««Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծի նպատակն է ինստիտուցիոնալ հիմքերի վրա դնել ՀՀ առողջապահության նախարարության եւ բժշկական ասոցիացիաների փոխհարաբերությունները. նշել է  ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը հանձնաժողովի՝ հուլիսի 12-ին հրավիրած արտահերթ նիստում:  Նա տեղեկացրել է, որ նախագիծը հետապնդում է մի քանի նպատակ՝ օգտագործել բժշկական ասոցիացիաների ներուժն առողջապահական համակարգի զարգացման  եւ բուժօգնության արդյունավետության բարձրացման գործում, խրախուսել եւ խթանել ասոցիացիաների զարգացմանն ու կայացմանը, ինչպես նաեւ մոտիվացնել բուժաշխատողներին՝ անդամագրվելու ասոցիացիաներին եւ մասնակցելու դրանց աշխատանքներին:
Հարակից զեկուցող, ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը տեղեկացրել է, որ ընդունվել են Կառավարության ներկայացրած առաջարկները:
Հանձնաժողովը քննարկել է  նաեւ ««Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Հիմնական  զեկուցող Նարեկ Զեյնալյանը նշել է, որ կատարվել է խմբագրական փոփոխություն, որն ընդունվել է: Օրենքի նախագծում  ամրագրվել է, որ կենդանության օրոք մարդու մարմնից հեռացված ցանկացած օրգան եւ (կամ) հյուսվածք եւ (կամ) հեղուկ  ախտորոշման ճշգրտման, հաստատման, բուժման արդյունավետության գնահատման նպատակով ենթակա է պարտադիր ձեւաբանական հետազոտության, բացառությամբ լիազոր մարմնի կողմից սահմանված այն դեպքերի, երբ ախտորոշման ճշգրտման, հաստատման, բուժման արդյունավետության գնահատման անհրաժեշտությունը բացակայում է:
Հանձնաժողովը քննարկել է նաեւ ՀՀ հարկային օրենսգրքում առաջարկվող լրացումներն ու  փոփոխությունները: Նախագծի համահեղինակ Նարեկ Զեյնալյանը նշել է, որ նախաձեռնության անհրաժեշտությունը ծագել է այն փաստից հետո, երբ տեսչական մարմինը դեղատներում հայտնաբերել է դրոշմապիտակավորված, բայց ՀՀ-ում չգրանցված դեղորայք: Հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրել է, որ նախագծում մերժման հիմքերի մեջ ավելացվել է մեկ հոդված, ըստ որի՝ դրոշմապիտակի տրամադրման ԱՏԳ ԱԱ ծածկագրերին դասվող ներմուծվող ապրանքների ներմուծման հավաստագրի բացակայությունը հիմք է դրոշմապիտակ չտրամադրելու համար:
Հարակից զեկուցող, ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն իր խոսքում նշել է, որ Կառավարության կողմից եղել են մի քանի տեխնիկական բնույթի առաջարկներ, որոնք ընդունվել են:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ներկայացված օրենքների նախագծերին:
Հուլիսի 14-ին՝ ժամը 12:00-ին, 334 դահլիճում տեղի կունենա ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամների մամուլի ասուլիսը: Մանրամասներ կներկայացվեն Կանադայի Վանկուվեր քաղաքում կայացած ԵԱՀԿ ԽՎ տարեկան նստաշրջանի աշխատանքների վերաբերյալ: ...
Կառավարության նախաձեռնությամբ հուլիսի 13-ին` ժամը 11:00-ին, կգումարվի ԱԺ արտահերթ նստաշրջան
ՀՀ ԱԺ նախագահի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 44-րդ հոդվածների համաձայն` Կառավարության նախաձեռնությամբ հուլիսի 13-ին` ժամը 11:00-ին,  կգումարվի Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով:   ...
Մենք մշտապես Հայաստանի կողքին ենք. Յաել Բրաուն-Պիվեն` Ալեն Սիմոնյանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հուլիսի 12-ին հանդիպել է Ֆրանսիայի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեին: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ ջերմ հիշողություններ ունի գործընկերոջ գլխավորած պատվիրակության` այս տարվա սկզբին Հայաստան կատարած պատմական այցից: Ի պատասխան` Յաել Բրաուն...
Հուլիսի 12-ին Ազգային ժողովը շարունակել է արտահերթ նստաշրջանի աշխատանքը եւ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել նախորդ օրն առաջին ընթերցմամբ ընդունված նախագծերը: Քննարկվել է ««Սեւանա լճի էկոհամակարգի վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման եւ օգտագործման միջոցառումների տարեկան ու համալիր ծրագրերը հաստատելու մա...
