Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է Լեհաստանի նախագահը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանը Վարշավայում ընդունել է Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան:
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ մեր երկրի համար առաջնային են ժողովրդավարական արժեքները, իսկ դրանց ամրապնդումն առանցքային է:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ ԵՄ-ն մնում է Հայաստանի առաջնային գործընկերը ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացմանը եւ բարեփոխումների օրակարգին աջակցելու հարցում ու չնայած այն դժվարություններին, որոնց բախվել է մեր երկիրը վերջին մի քանի տարիներին՝ պահպանվել է Հայաստան-ԵՄ բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության դրական դինամիկան, եւ մի շարք համաձայնագրերի ստորագրմամբ էլ ավելի է ամրապնդվել իրավական դաշտը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հիշեցրել է, որ Հայաստանը դիմել էր ԵՄ-ին «Խաղաղության եվրոպական գործիքի» (European Peace Facility-EPF) միջոցով Հայաստանին տեխնիկական աջակցություն հատկացնելու խնդրանքով: «Եվրոպական միությունն այդ մեխանիզմի միջոցով աջակցություն է հատկացնում Ուկրաինային, Մոլդովային եւ Վրաստանին: Ցավոք, Հայաստանի խնդրանքը մերժվել է՝ հղում տալով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների բարելավման գործում ԵՄ միջնորդական ջանքերին, ինչպես նաեւ «կոնֆլիկտային զգայունության» խնդրին: Կուզենայի կրկնել, որ խոսքը վերաբերում է տեխնիկական օժանդակությանը՝ պաշտպանական կարողությունները բարձրացնելու նպատակով»,- ընդգծել է Ալեն Սիմոնյանը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում տեւական խաղաղություն հաստատելու օրակարգին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է Եվրամիության դիտորդական առաքելության տեղակայումը: Ալեն Սիմոնյանը մանրամասներ է փոխանցել ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը պատուհասած ճգնաժամի եւ Հայաստանի ինքնիշխանությանը սպառնացող վտանգի մասին: Նա շեշտել է, որ Հայաստանն ակնկալում է միջազգային գործընկերներից նման անօրինական եւ անմարդկային գործողությունների դատապարտում եւ ընդհուպ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառում:
Հանդիպմանը կարեւորվել է երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը: Լեհաստանի նախագահի խոսքով անձամբ աջակցել է Հայաստանի եւ Վարշավայի ֆոնդային բորսաների միջեւ անցած տարի կայացած գործարքին՝ վստահ լինելով, որ տնտեսության զարգացմամբ ամրապնդվում է նաեւ Հայաստանի ինքնիշխանությունը:
Անջեյ Դուդան վստահեցրել է, որ շահագրգիռ է Հայաստանի եւ Լեհաստանի հարաբերությունների զարգացմամբ եւ վերհիշել 2006 թվականին որպես Լեհաստանի արդարադատության նախարար՝ Երեւանում անցկացվող Եվրոպայի խորհրդի արդարադատության նախարարների հանդիպմանն իր մասնակցությունը: Նախագահ Դուդան շեշտել է, որ հարավկովկասյան տարածաշրջանը կարեւոր է իրենց համար եւ, հատկապես, Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը: Նախագահը նշել է, որ հետեւում են 44-օրյա պատերազմից հետո տիրող իրավիճակին, ինչպես նաեւ քաջատեղյակ են տարածաշրջանի անվտանգային հարցերից ու լավ են պատկերացնում, թե որ երկիրն է իրականում խաղաղություն ուզում, որը՝ ոչ:
04.07.2023
Հավատում եմ` Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի ապագան կարող է լինել խաղաղ եւ կայուն. Սարգիս Խանդանյանը ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ տարեկան նստաշրջանում
Կանադայի Վանկուվեր քաղաքում տեղի է ունեցել Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԱՀԿ ԽՎ) տարեկան 30-րդ նստաշրջանը, որին մասնակցել է ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը:  Լիագումար նիստում հուլիսի 4-ին ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Ազգային ժողովի պատվիրակությա...
Մարիա Կարապետյանի ելույթը ԵԱՀԿ ԽՎ տարեկան նստաշրջանում
Կանադայի Վանկուվեր քաղաքում տեղի է ունեցել Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԱՀԿ ԽՎ) տարեկան 30-րդ նստաշրջանը: Նստաշրջանի լիագումար նիստում ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամ Մարիա Կարապետյանը: «Հարգելի' գործընկերներ...
