ԱԺ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Մարգարյանի կենսագրությունը
Հովհաննես Մարգարյանը ծնվել է 1964 թ. մայիսի 21-ին, Լենինականում:
1986-1987 թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում:
1971-1981 թթ. սովորել եւ ավարտել է Լենինականի թիվ 30 միջնակարգ դպրոցը:
1981-1986 թթ. սովորել եւ ավարտել է ԵրՊի Լենինականի մասնաճյուղի մեխանիկական ֆակուլտետը, ստացել է ինժեներ-մեխանիկի որակավորում:
1990-1993 թթ. սովորել եւ ավարտել է Համառուսաստանյան իտահետազոտական եւ տեխնոլոգիական ինստիտուտի ասպիրանտուրան, ստացել է ինժեներ-հետազոտողի որակավորում: յուղատնտեսական գիտությունների թեկնածու է: 15-ից ավելի գիտական աշխատությունների, հոդվածների հեղինակ եւ համահեղինակ է:
2004-2006 թթ. սովորել եւ ավարտել է ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի մագիստրատուրան` ստանալով իրավագիտության մագիստրոսի կոչում:
1987-1989 թթ. աշխատել է Ախուրյանի շրջանի «Շիրակ» թռչնաբուծական ֆաբրիկայում, կաթսայատան վարիչ, ինժեներ, արտադրամասի պետ:
1989-1990 թթ. աշխատել է Լենինականի հղկող հաստոցների գործարանում որպես առաջատար ինժեներ:
1994-2003 թթ. աշխատել է յումրու հրուշակեղենի ֆաբրիկայի տնօրեն, դասավանդել է Գյումրու ճարտարագիտական համալսարանում:
2002 թ. ընտրվել է Գյումրու ավագանու անդամ:
2003 թ. ընտրվել է Ազգային ժողովի պատգամավոր: Ընտրվել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ:
2007 թ. ընտրվել է Ազգային ժողովի պատգամավոր: ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ է:
2008 թ. հունիսի 17-ին ընտրվել է ԱԺ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
«Օրինաց Երկիր» կուսակցության եւ խմբակցության անդամ է:
Ամուսնացած է, ունի երկու որդի եւ մեկ դուստր:
Խորհրդարանն ընդունեց ԵԽԽՎ 1609 բանաձեւի առաջարկությունների կատարման ընթացքի վերաբերյալ հայտարարություն
80 կողմ, 4 դեմ եւ 2 ձեռնպահ  ձայների հարաբերակցությամբ  խորհրդարանը հունիսի 17-ին շարունակված արտահերթ նստաշրջանում ընդունեց ԵԽԽՎ 1609 (2008) բանաձեւի առաջարկությունների կատարման ընթացքի վերաբերյալ  ՀՀ Ազգային ժողովի հայտարարություն: Քվեարկությամբ խորհրդարանն ընդունեց նաեւ արտահերթ նս...
ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի համազեկուցողն Ազգային ժողովում
Հունիսի 17-ին ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի համազեկուցող Ժորժ Կոլումբիեն հանդիպեց խորհրդարանական չորս խմբակցությունների` ՀՀԿ-ի, ԲՀԿ-ի, ՀՅԴ-ի եւ «Օրինաց երկրի»  ներկայացուցիչներ Ռաֆիկ Պետրոսյանի, Ավետ Ադոնցի, Նաիրա Զոհրաբյանի, Արտյուշա Շահբազյանի, Հովհաննես Մարգարյանի հետ: Պարոն Կոլումբիեն տեղեկ...
Հունիսի 17-ին ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը ընդունեց ՄԱԿ-ի փախստականների գծով գերագույն հանձնակատարի ներկայացուցիչ Բուշրա Հալեպոտային:Հանդիպման առանցքում «Փախստականների եւ ապաստանի մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծն էր, որն արդեն կառավարությունը ներկայացրել է Ազգային ժողովում եւ հանձնաժողովում քննարկումներից հ...
ԱԺ գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Խաչիկ Հարությունյանի կենսագրությունը
Խաչիկ Հարությունյանը ծնվել է 1959 թ. փետրվարի 26-ին, Կիրովականում:1976 թ. ավարտել է Կիրովականի թիվ 19 միջն. դպրոցը:1976-1981 թթ. սովորել եւ ավարտել է Երեւանի Պոլիտեխնիկական ինստիտուտը, ստացել ինժեներ-շինարարի մասնագիտություն:1981-1984 թթ.` Կիրովականի թիվ 2 ճանապարհաշինարարական վարչությունում ինժեներ...

Biography of the Chairman of the NA Standing Committee on Territorial Management and Local Self-Government Hovhannes Margaryan
Hovhannes Margaryan was born on May 21, 1964 in Leninakan.
1986-1987 he served in the Soviet Army.
1971-1981 he studied at Leninakan N 30 secondary school.
1981-1986 he studied at the Mechanical faculty of Leninakan branch of Yerevan Polytechnic Institute, getting qualification of engineer-mechanic.
1990-1993 he studied and did his postgraduate studies in the All-Russian Scientific Research and Technological Institute and was qualified as an engineer-researcher. He has a PhD in Agricultural Sciences. He is the author and co-author of more than 15 scientific works, articles.
2004-2006 he studied at the Master's programme of the State Management Academy of the Republic of Armenia, getting Master of Law.
1987-1989 he worked first as the head of the boiler-house, engineer, head of workshop in the Shirak poultry factory in Akhurian region.
1989-1990 he worked as a leading engineer in the Leninakan Grinding Machine Plant. 1994-2003 he was the director at the Gyumri Confectionery Factory, gave lectures at Gyumri branch of Yerevan Polytechnic Institute.
In 2002 he was elected as a member of Gyumri Council.
In 2003 he was elected a deputy to the National Assembly. He was elected Deputy Chairman of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs.
In 2007 he was elected a deputy to the National Assembly. He was a member of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs.
On June 17, 2008 he was elected Chairman of the NA Standing Committee on Territorial Management and Local Self-Government.
He is a member of the Country of Law Party and Faction.
He is married and has two sons and a daughter.
Parliament Adopts a Statement on the Procedure of the Fulfillment of the Recommendations of PACE 1609 Resolution
On June 17 the parliament adopted a statement on the procedure of the fulfillment of the recommendations of PACE 1609 Resolution at the continued extraordinary session. The parliament also adopted the draft laws included in the agenda of the extraordinary session and discussed on the previous day an...
PACE Monitoring Committee Co-Rapporteur in the National Assembly
On June 17 Mr Georges Colombier, Co-rapporteur of the Monitoring Committee of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) met with the representatives of four parliamentary factions: RPA, PAP, ARF and Country of Law, Mr Rafik Petrosyan, Mr Avet Adonts, Ms Naira Zohrabyan, Artyusha Sha...
On June 17, Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly, received Ms. Bushra Halepota, Representative of the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR). The draft of the RA Law on Refugees and Shelter was in the pivot of the meeting, which the government had already submitted ...
Biography of the Chairman of the NA Standing Committee on Agriculture and Environment Khachik Harutyunyan
Khachik Harutyunyan was born on February 26, 1959 in Kirovakan.He finished Kirovakan N 19 School.1976-1981 he studied the Yerevan Polytechnic Institute, and after graduating from the Institute with the specialty engineer-builder. 1981-1984 he worked at Vanadzor N 2 Road-construction department as an...