Առաջարկվում է սահմանել պատմամշակութային անշարժ ժառանգության պահպանությանը եւ օգտագործմանը վերաբերող հասկացությունները, հուշարձանների հաշվառման, նորահայտ հուշարձանները պետական ցուցակում ընդգրկելու կարգը: Նախագծով ամրագրվում է, որ հուշարձան լինելու կամ հուշարձանների պահպանական գոտու տարածքում գտնվելու մասին տեղեկությունն  այսուհետ ներառվելու է անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման վկայականում: Այս նպատակով Կառավարությունը մշակել է օրենսդրական նախաձեռնություն, որով փոփոխություններ ու լրացումներ է նախատեսվում կատարել ««Պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության եւ օգտագործման մասին»  եւ «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» ՀՀ օրենքներում:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովն օրենսդրական փաթեթն առաջին ընթերցմամբ քննարկել է հունվարի 13-ին կայացած նիստում:
Փաթեթը ներկայացրել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը՝  նշելով, որ երկրում առկա են շուրջ 24.000 տարատեսակ հուշարձաններ: Հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը նկատել է, որ հավանաբար այդ 24.000-ի ցանկում կարող են ներառված լինել հուշարձաններ, որոնք այժմ գոյություն չունեն, քանդված են: Փոխնախարար Ալֆրեդ Քոչարյանը հաստատել է հնչած տեսակետը: Անդրադառնալով առաջարկվող փոփոխություններին՝ փոխնախարարը տեղեկացրել է, որ ոլորտը կանոնակարգող օրենքն անփոփոխ է մնացել դեռեւս 1998 թ.: Նախագիծը ստացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել նաեւ ««Հանրակրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծին, որը հեղինակել են ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Լիլիթ Ստեփանյանը, Հերիքնազ Տիգրանյանը եւ Սիսակ Գաբրիելյանը: Նախագծի մշակումը պայմանավորված է «Հանրակրթության մասին» օրենքի որոշ դրույթներում կարգավորում եւ հստակեցումներ կատարելու անհրաժեշտությունից:

It is proposed to establish the notions regarding the preservation and use of historical-cultural immovable heritage, the order for accounting of monuments and including the newly discovered in the state list. It is fixed by the draft that the information on being monument or in the territory of preservation zone of monuments from now on will be included in the state registration certificate of rights towards the real estate. The Government worked out legislative initiative for this purpose, which envisages to make amendments and addenda to the laws on Preservation and Use of History, Cultural Immovable Monuments and Historical Environment and on State Registration of Rights towards Property.
The NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport debated the legislative package in the first reading at the sitting held on January 13.
The RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Alfred Kocharyan, noting that there are about 24.000 various monuments in the country. The Committee Chair Sisak Gabrielyan noticed that probably monuments, which do not exist now, are destroyed, can be included in the list of those 24.000. The Deputy Minister Alfred Kocharyan approved the voiced viewpoint. Touching upon the proposing amendments, the Deputy Minister informed that the law regulating the sphere has remained unchanged since 1998. The draft was endorsed by the Committee.
The Committee debated in the second reading and endorsed also the draft law on Amending the law on General Education, which authored the deputies of the NA Civil Contract Faction Lilit Stepanyan, Heriknaz Stepanyan and Sisak Gabrielyan. The elaboration of the draft is conditioned by the necessity of regulation and adjustments in some provisions of the law on General Education.