Միջազգային գործընկերների հետ հանդիպումներում բարձրաձայնում ենք Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման անհրաժեշտության մասին. Ալեն Սիմոնյանը՝ Լեհաստանի Սեյմի մարշալեկին
Պաշտոնական այցով Լեհաստանի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հուլիսի 4-ին հանդիպել է Լեհաստանի Սեյմի մարշալեկ Էլժբիետա Վիտեկին: Ողջույնների փոխանակումից հետո կողմերը փաստել են, որ պաշտոնական այցի ընթացքում նախատեսվող հանդիպումներն ու քննարկումներն իրեն...

Делегация во главе с А.Симоняном принята Президентом Польши
Спикер НС, выразив благодарность за встречу, отметил, что демократические ценности приоритетны для нашей страны, и их укрепление имеет ключевое значение.
А.Симонян отметил, что ЕС остается основным партнером Армении в содействии становлению демократических институтов и повестке реформ, и, несмотря на трудности, с которыми наша страна столкнулась в последние несколько лет, положительная динамика политического диалога высокого уровня между Арменией и ЕС сохранена, а правовая база дополнительно укреплена подписанием ряда соглашений.
Председатель НС напомнил, что Армения обратилась в ЕС с просьбой об оказании технической помощи Армении через European Peace Facility (EPF). “Евросоюз оказывает поддержку Украине, Молдове и Грузии через этот механизм. К сожалению, просьба Армении была отклонена   - с мотивировкой на посреднические усилия ЕС в улучшении отношений между Арменией и Азербайджаном, а также на “конфликточувствительность” вопроса. Хочу повторить, что речь идет о техническом содействии с целью повышения обороноспособности”, - подчеркнул А.Симонян.
Касаясь повестки установления прочного мира в регионе, спикер НС подчеркнул важность развертывания миссии наблюдателей ЕС. Он подробно представил кризис, постигший армян Нагорного Карабаха вследствие азербайджанской агрессии, а также угрозы суверенитету Армении. Он подчеркнул, что РА ожидает от международных партнеров осуждения таких незаконных и бесчеловечных действий вплоть до применения санкций против Азербайджана.
На встрече подчеркнуто развитие экономических отношений между двумя странами. По словам Президента Польши, в прошлом году он лично поддержал сделку между фондовыми биржами Армении и Варшавы, в уверенности, что развитие экономики укрепляет также суверенитет Армении.
Анджей Дуда заверил, что заинтересован в развитии отношений между Арменией и Польшей, и напомнил о своем участии как министра юстиции Польши в состоявшейся в Ереване в 2006 г. встрече министров юстиции СЕ. Президент Дуда подчеркнул, что для них важен регион Южного Кавказа и особенно развитие отношений с РА. Президент отметил, что они следят за ситуацией после 44-дневной войны, достаточно осведомлены о вопросах безопасности региона, а также прекрасно представляют, какая страна действительно хочет мира, а какая – нет.
04.07.2023
С.Ханданян на ежегодной сессии ПА ОБСЕ: “Верю, что будущее региона Южного Кавказа может быть мирным и стабильным”
В Ванкувере (Канада) состоялась 30-я ежегодная сессия Парламентской Ассамблеи Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ПА ОБСЕ), в которой приняла участие делегация НС РА. 4 июля на пленарном заседании выступил глава делегации НС в ПА ОБСЕ С.Ханданян:“Г-жа Председатель,я верю, что буду...
Выступление М.Карапетян на ежегодной сессии ПА ОБСЕ
В Ванкувере (Канада) прошла 30-я ежегодная сессия Парламентской ассамблеи Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ПА ОБСЕ). На пленарном заседании сессии выступила член делегации НС в ПА ОБСЕ М.Карапетян:"Уважаемые коллеги,предлагаю перечитать 26-й параграф Ванкуверской деклараци...
А.Симонян – Маршалу Сейма Польши: “На встречах с международными партнерами озвучиваем необходимость применения санкций против Азербайджана”
4 июля делегация во главе с Председателем НС РА А.Симоняном, находящаяся в Республике Польша с официальным визитом, встретилась с Маршалом Сейма Польши Эльжбетой Витек.После обмена приветствиями стороны констатировали, что запланированные в ходе официального визита встречи и обсуждения будут способс...