Հանդիպում Եվրոպայի Խորհրդի երիտասարդության եւ սպորտի հարցերով տնօրենի հետ
Նոյեմբերի 3-ին ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանը եւ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը հանդիպեցին Եվրոպայի խորհրդի երիտասարդության եւ սպորտի հարցերով տնօրեն Ռալֆ-Ռենե Վայնգարտների հետ: Հանդիպմանը մասնակցում էր նաեւ ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարի տեղակալ Արսեն Քարամյանը:
Պարոն Նիկոյանը կարեւորեց ՀՀ երիտասարդության եվրաինտեգրման, համագործակցային գործընթացներին նրանց լիարժեք մասնակցության խնդիրները, ինչպես նաեւ միջազգային շարժունության եւ միջմշակութային երկխոսության  ապահովումն ու զարգացումը: ԱԺ փոխնախագահի գնահատմամբ` երիտասարդության հիմնախնդիրները միշտ էլ եղել են Ազգային ժողովի ուշադրության կենտրոնում: Այդ հարցերով հիմնականում զբաղվում է ԱԺ մշտական հանձնաժողովներից մեկը, թեեւ բոլոր պատգամավորներն էլ համապատասխան օրինագծերի քննարկման ժամանակ  առնչվում են երիտասարդության խնդիրներին:
Պարոն Դավթյանը տեղեկացրեց, որ արդեն մի քանի նստաշրջան է, ինչ քննարկվում է երիտասարդության մասին օրենքի նախագիծը, որը, սակայն մերժվել է դեկլարատիվ բնույթ ունենալու պատճառով: Ազգային ժողովը նախանձախնդիր է այս հարցում եւ նպատակ ունի ընդունել մի օրենք, որը երիտասարդության կոնկրետ կարիքների լուծման մեխանիզմներ կապահովի: Նա հույս հայտնեց, որ երիտասարդության մասին օրենքը  քննարկման կդրվի Ազգային ժողովի`  2010 թ, գարնանային նստաշրջանում:
Պարոն Ռալֆ-Ռենե Վայնգարտները գոհունակությամբ արձանագրեց, որ երկու օրվա ընթացքում տարբեր  հանդիպումներից ինքն այն տպավորությունն է ստացել, որ Հայաստանում երիտասարդության քաղաքականությունը իրական ու տեսանելի աճ է գրանցել, ինչը հավաստում է երիտասարդության ակտիվության, նրա խնդիրները ուշադրության կենտրոնում պահող պետական մարմինների հոգատարության ու ձեռնարկած քայլերի մասին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ նաեւ Եվրոպայի խորհրդի  քաղաքականության շրջանակներում երիտասարդների քաղաքացիությունը, շարժունությունը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, ժողովրդավարությունը եւ մշակութային բազմակարծության զարգացումը խթանող տեղական ու միջազգային ծրագրերին:
Խորհրդարանական հանձնաժողովներում բյուջետային քննարկումները շարունակվում են
Նոյեմբերի 3-ին ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի եւ ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվեցին գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության, սպորտի ոլորտների 2010 թվականին նախատեսված ֆինանսական հատկացումները:Ն...
Նոյեմբերի 3-ին ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանն ընդունեց ԵՄ խորհրդատվական խմբի թիմի ղեկավար Ռոլֆ Բյոնկեի եւ Հայաստանում Եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակության Գործառնական/ Հարեւանության քաղաքականության բաժնի ղեկավար Ուֆֆե Հոլստ Յենսենին: Հանդիպման ընթացքում...

Meeting with Director on Youth and Sport of the Council of Europe
On November 3 Vice Speaker of RA National Assembly Mr. Samvel Nikoyan and Chairman of NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Mr. Artak Davtyan met with the Director for Youth and Sports of the Council of Europe Mr. Ralph-René Weingärtner . RA Deputy Minister of Sport and Youth Affairs Mr. Arsen Karamyan also attended the meeting.
Mr. Nikoyan highlighted the problems of their full participation in the Euro-integration, cooperation of the youth of the Republic of Armenia, as well as provision and development of international mobility and inter-cultural dialogue. As the NA Vice Speaker assessed, the problems of youth have always been at the center of attention of the National Assembly. One of the NA standing committees is mainly involved in those issues, though all MPs are related to the issues of youth in the discussion of the relevant bills.
Mr. Davtyan said that it has already been several sessions that the draft law on youth is under discussion, which, however, has been denied because of being of declarative character. The National Assembly is interested in this issue and it has an aim to pass a law, which will provide mechanisms of solution of concrete needs of youth. He expressed hope that the law on youth will be put for debate in 2010 spring session of the National Assembly.
Mr. Ralph-René Weingärtner noted with satisfaction that during two days he had an impression that the policy of the youth in Armenia has registered a real and visible growth, which ensures about the activeness of the youth, care and steps undertaken by the state bodies.
At the meeting the sides also touched upon the local and international programmes boosting the citizenship, mobility, protection of human rights, democracy and development of cultural plurality of the youth within the framework of the policy of the Council of Europe.
On November 3 the Chairperson of the NA Standing Committee on European Integration Ms. Naira Zohrabyan received the Head of EU Advisory Group Mr. Rolf Boehnke and Operations/Neighbourhood Policy Section Head of the Delegation of the European Commission to Armenia Mr. Uffe Holst Jensen. During the me...