Կառավարությունն առաջարկել է ավելացնել Սեւանից նախատեսված ջրառը
Այս տարի սակավաջրությամբ եւ հիդրոօդերեւութաբանական իրավիճակով պայմանավորված` առաջարկում ենք 170 մլն խորանարդ մետր նախատեսված ջրառը Սեւանից ավելացնել եւ դարձնել մինչեւ 240 մլն խորանարդ մետր: Մենք բոլոր ջանքերը պետք է գործադրենք եւ փորձենք ավելի փոքր ծավալով ջրառով կարողանանք բնականոն ավարտել գյուղատն...
Կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությամբ կկանոնակարգվի կանոնավոր ուղեւորափոխադրումների կազմակերպման գործընթացը
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հուլիսի 12-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ««Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Հիմնական զեկուցող, ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սի...
Միջազգային գործընկերներից ակնկալում ենք շարունակական աջակցություն ու կոնկրետ քայլեր. Ալեն Սիմոնյանը՝ Բրունո Ռըտայոյին
Ֆրանսիա աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է «Հանրապետականներ» խմբակցության ղեկավար Բրունո Ռըտայոյին: «Մենք բարձր ենք գնահատում 2020 թվականից ի վեր Ձեր անձնական հանձնառությունը Հայաստանի եւ Արցախի հարցում՝ որպես ֆրանսիական ծանրակշիռ քաղաքակա...

Narek Zeynalyan: It is designed to put relations between RA Ministry of Health and medical associations on institutional foundations
The purpose of the draft law on Making Addendum to the Law on Medical Assistance and Service to the Population is to put the relations between the RA Ministry of Health and medical associations on an institutional basis: The Chair of the NA Standing Committee on Health Care Narek Zeynalyan said this at the extraordinary sitting of the Committee on July 12.
The co-rapporteur, the RA Minister of Health Anahit Avanesyan informed that the proposals presented by the Government were adopted.
The Committee also debated the draft law on Making Addendum to the Law on Medical Care and Service to the Population. The key rapporteur Narek Zeynalyan noted that an editorial amendment was made, which was adopted.
The Committee debated the amendments and addenda proposed in the Tax Code of the Republic of Armenia as well. The co-author of the draft Narek Zeynalyan mentioned that the necessity for the initiative arose after the fact that the inspection body found medicine in pharmacies that were stamped but not registered in the Republic of Armenia.
The co-rapporteur, the RA Minister of Health Anahit Avanesyan noted in her speech that there were several proposals of a technical nature by the Government, which were adopted.
The Committee endorsed the draft laws submitted for debate in the second reading.
Invitation to a press conference
On July 14, at 12:00 p.m., the press conference of the members of the RA NA delegation to the OSCE PA will be held in hall 334. Details will be presented on the work of the annual session of the OSCE PA held in Vancouver, Canada....
An extraordinary NA session to be held on July 13 at 11:00 a.m on initiative of Government
According to the RA NA President’s decision, in accordance with Article 100 of the RA Constitution and Article 44 of the Rules of Procedure of the National Assembly constitutional law, an extraordinary session of the National Assembly will be convened on the initiative of the Government on July 13 a...
Yaël Braun-Pivet to Alen Simonyan: We are always by Armenia’s side
On July 12, the delegation led by the RA NA President Alen Simonyan met with the NA President of the Republic of France Yaël Braun-Pivet.The RA NA President mentioned that he has fond memories of the historic visit of the delegation led by his colleague to Armenia at the beginning of this year. In r...
On July 12, the National Assembly continued the work of the extraordinary session and debated in the second reading the drafts adopted in the first reading the previous day.The draft law on Making Addenda to law on Approving the Annual and Complex Plans for Restoration, Protection, Reproduction and ...
Government proposes to increase planned water intake from Sevan
Due to the lack of water and the hydrometeorological situation this year, we propose to increase the 170 million cubic meter water intake from Sevan and make it up to 240 million cubic meters. We should make all efforts and try to be able to finish the agricultural year normally with a smaller volum...
Process of organizing regular passenger transportation to be regulated by legislative initiative of Government
In the extraordinary sitting of July 12, the NA Standing Committee on Economic Affairs debated the draft law on Making Amendments and Addenda to the Law on Road Transport in the second reading.The key rapporteur, the RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Armen Simonyan ...
Alen Simonyan to Bruno Retailleau: We expect continuous support and concrete steps from international partners
Within the framework of the working visit to France, the delegation led by the RA NA President Alen Simonyan met with the President of the Republicans Faction Bruno Retailleau. “We highly appreciate your personal commitment to the issue of Armenia and Artsakh since 2020, as a prominent French politi...