Հանդիպում Եվրոպայի Խորհրդի երիտասարդության եւ սպորտի հարցերով տնօրենի հետ
Նոյեմբերի 3-ին ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանը եւ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը հանդիպեցին Եվրոպայի խորհրդի երիտասարդության եւ սպորտի հարցերով տնօրեն Ռալֆ-Ռենե Վայնգարտների հետ: Հանդիպմանը մասնակցում էր նաեւ ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարի տեղակալ Արսեն Քարամյանը:
Պարոն Նիկոյանը կարեւորեց ՀՀ երիտասարդության եվրաինտեգրման, համագործակցային գործընթացներին նրանց լիարժեք մասնակցության խնդիրները, ինչպես նաեւ միջազգային շարժունության եւ միջմշակութային երկխոսության  ապահովումն ու զարգացումը: ԱԺ փոխնախագահի գնահատմամբ` երիտասարդության հիմնախնդիրները միշտ էլ եղել են Ազգային ժողովի ուշադրության կենտրոնում: Այդ հարցերով հիմնականում զբաղվում է ԱԺ մշտական հանձնաժողովներից մեկը, թեեւ բոլոր պատգամավորներն էլ համապատասխան օրինագծերի քննարկման ժամանակ  առնչվում են երիտասարդության խնդիրներին:
Պարոն Դավթյանը տեղեկացրեց, որ արդեն մի քանի նստաշրջան է, ինչ քննարկվում է երիտասարդության մասին օրենքի նախագիծը, որը, սակայն մերժվել է դեկլարատիվ բնույթ ունենալու պատճառով: Ազգային ժողովը նախանձախնդիր է այս հարցում եւ նպատակ ունի ընդունել մի օրենք, որը երիտասարդության կոնկրետ կարիքների լուծման մեխանիզմներ կապահովի: Նա հույս հայտնեց, որ երիտասարդության մասին օրենքը  քննարկման կդրվի Ազգային ժողովի`  2010 թ, գարնանային նստաշրջանում:
Պարոն Ռալֆ-Ռենե Վայնգարտները գոհունակությամբ արձանագրեց, որ երկու օրվա ընթացքում տարբեր  հանդիպումներից ինքն այն տպավորությունն է ստացել, որ Հայաստանում երիտասարդության քաղաքականությունը իրական ու տեսանելի աճ է գրանցել, ինչը հավաստում է երիտասարդության ակտիվության, նրա խնդիրները ուշադրության կենտրոնում պահող պետական մարմինների հոգատարության ու ձեռնարկած քայլերի մասին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ նաեւ Եվրոպայի խորհրդի  քաղաքականության շրջանակներում երիտասարդների քաղաքացիությունը, շարժունությունը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, ժողովրդավարությունը եւ մշակութային բազմակարծության զարգացումը խթանող տեղական ու միջազգային ծրագրերին:
Խորհրդարանական հանձնաժողովներում բյուջետային քննարկումները շարունակվում են
Նոյեմբերի 3-ին ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի եւ ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվեցին գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության, սպորտի ոլորտների 2010 թվականին նախատեսված ֆինանսական հատկացումները:Ն...
Նոյեմբերի 3-ին ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանն ընդունեց ԵՄ խորհրդատվական խմբի թիմի ղեկավար Ռոլֆ Բյոնկեի եւ Հայաստանում Եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակության Գործառնական/ Հարեւանության քաղաքականության բաժնի ղեկավար Ուֆֆե Հոլստ Յենսենին: Հանդիպման ընթացքում...

Встреча с директором по вопросам молодежи и спорта Совета Европы
3 ноября вице-спикер НС РА С.Никоян и председатель Постоянной комиссии  по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта  НС А.Давтян встретились с директором по вопросам молодежи и спорта    СЕ Ральфом-Рене Вайнгартнером. Во встрече участвовал   также замминистра спорта и по делам молодежи  А.Карамян.
Г-н Никоян подчеркнул важность задач евроинтеграции молодежи РА, ее полноценного участия в процессах сотрудничества, а также обеспечения и развития  международного обмена и межкультурного диалога. В оценке зампредседателя НС, проблемы молодежи всегда были в центре внимания парламента. Этими вопросами в основном занимается  одна из постоянных комиссий НС, хотя и все депутаты в ходе обсуждения соответствующих законопроектов сталкиваются с проблемами молодежи.
Г-н Давтян сообщил, что вот уже несколько сессий обсуждается проект закона о молодежи, который, однако, отклоняется из-за его декларативности. НС весьма последовательно в данном вопросе и намерено принять закон, способный обеспечить механизмы разрешения конкретных нужд молодежи. Председатель комиссии  надеется, что закон о молодежи будет вынесен на обсуждение на весенней сессии НС 2010 года.
Ральф-Рене Вайнгартнер с удовлетворением  отметил, что в ходе двухдневных встреч у него сложилось впечатление о реальном  и видимом росте молодежной политики Армении, свидетельствующей об активности молодежи, о заботе и внимании государственных органов к ее проблемам.
В ходе встречи были затронуты также местные и международные программы, стимулирующие в рамках  политики СЕ вопросы гражданства молодежи, ее подвижности, защиты прав человека, развития демократии и культурного плюрализма.
3 ноября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Н.Зограбян приняла руководителя консультационной группы ЕС Рольфа Бьонке и руководителя отдела политики еврососедства делегации Еврокомиссии в Армении Уффе Хольста Йенсена. В ходе встречи обсуждались вопросы учредительно...