Կատարի Պետության Կառավարության հետ առողջապահության բնագավառում համագործակցությունը կարեւոր է բազմակողմ փոխշահավետ գործակցության հաստատման տեսանկյունից: Դա կօգնի կողմերին զարգացնելու համագործակցությունն առողջապահության կազմակերպման, փորձի, գիտելիքի ուսումնասիրման եւ փոխանակման, առողջապահական ու բժշկագիտական հաստատությունների միջեւ ուղղակի կապեր ստեղծելու, առողջապահության համակարգի բարեփոխումների, բժշկական ծառայությունների որակի բարելավման, հանրային առողջության պահպանման ու զարգացման եւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում:
««ՀՀ կառավարության եւ Կատարի Պետության կառավարության միջեւ առողջապահության բնագավառում համագործակցության վերաբերյալ» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» հարցն ԱԺ փետրվարի 9-ի նիստում քննարկման է ներկայացրել ՀՀ առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Լենա Նանուշյանը: Նշվել է, որ փոխայցելությունների արդյունքում ակնկալվում է առողջապահության ոլորտի հայաստանցի մասնագետների, բժիշկների, գիտնականների, ուսանողների որակավորման բարձրացում, ինչը կխթանի նաեւ Հայաստանում առողջապահության ոլորտի զարգացմանն ու առաջխաղացմանը, ինչպես նաեւ գիտակրթական ներուժի եւ առողջապահական ծառայությունների որակի բարձրացմանը:
Հայաստանի եւ Կատարի կառավարությունների միջեւ առողջապահության բնագավառում համագործակցությանը վերաբերող համաձայնագիրը ստորագրվել է 2022 թվականի հունիսի 13-ին:
ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Էմմա Պալյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

Сотрудничество с правительством Государства Катар в сфере здравоохранения важно с точки зрения налаживания многостороннего взаимовыгодного сотрудничества. Это поможет сторонам развивать взаимодействие в организации здравоохранения, исследовании и обмене опытом, знаниями, создании прямых связей между медицинскими учреждениями, реформировании здравоохранительной системы, повышении качества медицинских услуг, сохранении здоровья общества и других областях, представляющих двусторонний интерес.
9 февраля на заседании НС первый заместитель министра здравоохранения Л.Нанушян представила вопрос ратификации “Соглашения между Правительством РА и Правительством Государства Катар о сотрудничестве в сфере здравоохранения". Отмечено, что в результате взаимных визитов ожидается повышение квалификации армянских специалистов, врачей, ученых, студентов в области здравоохранения, что также будет способствовать развитию сферы здравоохранения в Армении, а также повышению научно-образовательного потенциала и качества медицинских услуг.
Соглашение между правительствами Армении и Катара о сотрудничестве в сфере здравоохранения подписано 13 июня 2022 г.
Положительное заключение комиссии представила член Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения Э.Палян.