ՀՀ Աժ նախագահը ստորագրել է հրաման` ՀՀ ՔՕ 225 եւ 300 հոդվածներում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին համապատասխան օրենքի նախագծի մշակման նպատակով աշխատանքային խումբ ստեղծելու մասին
Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 225 եւ 300 հոդվածներում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին համապատասխան օրենքի նախագծի մշակման նպատակով հունվարի 23-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ստորագրել է հրաման` աշխատանքային խումբ ստեղծելու մասին:
Աշխատանքային խմբի ղեկավարն է ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը, խմբի կազմում ընդգրկված են ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը, ՀՀ Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ավետ Ադոնցը, Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արծրունի Աղաջանյանը:
Աշխատանքային խմբին հանձնարարվել է` ա/ խմբի աշխատանքներին մասնակից դարձնել ՀՀ Ազգային ժողովի 2008թ. մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության ժամանակավոր հանձնաժողովի անդամներին, բ/ օրինագծի մշակման ժամանակ հաշվի առնել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախադեպային պրակտիկայով սահմանված չափորոշիչները եւ օրենքի` իրավական որոշակիության սկզբունքին համապատասխանելու հարցը: Աշխատանքային խմբի ղեկավարին հանձնարարվել է մինչեւ 2009 թվականի փետրվարի 19-ը ներկայացնել առաջարկություններ:
23.01.2009
Ժամանակավոր հանձնաժողովում ներկայացվեց փորձաքննության արդյունքը
Ազգային ժողովի 2008 թվականի մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության ժամանակավոր հանձնաժողովը հունվարի 23-ին հրավիրած նիստում անդրադարձավ «Չերյոմուխա-7» հատուկ միջոցի վերաբերյալ տեխնիկական փորձաքննության արդյունքներին:Մինչ այդ ժամանակավոր հան...

RA NA Speaker Signs a Decree on Setting Up a Working Group For Drafting the Relevant Law on Making Amendments and Addenda in the Articles 225 and 300 of RA Criminal Code
On January 23 RA NA Speaker Mr Hovik Abrahamyan signed a decree on setting up a working group for drafting the relevant law on making amendments and addenda in the Articles 225 and 300 of RA Criminal Code.
The head of the working group is Mr Davit Harutyunyan, Chairman of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the RA National Assembly. The group involves Mr Armen Rustamyan, Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations of the RA National Assembly, Mr Avet Adonts, Chairman of the Standing Committee on European Integration of the RA National Assembly and Mr Artsruni Aghajanyan, Chairman of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs of the National Assembly.
The working group was assigned: a/ to make participate in the works of the group the members of the Ad-hoc Inquiry Committee into the Events Occurred on 1-2 March 2008 in Yerevan and Their Reasons; b/ to take into account during the drafting law the criteria stipulated by the precedent practice of the European Court of Human Rights and the issue of complying with the principle of the legal clarity of the law. The head of the working group was assigned to present proposals by February 19, 2009.
23.01.2009
Result of the Expertise Presented at the Ad-hoc Committee
The Ad-hoc Inquiry Committee into the Events Occurred on 1-2 March 2008 in Yerevan and Their Reasons of the National Assembly at its sitting on January 23 touched upon the results of the technical expertise on the special means Cheryomukha – 7.Meanwhile Mr Samvel Nikoyan, Ad-hoc committee chairman, ...