ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանի հրավերով փետրվարի 9-ին խորհրդարան են այցելել Հայաստանի Հանրապետությունում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նորա Արիսյանը եւ հյուպատոս՝ երրորդ քարտուղար Ահմադ Հասսան Ալատհբայը:
Թագուհի Թովմասյանը գործընկերներին խորին ցավակցություն Է հայտնել Սիրիայում տեղի ունեցած աղետալի երկրաշարժերի անդառնալի հետեւանքների կապակցությամբ:
«Դժբախտ պատահարների հետեւանքով Սիրիայում առաջ են եկել հումանիտար լրջագույն խնդիրներ. կան 1000-ից ավելի զոհեր, 100-ավոր վիրավորներ, ճակատագիրն անհայտ քաղաքացիներ եւ անտուն մնացած մարդիկ: Ուսումնական հաստատությունները, մանկապարտեզները չեն գործում, էլեկտրականությունը բացակայում է, շտապօգնության մեքենաների, բժշկական սարքավորումների պակաս կա»,- նշել է դեսպանը:
Հանձնաժողովի նախագահը դեսպանից հետաքրքրվել է Սիրիայի մեր հայրենակիցների ճակատագրերով: Նախնական տվյալներով, ցավոք, կա 2 զոհ, իսկ անտուն մնացած սիրիահայերն ապաստանել են հայկական եկեղեցիներում եւ միության սրահներում:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետությանը՝ այս ծանր պահին Սիրիայի ժողովրդին բարեկամական մոտեցում ցուցաբերելու համար:
Թագուհի Թովմասյանը գործընկերներին հայտնել է իր պատրաստակամությունը՝ օգտագործել բոլոր հնարավոր լծակները՝ աջակցելու ծանր հումանիտար իրավիճակում հայտնված Սիրիային:
Դեսպանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ-ում Սիրիայի դեսպանատանը բացվել է սգո հուշամատյան, իրականացվում է դրամահավաք՝ ծանր վիճակում գտնվող քաղաքացիներին օգնելու համար:
«Սիրիայի բարեկամ ժողովրդին բոլորիս կողմից ցուցաբերված դրամական աջակցությունը կնպաստի հումանիտար իրավիճակի բարելավմանը»,- ասել է Թագուհի Թովմասյանը:

On February 9, the Chair of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Taguhi Tovmasyan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Syrian Arab Republic to the Republic of Armenia Nora Arissian and the Consul, Third Secretary Ahmad Hassan Alathba.
Taguhi Tovmasyan expressed her deep condolences to her colleagues on the irreversible consequences of the catastrophic earthquakes in Syria. “As a consequence of the accidents in Syria, serious humanitarian problems have arisen: there are more than 1.000 victims, hundreds of people injured, citizens with unknown fates and homeless. Educational institutions, kindergartens don’t work, there is no electricity, and there is a lack of ambulances and medical equipment,” the Ambassador noted.
The Committee Chair inquired about the fates of our compatriots in Syria. According to the preliminary data, unfortunately, we already have 2 victims, and the Syrian Armenians left homeless live in Armenian churches and Union halls.
The Ambassador expressed gratitude to the Republic of Armenia for the friendly attitude shown to the people of Syria at such difficult times.
Taguhi Tovmasyan expressed her willingness to her colleagues to use all possible levers to support Syria in such a difficult humanitarian situation.
The Ambassador informed that a mourning book has been opened at the Syrian Embassy to the Republic of Armenia, and fundraising to help citizens in serious condition is underway.
“The financial support to the friendly people of Syria by all of us will contribute to improving the humanitarian situation,” Taguhi Tovmasyan said.