Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է Լեհաստանի նախագահը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանը Վարշավայում ընդունել է Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան:
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ մեր երկրի համար առաջնային են ժողովրդավարական արժեքները, իսկ դրանց ամրապնդումն առանցքային է:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ ԵՄ-ն մնում է Հայաստանի առաջնային գործընկերը ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացմանը եւ բարեփոխումների օրակարգին աջակցելու հարցում ու չնայած այն դժվարություններին, որոնց բախվել է մեր երկիրը վերջին մի քանի տարիներին՝ պահպանվել է Հայաստան-ԵՄ բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության դրական դինամիկան, եւ մի շարք համաձայնագրերի ստորագրմամբ էլ ավելի է ամրապնդվել իրավական դաշտը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հիշեցրել է, որ Հայաստանը դիմել էր ԵՄ-ին «Խաղաղության եվրոպական գործիքի» (European Peace Facility-EPF) միջոցով Հայաստանին տեխնիկական աջակցություն հատկացնելու խնդրանքով: «Եվրոպական միությունն այդ մեխանիզմի միջոցով աջակցություն է հատկացնում Ուկրաինային, Մոլդովային եւ Վրաստանին: Ցավոք, Հայաստանի խնդրանքը մերժվել է՝ հղում տալով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների բարելավման գործում ԵՄ միջնորդական ջանքերին, ինչպես նաեւ «կոնֆլիկտային զգայունության» խնդրին: Կուզենայի կրկնել, որ խոսքը վերաբերում է տեխնիկական օժանդակությանը՝ պաշտպանական կարողությունները բարձրացնելու նպատակով»,- ընդգծել է Ալեն Սիմոնյանը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում տեւական խաղաղություն հաստատելու օրակարգին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է Եվրամիության դիտորդական առաքելության տեղակայումը: Ալեն Սիմոնյանը մանրամասներ է փոխանցել ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը պատուհասած ճգնաժամի եւ Հայաստանի ինքնիշխանությանը սպառնացող վտանգի մասին: Նա շեշտել է, որ Հայաստանն ակնկալում է միջազգային գործընկերներից նման անօրինական եւ անմարդկային գործողությունների դատապարտում եւ ընդհուպ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառում:
Հանդիպմանը կարեւորվել է երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը: Լեհաստանի նախագահի խոսքով անձամբ աջակցել է Հայաստանի եւ Վարշավայի ֆոնդային բորսաների միջեւ անցած տարի կայացած գործարքին՝ վստահ լինելով, որ տնտեսության զարգացմամբ ամրապնդվում է նաեւ Հայաստանի ինքնիշխանությունը:
Անջեյ Դուդան վստահեցրել է, որ շահագրգիռ է Հայաստանի եւ Լեհաստանի հարաբերությունների զարգացմամբ եւ վերհիշել 2006 թվականին որպես Լեհաստանի արդարադատության նախարար՝ Երեւանում անցկացվող Եվրոպայի խորհրդի արդարադատության նախարարների հանդիպմանն իր մասնակցությունը: Նախագահ Դուդան շեշտել է, որ հարավկովկասյան տարածաշրջանը կարեւոր է իրենց համար եւ, հատկապես, Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը: Նախագահը նշել է, որ հետեւում են 44-օրյա պատերազմից հետո տիրող իրավիճակին, ինչպես նաեւ քաջատեղյակ են տարածաշրջանի անվտանգային հարցերից ու լավ են պատկերացնում, թե որ երկիրն է իրականում խաղաղություն ուզում, որը՝ ոչ:
04.07.2023
Հավատում եմ` Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի ապագան կարող է լինել խաղաղ եւ կայուն. Սարգիս Խանդանյանը ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ տարեկան նստաշրջանում
Կանադայի Վանկուվեր քաղաքում տեղի է ունեցել Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԱՀԿ ԽՎ) տարեկան 30-րդ նստաշրջանը, որին մասնակցել է ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը:  Լիագումար նիստում հուլիսի 4-ին ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Ազգային ժողովի պատվիրակությա...
