ԱԺ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Մարգարյանի կենսագրությունը
Հովհաննես Մարգարյանը ծնվել է 1964 թ. մայիսի 21-ին, Լենինականում:
1986-1987 թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում:
1971-1981 թթ. սովորել եւ ավարտել է Լենինականի թիվ 30 միջնակարգ դպրոցը:
1981-1986 թթ. սովորել եւ ավարտել է ԵրՊի Լենինականի մասնաճյուղի մեխանիկական ֆակուլտետը, ստացել է ինժեներ-մեխանիկի որակավորում:
1990-1993 թթ. սովորել եւ ավարտել է Համառուսաստանյան իտահետազոտական եւ տեխնոլոգիական ինստիտուտի ասպիրանտուրան, ստացել է ինժեներ-հետազոտողի որակավորում: յուղատնտեսական գիտությունների թեկնածու է: 15-ից ավելի գիտական աշխատությունների, հոդվածների հեղինակ եւ համահեղինակ է:
2004-2006 թթ. սովորել եւ ավարտել է ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի մագիստրատուրան` ստանալով իրավագիտության մագիստրոսի կոչում:
1987-1989 թթ. աշխատել է Ախուրյանի շրջանի «Շիրակ» թռչնաբուծական ֆաբրիկայում, կաթսայատան վարիչ, ինժեներ, արտադրամասի պետ:
1989-1990 թթ. աշխատել է Լենինականի հղկող հաստոցների գործարանում որպես առաջատար ինժեներ:
1994-2003 թթ. աշխատել է յումրու հրուշակեղենի ֆաբրիկայի տնօրեն, դասավանդել է Գյումրու ճարտարագիտական համալսարանում:
2002 թ. ընտրվել է Գյումրու ավագանու անդամ:
2003 թ. ընտրվել է Ազգային ժողովի պատգամավոր: Ընտրվել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ:
2007 թ. ընտրվել է Ազգային ժողովի պատգամավոր: ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ է:
2008 թ. հունիսի 17-ին ընտրվել է ԱԺ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
«Օրինաց Երկիր» կուսակցության եւ խմբակցության անդամ է:
Ամուսնացած է, ունի երկու որդի եւ մեկ դուստր:
Խորհրդարանն ընդունեց ԵԽԽՎ 1609 բանաձեւի առաջարկությունների կատարման ընթացքի վերաբերյալ հայտարարություն
80 կողմ, 4 դեմ եւ 2 ձեռնպահ  ձայների հարաբերակցությամբ  խորհրդարանը հունիսի 17-ին շարունակված արտահերթ նստաշրջանում ընդունեց ԵԽԽՎ 1609 (2008) բանաձեւի առաջարկությունների կատարման ընթացքի վերաբերյալ  ՀՀ Ազգային ժողովի հայտարարություն: Քվեարկությամբ խորհրդարանն ընդունեց նաեւ արտահերթ նս...
ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի համազեկուցողն Ազգային ժողովում
Հունիսի 17-ին ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի համազեկուցող Ժորժ Կոլումբիեն հանդիպեց խորհրդարանական չորս խմբակցությունների` ՀՀԿ-ի, ԲՀԿ-ի, ՀՅԴ-ի եւ «Օրինաց երկրի»  ներկայացուցիչներ Ռաֆիկ Պետրոսյանի, Ավետ Ադոնցի, Նաիրա Զոհրաբյանի, Արտյուշա Շահբազյանի, Հովհաննես Մարգարյանի հետ: Պարոն Կոլումբիեն տեղեկ...
Հունիսի 17-ին ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը ընդունեց ՄԱԿ-ի փախստականների գծով գերագույն հանձնակատարի ներկայացուցիչ Բուշրա Հալեպոտային:Հանդիպման առանցքում «Փախստականների եւ ապաստանի մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծն էր, որն արդեն կառավարությունը ներկայացրել է Ազգային ժողովում եւ հանձնաժողովում քննարկումներից հ...
