Հայաստանն իր աջակցությունը պետք է հայտնի այն գործողություններին, որոնք միտված են Արցախի ապաշրջափակմանը. այս մասին ասել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, հիմնական զեկուցող Անդրանիկ Թեւանյանը ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի՝ հունվարի 13-ի հերթական նիստում: Քննարկվել է «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարությունն Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը պարբերաբար փակելու կապակցությամբ» հայտարարության նախագիծը:
Պատգամավորը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից խախտվում է 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի համաձայնագիրը: Նրա հավաստմամբ ռուս խաղաղապահները պետք է բոլոր ջանքերը ներդնեն Լաչինի միջանցքը բացելու ուղղությամբ:Հիմնական զեկուցողի խոսքով Հայաստանը պետք է հետամուտ լինի ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման հարցում:
Հարակից զեկուցող պատգամավոր Մարիա Կարապետյանը նշել է, որ 2022 թ. դեկտեմբերի 14-ին ՀՀ ԱԺ-ի կողմից ընդունված հայտարարության տեքստը շարունակում է ուժի մեջ մնալ, եւ այն արտահայտում է ԱԺ-ի դիրքորոշումը, քաղաքական գնահատականները, պահաջներն ու կոչերը: Ընթացակարգի վերաբերյալ պատգամավորը տեղեկացրել է, որ նախորդ տարվա դեկտեմբերի 14-ի ԱԺ խորհրդի նիստում ընդդիմության ներկայացուցիչներին առաջարկվել է իրենց հեղինակած եւ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության հեղինակած տեքստերը համադրել եւ գալ ընդհանուր հայտարարի՝ հայտարարության տեքստը ընդունելով միասնաբար, սակայն առաջարկն ընդդիմության պատգամավորների կողմից մերժվել էր, եւ նրանք արտահերթ նիստի ժամանակ լքել էին նիստերի դահլիճը: Պատգամավորը կոչ է արել հանձնաժողովի անդամներին դեմ քվեարկել հայտարարության տեքստին:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը կոչ է արել պայքարել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի համար, քանի որ դա է նրանց պայքարի նպատակը: «Հայաստանը, Արցախը եւ Սփյուռքը եռամիասնաբար պետք է պայքարեն Արցախի ժողովրդի կամքն իրականացնելու համար»,- ասել է նա:
Հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը, անդրադառնալով դեկտեմբերի 14-ի հայտարարությանը, նշել է. ««Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը երբեւէ չի հավակնել, որ միայն հայտարարության ընդունման արդյունքում Լաչինի միջանցքը կբացվի՝ ի տարբերություն ձեր քաղաքական ուժի, որը պարբերաբար պնդում է, որ դիրքորշման փոփոխության արդյունքում՝ այն է ձեր կողմից բերված հայտարարության ընդունման պարագայում, ըստ էության, միջանցքը կբացվի»:
Հիմնական զեկուցող Անդրանիկ Թեւանյանը եզրափակիչ ելույթում առաջարկել է նախագծի քվեարկությունը հետաձգել՝ լրամշակման նպատակով:

“Армения должна поддержать действия, направленные на разблокирование Арцаха”, - заявил 13 января на очередном заседании Постоянной комиссии НС по внешним связям депутат фракции "Армения", основной докладчик А.Теванян. Обсужден проект “Заявление Национального Собрания Республики Армения по регулярному закрытию Азербайджаном Лачинского коридора”.
Депутат отметил, что Азербайджан нарушает соглашение от 9 ноября 2020 г. По его заверению, российские миротворцы должны приложить все усилия, чтобы открыть Лачинский коридор. По А.Теваняну, Армения должна быть последовательна в вопросе признании права народа Нагорного Карабаха на самоопределение.
В содокладе депутат М.Карапетян отметила, что текст заявления, принятого Национальным Собранием РА 14 декабря 2022 г., остается в силе и выражает позицию, политические оценки, требования и призывы парламента. Касаясь процедуры, депутат сообщила, что созванному 14 декабря прошлого года заседанию, на котором было принято заявление, предшествовало заседание Совета НС, на котором представителям оппозиции было предложено совместить тексты обеих фракций и прийти к общему знаменателю, приняв совместный текст заявления. М.Карапетян отметила, что это предложение было отвергнуто депутатами от оппозиции, и они покинули зал заседаний. Депутат призвала членов комиссии проголосовать против текста заявления.
Депутат фракции “Армения” А.Рустамян призвал бороться за право на самоопределение народа Арцаха, потому что это цель его борьбы. “Армения, Арцах и Диаспора в триединстве должны бороться за реализацию воли народа Арцаха”, - подчеркнул он.
Председатель профильной комиссии Э.Агаджанян, коснувшись заявления от 14 декабря, заметил: "Фракция ГД никогда не считала, что Лачинский коридор будет открыт лишь с принятием заявления, - в отличие от вашей политической силы, которая периодически утверждает, что в результате изменения позиции, т.е. в случае принятия вашего заявления, коридор, по сути, откроется".
Основной докладчик А.Теванян в заключительном слове предложил отложить голосование по проекту с целью его доработки.
13 января состоялось заседание Совета НС под председательством спикера НС Алена Симоняна.Обсуждены и утверждены проекты повестки дня пятой сессии НС восьмого созыва, а также повестки дня созываемых 16 января очередных заседаний.Также определен порядок обсуждения повесточных вопросов очередных заседа...
Делегация во главе с Председателем НС Франции Яэль Браун-Пиве находится в Армении. 13 января высокие гости в сопровождении Председателя НС РА Алена Симоняна посетили мемориальный комплекс в Цицернакаберде.Члены делегации возложили венки и цветы к Вечному огню, увековечивающему жертв Геноцида ар...