ԱԺ գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Խաչիկ Հարությունյանի կենսագրությունը
Խաչիկ Հարությունյանը ծնվել է 1959 թ. փետրվարի 26-ին, Կիրովականում:
1976 թ. ավարտել է Կիրովականի թիվ 19 միջն. դպրոցը:
1976-1981 թթ. սովորել եւ ավարտել է Երեւանի Պոլիտեխնիկական ինստիտուտը, ստացել ինժեներ-շինարարի մասնագիտություն:
1981-1984 թթ.` Կիրովականի թիվ 2 ճանապարհաշինարարական վարչությունում ինժեներ:
1984-1995 թթ.` Կիրովականի սննդառում ավագ ինժեներ, տեխնիկական բաժնի պետ, գլխավոր ինժեներ, փոխտնօրեն:
1995-2000 թթ.` Լոռու մարզի «Առեւտրի եւ սպասարկումների» ՊՓԲԸ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ:
2000-2001 թթ.` «Հայանտառ» ՊՓԲԸ «Դսեղի անտառտնտեսություն» ԴՓԲԸ, տնօրեն:
2008 թ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր` ՕԵԿ համամասնական ցուցակով:
«Օրինաց երկիր» կուսակցության անդամ է 1998 թ. հունվարից, նույն ժամանակից կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամ:
2008 թ. հունիսի 17-ին ընտրվել է ԱԺ գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
Ամուսնացած է, ունի մեկ դուստր եւ մեկ որդի:
Խորհրդարանն ընդունեց ԵԽԽՎ 1609 բանաձեւի առաջարկությունների կատարման ընթացքի վերաբերյալ հայտարարություն
80 կողմ, 4 դեմ եւ 2 ձեռնպահ  ձայների հարաբերակցությամբ  խորհրդարանը հունիսի 17-ին շարունակված արտահերթ նստաշրջանում ընդունեց ԵԽԽՎ 1609 (2008) բանաձեւի առաջարկությունների կատարման ընթացքի վերաբերյալ  ՀՀ Ազգային ժողովի հայտարարություն: Քվեարկությամբ խորհրդարանն ընդունեց նաեւ արտահերթ նս...
ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի համազեկուցողն Ազգային ժողովում
Հունիսի 17-ին ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի համազեկուցող Ժորժ Կոլումբիեն հանդիպեց խորհրդարանական չորս խմբակցությունների` ՀՀԿ-ի, ԲՀԿ-ի, ՀՅԴ-ի եւ «Օրինաց երկրի»  ներկայացուցիչներ Ռաֆիկ Պետրոսյանի, Ավետ Ադոնցի, Նաիրա Զոհրաբյանի, Արտյուշա Շահբազյանի, Հովհաննես Մարգարյանի հետ: Պարոն Կոլումբիեն տեղեկ...
Հունիսի 17-ին ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը ընդունեց ՄԱԿ-ի փախստականների գծով գերագույն հանձնակատարի ներկայացուցիչ Բուշրա Հալեպոտային:Հանդիպման առանցքում «Փախստականների եւ ապաստանի մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծն էր, որն արդեն կառավարությունը ներկայացրել է Ազգային ժողովում եւ հանձնաժողովում քննարկումներից հ...
ԱԺ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Մարգարյանի կենսագրությունը
Հովհաննես Մարգարյանը ծնվել է 1964 թ. մայիսի 21-ին, Լենինականում:1986-1987 թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում:1971-1981 թթ. սովորել եւ ավարտել է Լենինականի թիվ 30 միջնակարգ դպրոցը:1981-1986 թթ. սովորել եւ ավարտել է ԵրՊի Լենինականի մասնաճյուղի մեխանիկական ֆակուլտետը, ստացել է ինժեներ-մեխանիկի որակավորո...

Биография председателя Постоянной комиссии НС по вопросам сельского хозяйства и охраны природы Хачика Арутюняна
Хачик Арутюнян родился 26 февраля 1959 г. в Кировакане (ныне - Ванадзор).
В 1976 г. окончил Кироваканскую среднюю школу N 19.
В 1976-1981 гг. учился в Ереванском политехническом институте, получив по окончании специальность инженера-строителя.
В 1981-1984 гг. – инженер Кироваканского ДСУ N 2.
В 1984-1995 гг. – старший инженер, начальник технического отдела, главный инженер, заместитель директора Кироваканского общепита.
В 1995-2000 гг. – первый заместитель генерального директора  ГЗАО “Торговля и услуги” Лорийского марза (области).
В 2000-2001 гг. – директор ЗАО “Дсехское лесничество” ГЗАО “Айантар” ( “Армлес”).
С 2008 г. -  депутат  НС по пропорциональному избирательному списку ПОЕ.
Член партии “Оринац Еркир” с января 1998 г., с того же времени член политсовета партии.
17 июня 2008 г. избран председателем Постоянной комиссии НС по вопросам сельского хозяйства и охраны природы.
Женат, имеет дочь и сына.
Парламент принял заявление по ходу исполнения предложений резолюции 1609 ПАСЕ
17 июня в соотношении голосов 80 – “за”, 4 – “против” и 2 – “воздержавшихся” на продолжающемся внеочередном  заседании парламент принял  Заявление НС РА по ходу исполнения предложений резолюции 1609 ПАСЕ (2008 г.). Парламент голосованием принял также  включенные в повестку дня внеочер...
Содокладчик мониторинговой комиссии ПАСЕ в Национальном Собрании
17 июня  содокладчик мониторинговой комиссии ПАСЕ Жорж Коломбье встретился с представителями четырех  парламентских фракций – РПА, ПА, АРФД и “Оринац Еркир” (ОЕ) Р.Петросяном, А.Адонцем, Н.Зограбян, А.Шахбазяном, О.Маргаряном.Г-н Коломбье сообщил, что желает получить информацию о сформиров...
17 июня Председатель НС Тигран Торосян принял представителя Верховного комиссара ООН по беженцам  Бушру Халепоту.В центре внимания встречи – проект закона РА “О беженцах и убежище”, который правительство уже представило в парламент и после дебатов в комиссии на осенней сессии он будет обсужден ...
Биография председателя Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления и местного самоуправления Оганеса Маргаряна
Оганес Маргарян родился 21 мая 1964 г. в Ленинакане (ныне - Гюмри).          В 1986-1987 гг.  служил в Советской Армии. В 1971-1981 гг. учился в Ленинаканской средней школе N 30. ...