ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանի հրավերով փետրվարի 9-ին խորհրդարան են այցելել Հայաստանի Հանրապետությունում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նորա Արիսյանը եւ հյուպատոս՝ երրորդ քարտուղար Ահմադ Հասսան Ալատհբայը:
Թագուհի Թովմասյանը գործընկերներին խորին ցավակցություն Է հայտնել Սիրիայում տեղի ունեցած աղետալի երկրաշարժերի անդառնալի հետեւանքների կապակցությամբ:
«Դժբախտ պատահարների հետեւանքով Սիրիայում առաջ են եկել հումանիտար լրջագույն խնդիրներ. կան 1000-ից ավելի զոհեր, 100-ավոր վիրավորներ, ճակատագիրն անհայտ քաղաքացիներ եւ անտուն մնացած մարդիկ: Ուսումնական հաստատությունները, մանկապարտեզները չեն գործում, էլեկտրականությունը բացակայում է, շտապօգնության մեքենաների, բժշկական սարքավորումների պակաս կա»,- նշել է դեսպանը:
Հանձնաժողովի նախագահը դեսպանից հետաքրքրվել է Սիրիայի մեր հայրենակիցների ճակատագրերով: Նախնական տվյալներով, ցավոք, կա 2 զոհ, իսկ անտուն մնացած սիրիահայերն ապաստանել են հայկական եկեղեցիներում եւ միության սրահներում:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետությանը՝ այս ծանր պահին Սիրիայի ժողովրդին բարեկամական մոտեցում ցուցաբերելու համար:
Թագուհի Թովմասյանը գործընկերներին հայտնել է իր պատրաստակամությունը՝ օգտագործել բոլոր հնարավոր լծակները՝ աջակցելու ծանր հումանիտար իրավիճակում հայտնված Սիրիային:
Դեսպանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ-ում Սիրիայի դեսպանատանը բացվել է սգո հուշամատյան, իրականացվում է դրամահավաք՝ ծանր վիճակում գտնվող քաղաքացիներին օգնելու համար:
«Սիրիայի բարեկամ ժողովրդին բոլորիս կողմից ցուցաբերված դրամական աջակցությունը կնպաստի հումանիտար իրավիճակի բարելավմանը»,- ասել է Թագուհի Թովմասյանը:

9 февраля по приглашению председателя Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян парламент посетили Чрезвычайный и Полномочный посол Сирийской Арабской Республики в РА Н.Арисян и консул - третий секретарь Ахмад Хасан Алатбай.
Т.Товмасян выразила коллегам глубокие соболезнования в связи с необратимыми последствиями произошедших в Сирии катастрофических землетрясений.
“Вследствие бедствия в Сирии возникли серьезнейшие гуманитарные проблемы – более тысячи жертв, сотни раненых, граждан, судьба которых неизвестна, людей, оставшихся без крова. Учебные заведения, детские сады не функционируют, электричества нет, не хватает машин скорой помощи, медицинского оборудования", - отметила посол.
Председатель комиссии поинтересовалась у посла судьбами наших соотечественников в Сирии. По предварительным данным, к сожалению, есть 2 жертвы, а бездомные сирийские армяне укрылись в армянских церквях и других местах.
Посол поблагодарил Республику Армения за проявление дружественного отношения к народу Сирии в это трудное время.
Т.Товмасян выразила коллегам готовность использовать все возможные рычаги для поддержки Сирии, находящейся в сложной гуманитарной ситуации.
Посол сообщила, что в посольстве Сирии в РА открыта книга траура, ведется сбор средств для помощи гражданам, оказавшимся в трудном положении.
“Оказываемая нами финансовая поддержка дружественному народу Сирии поспособствует улучшению гуманитарной ситуации”, - отметила Т.Товмасян.