ԱԺ գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Խաչիկ Հարությունյանի կենսագրությունը
Խաչիկ Հարությունյանը ծնվել է 1959 թ. փետրվարի 26-ին, Կիրովականում:1976 թ. ավարտել է Կիրովականի թիվ 19 միջն. դպրոցը:1976-1981 թթ. սովորել եւ ավարտել է Երեւանի Պոլիտեխնիկական ինստիտուտը, ստացել ինժեներ-շինարարի մասնագիտություն:1981-1984 թթ.` Կիրովականի թիվ 2 ճանապարհաշինարարական վարչությունում ինժեներ...

Биография председателя Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления и местного самоуправления Оганеса Маргаряна
Оганес Маргарян р одился 21 мая 1964 г. в Ленинакане (ныне - Гюмри).
В 1986-1987 гг.  служил в Советской Армии.
В 1971-1981 гг. учился в Ленинаканской средней школе N 30.
В 1981-1986 гг. учился на механическом факультете Ленинаканского филиала Ереванского политехнического института.
В 1990-1993 гг. учился в аспирантуре Всероссийского НИИ и технологического института, получив по окончании квалификацию инженера-исследователя. Кандидат сельскохозяйственных наук. Автор и соавтор более 15 научных трудов, статей.
В 2004-2006 гг. учился в   магистратуре Академии госуправления РА, получив по окончании степень магистра правоведения.
В 1987-1989 гг. работал инженером, заведующим котельной, заместителем главного инженера  на птицеводческой фабрике “Ширак” Ахурянского района.
В 1989-1990 гг. – ведущий  инженер-теплотехник на Ленинаканском заводе шлифовальных станков.
В 1994-2003 гг. – директор Гюмрийской кондитерской фабрики, преподавал в Гюмрийском инженерном университете.
В 2002г. избран членом авагани (совета старейшин) Гюмри.
В 2003 избран депутатом  НС. Избран заместителем председателя Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам.
В 2007 г. избран депутатом НС. Член Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам.
17 июня 2008 г. избран председателем Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления и местного самоуправления.
Член партии и фракции “Оринац Еркир”.
Женат, имеет двух сыновей и дочь.
Парламент принял заявление по ходу исполнения предложений резолюции 1609 ПАСЕ
17 июня в соотношении голосов 80 – “за”, 4 – “против” и 2 – “воздержавшихся” на продолжающемся внеочередном  заседании парламент принял  Заявление НС РА по ходу исполнения предложений резолюции 1609 ПАСЕ (2008 г.). Парламент голосованием принял также  включенные в повестку дня внеочер...
Содокладчик мониторинговой комиссии ПАСЕ в Национальном Собрании
17 июня  содокладчик мониторинговой комиссии ПАСЕ Жорж Коломбье встретился с представителями четырех  парламентских фракций – РПА, ПА, АРФД и “Оринац Еркир” (ОЕ) Р.Петросяном, А.Адонцем, Н.Зограбян, А.Шахбазяном, О.Маргаряном.Г-н Коломбье сообщил, что желает получить информацию о сформиров...
17 июня Председатель НС Тигран Торосян принял представителя Верховного комиссара ООН по беженцам  Бушру Халепоту.В центре внимания встречи – проект закона РА “О беженцах и убежище”, который правительство уже представило в парламент и после дебатов в комиссии на осенней сессии он будет обсужден ...
Биография председателя Постоянной комиссии НС по вопросам сельского хозяйства и охраны природы Хачика Арутюняна
Хачик Арутюнян родился 26 февраля 1959 г. в Кировакане (ныне - Ванадзор).В 1976 г. окончил Кироваканскую среднюю школу N 19.В 1976-1981 гг. учился в Ереванском политехническом институте, получив по окончании специальность инженера-строителя.В 1981-1984 гг. – инженер Кироваканского ДСУ N2.В 1984-1995...