Մարիա Կարապետյանի ելույթը ԵԱՀԿ ԽՎ տարեկան նստաշրջանում
Կանադայի Վանկուվեր քաղաքում տեղի է ունեցել Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԱՀԿ ԽՎ) տարեկան 30-րդ նստաշրջանը: Նստաշրջանի լիագումար նիստում ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամ Մարիա Կարապետյանը: «Հարգելի' գործընկերներ...
Միջազգային գործընկերների հետ հանդիպումներում բարձրաձայնում ենք Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման անհրաժեշտության մասին. Ալեն Սիմոնյանը՝ Լեհաստանի Սեյմի մարշալեկին
Պաշտոնական այցով Լեհաստանի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հուլիսի 4-ին հանդիպել է Լեհաստանի Սեյմի մարշալեկ Էլժբիետա Վիտեկին: Ողջույնների փոխանակումից հետո կողմերը փաստել են, որ պաշտոնական այցի ընթացքում նախատեսվող հանդիպումներն ու քննարկումներն իրեն...

President of Poland Receives Delegation led by Alen Simonyan
The President of Poland Andrzej Duda received the delegation led by the RA NA President Alen Simonyan in Warsaw.
Thanking the President of Poland for the meeting, the RA NA President noted that democratic values are of priority for our country, and its strengthening is of core issue.
Alen Simonyan noted that the European Union (EU) remains the main partner of Armenia in establishing democratic institutes and supporting the reform agenda and, despite the difficulties that our country faced during recent several years, the positive dynamics of Armenia-EU high level political dialogue, by signing a number of agreements the legal field had been further strengthened.
The RA NA President reminded the President of Poland that Armenia asked the EU to provide technical assistance to Armenia through European Peace Facility-EPF. “The European Union provides support through that mechanism to Ukraine, Moldova and Georgia. Unfortunately, the request of Armenia was denied, quoting the EU mediatory efforts in improving the relations between Armenia and Azerbaijan, as well as the problem of ‘conflict sensitivity.’ I would like to repeat that it refers to technical assistance for raising the defencive capabilities,” Alen Simonyan underscored.
Touching upon the agenda of establishing lasting peace in the region, the RA NA President highlighted the deployment of the Observation Mission of the European Union. Alen Simonyan presented details about the crisis afflicting the Armenians of Nagorno Karabakh and the danger threatening the sovereignty of Armenia because of the Azerbaijani aggression. He stressed that Armenia expects condemnation of such illegal and inhumane actions and up to imposing sanctions on Azerbaijan from the international colleagues.
At the meeting the development of economic relations of the two countries was emphasized. According to the President of Poland, he has personally supported the deal held between the stock exchanges of Armenia and Warsaw last year, being confident that the sovereignty of Armenia is strengthened by the development of economy.
Andrzej Duda assured that he is concerned about the development of relations between Armenia and Poland and recalled his participation at the Conference of the European Ministers of Justice of the Council of Europe held in Yerevan in 2006 as a Minister of Justice of Poland. President Duda stressed that the South Caucasus region is important for them, and especially the development of relations with Armenia. The President noted that they follow the situation after the 44-day war, as well as, they are well aware of the security issues of the region and imagine quite well which country wants in reality peace, and which country doesn’t want.
04.07.2023
Sargis Khandanyan gives a speech at annual session of OSCE PA: I believe that future of South Caucasus region can be peaceful and stable
The 30th annual session of the Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE PA) was held in Vancouver, Canada, in which the RA NA delegation took part. The Head of the delegation of the National Assembly to the OSCE PA Sargis Khandanyan gave a speech at th...
Maria Karapetyan’s Speech at Annual Session of the OSCE PA
The 30th Annual Session of the Organization for Security and Co-operation in Europe Parliamentary Assembly (OSCE PA) took place in Vancouver, Canada. At the Plenary Meeting of the Session the Member of the delegation of the National Assembly to the OSCE PA Maria Karapetyan gave a speech.“Dear collea...
Alen Simonyan to Marshal of Polish Sejm: In meetings with international partners, we speak about necessity to impose sanctions on Azerbaijan
On July 4, the delegation led by the RA NA President Alen Simonyan being in the Republic of Poland on an official visit, met with the Marshal of the Polish Sejm Elżbieta Witek. After the exchange of greetings, the parties stated that the meetings and discussions planned during the official visi...