ՀԲ ներկայացուցիչները խորհրդարանում
Դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ  ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հանդիպեց Համաշխարհային բանկի Հայաստանի կրթության ծրագրերի ղեկավար Խուան Մանուել Մորենոյի եւ Համաշխարհային բանկի երեւանյան գրասենյակի կրթության պատասխանատու Ալեքսան Հովհաննիսյանի հետ:
Անդրադառնալով  այցի նպատակներին, պարոն Խուան Մանուել Մորենոն նշեց, որ Համաշխախարհային բանկի կողմից պատրաստված վարկային երկրորդ կրթական ծրագիրը, որը ներառում է նախադպրոցականից մինչեւ բարձրագույն կրթություն համակարգերը եւ որն ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին ներկայացվել է ԱԺ մշտական հանձնաժողովի ուսումնասիրությանը` էական փոփոխություններ չի կրել:
Նա նպատակահարմար համարեց, որպեսզի  երկրորդ ծրագիրը հնարավոր լինի կենսագործել եկող տարվա նոյեմբերից`  առաջին ծրագրի շարունակականությունն ապահովելու համար: Ըստ նրա, նպատակահարմար կլիներ, եթե Ազգային ժողովն  աջակցեր այդ հարցում եւ ծրագիրը հաստատեր մինչ նոյեմբեր:
Հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը շնորհակալություն հայտնելով կատարված մեծածավալ աշխատանքի համար, նշեց, որ հանձնաժողովը հնարավորինս  կաջակցի ծրագրի հաստատման հարցում:
Պարոն Աշոտյանն անդրադարձավ նաեւ կրթության ոլորտում առկա բացասական երեւույթներին, առանձնացնելով կոռուպցիան բուհական համակարգում, եւ առաջարկեց ծրագրում մշակել հակակոռուպցիոն քայլեր:
Անդրադարձ եղավ նաեւ «Հանրակրթության մասին» ՀՀ  օրենքի նախագծին. պարոն Աշոտյանը տեղեկացրեց, որ խորհրդարանն արդեն այն ընդունել է առաջին ընթերցմամբ, անցկացրել է խորհրդարանական լսումներ: Նշվեց նաեւ, որ օրինագիծն ամբողջությամբ հավանաբար ընդունված կլինի եկող ուսումնական տարվա սկզբին եւ կրթական ծրագիրը հնարավոր կլինի համահունչ ներկայացնել:

Представители ВБ в парламенте
10 декабря председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта А.Ашотян встретился с руководителем образовательных программ Армении Всемирного банка (ВБ) Хуаном Мануэлем Морено и куратором образования Ереванского офиса ВБ Алексаном Ованесяном.
Обращаясь к целям визита, г-н  Морено отметил, что подготовленная ВБ вторая кредитная образовательная программа, которая охватывает  системы от дошкольного до высшего образования и представлена в сентябре текущего года на рассмотрение  постоянной комиссии НС, не претерпела существенных изменений.
Он считает реальным претворение второй программы с ноября 2009 г. – для обеспечения преемственности с первой. По мнению г-на  Морено, целесообразно было бы содействие НС в данном вопросе и утверждение программы до ноября будущего года.
Председатель комиссии А.Ашотян, поблагодарив за проделанную огромную работу, отметил, что комиссия по возможности поддержит утверждение программы.
Г-н Ашотян обратился также к существующим в сфере образования негативным явлениям, выделив коррупцию в вузовской системе, и предложил разработать в программе антикоррупционные шаги.
Затронут был также проект закона РА “Об общем образовании”: г-н Ашотян сообщил, что НС уже приняло его в первом чтении, проведены парламентские слушания. Отмечено было, что законопроект целиком будет принят, по-видимому,   к началу следующего  учебного года и можно будет представить более совершенную образовательную программу.