Հունիսի 17-ին ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը ընդունեց ՄԱԿ-ի փախստականների գծով գերագույն հանձնակատարի ներկայացուցիչ Բուշրա Հալեպոտային:
Հանդիպման առանցքում «Փախստականների եւ ապաստանի մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծն էր, որն արդեն կառավարությունը ներկայացրել է Ազգային ժողովում եւ հանձնաժողովում քննարկումներից հետո աշնանային նստաշրջանում  ԱԺ լիագումար նիստում կքննարկվի: ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը իրազեկեց տիկին Հալեպոտային, որ ոչ միայն օրինագծին, այլեւ իր ուշագրավ առաջարկություններին է ծանոթացել, եւ կարեւորելով օրինագծի ընդունումը` վստահեցրեց, որ հանձնաժողովում կազմակերպվող քննարկումներին կհրավիրվեն նաեւ ՄԱԿ-ի փախստականների գծով գերագույն հանձնակատարի ներկայացուցիչները: ԱԺ  նախագահն ընդգծեց, որ անկախության վերականգնումից հետո այս խնդիրը ծագել է մեր երկրում` Ադրբեջանից բռնագաղթված եւ փախստականի կարգավիճակ ստացած հարյուր հազարավոր հայերի դեպքում, որոնց  համար պետությունը հնարավորն արել է` ստանալով նաեւ միջազգային տարբեր գործընկերների աջակցությունը: Շատ ժամանակ չի մնացել, որ խնդիրը ընդհանրապես լուծված համարվի: Այնուհանդերձ` այս խնդիրը համաշխարհային նշանակություն ունեցող է, որ ծագում է գրեթե բոլոր երկրներում եւ օրենսդրական կարգավորումը անհրաժեշտություն է, որպեսզի եւ պետությունը, եւ փախստականի կարգավիճակում հայտնված մարդիկ հստակ պարտավորություններ ու լիազորություններ ունենան: ԱԺ նախագահը հույս հայտնեց, որ աշնանային նստաշրջանում օրինագիծը երեք ընթերցումներով կընդունվի եւ արդեն տարեվերջին Հայաստանը կունենա միջազգային չափանիշներին համապատասխանող օրենք «Փախստականների եւ ապաստանի մասին»:
ՄԱԿ-ի փախստականների գծով գերագույն հանձնակատարի ներկայացուցիչ Բուշրա Հալեպոտան կարեւորելով օրինագծի ընդունումը, նշեց, որ ՄԱԿ-ի գրասենյակը օրինագծի մշակմանը փորձագիտական աջակցություն է ցուցաբերել եւ իրավ շահագրգգռված է օրինագծի ընդունումով, որպեսզի Հայաստանը, որ 1993 թ. վավերացրել է 1951 թ. ընդունված փախստականների մասին կոնվենցիան, ունենա փախստականների եւ ապաստանի մասին միջազգային չափանիշներին համապատասխանող օրենք, որը նաեւ եվրոպական հարեւանության ծրագրով շարժվելու հնարավորություն է ստեղծում: Տիկին Հալեպոտայի գնահատականով` օրինագծի ընդունումից հետո եւս մեծ աշխատանք կա` համապատասխան ենթաօրենսդրական ակտերի ընդունումը (այդ նպատակով ՄԱԿ-ի փախստականների գծով գերագույն հանձնակատարի ներկայացուցիչը դիմել է դոնորներին` ‎ֆինանսական միջոցներ հայթայթելու համար), քաղաքացիների տեղեկացվածությունը մեծացնելու համար դասընթացների կազմակերպումը, իրավաբանական ծառայությունների մատուցումը եւ այլն: Տիկին Հալեպոտան ակնկալում է Աժ նախագահի եւ խորհրդարանի աջակցությունը օրենքի նախագծի ընդունման եւ հետագա աշխատանքներում:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, աջակցության պատրաստակամություն հայտնելով, կարեւորեց այն մեծ աշխատանքը, որ իրականացնում է ՄԱԿ-ի փախստականների գծով գրասենյակը ընդհանրապես` լինելով անաչառ կառույց, որ քաղաքական շահեր չի հետապնդում, այլ իրականացնում է կարեւոր մարդասիրական առաքելություն:

17 июня Председатель НС Тигран Торосян принял представителя Верховного комиссара ООН по беженцам  Бушру Халепоту.
В центре внимания встречи – проект закона РА “О беженцах и убежище”, который правительство уже представило в парламент и после дебатов в комиссии на осенней сессии он будет обсужден на пленарном заседании НС. Председатель НС информировал г-жу Халепоту, что не только ознакомился с законопроектом, но и с ее вызывающими интерес предложениями, и, осознавая важность принятия законопроекта, заверил, что на организуемые в комиссии дебаты будут приглашены также представители Верховного комиссара ООН по беженцам. Т.Торосян подчеркнул, что после восстановления независимости эта проблема возникала в нашей стране – в  случае с сотнями тысяч вынужденных переселенцев и получивших статус беженцев из Азербайджана, для которых государство сделало все возможное, получая также помощь различных международных организаций. Осталось не так много времени для решения проблемы в целом. Тем не менее, это имеющая мировое значение проблема, - она возникает почти во всех странах и ее законодательное урегулирование – необходимость: чтобы и государство, и оказавшиеся в статусе беженцев люди обладали четко обозначенными обязанностями и полномочиями. Председатель НС выразил надежду, что на осенней сессии законопроект в трех чтениях будет принят и уже в конце года Армения будет иметь соответствующий международным критериям закон “О беженцах и убежище”.
Представитель Верховного комиссара ООН по беженцам  Бушра Халепота, подчеркнув важность принятия законопроекта, отметила, что офис ООН оказал экспертную помощь в разработке  законопроекта и действительно заинтересован в его принятии – чтобы Армения, ратифицировавшая в 1993 г. Конвенцию о беженцах 1951 года, имела соответствующий международным стандартам закон о беженцах и убежище, который позволит двигаться вперед по программе европейского соседства.  По словам г-жи Халепоты, предстоит большая работа также после принятия законопроекта – вынесение соответствующих подзаконодательных актов ( с  этой целью представитель Верховного комиссара ООН по беженцам обратилась к донорам для изыскания финансовых средств ), организация курсов для еще большей информированности граждан, предоставление юридических услуг и т.д. Г-жа Халепота рассчитывает на  содействие Председателя НС и парламента в принятии закона и в дальнейших работах.
Председатель НС Т.Торосян, выразив готовность в поддержке, подчеркнул важность той огромной работы, которую осуществляет в целом офис ООН по беженцам, - будучи   беспристрастной структурой, не преследующей политических целей и реализующей важную гуманитарную миссию.