ՀԲ ներկայացուցիչները խորհրդարանում
Դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ  ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հանդիպեց Համաշխարհային բանկի Հայաստանի կրթության ծրագրերի ղեկավար Խուան Մանուել Մորենոյի եւ Համաշխարհային բանկի երեւանյան գրասենյակի կրթության պատասխանատու Ալեքսան Հովհաննիսյանի հետ:
Անդրադառնալով  այցի նպատակներին, պարոն Խուան Մանուել Մորենոն նշեց, որ Համաշխախարհային բանկի կողմից պատրաստված վարկային երկրորդ կրթական ծրագիրը, որը ներառում է նախադպրոցականից մինչեւ բարձրագույն կրթություն համակարգերը եւ որն ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին ներկայացվել է ԱԺ մշտական հանձնաժողովի ուսումնասիրությանը` էական փոփոխություններ չի կրել:
Նա նպատակահարմար համարեց, որպեսզի  երկրորդ ծրագիրը հնարավոր լինի կենսագործել եկող տարվա նոյեմբերից`  առաջին ծրագրի շարունակականությունն ապահովելու համար: Ըստ նրա, նպատակահարմար կլիներ, եթե Ազգային ժողովն  աջակցեր այդ հարցում եւ ծրագիրը հաստատեր մինչ նոյեմբեր:
Հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը շնորհակալություն հայտնելով կատարված մեծածավալ աշխատանքի համար, նշեց, որ հանձնաժողովը հնարավորինս  կաջակցի ծրագրի հաստատման հարցում:
Պարոն Աշոտյանն անդրադարձավ նաեւ կրթության ոլորտում առկա բացասական երեւույթներին, առանձնացնելով կոռուպցիան բուհական համակարգում, եւ առաջարկեց ծրագրում մշակել հակակոռուպցիոն քայլեր:
Անդրադարձ եղավ նաեւ «Հանրակրթության մասին» ՀՀ  օրենքի նախագծին. պարոն Աշոտյանը տեղեկացրեց, որ խորհրդարանն արդեն այն ընդունել է առաջին ընթերցմամբ, անցկացրել է խորհրդարանական լսումներ: Նշվեց նաեւ, որ օրինագիծն ամբողջությամբ հավանաբար ընդունված կլինի եկող ուսումնական տարվա սկզբին եւ կրթական ծրագիրը հնարավոր կլինի համահունչ ներկայացնել:

WB Representatives in the National Assembly
Mr. Armen Ashotyan, Chairman of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport of the National Assembly met with Dr. Juan Manuel Moreno, Senior Education Specialist at the Education Network of the World Bank and Mr. Alexan Hovhannisyan, Executive of Education of World Bank Yerevan Office.
Touching upon the aim of the visit, Mr. Juan Manuel Moreno said that the second educational credit program, prepared by the WB, which included the educational systems from colleges to higher schools and which was submitted to the standing committee in September of this year, hasn’t undergone essential changes.
He believed that it would be expedient for the second program to be realized from November of the forthcoming year in order to provide the continuation of the first program. According to him it would have been better if the National Assembly promotes and adopts the program up to November.
Mr. Armen Ashotyan, Chairman of the Committee, thanking for the voluminous work done, said that the committee will promote the program to be approved as far as it is possible.
Mr. Ashotyan also touched upon the negative phenomena, present in the educational system, pointing out the corruption in the higher educational system and proposed to have anti-corruption steps in the program.
There was a touch upon the RA draft law on General Education. Mr. Ashotyan said that parliament has adopted the draft for the first reading and held parliamentary hearings. It was also noted that the bill would be fully adopted in the beginning of the forthcoming educational year and it would be possible to present the educational program.