ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Շվեդիա բարեկամական խմբի ղեկավար Հռիփսիմե Գրիգորյանը մայիսի 4-ին հանդիպել է Շվեդիայի ԱԳՆ Արեւելյան Եվրոպայի բաժնի ղեկավար Բյորն Լինդերֆալկի եւ Հարավային Կովկասի հարցերով պատասխանատու Աքսել Լյունդելլի հետ:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ Հռիփսիմե Գրիգորյանը ներկայացրել է տարածաշրջանում առկա անվտանգային իրադրությունը:
Բարեկամական խմբի ղեկավարը բարձրաձայնել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում օր օրի վատթարացող հումանիտար վիճակը՝ մասնավորապես ընդգծելով  պարենամթերքի ու առաջնային այլ ապրանքների պակասով պայմանավորված խնդիրները: Միջանցքի բացման հարցում պատգամավորը կարեւորել է միջազգային հանրության ճնշումն Ադրբեջանի վրա:
Տարածաշրջանում անվտանգության եւ կայունության ապահովման համատեքստում Հռիփսիմե Գրիգորյանն ընդգծել է Հայաստանում Եվրոպական միության քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելության գործունեության կարեւորությունը: Պատգամավորը խոսել է նաեւ Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղման հրամայականի մասին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափերում հայ-շվեդական հարաբերությունների խորացմանը: Օրենսդիր մարմինների փոխգործակցության համատեքստում առանցքային է համարվել բարեկամական խմբերի գործունեությունը:

4 мая руководитель группы дружбы НС Армения-Швеция Р.Григорян встретилась с руководителем отдела Восточной Европы МИД Швеции Бьорном Линдерфальком и ответственным по вопросам Южного Кавказа Акселем Люнделем.
На встрече присутствовал Чрезвычайный и Полномочный посол Швеции в Армении Патрик Свенссон.
Приветствуя гостей в парламенте, Р.Григорян представила текущую ситуацию с безопасностью в регионе.
Руководитель группы дружбы коснулась ухудшения с каждым днем гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, в частности отметив проблему нехватки продовольствия и других товаров первой необходимости. Относительно открытия коридора депутат подчеркнула необходимость давления международного сообщества на Азербайджан.
В контексте обеспечения безопасности и стабильности в регионе Р.Григорян особо выделила деятельность гражданской наблюдательной миссии Евросоюза в Армении. Депутат также коснулась необходимости направления в Лачинский коридор международной миссии по установлению фактов.
В ходе встречи стороны обсудили углубление армяно-шведских отношений в двустороннем и многостороннем форматах. В русле взаимодействия законодательных органов ключевой признана деятельность групп дружбы.