Փետրվարի 2-ին տեղի ունեցավ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը նախագահում էր ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը:
Խորհրդակցության ժամանակ քննարկվեցին ԱԺ երրորդ գումարման իններորդ նստաշրջանի եւ  փետրվարի 5-8-ի ԱԺ չորսօրյա նիստերի օրակարգերի նախագծերը: ԱԺ երրորդ գումարման իններորդ նստաշրջանի օրակարգի նախագծում ընդգրկվել է 93 հարց: ԱԺ առաջիկա չորսօրյա նիստերի օրակարգի նախագծում ընդգրկվել են 58 հարց, միջազգային 8 պայմանագիր:
ԱԺ երրորդ գումարման իններորդ նստաշրջանի եւ փետրվարի 5-8-ի ԱԺ չորսօրյա նիստերի օրակարգերի նախագծերը կհաստատվեն փետրվարի 5-ի ԱԺ նիստում:
02.02.2007
Երրորդ գումարման Ազգային ժողովի փետրվարի 5-ին սկսվող 9-րդ նստաշրջանից առաջ` փետրվարի 2-ին տեղի ունեցան Աժ մշտական հանձնաժողովների  նիստերը: ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նիստում, որը նախագահում էր հանձնաժողովի նախագահ Արամայիս Գրիգորյանը, ՀՀ ոստի...
ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահը Հայաստանում
ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Գյորան Լենմարկերի գլխավորած  պատվիրակությունը փետրվարի 4-ին ժամանում է Հայաստան: Փետրվարի 5-ին նախատեսված են հանդիպումներ խորհրդարանում. ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Աժ պատվիրակության, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամների եւ ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թոր...

On February 2 the working consultation was held, which was presided over by Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly.
The draft agendas of the ninth session of the National Assembly of the third convocation and February 5-8 four-day sittings of the National Assembly were debated during the consultation. 93 issues were put on the draft agenda of the ninth session of the National Assembly of the third convocation. 58 issues and 8 international treaties were put on the draft agenda of the upcoming four-day sittings of the National Assembly.
The draft agendas of the ninth session of the National Assembly of the third convocation and February 5-8 four-day sittings of the National Assembly will be approved at February 5 sitting of the National Assembly.
02.02.2007
Sittings of NA Standing Committees
Before the 9th session of the National Assembly of third convocation on February 5, the sittings of NA Standing Committees took place. During the sitting of the Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs, which was presided over by the Chairman of the Committee, Mr. Aramay...
OSCE PA President in Armenia
On February 4 the delegation headed by the President of the OSCE Parliamentary Assembly Mr. Göran Lennmarker will arrive in Armenia. On February 5 the delegation is scheduled to meet with the delegation of the National Assembly in the OSCE PA, members of the NA Standing Committee on Foreign Relation...