ԵԱՀԿ ԽՎ-ն պետք է ավելի ակտիվ լինի մեր տարածաշրջանում կազմակերպության դերի ամրապնդման գործում. Սարգիս Խանդանյան
ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամները Կանադայի Վանկուվեր քաղաքում մասնակցել են Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԱՀԿ ԽՎ) տարեկան 30-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին: ԵԱՀԿ ԽՎ քաղաքականության եւ անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նիստում ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը:
«Պարո՛ն նախագահ, ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել պարոն Կաշյունասին զեկույցի եւ բանաձեւի պատրաստման համար:
Ցավոք, Բիրմինգհեմի հռչակագրի ընդունումից հետո Հարավային Կովկասում եւ Հայաստանի շուրջ անվտանգային իրավիճակը շարունակում է վատթարանալ: Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը 2022 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից ենթարկվել է դաժան ագրեսիայի, ինչը հանգեցրել է մեր ինքնիշխան տարածքի մի մասի օկուպացիայի: Այս բռնությունները դադարեցվել են Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ակտիվ միջամտության շնորհիվ:
Ամեն օր Ադրբեջանը խախտում է հրադադարի ռեժիմը, գնդակոծում մարտական դիրքերը, քաղաքացիական ենթակառուցվածքներն ու Հայաստանի սահմանամերձ շրջանների բնակչությանը: Վերջերս Ադրբեջանը նաեւ սկսել է թիրախավորել իմ երկրի տնտեսական զարգացումը՝ գնդակոծելով ամերիկյան ներդրումներով կառուցվող մետալուրգիական գործարանը:
Բարեբախտաբար, այժմ Հայաստանի սահմանի երկայնքով գործում է հրադադարի ռեժիմի խախտումներն ու սահմանային լարվածությունն արձանագրող եւ այդ մասին այս վեհաժողովի անդամ մի շարք երկրներին զեկուցող մեխանիզմ: Խոսքը Հայաստանում 2 տարի ժամկետով տեղակայված Եվրոպական միության քաղաքացիական մոնիտորինգային առաքելության մասին է, որի նպատակն է նպաստել սահմանամերձ շրջաններում կայունությանը, ինչի համար ուզում եմ իմ երախտագիտությունը հայտնել ԵՄ բոլոր անդամ երկրներին առաքելություն ծավալելու համաձայնության համար եւ հատկապես Ավստրիային, Ռումինիային, Սլովակիային, Լատվիային, Լիտվային եւ Էստոնիային՝ այս որոշման կայացման գործում իրենց ակտիվ ներգրավվածության համար:
Նույն մեխանիզմը Եվրամիության կողմից առաջարկվել է նաեւ Ադրբեջանին, սակայն վերջինս հրաժարվել է ընդունել այն: Գուշակեք, թե ինչու: Այս փաստը հստակ ցույց է տալիս, թե ով է ագրեսորն այս հակամարտության մեջ:
Հարգելի՛ գործընկերներ, քանի որ կոնֆլիկտային այլ համատեքստերում մենք հստակ նշում ենք, թե ով է ագրեսորը եւ ով է զոհը, կարեւոր է դա նշել նաեւ այս համատեքստում. այն օգնում է բացահայտել խնդիրները եւ լուծումներ գտնել դրանց համար: Այն փոփոխությունները, որոնք ես առաջարկել եմ այս բանաձեւում, ծառայում են այդ նպատակին:
Կարծում եմ, որ ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովը պետք է ավելի ակտիվ լինի մեր տարածաշրջանում կազմակերպության դերի եւ ներգրավվածության ամրապնդման գործում»,- ընդգծել է Սարգիս Խանդանյանը:

Sargis Khandanyan: The OSCE need to be more active in strengthening the role and engagement of the organization in our region
The members of the delegation of the National Assembly to the OSCE PA took part in the works of the 30th Annual Session of the Organization for Security and Co-operation in Europe Parliamentary Assembly (OSCE PA) took part in Vancouver, Canada. The Head of the delegation of the RA National Assembly to the OSCE PA, the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Sargis Khandanyan delivered a speech at the Meeting of the General Committee on Political Affairs and Security.
“Mr. Chair,
I want to thank Mr. Kasciunas you for drafting the report and the resolution.
Unfortunately, since the adoption of the Birmingham declaration the security situation in South Caucasus and around Armenia continues to deteriorate. The sovereign territory of the Republic of Armenia suffered the brutal aggression by Azerbaijan in September 2022 resulting in occupation of the portions of our sovereign territory. This violence was stopped by the active engagement of the United States.
Daily Azerbaijan violates the ceasefire, shells the positions of the armed forces, civilian infrastructure, and civilian population in the bordering areas of Armenia. Recently, Azerbaijan has also started to target the economic development of my country shelling the metallurgical plant being built with the US investments.
Fortunately, now there is a mechanism on place registering the ceasefire violations and border tensions on Armenian side and reporting to a number of member countries of this assembly. I am talking about the European Union’s civilian monitoring mission deployed in Armenia for 2 years that aims to contribute to stability in the border areas for which I want to extend my gratitude to all EU members countries for agreeing to deploy the mission and especially Austria, Romania, Slovakia, Latvia, Lithuania and Estonia for their active engagement in advocating for this decision.
The same mechanism was offered to Azerbaijan as well by the European Union, but Azerbaijan refused to accept it. Guess why? This fact clearly demonstrates who is the aggressor in this conflict.
Dear colleagues, as in other conflict contexts we clearly indicate who is the aggressor and who is the victim it is important to specify it in this context as well. It helps to address the issues and find solutions for them. The amendments that I proposed to this resolution serve this purpose.
I believe the parliamentary platform of the OSCE need to be more active in strengthening the role and engagement of the organization in our region,” Sargis Khandanyan underlined.
01.07.2023
Lilit Minasyan speaks about the role of OSCE PA in the strengthening of regional security
The 30th Annual Session of the Organization for Security and Co-operation in Europe Parliamentary Assembly (OSCE PA) took place in Vancouver, Canada, where delegation of the National Assembly to the Assembly took part. At the Meeting of the General Committee on Political Affairs and Security deliver...
Maria Karapetyan delivers a speech at the Meeting of the General Committee on Economic Affairs, Science, Technology and Environment: Currently, the flow of humanitarian aid to Nagorno-Karabakh has stopped as well
The Autumn Meeting of the 30th Annual Session of the Organization for Security and Co-operation in Europe Parliamentary Assembly (OSCE PA) took place in Vancouver, Canada. The Member of the delegation of the National Assembly to the OSCE PA Maria Karapetyan delivered a speech at the Meeting of the G...
Armenia to Host Autumn Meeting of OSCE PA
The Autumn Meeting of the Organization for Security and Co-operation in Europe Parliamentary Assembly (OSCE PA) will be held in Yerevan. The decision was made by the Standing Committee of the Assembly on June 30 during the Annual (Summer) Session of the OSCE PA in Vancouver, Canada.The Head of the A...