Սահմանադրությամբ ամրագրված է, որ Ազգային ժողովում 4 տեղ հատկացվում է ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների համար, իսկ թե որ ազգերի` նշված չէ: Այդ կազմը սահմանում է Ընտրական օրենսգիրքը, որտեղ ասվում է` վերջին մարդահամարի տվյալներով չորս ամենամեծ համայնքների տեղերը  տրվում են վերոնշյալ համայնքների ներկայացուցիչներին. ասել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ալեքսեյ Սանդիկովը փետրվարի 9-ին խորհրդարանում ուսումնական պրակտիկա անցնող ԵՊՀ ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ:
Պատգամավորը մանրամասն  ներկայացրել է, թե ինչպես են ձեւավորվում ԱԺ խմբակցությունները, խոսել խորհրդարանում ազգային փոքրամասնություններին ներկայացնող պատգամավորների գործունեությունից:
«Ազգային փոքրամասնությանը ներկայացնող պատգամավորի հիմնական առաքելությունն է բարձրաձայնել իր համայնքի խնդիրները եւ ներկայացնել շահերը»,- ասել է ռուսական համայնքը ներկայացնող պատգամավորը:
Խոսելով խորհրդարանական դիվանագիտությունից` պատգամավորը ներկայացրել է այն միջազգային հարթակները, որտեղ բարձրաձայնվում են Հայաստանի խնդիրները:
Ուսանողները, մասնավորապես, հետաքրքրվել են հայ-ռուսական հարաբերություններով, երկու երկրների միջխորհրդարանական համագործակցության մանրամասներով:
Պատասխանելով հյուրերի հարցերին` պատգամավորն անդրադարձել է ՀԱՊԿ խորհրդարանական եւ ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովների աշխատանքներին, դրանց անդամակցելու դրական եւ բացասական կողմերին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի փակմանը, ռուս խաղաղապահների առաքելությանը, Հայաստանում ռուսերենի ուսուցման մակարդակի բարձրացման անհրաժեշտությանը:

“Согласно Конституции, 4 места в НС отведены представителям национальных меньшинств, без уточнения конкретных наций. Этот состав определяет Избирательный кодекс, в котором отмечено, что, согласно последней переписи, места четырех крупнейших общин отдаются представителям упомянутых общин”, - отметил 9 февраля на встрече со студентами ЕГУ, проходящими практику в парламенте, депутат от фракции "Гражданский договор" А.Сандыков.
Депутат подробно представил формирование фракций НС, деятельность депутатов, представляющих в парламенте нацменьшинства.
“Основная миссия депутата, представляющего национальное меньшинство, - поднимать проблемы, представлять интересы своей общины”, - подчеркнул представляющий русскую общину депутат А.Сандыков.
Выступая с позиций парламентской дипломатии, он представил международные площадки, на которых озвучиваются проблемы Армении.
Студентов особенно интересовали армяно-российские отношения, детали межпарламентского сотрудничества двух стран.
Отвечая на вопросы гостей, депутат коснулся работы ПА ОДКБ и МПА СНГ, положительных и отрицательных сторон членства в них.
В ходе встречи представлены текущая ситуация в регионе, незаконная блокировка Азербайджаном Лачинского коридора, миссия российских миротворцев, необходимость повышения уровня обучения русскому языку в Армении.