ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Շվեդիա բարեկամական խմբի ղեկավար Հռիփսիմե Գրիգորյանը մայիսի 4-ին հանդիպել է Շվեդիայի ԱԳՆ Արեւելյան Եվրոպայի բաժնի ղեկավար Բյորն Լինդերֆալկի եւ Հարավային Կովկասի հարցերով պատասխանատու Աքսել Լյունդելլի հետ:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ Հռիփսիմե Գրիգորյանը ներկայացրել է տարածաշրջանում առկա անվտանգային իրադրությունը:
Բարեկամական խմբի ղեկավարը բարձրաձայնել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում օր օրի վատթարացող հումանիտար վիճակը՝ մասնավորապես ընդգծելով  պարենամթերքի ու առաջնային այլ ապրանքների պակասով պայմանավորված խնդիրները: Միջանցքի բացման հարցում պատգամավորը կարեւորել է միջազգային հանրության ճնշումն Ադրբեջանի վրա:
Տարածաշրջանում անվտանգության եւ կայունության ապահովման համատեքստում Հռիփսիմե Գրիգորյանն ընդգծել է Հայաստանում Եվրոպական միության քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելության գործունեության կարեւորությունը: Պատգամավորը խոսել է նաեւ Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղման հրամայականի մասին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափերում հայ-շվեդական հարաբերությունների խորացմանը: Օրենսդիր մարմինների փոխգործակցության համատեքստում առանցքային է համարվել բարեկամական խմբերի գործունեությունը:

The Head of the RA NA Armenia-Sweden Friendship Group Hripsime Grigoryan met with the Head of the Department for Eastern Europe of Swedish Foreign Ministry Björn Linderfalk and the Desk Officer for South Caucasus Axel Lundell on May 4.
The Ambassador extraordinary and plenipotentiary of Sweden to Armenia Patrik Svensson was present at the meeting.
Welcoming the guests in the Parliament, Hripsime Grigoryan presented the current security situation in the region.
The Head of the Friendship Group spoke about the worsening humanitarian situation in Nagorno-Karabakh due to Azerbaijan’s illegal blocking of the Lachin Corridor, particularly underscoring the problems caused by the lack of food and other primary products. Regarding the opening of the Corridor, the deputy highlighted the pressure of the international community on Azerbaijan.
In the context of ensuring security and stability in the region, Hripsime Grigoryan underlined the importance of the activity of the EU Civil Observation Mission in Armenia. The deputy also spoke about the imperative of sending the international fact-finding mission to the Lachin Corridor.
During the meeting, the parties discussed the deepening of the Armenian-Swedish relations in bilateral and multilateral formats. In the context of the interaction of legislative bodies, the activity of friendship groups was considered as a key issue.