regulation of Artsakh problem.
19.11.2009
RA NA Speaker Receives the President of the Supreme Control Chamber of Poland
On November 19 the Speaker of the National Assembly Mr. Hovik Abrahamyan received the Chair of the European Organisation of Supreme Audit Institutions (EUROSAI), President of the Supreme Control Chamber of Poland Mr. Jacek Jezierski.Welcoming the guest Mr. Abrahamyan highlighted the visit of the Pre...
On November 19 the Chairperson of the NA Standing Committee on European Integration Ms. Naira Zohrabyan received the Premier Counsellor of the French Embassy to Armenia Mr. Christian Beck. Welcoming the guest Ms. Zohrabyan highly assessed the Armenian-French political relations, which taking in...